رهبر جمهوری اسلامی احمد خاتمی را جایگزین محمد یزدی در شورای نگهبان کرد

 احمد خاتمی به‌دلیل اظهارنظرهای تند در حمایت از رهبر جمهوری اسلامی و انتقاد از مخالفان نظام، به‌عنوان یک روحانی «تندرو» شناخته می‌شود.رادیو فردا :در پی کناره‌گیری محمد یزدی از عضویت در شورای نگهبان به‌دلیل «کهولت و عوارض جسمی»، احمد خاتمی، امام‌جمعه تهران، روز یکشنبه ۱۱ آبان با حکم رهبر جمهوری اسلامی جایگزین او شد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در حکم خود حضور محمد یزدی را «ارزنده» توصیف کرده و دلیل کناره‌گیری او را کهولت و عوارض جسمی عنوان کرده است. این در حالی است که سن احمد جنتی، رئیس شورای نگهبان، پنج سال از سن محمد یزدی بیشتر است.

محمد یزدی متولد ۱۳۱۰ است که در پی استعفای آقای صافی گلپایگانی در سال ۱۳۶۷، با حکم آیت‌الله خمینی به عضویت شورای نگهبان درآمد، اما یک سال بعد به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب شد و مجدداً از سال ۱۳۷۸ به شورای نگهبان بازگشت.

احمد خاتمی که جایگزین محمد یزدی شده، متولد ۱۳۳۹ سمنان است که در حال حاضر عضو هیئت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت و نیز امام جمعه تهران است.

آقای خاتمی که به‌دلیل اظهارنظرهای تند در حمایت از رهبر جمهوری اسلامی و انتقاد از مخالفان نظام، به‌عنوان یک روحانی «تندرو» شناخته می‌شود، هیچ‌گونه سابقه فعالیت سیاسی در سال‌های پیش از انقلاب ۵۷ و سال‌های ابتدایی پس از انقلاب ندارد.

احمد خاتمی تیرماه ۱۳۹۲ اعلام کرد که معتقد است «ولایت فقیه تنها جریان حاکم بر نظام» است و «هیچ‌کس، حتی رئیس جمهور منتخب، حق موضع‌گیری در برابر ولایت فقیه را ندارد» و کسانی که در مقابل «ولایت فقیه» موضع‌گیری می‌کنند، باید «منتظر عواقب و پیامد» مواضع خود باشند.

شورای نگهبان ۱۲ عضو دارد که برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌­شوند. شش نفر از آنان باید «فقهای عادل و آگاه به مقتضیات زمان و مسائل روز» باشند که مستقیماً توسط رهبر جمهوری اسلامی انتخاب می‌شوند.

شش نفر دیگر باید «حقوق­دانان مسلمانی» باشند که در هر دوره رئیس قوه قضاییه به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کند و با رأی مجلس وارد شورای نگهبان می‌شوند.

یکی از وظایف شورای نگهبان که این شورا در زمینه نظارت بر انتخابات مجلس برای خود تعریف کرده، «احراز صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس» است
+8
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  یه اصفهانی (فردی از یهودیه قدیم که یزد و اصفهان فعلی هست ) از برکنار شده و یک یهودی مهاجر به سمنان (مثل محمود سبورچیان بعدا احمدی نژاد و حسین فریدون بعدا روحانی) جایگزینش شد. باقی سرداران سپاه و آخوندهای یهودی تبار اصفهان و یزد همچنان در راس قدرت تشریف دارن. چقدر ساده عده کمی گاوچرونی میکنن و گاوها یا خورده میشن و یا هنوز نوبت خورده شدنشون نشده.
  3
  12
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  قطع رجاله؟ علی چلاق دیگه مهره سوخته چشم قلمبیده تو استینش پیدا نکرده؟ آدم قحطیه؟این خاک بر سر های زاور در رفته پی زوری دل دزد کنتور سنشون تا حالا ۱۰ بار ریست شده. خوب بمیرید دیگه اکسیژن هوا را بگذارید برای نسل جوان.
  3
  14
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  تبریک، انشاالله که همیشه موفق و مؤید باشید.
  26
  3
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این هیولا اگر به خواب هر کودکی بیاید تا ابد مقطوع النسل میشود. از اعقاب قوم مغول هست که عقلش را به وحوش عربستان در 14000 سال قبل فروخته است
  3
  20
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۱
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  حتما یزدی سگ جون می‌خواد سقط بشه،،دیونه فراری هم سمت گرفت،بخاطره نزدیکی‌ کفتار به مرگ،گراز میاید.
  3
  17
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  گل بود به سبزه نیز آراسته شد . کم دیوونه سره کار بود این یکی که سلطان هرچی خل و چله . مملکت نیست که دیوونه خونه س . آدم حسابی ها هم که همشون یا خارج از کشور یا در زندان ها .
  1
  1
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  شورای نگهبان،مجلس خبرگان،شغلهای پوچ و بی ارزشی که به ناحق از بودجه مملکت تغذیه میکنند و جز آسیب زدن بملت حاصلی ندارند.پس از ج.ا با همین بودجه ها میتوان مملکت را اباد کرد
  0
  3
  دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.