نادر انقطاع، دانشمند ایرانی-آمریکایی، برنده جایزه فیزیک اسحاق نیوتن شد

دکتر نادر انقطاع ساکن شهر فلادلفیا آمریکا و استاد فیزیک در دانشگاه پنسیلوانیا استبی بی سی :دکتر نادر انقطاع، فیزیکدان ایرانی-آمریکایی به علت تحقیقاتش در زمینه الکترومغناطیس، فراماده و نانوتکنولوژی برنده مدال علمی موسسه فیزیک اسحاق نیوتن سال ۲۰۲۰ شده است.

انجمن فیزیک بریتانیا در توضیح دستاوردهای علمی آقای انقطاع نوشته تحقیقات او در زمینه فراماده و بر هم‌کنش‌های نور و ماده" ( Light-matter Interactions) موجب نگرش و رویکرد جدیدی در این عرصه فیزیک شده است.

مدال موسسه فیزیک اسحاق نیوتن هر سال به یک فیزیکدان که تحقیقات برجسته او عرصه علم فیزیک را گسترده‌تر کرده باشد اهدا می‌شود.

نادر انقطاع از دانمشندان شناخته شده رشته نانوتکنولوژی در جهان محسوب می‌شود که توانسته یافته‌های جدیدی را به عرصه الکترومغناطیس در فیزیک عرضه کند. تحقیقات او در زمینه متامواد و نقش نور در نانو تکنولوژی، بر رشته‌های متعددی از نجوم و علوم کامپیوتر گرفته تا پزشکی و فنون ارتباطات تاثیر گذاشته است.

آقای انقطاع پژوهشگر و مدرس فیزیک دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا است. او که متولد چهارراه عزیزخان در خیابان حافظ تهران است، در سال ۱۳۵۷ - تنها چند هفته به پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ - در سن ۲۳ سالگی ایران و پس از کسب مدرک لیسانس خود از دانشگاه تهران، ایران را به مقصد آمریکا و تحصیل در دانشگاه تکنولوژی کالیفرنیا ترک کرد.

+111
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  خداییش قیافش هم به دانشمندا میخوره. ایشالا موفق باشه. بدم میاد گاهی افراد درپیتی رو در خبرها دانشمند خطاب میکنن. الان به این میگن دانشمند.
  7
  37
  دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فضول بک - سوئد، سوئد

  دو ایرانی متخصص نور . چه متوان گفت غیر از تبریک به اقای دکتر نادر انقطاع (برادراقای ناصر انقطاع تلویزیون پارس)ومردم امریکا و بشریت که تلاش برای بهبود زندگی بشر می کند .در صورتی که نماینده مشهد در مجلس جواد کریمی‌قدوسی هم گویا از کارشناسان متخصص نور نامرئی هستنند . گفته اند مردم چند ماه دیگر صبر و مقاومت کنند، چون قرار است که «نور الهی امام زمان کاملا مشعشع می‌شود و گرانی و بی‌ارزشی پول می‌رود».میان ماه من تا ماه گردون/تفاوت از زمین تا آسمان است
  5
  34
  دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  kasa-123 - وین، اتریش

  باعث افتخار هر ایرانی و کشور ایران.برعکس آخوند و آخوند زاده.
  6
  38
  دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  انسان نامرئی! ،.اون کاربر که این سوال رو کرده حتما هری پاتر زیاد دیده که میخواد نامرئی بشه. نامرئی شدن فقط در سطح نانو اتفاق می افته، آنهم فقط نسبت به یک طول موج خاص مثل امواج مایکرویو نامرئی میشه . مثلا بدنه هواپیمای رادارگریز رو با نانو می سازنندتا از دید رادار نامرئی بمونه نه از دید چشم ما. در آینده هم هرگز اتفاق نمی افته که انسان رو نامرئی کرد ما از خرافات آخوندی افتادیم توی خرافات علمی. از چاله به چاه. مخصوصا ایرانی و افغان و ترک.
  1
  5
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  shirazi - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا
  من دارم فکر میکنم که اوس 3 درصد که منفی دادند چه بیماری روانی دارند؟ بسیجی های عقده ای هستند؟
  1
  10
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  یه جورایی مثل این هست که تو پدرمادرت بدبخت باشند بری بچه یه پدر مادر پولداری بشی که به جایی برسی...ای کاش اینها میتونستند برای کشورشون کاری انجام بدهند ...از طرفی با این گندی که به کشور زده شده ...نمیشه واقعا کسی رو سرزنش کرد. حتی کسانی مثل پرویز شهریاری یا پروفسور رضا ...توی سن بالا ول میکنند میروند. در کل این بیشتر خدمت به امریکا از طرف یه امریکایی هست تا اینکه به ایران مربوط باشه
  8
  3
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. دیدن اجسام صرفا به خاطر نوری هست که از اون جسم به سمت چشم ما منعکس میشد و سنسورهای چشم که دو نوع تشخص شدت نور و فرکانس نور هستن این نور رو گرفته و تبدیل به سیگنال میکنن و با رشته های عصبی به مغز ارسال میکنن و در مغز این سیگنالها پردازش میشه و با معیاری که داره تصویر رو در مغز شکل میدهیا تجسم میکنه. شما با ایجاد مسیر قطبی میتونی امواج نور رو منحرف کنی. الان دارن تلاش میکنن مثلا شنلی بسازن که روش پر از میکرو منحرف کننده های قطبی امواج نور باشه تا شمایی که داری به اون سمت نگاه میکنی نتونی نوری از اون شی دریافت کنی و لذا نامرئی بشه.
  3
  3
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. کدام طول موج نور؟ ما هر طول موجی رو نمی تونیم ببینیم، . البته تا موقعی که جای امثال این استاد توی تلویزیون میلی ما رو استاد رائفی پور، پروفسور عباسی و علامه ازغدی پور بگیرن نتیجه همین خواهد بود که شما تعریف دیدن و نور و طول موج رو ندانی
  0
  5
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::shirazi - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا::]. اگه همین دکتر انقطاع با یه اسم دیگه بیاد اینجاکامنت بزاره همه براش منفی میدن ، مخصوصا توی موارد بحث برانگیز علمی اطلاعاتمان دقیق نیست. علم رو از شبه علم نمی تونیم تشخیص بدیم، کسی که دقیق بگه مخالف ما ، منفی میدیم ،کسی که فیک بگه ولی موافق ما،بهش مثبت. برای همین تعداد روانیها خیلی بیشتر از تعدادبسیجیها
  0
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. منظور اون فرکانسهای نوری هست که سنسورهای چشم ما فرکانسهایی که در حیطه دیده انسان هست رو دریافت میکنن. دوست عزیز من فوق لیسانس مخابرات سیستم هستم و این مباحث رو در درس پردازش تصاویر گذروندم. البته این موضوعات خیلی ابتدایی هست و ما با روشهای ریاضی پیشرفته و ماتریسها تصاویر رو بهبود سازی یا فشرده سازی جهت کاربریهای مختلف همچنین تشخیص تصاویر مثل دوربینهای کنترل و تصاویر پزشکی و راداری و ستاره شناسی و فیلمهای سینمایی و انتقال در مدیاهایی مثل تلگرام ووو انجام میدادیم. در این روشها تصاویر مجدد به سیگنال تبدیل میشه و سیگنالها با مدلهای پیشرفته ریاضی نمونه برداری میشه و دوباره تصاویر ساخته میشه و اینطوریه که شما مثلا نرم افزاری مثل فتوشاپ رو میبینی و استفاده میکنن. چه خوبه آدما به جای غرور چیزی رو که رایگان میشنون و هرجایی منبعی براش نیست یاد بگیرن و به عنوان اطلاعات عمومی داشته باشن.
  2
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. خودت خیلی آقایی، مدرک این چیزها رو ولش. این فیزیکدان میگه فقط طول موج مایکرویو، نه طول موج نور مرئی. پس این برای رویت ما نیست. ضمنارویت از طریق شکست نور در سطح ذره صورت میگیره، سطح ذره بزرگ میشه و برخورد وشکست نورمنفی میشه یا معکوس حالت عادی ،تا دیده نشه. براساس سطح برخورد است.چون وقتی ذره کوچکتر بشه نسبت سطح به حجمش بیشتر میشه. مثلا یک توپ تنیس نسبت سطح به حجم بیشتری نسبت به یک توپ فوتبال داره، بنابراین وقتی خیلی کوچک در حد نانو، سطح برخورد بسیار بزرگترو ضریب شکست منفی میشه
  0
  5
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. آهان من چون صحبتهای ایشون رو کامل گوش نکردم متوجه نشدم چی میگه. پس منظور اون اینه نامرئی شدن نسبت به رادارها. البته من فیزیک نخوندم ولی در مباحث الکترومغناطیس و کوانتوم کمی میفهمم . باید حرفای دکتر انقطاع رو گوش کنم تا متوجه نقد شما بشم.
  1
  5
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.