«حق تیغ» در زمان قاجار - عکس

در زمان قاجار، فرد محکوم به اعدام باید از مردمی که برای تماشای اعدامش آمده بودند گدایی میکرد و پول رو به جلاد می‌داد تا بلکه با درد کمتری گردنش را بزند!
به این پول حق تیغ می گفتند.
+23
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین

  یه بار نشد یه خبر خوب از ایران بخونیم کبلایی. اون از قدیم ، این هم از امروز . (راننده کامیون یک لحظه از باز بودن درب قسمت بار غافل میشود و مردم هم می‌ریزن و بار کامیون رو میدزدن!)
  2
  43
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  پانتورکها که خودتان را تکه پاره می کنید برای توهین به ایرانیان با گویشهای دیگر افتخار کنید ....بلای اذریهای ایرانی و ایراندوست بر سرتان.
  6
  33
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  فقط عکس را نگاه کنید. فقط عکس. یا بروید عکس‌ها اون زمان را در موزه ملی‌ ایران. ۶۵ درصد مردم تهران در زمان ناصر الدین شاه. یا سوزاک داشتند .یا سیفیلیس. بچه‌ها همه ترخم. بیش از نیمی از زنان بیماری کچلی.به خاطر نبودن نظافت. شپش می‌‌گرفتند یا تیفوس یا اگر جان سالم در می‌‌برند. کچل می‌‌شدند. بعد این عکس‌ها را با عکس‌های زمان رضا شاه مقایسه. ۱۲۹ رفرم سیاسی داد. از مجانی‌ کردن وکسان عمومی بر ضد مالاریا. تیفوس. وبا تا سل و دیفتری. زمان رضا شاه مرگ و میر کودکان از ۶۵ درصد زمان قاجار به ۲ در صد رسید.زمان قاجار از اهواز تا سیستان که می‌‌رفتی‌ .باید بین راه ۱۰ بار رشوه بین راه به دزد‌ها بین راه. از خان‌های بختیاری تا قشقاهی ها. طرفدارن میرزا یک طرف. طرف داران پسیه خان یک طرف. ۲ سال بعد از آمدن رضا شاه .پیاده می‌‌رفتی‌ مسافرت. کک شما هم گزیده نمی‌‌شد. بعد یکی‌ نشان آزادی و دیگری قزاق و نوکر انگلیس.‌ای کاش این نوکران انگلیس و آمریکا دوباره بر می‌‌گشتند
  9
  52
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. اینجا کسی بر ضد رضاشاه ننوشته که میایی بی هوا دفاع میکنی. بله الان حتی صدا سیمای میلی هم صداش دراومده چون رضاشاه واقعا زحمت کشید و نوکر کسی نبود اتفاقا ایرانی رو از نوکری به جایی رسوند که یکی مثل شوکت الملک گفت ما قبل از رضاشاه بدبخت بودیم مجبور بودیم نوکر انگلیسی باشیم چون حکومت مرکزی نداشتیم ولی امروز یک مامور مرزی جلوی قنسول انگلیس میایستد و میگوید طبق قانون ایران مجبورم وسائل شما را وارسی کنم اگر جنسی دارید که مشمول گمرکی است باید عوارض آنرا پرداخت نمائید. متاسفانه فساد مردم ایران نگذاشت نظم رضاشاهی ایران رو به حد آلمان برساند چه در آنصورت صنعت آلمان را هم میداشتیم. با اینحال با وجود مردم موفنگی رضاشاه سعی کرد جوانان زیادی را به اروپا بفرستد چون میدانست این فرهنگ اعتیاد و موفنگی گری نمیگذارد آنها رشد کنند و بهترین راه تحصیل در خارج است و وقتی برمیگشتند انسانهای دیگری میشدند. اشتباهاتی برای رضاشاه ذکر شده بیشتر در حوزه روشنفکری و برخورد با روشنفکران است که اکثرا وارد نیستند چون رضاشاه مرد عمل و سرباز بود و از این مسائل سر درنمیاورد.
  19
  7
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. فقط یک اشتباه به مرحوم رضاشاه وارد است اینکه در اواخر سلطنت به همان معضل پادشاهان قدیم دچار شد و آن بدبینی به اطرافیان بود .و آنها را از میان برداشت ...تیمورتاش- داور -نصرت الدوله فیروز ..کسانی بودند که تمام ایده های تجدد را آنها دادند تحصیلکرده های خارج بودند و بسیار زحمت کشیدند...منتها اینهم خصلت پادشاهی مطلقه است شاید رضاشاه درکی از مشروطیت نداشته...
  19
  6
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. بعد هم کشوری و فرهنگی که بخواد گیر این باشه که یکنفر بیاد شجاعت بکنه اونرو نجات بده باید در اون کشور رو گل گرفت توی دهن مردمش رو هم تک تک گل گرفت چون خیلی بی شرف هستند !! منتظر یکی هستند که بیاد براشون راه باز بکنه اونها سو استفاده بکنند!!! بعدش هم با از بین رفتن اون یکنفر هم نابود میشه!!! تجربه تاریخ نشون داده ...محمدرضا که ادعا میکرد تنها کسی هست که حریف کسینجر میتونه بشه مرد کشور داغون شد ولی کسینجر هزارتا مثل خودش رو پرورش داد!!!
  16
  6
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.