پتاسیم موجود در نمک طبیعی عامل کاهش فشار خون است!

العربیه :پزشکان دانشگاه «یو‌اس‌سی» آمریکا در گزارش جدید خود گفته‌اند که پتاسیم موجود در «نمک طعام طبیعی» و مواد خوراکی، خطر ابتلاء به فشار خون را کاهش می‌دهد. همچنین پتاسیم موجود در نمک و مواد حاوی این یون به دفع سریع سدیم اضافی در بدن و کاهش سطح فشار خون کمک می‌کند.

در تارنمای این دانشگاه آمده‌ است، بر اساس این گزارش، «پتاسیم» یک ماده معدنی کلیدی است که بدن برای عملکرد صحیح به آن تکیه می‌کند؛ پتاسیم موجود در نمک طبیعی با متعادل کردن تأثیرات منفی سدیم، از افزایش فشار خون در رگ‌ها جلوگیری می‌کند.

کلیه‌ها در بدن انسان با کنترل میزان مایعات ذخیره شده در بدن به تعادل فشار خون کمک می‌کنند؛ هرچه مایعات ذخیره شده بیشتر باشد، فشار خون بیشتر می‌شود بنابراین کلیه‌ها با غربال‌کردن خون و مکیدن مایعات اضافی، آنها را به صورت ادرار از بدن خارج می‌کنند که این عمل فشار خون را کاهش می‌دهد.

در این فرایند از «تعادل ظریف سدیم و پتاسیم» استفاده می‌شود تا آب از روی دیواره سلول‌ها و از جریان خون در داخل رگ‌ها جمع‌آوری شود؛ در انتها، مایعات و سدیم اضافی به مثانه منتقل شده و با ادرار دفع می‌شوند.

بیشتر مراکز انباشت سدیم و پتاسیم و تأثیر آنها بر کلیه‌ها، رگ‌های خونی و قلب است؛ پتاسیم موجود در نمک طبیعی از مضررات سدیم جلوگیری کرده و از گرفتگی و فشار در رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند همچنین به بهبود کارایی قلب و انقباض آن کمک کرده و ضربان قلب را تنظیم می‌کند.

به گفته پزشکان این دانشگاه افزایش پتاسیم در بدن از طریق مصرف مواد غذایی مانند نمک طبیعی، به افرادی که فشار خون بالای 12 دارند توصیه می‌شود؛ میزان مصرف پتاسیم توصیه شده برای یک بزرگسال متوسط 4700 میلی‌گرم در روز است.

بنابر نتایج این تحقیقات، نمک‌های فراوری شده که از یون پتاسیم بی‌بهره باشد، باعث افزایش سدیم موجود در بدن و بالا رفتن فشار خون می‌شود.

پزشکان آمریکایی در نتایج تحقیقات خود توضیح می‌دهند که بهترین راه برای افزایش پتاسیم در بدن، استفاده از مواد غذایی طبیعی حاوی پتاسیم است؛ آنها با نهی استفاده از قرص‌های شیمیایی به استفاده از مواد طبیعی مانند نمک طعام طبیعی، موز، آواکادو، خربزه، زردآلو، سبزی‌های پهن برگ، قارچ، پرتقال و غیره توصیه می‌کنند
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.