احتمال زیاد برخورد سیارک «آپوفیس» به کره زمین در سال ۲۰۶۸

العربیه :بررسی‌ها نشان می‌دهد سیارک «آپوفیس» سرعت خود را افزایش داده و کارشناسان احتمال می‌دهند این سیارک در سال 2068 با زمین برخورد کند.

به گفته محققان شدت برخورد این سیارک با زمین در صورت وقوع معادل انفجار 880 میلیون تُن تی‌ان‌تی است.

تارنمای کانال دیسکاوری در این رابطه نوشته‌است: سیارکی به نام آپوفیس در مسیری به سمت زمین حرکت می‌کند، سرعت بیشتری گرفته‌است. کارشناسان هشدار داده‌اند این سیارک ظرف 48 سال آینده ممکن است به سیاره ما برخورد کند.

اخترشناسان دانشگاه هاوایی تأیید کردند که سیارک عظیم «آپوفیس» در اثر تابش غیر یکنواخت که مانند یک رانشگر کوچک عمل می‌کند، در مسیر خود به زمین شتاب گرفته‌است. پیش از این کشف، گفته می‌شد که این برخورد غیرممکن است، اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد این سیارک در 12 آوریل 2068 احتمال برخورد به زمین را دارد و این رویداد می‌تواند، فاجعه‌بار باشد.

اندازه آپوفیس بیش از 305 متر است و شدت برخورد آن با زمین معادل انفجار 880 میلیون تُن تری‌نیتروتولوئن یا «تی‌ان‌تی» خواهد بود. آپوفیس در 19 ژوئن 2004 توسط اخترشناسان «رصدخانه ملی کیت پیک» در آریزونا کشف شد. از آن زمان این سیارک در حالیکه در مدار خود به دور خورشید می‌چرخد، ردیابی می‌شود. محققان در اوایل سال جاری «آپوفیس» را با تلسکوپ «سوبارو» مشاهده کردند و پس از تجزیه و تحلیل اثر یارکوفسکی تشخیص دادند که سرعت آن افزایش یافته‌ است.

اثر یارکوفسکی Yarkovsky effect نیرویی است که بر روی یک جسم چرخان در فضا ایجاد می‌شود و ناشی از انتشار ناهمسانگرد فوتون‌های حرارتی است. این اثر معمولاً در رابطه با شهاب‌سنگ‌ها یا سیارک‌های کوچک در نظر گرفته می‌شود، زیرا تأثیر آن برای این اجسام دارای اهمیت بسیار است. هنگامی که سیارک آپوفیس در زیر نور خورشید گرم می‌شود، انرژی را مجدداً به صورت گرما تابش می‌کند که این عمل به عنوان رانشگرهای کوچکی برای این جرم کیهانی عمل می‌کند.

اخترشناسان گفته بودند که قبل از وقوع اثر یارکوفسکی، برخورد آن در سال 2068 غیرممکن است، اما از آن زمان نظر خود را تغییر داده‌اند. «دیو ثولن» یکی از محققان این مطالعه گفت: مشاهدات جدیدی که اوایل امسال با تلسکوپ سوبارو بدست آوردیم به اندازه کافی خوب بود و توانستیم شتاب یارکوفسکی آپوفیس را تشخیص دهیم. داده‌ها نشان می‌دهد که سیارک هر سال حدود 170 متر در حال دور شدن از مدار گرانشی است که این موضوع برای حفظ سناریوی برخورد آن با زمین در2068 کافی است.

محققان می‌گویند که برای درک کامل دامنه اثر یارکوفکسی و چگونگی تأثیر آن بر مدار آپوفیس، مشاهدات بیشتری باید انجام شود.

هنگامی که آپوفیس برای اولین‌بار کشف شد، کارشناسان گفتند 2.7 درصد احتمال برخورد آن با زمین در سال 2029 وجود دارد، اما اکنون داده‌ها نشان می‌دهد که این سیارک در آن سال از فاصله 31855 کیلومتری زمین بدون ایجاد هیچ خطری رد خواهد شد.

همچنین این سیارک در 13 آوریل سال 2036 مجددا از کنار زمین عبور می‌کند. در نهایت این سیارک در سال 2068 نیز از کنار زمین عبور خطرناکی خواهد داشت
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.