«ایجاد رابطه با اسراییل نیازمند سختگیری در برابر ایران است»

دویچه وله :یک وزیر اسرائیلی می‌گوید ادامه روند عادی‌سازی مناسبات میان اسرائیل و کشورهای عربی، نیازمند حضور رئیس جمهوری در کاخ سفید است که در برابر ایران سیاست سخت‌گیرانه‌ای در پیش بگیرد.

الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل شاید تنها مقام اسرائیلی باشد که خویشتن‌داری مقام‌های این کشور در برابر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را کنار گذاشته و به سود یکی از نامزدهای انتخابات سوم نوامبر اظهارنظر می‌کند. او می‌گوید ادامه پیشبرد روند عادی‌سازی مناسبات اسرائیل با کشورهای عربی، بستگی به این دارد که رئیس جمهور بعدی آمریکا سیاست قاطع خود در برابر ایران را ادامه دهد.

اشاره آشکار کوهن به دونالد ترامپ است که در ماه‌های اخیر تلاش فراوانی برای برقراری مناسبات میان اسرائیل و برخی کشورهای عربی به خرج داد. این تلاش‌ها تاکنون در مورد امارات، بحرین و سودان به نتیجه رسیده است.

الی کوهن، روز دوشنبه ۱۲ آبان (دوم نوامبر ۲۰۲۰) در گفت‌وگو با شبکه "Ynet"، عربستان سعودی و قطر را کشورهای بعدی معرفی کرد که در چارچوب رویکرد پیش‌گفته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می‌باید در جهت عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائیل گام بردارند.

نگرانی کوهن احتمالا این است که در صورت شکست ترامپ در روز سوم نوامبر، این  روند متوقف شود و عربستان و قطر را در برنگیرد. گفته شده جو بایدن در نظر دارد به توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با ایران، که ترامپ دو سال پیش از آن خارج شد، برگردد.

هفته گذشته دونالد ترامپ در پاسخ به این پرسش که چه کشورهای دیگری امارات، بحرین و سودان را در عادی‌سازی روابط با اسرائیل دنبال خواهد کرد، گفت "به‌طور مشخص پنج کشور وجود دارند".

ترامپ از هیچ کشوری نام نبرد اما الی کوهن این پنج کشور را عربستان سعودی، عمان، قطر، مراکش و نیجر نامید که به گفته او برای عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل در دستور کار و در نوبت هستند.

کوهن اضافه کرد اگر سیاست ترامپ ادامه پیدا کند، ما می‌توانیم با کشورهای بیشتری نیز به توافق برسیم.

کوهن تلاش می‌کرد که بی‌طرفی خود را در برابر نامزدهای اصلی انتخابات آمریکا حفظ کند، با این‌حال تاکید داشت که سیاست ترامپ باعث شده است که کشورهای عربی و مسلمان به دنبال برقراری روابط با اسرائیل باشند.
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.