یک ایرانی در رابطه با مرگ خانواده ایران‌نژاد در فرانسه بازداشت شد

از راست آرمین و آنیتا ایران‌نژاد و مادرشان شیوا محمدپناهی و آرتین در آغوش پدرش رسول ایران‌نژادبی بی سی :سباستین پیو، دادستان منطقه دانکرک در فرانسه گفته که یک مرد ایرانی را به ظن ارتباط با مرگ چهار پناهجوی ایرانی در کانال مانش بازداشت کرده است.

رسول ایران‌نژاد و همسرش، شیوا محمد پناهی و دو فرزند آنان به نام‌های آنیتا، ۹ ساله، و آرمین، ۶ ساله، هنگامی که با قایق از فرانسه عازم بریتانیا بودند، در نتیجه غرق شدن قایق حامل پناهجویان جان خود را از دست دادند.

فرزند ۱۵ ماهه این خانواده به نام آرتین و دو سرنشین دیگر قایق ناپدیده شده‌اند و احتمال می‌رود که آنان نیز جان باخته باشند.

این قایق از سواحل دانکرک به سوی بریتانیا عزیمت کرده بود و قرار بود با عبور از کانال مانش، ۲۲ سرنشین خود را در سواحل بریتانیا پیاده کند.

فرد بازداشتی متولد سال ۱۹۸۳ میلادی (۱۳۶۱ شمسی) در ایران است و هدایت یک قایق نیمه لاستیکی حامل ۲۲ پناهجو را برعهده داشت که از اردوگاه پناهجویان گراند-سینت در نزدیکی دانکرک عازم بریتانیا بودند.

هنگام عبور قایق از کانال مانش شرایط جوی نامساعد و دریا متلاطم بود.

دادستان دانکرک گفته است که فرد بازداشتی براساس اظهارات نجات‌یافتگان این حادثه شناسایی و بازداشت شده است. او در حال حاضر "در مرحله بازپرسی" است.

در کیفرخواست او به ۷ فقره قتل غیرعمد به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی متهم شده است و همچنین به خطر انداختن جان سایر مسافران که نجات یافته‌اند.

گروه دادستانی همچنین برای او به خاطر "کمک به ورود و اقامت غیرقانونی خارجی‌ها" به طور سیستماتیک و سازمان یافته درخواست مجازات کرده است.

به گفته دادستان، این فرد پذیرفته که راننده قایق بوده اما "گفته نقشی در این ماجرا نداشته و خودش یک مهاجر بوده است؛ اما سایر مسافران او را فردی توصیف کرده‌اند که به قاچاقچیان نزدیک بوده است."

دادستان گفته این تنها بازمانده قایق است که فارسی حرف می‌زند و اظهاراتش با سایر مسافران که همه کرد و عراقی هستند، در تناقض است.

با سختگیری بیشتر کشورهای دیگر در پذیرش پناهجویان در سال‌های اخیر، بسیاری از ایرانیان، افغانستانی‌ها و کشورهای دیگر درگیر جنگ در خاورمیانه می‌کوشند از راه‌های غیرقانونی و گاه پرمخاطره خود را به کشورهای دیگر برسانند که در مواردی به نتایج فاجعه‌بار منجر شده است.
مهاجرت 'هزار جوان' از سردشت
کمال حسین‌پور، نماینده سردشت در مجلس درباره این ماجرا به سایت خبری رویداد ۲۴ گفته است که "از پنج ماه پیش بیش از هزار نفر از مردان و زنان جوان سردشتی از کشور مهاجرت کرده‌اند. بیشتر این مهاجران را مردان و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد را افرادی تشکیل می‌دهند که به صورت خانوادگی مهاجرت کرده‌اند."

او گفته در سردشت هیچ کارخانه صنعتی فعال نیست و کشاورزی هم تعطیل است. همچنین به گفته این نماینده مجلس از سه بازارچه مرزی، دو تای آن تعطیل است.

آقای حسین‌پور با اشاره به اینکه مردم نیاز به شغل دارند، تاکید کرده: شرایط به گونه‌ای شده که مردم مانند آقای رسول ایران‌نژاد که جان خود و خانواده‌اش از دست رفت، هرچه دارند می‌فروشند و با کمک قاچاقچیان کشور ترکیه به این کشور رفته و از آنجا راهی اروپا می‌شوند.
+23
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  تنها کاری که سران نظام اسلامی بلدند ،دزدی ،قتل و فساد است.نکبت ج.ا گریبان ۸۰ میلیون نفر را (تا زمانی که هست)رها نخواهد کرد
  0
  6
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.