چگونه یک بیمار کرونایی بدون داشتن علائم دیگران را مبتلا می‌کند؟

العربیه :اغلب پژوهش‌هایی که در باره مبتلایان به کووید-19 تاکنون منتشر شد، از وجود علائمی از جمله تب، سرفه و سردرد در این افراد خبر دادند اما در عین حال تاکید شده که علائم کرونا به میزان شدت بیماری در یک فرد مبتلا متغیر است. افرادی مشاهده شده که بیمارند و ناقل ویروس اما علائم بیماری تامدتی در آنها ظاهر نمی‌شود لذا ابتلای این نوع افراد تنها با تست هوشمند پزشکی مشخص می‌شود. این افراد به علت عدم بروز علائم بیماری در آنها شاید با افرادی سالم تماس بگیرند و باعث بیماری آنان به این ویروس شوند.

اخیرا یک پژوهش روسی نشان داد، افرادی که علائم خفیف دارند یا اصلا علامتی از خود نشان نمی‌دهند، می¬ توانند ناقل ویروس باشند. شاید کووید-19 در یک نفر فقط منجر به سرفه‌های خفیف شود ولی در دیگری، به خصوص افراد مسن یا دارای زمینه بیماری، می‌تواند عوارض مرگباری به همراه آورد.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد اکثر افراد ظرف چهار روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس از خود علامت نشان می‌دهند اما ممکن است ویروس تا دو هفته خاموش باقی بماند. تحقیق جدیدتر تایید کرده که متوسط دوره نهفتگی ویروس تقریبا 5 روز است.

به گزارش خبرگزاری روسی «نووستی»، پرفسور «ناتالیا پیشینیچنایا» متخصص بیماری‌های همه‌گیر و معاون مرکز اپیدمیولوژی اداره حمایت از حقوق مصرف کنندگان روسیه معروف به «راس پاتریپ نادزور»، بیمار در دوره نهفتگی ویروس می‌تواند با تنفس عادی در یک بازدم حدود 200 ذره از ویروس را در هوای آزاد پراکند کند.
ناتالیا پیشینیچنایاپرفسور «ناتالیا» گفته است که توانایی بیمار در آلوده کردن دیگران دو روز قبل از ظهور علائم و در اولین روز پس از ظهور به اوج خود می رسد».

او گفت: «یک فرد آلوده به ویروس کرونا می تواند 5 روز یا گاهی 7 روز قبل از بروز اولین علائم ، منبع ابتلای اطرافیان خود باشد».

این پرفسور روسی افزود:«توانایی یک بیمار در انتقال ویروس به محیط اطراف خود دو روز پس از بروز بیماری کاهش می یابد و سپس کاملاً ناپدید می‌شود».

آخرین شمارش رویترز نشان داد که بیش از 46.37 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، در حالی که کل مرگ و میر ناشی از ویروس به یک میلیون و 198168 مورد رسیده است.

از زمان کشف اولین موارد ظهور بیماری کرونا در چین در دسامبر سال 2019، بیش از 210 کشور و منطقه به این بیماری مبتلا شدند
+4
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.