داستان تلخ آنیتا ایران‌نژاد، دختری که دوست داشت بازیگر شود اما موج‌های دریا سرنوشتش را تغییر دادند

چند روز پس از انتشار خبر غرق شدن خانواده پناهجوی ایرانی در راه مهاجرت، محمدحسین مهدویان کارگردان سینما، فیلمی را منتشر کرده که نشان میدهد آنیتا ایران نژاد دختر خردسال این خانواده سال گذشته برای نقش آفرینی در فیلم درخت گردو، تست بازیگری داده بود. تستی که شاید اگر آنیتا در آن قبول می‌شد، چنین سرنوشتی برای این خانواده رقم نمی‌خورد.
+59
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  کسی‌ که از ایران به طرفِ اروپا فرار میکنه، برای اینه که می‌خواد زندگی بهتری را برای خود و خانواده بسازه. در اولین کشورِ اروپایی که میرسه میتونه تقاضای پناهندگی بکنه. این خانواده میتوانست به راحتی‌ در فرانسه تقاضای پناهندگی بده. ولی‌ نه ترجیح داد بره به انگلیس که فامیل داشت، همشهری داشت، و میتونست به راحتی‌ سفره ابوالفضل بندازه نزریه امام حسین بپزه، شبِ یلدا تا صبح تخمه بشکنه، اینم عاقبتش. آخه کدوم آدمِ عاقلی فرانسه را ول میکنه که قاچاقی‌ با قایق با سه تا بچه بره یک کشور دیگه.
  7
  27
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  behran - کردستان، ایران
  آنیتا موج های دریا تو و خانواده ات را در آغوش گرفت تا به تمامی درد و رنجهای بی پایانت، پایانی ابدی دهد، پایانی بسوی آزادی و رهایی؛ آری تو اکنون آزادی و رویاهای کوچک دست نیافتنی ات در این سرزمین سبز سراسر آغشته به خون برادران و خواهرانت برای اندک آزادی و برابری، به سرزمین رویاهای تمام نشدنی پیوند خورد. آری تو اکنون آزادی! تصور کن اگر میماندی و نمیرفتی در سرزمینت همچنان یک غریبه گمگشته راهی بودی که بدلیل توزیع نابرابر عدالت هرگز به آنچه شایسته اش بودی نمیرسیدی ایران نژاد! عزیز؛ آری تو اکنون آزادی و نماندی تا ببینی روزی پدرت برای تکه ای نان کولبری کند و روز بعد بر جنازه اش شیون کنی و یا برادرت بر سر جرعه ای آزادی فریاد برآورد و تو هرگز ندانی که چه بلایی بر سرش آوردند؛ آری تو اکنون آزادی چون نماندی تا ببینی عمق شکافهای فهمیدنهای همدیگرمان چه هر روز و هر روز پُر نشدنی تر میشود، تو نماندی تا ببینی در میانه این همه ظلم و ستم و تبعیض و فلاکت مضاعفت در بین مردم ایرانت چه تنهای تنهایی آنیتا ایران نژاد. ----->
  19
  16
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  behran - کردستان، ایران
  <-----تو نماندی تا ببینی سهم تو از ایرانی بودنت تنها زمانی است که کُرد را با زبان خودت کورد بنویسی و آنوقت است که همه بر سرت بریزند و کُرد تجزیه طلب خطابت کنند؛ آری تو اکنون آزادی و قایقی که بسوی ساحل آزادی میراند تنها سرابی از آن بود که هرگز خون در رگهایت را همچون بودن در وطن گرم نمیداشت؛ آنیتا از بلندای کوه های کُردستان تا موج های دریای مانش میتوان شُرحه شُرحه برایت از درد و رنج نوشت، اما انصاف نیست لذت شیرین آزادی را به کامت تلخ کنم چون تو اکنون آزادی! آنیتا چه خوب شد در آن تست بازیگری کذایی کارگردانی که در مدیوم سینما فرسنگها از اصالت و واقعیت دور است قبول نشدی، تو را چه به حضور در وادی کارگران چشم و گوش بسته سیستم هنر به مزدی!؟ چون آنیتا براستی تو اکنون آزادی!
  18
  15
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  برای ایران و ایرانی هیچ راهی نمانده مگر بر اندازی جمهوری اسلامی .
  2
  8
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::behran - کردستان، ایران::]. همون کردستان میمندی یه لقمه نون که گیرشون میامد بهتر از این بود که جون این بچه مظلوم از بین بره. ۲۰ هزار پوند دادن به قاچاقچی خوب آدم عاقل با ۲۰ هزار تا یعنی نمیتونست یه کاری تو ایران بکنه؟ حتما باید میومد بیرون جون خانه ودشو بگیره؟
  1
  10
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::vikingoslo - اسلو ، نروژ::]. یادش بخیر یه بار این حرفو تو یه جمعی زدم . بهم گفتن ما مثل پاکستان افغانستان عراق وحشی نیستیم. یعنی طوری تو مغز ملت کردن اگه حقتو بخوایی بگیری مثل ادم زندگی کنی وحشی هستی. حالا خوبه عالم و ادم میدونن طالبان و حشد شعبی کجایی ان در اصل. خلاصه اینطور بگم ما اون مردی شدیم که راهکار اصلی رو ول کرد هم پیاز خورد هم فلک شد و اخرشم پول رو داد. این ملت زیادی برگ چغندرن. همین الان خارجیا دارن بحث میکنن اینا چرا کاری نمیکنن؟ سوری افغان افریقایی شاخ در میاره چرا مملکت جنگ نیست ولی شدن سومین ملت پناهجو. چندسال پیشا برهه هایی بود این ملت دومین بودن. بعد سوریها. بهت قول میدم با این ملت ۱۰۰ سال دیگه شما رنگ رفتن نظامو نمیبینی. فوقش یه قرارداد مینویسن چین بیاد خونه راه بسازه زیرساختها رو بسازه . در عوض نفت و گاز رو کنترات برداره.
  3
  2
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  و معادن رو. چون چین بزرگترین وارد کننده مواد خام معدنی هستش.
  2
  2
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  malek khorshid - روتردام، هلند
  تف و لعنت ابدی بر تو خامنه ای حـ...، بر تو ای رئیسی بی شرف، بر تو ای قالیباف بی همه چیز. .. به قبر پدر و مادر شما بی وطنهای . ای مردم بپا خیزید. وقت تنگ است بلند شید. لباس جنگ به تن کنید و دشمن این آب و خاک رو بترکونید.
  4
  4
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.