ایران رهبر گروه «النضال» برای آزادی اهواز را در ترکیه ربود

العربیه :کمیته اجرایی یک گروه استقلال‌طلب اهواز به نام «جنبش مبارزه عربی آزادی‌بخش الأحواز» روز جمعه 30 اکتبر 2020 با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، ایران حبیب فرج‌الله چعب معروف به «حبیب أسیود» رهبر پیشین این جنبش را در ترکیه ربوده است.

النضال در بیانیه خود ایران را متهم کرده که با همکاری یک کشور ثالث حبیب اسیود را به ترکیه کشانده و از آنجا ربوده است.

برخی منابع اهوازی این کشور ثالث را قطر معرفی کرده‌اند و برخی نیز گفته‌اند که آنکارا اسیود را در مقابل دو رهبر پ‌ک‌ک به تهران تحویل داده است اما هیچ منبع مستقلی این اطلاعات را تاکنون تأیید نکرده است.

نیروهای امنیتی ایران پیش از این هم تعدادی از فعالان سیاسی را به روش‌های مختلف به دیگر کشورها کشانده و از آنجا ربوده‌اند.

روح‌الله زم مؤسس رسانه «آمدنیوز» یکی از افراد است که از عراق ربوده شد. خبر دستگیری «روح‌الله زم» را سپاه پاسداران روز دوشنبه 14 اکتبر 2019 انتشار و دستگیری او را «عملیات اطلاعاتی غافگیرانه» توصیف کرد که در آن «سازمان اطلاعات سپاه، در این عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چندوجهی، با به کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را مدیریت و فریب داد» و روح‌الله زم را دستگیر کرد.

ایران در سال 2019 و در عملیاتی که فعالان اهوازی آن را اقدامی انتقامجویانه در واکنش به حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح این کشور در اهواز توصیف کرده‌اند، کوشید حبیب جبر رهبر پیشین النضال را که اینک در دانمارک زندانی است، ترور کند، این در حالی است که جنبش النضال نقش داشتن در این حمله را هیچگاه رسما به عهده نگرفته است.

روز شنبه 22 سپتامبر 2018 همزمان با رژه نیروهای مسلح در اهواز، گروهی چهار نفره به سوی حاضران آتش گشودند. در این حمله مسلحانه 24 نفر از جمله چند شهروند غیرنظامی کشته شده و حدود 601 نفر دیگر زخمی شدند. یعقوب حر تستری، سخنگوی جنبش عربی آزادیبخش الاحواز در آن زمان به رسانه‌ها گفت: «این جنبش به دلایل سازمانی در حال حاضر مسئولیت این حمله مسلحانه را بر عهده نمی‌گیرد، ولی آن را یک عمل مشروع می‌داند.»

پلیس دانمارک چندی پس از این اظهارات، سه عضو عالیرتبه «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» را به ظن تمجید از دست‌اندرکاران حمله مسلحانه شهریور به رژه نظامی اهواز دستگیر کرد.

پیشتر نیز احمد نیسی معروف به احمد مولی (ابو ناهض) رهبر پیشین استقلال‌طلب عرب شاخه منشعب شده این النضال، روز چهارشنبه 8 نوامبر 2017 در مقابل درب منزلش در شهر لاهه هلند به ضرب 3 گلوله به ناحیه سر و سینه از سوى مهاجمان ناشناس به قتل رسید.

پس از این حادثه «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» با صدور بیانیه‌‌اى کوتاه اعلام کرد که «دست‌های خائن» دبیرکل این سازمان احمد نیسى را به قتل رسانده‌اند اما گروه یا دولتى را متهم نکرد در مقابل خانواده این فعال سیاسى عرب، بخش برون‌مرزی وزارت اطلاعات و وابستگان به این نهاد در خارج از کشور را به دست داشتن در این حادثه متهم کردند
+25
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  انقدر در ایران تبعیض قومی هست که همه لقوام خواستار جدایی از حکومت فاشیسم فارسیسم هستن. ای نشونه افتضاح فرهنگی و عقب ماندگی شدید در حکومت و طرفداران فاشیسم و همسان سازی ملت به نفع نام و نشان فارس هست. من همیشه میگم هسته فکری حکومت ایران شیعه نیست و شیعه بهانه دینی در همه گیر کردن فاشیسم فارسیسمه. در سالهای نه چندان دور حکومت و سنای جهانی تشکیل خواهد شد و این مرزهای سیاسی برداشته خواهد شد و ملتها و اقوام با فرهنگ و زبان خودشون زندگی خوهند کرد. فقط باید تا اون زمان مقاومت کنن و زبان و فرهنگ خودشون رو حفظ کنن. حتی روسها با اون اخلاق گندشون مثل تفکرات حاکم بر ایران نیستن و کشور ایالتی و بر اساس قومیت خودشون زندگی میکنن.
  18
  12
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  یک الین خائن کمتر....
  5
  14
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  کاکو حقش بوده و دوما نربود بلکه با امنیتی های ترکیه معامله کرد
  3
  7
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  iran1 - آرلون، بلژیک
  همه میدونن کشورهای اطراف ایرا پر از عوامل حقوق بگیر ایران هست ولی این افراد باز ریسک می کنن، نمونه روح الله زم که با اینکه ادعا میکرد داره مبارزه می کنه نمی تونست خطر سفر به کشوری در همسایگی ایران رو درک کنه
  1
  3
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. حرف مفت کنتور نداره یک خودم ترکم دوم از همه اینکه زنم از همون تبار روسه! در روسیه شما نمیتوانید به زبان خود در ادارات حرف بزنید روسها زبان و خط اسم و فامیل مکان کل آن ولایتهایی که گفتید تغییر دادند از جمله ترکمنستان. اگر از دینی غیر از مسیحی باشید حتی اگر کاتولیک یا ارمنی یا یهودی شما را به نام زشتی صدا میکنند و چندین و چند بار آنها را نسل کشی کرده‌اند. فقط در اوکراین ۵ میلیون در روسیه حدود ۷ میلیون یهودی کشتند همین کار را هم با مسلمانان کردند شما یک جای تاریخ طولانی میهمن ما همین رفتار را از هموطنان ایرانی ما نشان بده من ساکت میشم. روسها حتی علیه گروههایی که شما سنگ آنها را به سینه میزنید تبعیضهای سیستماتیک داشته‌اند مثلا اوکراینیها مانند کانادا برای آمریکا هستند در جریان Holodomor جوزف استالین دستور جمع آوری سراسری آذوقه را از سرتاسر اوکراین و تمام کلنی‌های زیر گروه داد تخمین زده میشود که ۹ میلیون اوکراینی بر اثر گرسنگی در زمان کوتاهی تلف شدند به شما که کله قومی دارید پیشنهاد میکنم فیلم Mr Jones را تماشا کن تا بفهمی با چه مردمانی هم سرزمینی.
  5
  6
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. در ایران تبعیض علیه مردم وجود دارد دیروز خاطرات یکی از دراویش را در این سایت مرور میکردم و نمیتوان گفت آنچه که به این درویش یا نسرین ستوده رفته آسانتر یا سختر از یک عرب خوزستانیست این یک فاشیزم است و کاری به قوم و مذهب بصورت مشخص ندارند همه دشمن آن هستند و به همه ظلم میکند (ماشاالله حکومت ولایت فقیه در ظلم تنها به عدالت رفتار میکند) در تهران مردم کلیه میفروشند و به همان اندازه کولبر سختی میکشند. این نوع نق ناله‌های قومی شما بسیار ناعادلانه و خودخواهانه است. انگار ایران مانند ژاپن است بعد در حق قوم شما ظلم شده. گفته‌اید که شیعه بهانه فارسیسزمه به عنوان یک ترک میگویم اتفاقا شیعه در ایران بهانه ترکیزم بود توسط شاهان صفوی که ترک تبار بودند بنا نهاده شد. در پایان میگویم حتما وقتی احساس کردید که بعنوان ترک به شما ظلم شده تاریخ محاصره کرمان را توسط آقا محمد خان سیر بخوانید آیا فارسها به ۸۰۰۰ زن تبریز تجاوز کرده‌اند یا هنر کله منار داشته‌اند یا ۲۰۰۰۰ جفت چشم تقاضا کرده‌اند. اینها را میگویم چون به عنوان آذری تبار و یک هموطن احساس غرور و مسئولیت دارم.
  3
  8
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::romano - تهران، ایران::]. برای اثابت چرندیات دروغ خود حتی با التماس هم شده اول خودت را ترک معرفی می کنی بعد سر منبر با گستاخی تمام به تخریب ، تهدید و تمسخر ملت ترک می پردازی ، برو سر قبری گریه کن که توش مرده باشد این قبر خالی هست ، حتی ترک بودن تو سلطان ما بودن نیست ، ترک معرفی کردن شما نشان از ضعف شما ، عوام فریبی شما و التماس شماست ، بگول یارو : نبین که می گوید ببین چه می گوید ! نوشته های تو مهم هست چه کسی بودن تو نه ! شما اگر یک ادم کاسه ای زیر نیم کاسه ات نبود خودت را از ما معرفی نمی کردی کسی ترک هست که به ملت خودش فحاشی نمی کند من هم می توانم مثل تو خودم را فارس معرفی کرده و فارس را تخریب کرده و طرف ترک را بگیرم در نوشته های شما انگار فارسها ملتی مقدس هستند و پاک و دیگران ناپاک ، حقی شما هم با این روش مثل جدایی پاکستان از ایران برای خود کشور در قلب کویر خواهید داشت چون صرب بازی در می اورید و خواه نا خواه پیش بسوری یوگسلاوی اینده می روید ملت ترک ایران بیدار شده یا کل ایران را مثل قبل حاکمیت خواهد کرد یا دیگر چهل درصد ترک و در کل هفتاد درصد غیر فارس نوکر سی درصد فارس نخواهد شد .
  1
  6
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::romano - تهران، ایران::]. نظر شما در مورد نسل کشی بیست و یک اذر هزارو سیصدو بیست و پنچ در اذربایجان توسط ارتش پهلوی فارسگرا چیست ؟ ایا نوشته های روزنامه نگار و خبر نگاران امریکایی که در داخل ارتش شاه بودند و فجایع را ثبت کردند انکار خواهی کرد ؟ انها نوشتند ارتش پهلوی همچن به اذربایجان بی دفاع و بی سلاح وحشیانه حمله کرده بود که انگار کشوری به کشور دیگر حمله کرده بود تازه قبل از حمله ادعا کرده بودند که برای صلح ، دوستی و اشتی می ایند و به مشروطیت احترام خواهند گذاشت ! راستی نگفتی مشروطیت را ترکها در ایران برای اولین بار پیاده کردند ولی حاکمیت فارس شاه و شیخ در طول صد سال ان را زیر پا گذاشتند ؟ کشتار پنج هزار کرد و بیست و پنج هزار ترک هموطن در یک روز فقط بخاطر حقوق مساوی را هم جایی خواندی یا ان قسمت از تاریخ در صفحه های کتاب شما ناپدید بود ؟
  3
  4
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. آره هرکی مثل شما فکر کنه ترکه مثل ما نه. اتفاقا ترکم خیلی هم اصیل با شجره ام. گفته‌ای کسی ترک هست که به ملت خودش(ترکها) فحاشی نمی کند ملت من ایران است ملت من ایران است ملت من ایران است ترک هم هستم آنهایی هم که اهل این ملت نیستند خوش گلدی. بیسوادی چون دوره مشروطه را با جنگ با فرقه پیشوری قاطی کردی حتی بدویات را در مورد تاریخ باستان و معاصر آذربایجان نمیدانید پس چطور دنبال هویت گمگشته خویش هستید. اگر نیک درس بخوانی خواهی آموخت که مردم آذربایجان ضد پیشوری بودند و او به اربابان روسش وفادار بود و در پایان خاندان پهلوی با همکاری ایل شاهسون در ۱۳۲۵ دخل این جدایی طلب را آوردند نسل کشی اتفاقا کار کمونیست جماعت است. گفته‌ای مشروطیت را ترکها در ایران برای اولین بار پیاده. مشروطیت را ایرانیان بنا نهادند آنها بختیاریها کردها ترکها و ارباب جمشید و یپرم خان بودند. من کتاب تاریخ ندارم که صفحه آن ناپدید شده باشد ولی بعنوان ترک میگویم متاسفانه تاریخ نداشته پان‌ها فرقی نمیکند ترک فارس عرب کرد همه سراسر تحریف شفاهی و متعصب است. در پایان فرزند کوچک وطنم هستم ترک هم هستم.
  3
  3
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::romano - تهران، ایران::]. اولا پیشاور نماینده مردم اذربایجان جنوبی در مجلس تهران بود از روسیه نیامده بود ، دوما پیشاور حقوق مساوی در داخل جغرافیای ایران بود ، سوما اگر پیشاور نوکر روس بود لااقل مثل حاکمیت پهلوی حلقه به گوش غرب می توانست از بحساب ارباب خود روس اسلحه بگیرد پس پیش اورد ارباب خود بود و اگر نوکر روس باید حتما برایش اسلحه می دادند که در مقابل اشغالگران جنوب از خودشان دفاع کنند ولی شاه شما نوکر دربست غربی ها بود که برایش اسلحه دادند و انها هم بحساب هموطنان بی دفاع خود را کشتند ولی در مقابل عرب های دست خالی بحرین را تقدیم کردند و اخر نوکر بزرگوار غربی ها پادشاه پهلوی شما را یک سرباز غربی گرفت از مملکت خودش انداخت بیرون در جزیره ای در هند ، ایا غیر از این بود ؟ چرا جرات نکردند اتاتورک را از کشورش بیرون کنند ؟ بعد شما ترک نیستی ترک نما هستی ترک بودن شرف می خواهد غریت می خواهد و جرات می خواهد شماها چاخان هستید و زورتان در فک تان جمع شده ، مثلا خلخالی هم ترک بود ولی در خدمت رژیم فارس بوده چه ربطی به ملت ترک دارد چنانکه خیلی از فارسها در دوره قاجار نوکر ترکها بودند
  1
  1
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::romano - تهران، ایران::]. [::romano - تهران، ایران::]. ایران ملت نیست یک کشور مولتی کالچرال هست و اسم قبلی اش کثیرالملکه بود نه فارسستان ، چرا ادعا می کنی در ایران ترک ، فارس و کرد و غیره هست ولی ایران را مثل ماسک فارسستان گرفتی و تعریف و توصیف قوم فارس را کرده و از یک قوم حمایت می کنی ؟ هویت ما گم نشده این شماها هستید که گم شدید و فحاشی و تخریب چهل درصد هموطن ترک را وطن دوستی می دانید . نسل کشی اگر کار کمونیست بود که به جمهوری اذربایجان در اشغال روس اجازه تحصیل به زبان مادری را نمی دادند ! نسل کشی ما از طرف هموطن نماها مثل شماست که زبان یک ملت را با سوئ استفاده از حاکمیت چند روزه قدغن کرده و با بی شرمی تمام برای خودشیرینی به جوجه فاشیست های بدتر از خود ، خودتان را ترک می نامی ! تو که با شنیدن کلمه ترک بیمار می شوی !
  1
  1
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.