جان بولتون: استقلال کُردستان بە ایجاد ثبات در خاورمیانه خواهد انجامید

العربیه :جان بولتون مشاور پیشین شورای امنیت ملی آمریکا و سفیر پیشین این کشور در سازمان ملل‌متحد معتقد است که استقلال کُردستان بە ایجاد ثبات همیشگی در منطقه خواهد انجامید.

بولتون شامگاه جمعه 30 اکتبر در گفت‌وگو با کانال تلویزیونی «کُردستان24» در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، ضمن انتقاد از ترامپ در مورد خارج کردن نیروهای این کشور از سوریه، عراق و افغانستان گفت: «تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا در سوریه و تنها گذاشتن کُردها در حالی که با هم علیە داعش می‌جنگیدیم و همچنین تلاش برای عقب‌نشینی همه‌ نیروهای آمریکایی از عراق و آنکە او بە طور علنی در مورد خروج نیروها از افغانستان سخن گفته، کار همە منطقه را با خطر مواجه کرده است.»

مشاور پیشین شورای امنیت ملی آمریکا افزود «چنانکه بارها گفتە‌ام استقلال کُردستان بە ایجاد ثبات همیشگی در منطقه خواهد انجامید.»

او در مورد احتمال انتخاب جو بایدن نیز گفت: «من مطمئن نیستم کە بایدن از ترامپ بهتر باشد. کُردها و آمریکایی‌هایی کە نگران ایجاد خطر دوباره برای کُردها هستند، باید بیشتر در این راستا تلاش نمایند تا یک نفر شایستە رییس‌جمهوری شود و روابط قوی ما با کُردها تداوم یابد.»

جان بولتون در مورد نتیجه‌ی انتخابات سە روز آیندە آمریکا با تأکید بر سخت بودن پیش‌بینی‌ها گفت: «بر اساس نظرسنجی‌ها بایدن پیشتاز است، اما در انتخابات 2016 هم هیلاری کلینتون پیشتاز بود و پیروز هم نشد.»

او در این گفت‌وگو، عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل را بە عنوان تغییر ژئوسیاسی در منطقه توصیف کرد کە بە خاطر حمایت‌های ایران از شبه‌نظامیان در منطقه بە وقوع پیوستە است، نە بە خاطر تهدیدهای اتمی این کشور.

بولتون در مورد رابط آمریکا و ترکیە و چشم‌پوشی آمریکا از نقض تحریم‌های دارایی ایران مخصوصاً از سوی هالک‌بانک این کشور، گفت: «چنانکه می‌دانید اردوغان بارها دربارەی هالک بانک با ترامپ گفتگو کرده است. در آمریکا هم مدعی‌العموم شماری از مسئولان عالی‌رتبه‌ این بانک را بە اتهام نقض تحریم‌های ایران مورد بازخواست قرار داده است. اگر یک بانک آمریکایی تحریم‌های ایران را کاهش می‌داد و به دولت دروغ می‌گفت، مطمئن هستم کە مجازات سنگین‌تری متحمل می‌شد..... اما در خاتمه هالک‌بانک بازنده شد و اگر بایدن پیروز بشود، صد درصد مورد مجازات قرار می‌گیرد.»

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل‌متحد، در مورد نقش کُردها در مقابله با تروریسم و جنگ با داعش، گفت: «شماری از اعضای اداره‌ آمریکا تلاش کردند کە برای رییس‌جمهور توضیح بدهند کە کُردها در جنگ با داعش و مخصوصاً در سقوط دولت خلافت آنان در سوریە نقش اساسی ایفا کرده‌اند.»

وی در پایان این گفت‌وگو تأکید کرد کە اگر جو بایدن رییس‌جمهوری آیندە آمریکا بشود، باید اهمیت کُردها را دریابد و گفت: «ترامپ خوب نخواهد بود.... همە‌ به‌طور شفاف این را می‌بینیم. بە نظر من بایدن هم غیرمطمئن و ناروشن است... باید دوستان کُردها در آمریکا و مشاورانش بیشتر با بایدن کار بکنند و ضرورت حمایت از کُردها را برای او توضیح بدهند.
+11
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  استقلال کالیفرنیا, آلاسکا, تکزاس فلوریدا و نیویورک هم همینطور باعث ثبات آمریکای شمالی و دنیا خواهد شد. مرتیکه مفنگی ناحسابی.
  3
  13
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  واقعا آدم از این همه فداکاری و از خود گذشتگی این سیاستمدارهای امریکایی اشکش در میاد. اجازه بدید اشکمو پاک کنم... آدم وقتی بیست میلیون کارتن خواب رو در کشور خودش بی خیال میشه و به فکر ثبات در خاورمیانه است و با کمک لابی های یهودی در آمریکا و اسرائیل خواسته ای جز تجزیه کشورهای دونه درشت خاورمیانه نداره واسمش را هم ثبات در خاورمیانه میذاره یک هدف را بیشتر دنبال نمیکنه. تضعیف کشورهای منطقه برای تسلط بیشتر بر آنها و تبدیل اسرائیل به بزرگترین قدرت منطقه.مردم خاورمیانه باید این مسئله همیشه تو ذهنشون باشه که این گربه هیچوقت برای رضای خدا موش نگرفته.
  0
  4
  دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  این پیرخرفت که چهره اش شبیه سیل و فوک دریایی هست هیچ اهمیتی به امنیت منطقه و یا کردها و هیچ قوم و کشور دیگه ای نمیده،تنها هدفش از این حرفها و حمایت از گروهک رجوی و..تجزیه کشورهای منطقه،ایران،ترکیه،عراق هست تا جلوی قدرت گرفتن هر کدام آنها رو بگیره و بتونه راحت تر با چند کشور تکه پاره ضعیف و فقیر و محتاج مقابله و اونها رو کنترل کنه. ترامپ خوب متوجه ذات روانی و جنگ طلب این احمق شد و اونجور تحقیرآمیز اخراجش کرد.
  0
  4
  دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  مرتیکه مفنکی عرعر زیادی میکنه ,از دولت ترامب که انداختنت بیرون ,در مورد ایران هم که نتونستی غلطی بکنی ,برو تو جشن منافقین شرکت کن ,حد و حدودت همینه و بس
  0
  3
  دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.