۱۰ باور غلط در مورد کووید۱۹ که می‌تواند به مرگ بیانجامد

العربیه :فرضیات زیادی در مورد کووید 19 وجود دارد؛ ضروری است بدانیم چه گفته‌هایی در مورد این درست است و چه مطالبی نادرست. تارنمای «مدیکال نیوز تودی» در گزارشی 10 باور غلط را درباره ویروس کرونا برشمرده است.

1-میزان مرگ و میر ناشی از کرونا افزایش نیافته ‌استبرخی معتقدند که تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا به میزان قابل توجهی افزایش یافته، بدون آنکه میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن افزایش یافته باشد؛ همان‌طور که در ایالات‌متحده آمریکا اتفاق افتاده‌ است. اما این ادعا درست نیست؛ زیرا دلیل افزایش تعداد مبتلایان جدید و کاهش میزان مرگ‌ومیر یا ثبات آن، افزایش تعداد آزمایش‌ها در مقایسه با تعداد آن در ابتدای همه‌گیری است و این موضوع به این معنی است که مسئولان بهداشتی به توانایی بیشتری برای رصد و درمان ناقلان ویروس دست یافته‌اند.

بر این اساس، ویروس از نظر «مرگ‌و‌میر» و خطری که برای سلامتی ایجاد می‌کند تغییری نکرده‌ است، بلکه تعداد معایناتی که برای افراد حتی بدون علامت انجام می‌شود افزایش یافته و این همان چیزی است که توسط سازمان بهداشت جهانی توصیه شده‌ است.

2-ویروس آن‌قدرها هم که گفته می‌شود کشنده نیستویروس کرونا آن‌قدرها هم که گفته می‌شود کشنده نیست و در مورد آن اغراق شده ‌است! این نظر نادرست است؛ زیرا تعداد زیادی از مرگ‌ومیرها نادیده گرفته شده ‌است. محققان می‌گویند تخمین میزان مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کار آسانی نیست، خصوصاً اینکه همه‌گیری هنوز تمام نشده ‌است و تحولات همچنان روز به روز اتفاق می‌افتد.

3-کرونا یک آنفلوآنزای عادی استکرونا فقط یک آنفلوانزای عادی نیست؛ کارشناسان می‌گویند آنفلوانزا و کرونا با هم تفاوت زیادی دارند. کسانی که به آنفلوانزای فصلی مبتلا می‌شوند، بر عکس مبتلایان به کرونا، نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند.

بسیاری از کسانی که از ویروس کرونا بهبود یافته‌اند، تبعات مزمنی از جمله مشکلات تنفسی، اختلال در حس بویایی و موارد دیگر را گزارش کرده‌اند که تاکنون همراه آن‌هاست، این بدان معنی است که بیماری به همین سادگی که تصور می‌کنیم، نیست.

4-به مصونیت گله‌ای نزدیک شده‌ایمبرخی معتقدند ما به مصونیت عمومی یا به اصطلاح «مصونیت گله‌ای» نزدیک شده‌ایم، به این معنی که بیشتر افراد به ویروس آلوده شده، بهبود یافته و مصونیت پیدا کرده‌اند اما این درست نیست، زیرا دسترسی به این ایمنی مستلزم آن است که نزدیک به 70 درصد افراد آلوده شده و بهبود پیدا کنند تا مصونیت گله‌ای حاصل شود؛ یعنی در کشوری مانند ایالات متحده باید تقریباً 200 میلیون نفر مبتلا شده باشند.

5-فاصله‌گذاری اجتماعی منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوداستفاده از اصل فاصله اجتماعی منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن ما می‌شود؛ این باور هم صحیح نیست. اجتناب از افراد بیمار یا مشکوک به بیماری اقدامی است که بشر از قرن‌ها پیش انجام داده ‌است. سیستم ایمنی بدن ما با شرایطی که در آن قرار داریم سازگار می‌شود تا آماده انجام وظیفه خود باشد؛ بنابراین به دلیل آنکه با افراد زیادی در ارتباط نیستیم، سلامتی ما تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

6-امواج شبکه ارتباطات نسل پنجم باعث افزایش شیوع ویروس می‌شوددر یک تئوری توطئه، برخی می‌گویند که امواج و فرکانس‌های شبکه ارتباطات نسل پنجم باعث افزایش شیوع ویروس می‌شود، در حالیکه این نظریه توسط هیچ نهاد تحقیقاتی یا علمی صادر نشده‌است و فقط توسط تریبون‌ها و طرفداران نظریه توطئه شایع شده‌است.

7-ضرر استفاده از ماسک بیشتر از فایده آن استبرخی از افراد ابراز می‌کنند که ضرر ماسک بیش از فایده آن است اما متخصصان بهداشت توصیه می‌کنند که همیشه از آن استفاده کنید زیرا تأثیر آن در مهار شیوع ویروس تأیید شده و همین مزیت است که باعث می‌شود جراحان برای محافظت از بیمار از ماسک استفاد کنند.

8-علم پزشکی می‌تواند بیماری کووید 19 را درمان کندهشتمین باور اشتباه این است که علم پزشکی در حال حاضر می‌تواند بیماری کووید 19 را درمان کند که این نیز نادرست است؛ زیرا کاری که پزشکان در حال حاضر انجام می‌دهند، استفاده از داروهای مختص بیماری‌های دیگر است و تمام درمان‌ها موقتی بوده و منتظر هستند تا آزمایش‌های بالینی برای درمان ویروس کرونا به نتیجه برسد.

9-شرکت‌های بزرگ دارویی نمی‌خواهند واکسن کرونا را توزیع کنندباور نادرست دیگر این است که شرکت‌های بزرگ علی‌رغم موفقیت در ساخت واکسن کرونا، نمی‌خواهند آن را توزیع و تزریق کنند؛ غافل از آنکه آزمایشات بالینی مدت زیادی طول می‌کشد؛ زیرا باید از بروز هرگونه عوارض احتمالی واکسن یا دارو جلوگیری شود.

10-داروی «استروئید»، داروی مؤثر برای مقابله با ویروس کروناآخرین باور اشتباه اینکه برخی داروی «استروئید» را به عنوان داروی صد درصد مؤثر در مقابله ویروس معرفی می‌کنند که این نیز غلط است. پزشکان تأیید می‌کنند که این درمان تاکنون نتایج دلگرم کننده‌ای را داشته‌است، اما اثر بخشی آن هنوز به مطالعات بیشتری نیاز دارد. آنچه ما تا این لحظه در مورد این بیماری و راه‌های مقابله با آن می‌دانیم، هنوز محدود است.
+3
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.