درباره مهاجم حمله مرگبار به کلیسای شهر نیس چه می‌دانیم؟

دویچه وله :ساعاتی پس از حمله با چاقو در کلیسایی در شهر نیس فرانسه، هنوز بسیاری از سوال‌ها بی‌پاسخ است. با آنکه نحوه رخ دادن وقایع کم و بیش مشخص شده است اکنون سوال‌هایی درباره هویت مهاجم پرسیده می‌شود. دادستان ضدتروریسم فرانسه در ساعت ۹ شب به وقت محلی اطلاعات بیشتری را درباره حمله و مهاجم بیان کرد اما با وجود آنکه یک نام در رسانه‌های فرانسوی مطرح و تکرار شده است اما دادستان در نشست خبری خود به نامی از مهاجم اشاره نکرد.

مهاجم این حمله با چاقویی ۳۰ سانتی‌متری صبح روز پنجشنبه ۲۹ اکتبر (۸ آبان) به حاضران در کلیسای جامع شهر نیس حمله کرد که بر اثر آن سه نفر شامل یک مرد و دو زن کشته و چند نفر دیگر مجروح شدند. سر یک زن در این حمله تقریبا بریده شد، یک مرد که نگهبان کلیسا بود نیز با ضربات چاقو به گلویش کشته شد و سومین قربانی که به شدت زخمی شده بود بعد از فرار و رساندن خود به خیابان جانبی کلیسا در اثر شدت جراحات وارده جان باخت. با اطلاع رسانی شاهدان عینی و حضور پلیس شهری فرد مهاجم خلع سلاح شد که البته با مجروحیت شدید وی همراه بود. به‌گفته دادستان ضد تروریسم فرانسه مهاجم هنگام حمله و در زمان بازداشت به طور مرتب شعار الله اکبر سر می‌داده است.
درباره مهاجم چه می‌دانیم؟
دادستان ضد تروریسم فرانسه اعلام کرد که مهاجم یک تونسی ۲۱ ساله است که در اوایل ماه اکتبر(مهر) از طریق جزیره لامپدوزا ایتالیا به فرانسه آمده است. بنا بر اظهارات این مقام قضایی فرانسه در ساک نامبرده اوراقی صادره از صلیب سرخ ایتالیا بدست آمده که نشان می دهد عامل حمله متولد تونس در سال ۱۹۹۹ است. فرد مزبور ۲۰ سپتامبر خود را به لامپدوزای ایتالیا رسانده و سپس در بندر باری رویت شده است. از ساک نامبرده سه چاقو، دو گوشی تلفن همراه و یک قرآن کشف و ضبط شده است.

مهاجم به علت جراحات ناشی در لحظه دستگیری در بیمارستان بستری است. مقام قضایی فرانسه اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت عمومی نامبرده در اختیار رسانه ها قرار نداد.

دوربین‌های مدار بسته دقایقی پیش از هفت صبح حضور او در راه آهن سراسری نیس را ضبط کرده‌اند. او پس از پشت و رو کردن کاپشن و تعویض کفش‌ها پس از پیمون حدود ۴۰۰ متر خود را به کلیسا می‌رساند و از یکی از دربهای جانبی وارد ساختمان کلیسا می‌شود.

خبرگزاری فرانسه پیش تر در مطلبی از ابراهیم عیساوی به‌عنوان مظنون اصلی این حمله یاد کرده بود. اواخر سپتامبر وارد لامپدوزا در ایتالیا و سپس در اوایل اکتبر وارد خاک فرانسه شد. او در ایتالیا تحت قوانین قرنطینه قرار گرفت و سپس ماموران در ایتالیا به او دستور «خروج از خاک» را ارائه کردند.

روزنامه بریتانیایی گاردین اما در گزارشی جزییات بیشتری را فاش کرده است. این رسانه به نقل از مقام‌ها فرانسوی اعلام کرد که وقتی پلیس ابراهیم عیساوی را بازداشت کرد او هیچ مدرک شناسایی همراه نداشت و تنها برگه‌ای همراهش بود که نام او را از صلیب سرخ ایتالیا نشان می‌داد با این حال وی از فرانسه تقاضای پناهندگی نکرده بود.

دادستانی سیسیل با تایید اینکه عیساوی در تاریخ ۲۰ سپتامبر وارد لامپدوزا شده بود به گاردین گفت: «او ۱۴ روز را در یک قایق در قرنطینه بود تا اینکه در تاریخ ۹ اکتبر به شهر باری ایتالیا منتقل شد.» طبق این گزارش تونسی‌های زیادی وارد خاک ایتالیا می‌شوند اما اغلب به آن‌ها برگه ترک خاک داده می‌شود که ملزم به خروج از ایتالیا در مدت هفت روز می‌شوند. عیساوی چنین دستوری را دریافت کرده بود اما مانند بسیاری دیگر به طور غیر قانونی به فرانسه سفر کرد.

طبق گفته منابع ایتالیایی به روزنامه گاردین، فرضیه فعلی و محتمل این است که وی با یک کشتی کوچک به لامپدوزا سفر کرده بود.

ماتئو سالوینی، وزیر کشور سابق ایتالیا با گرایش راست افراطی اعلام کرد اگر گزارش‌ها درباره عیساوی در لامپدوزا تایید شود وزیر فعلی کشور باید کناره‌گیری کند یا برکنار شود.

فرانسه در یک ماه اخیر شاهد چند حمله با سلاح سرد بوده است که اغلب از سوی افراد مهاجری صورت گرفته است که مدت کوتاهی وارد خاک فرانسه شده‌اند. سن افراد مهاجم نیز زیر ۲۰ سال بوده است.

اواخر ماه گذشته جوان ۱۸ ساله پاکستانی با ساطور قصابی به عابران در نزدیکی دفتر پیشین نشریه فکاهی «شارلی ابدو» در پاریس هجوم برد و دو نفر را زخمی کرد. وی سه سال پیش وارد خاک فرانسه شده بود.

دو هفته پیش نیز یک جوان ۱۸ ساله چچنی متولد مسکو که در فرانسه به تازگی کارت پناهندگی ده ساله دریافت کرده بود ساموئل پاتی، معلم تاریخ مدرسه‌ای در حومه پاریس را سر برید. آقای پاتی در کلاس درس «آزادی بیان» کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام را به دانش‌ آموزان نشان داده بود، کاریکاتورهایی که مجله فکاهی شارلی ابدو، منتشر کرده بود.

دولت فرانسه پس از این حادثه فشار بر محافل و مراکز اسلامی را افزایش داد و تاکید کرد که با هرگونه پیام حاوی نفرت پراکنی و ترویج ایده‌های اسلام گرایی افراطی در شبکه‌های اجتماعی به شدت برخورد می‌کند.

امانوئل ماکرون سپس ضمن محکوم کردن اقدام تروریستی حمله به معلم تاریخ در دفاع از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام توسط نشریه شارلی ابدو تاکید کرده بود که از ارزش‌های لائیسیته که تضمین کننده آزادی بیان در کشورش است کوتاه نمی‌آید.
+30
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  اهل تونس است، باید دید زبان اصلی مادرش چیست، پدر این حیوان که معلوم نیست چه کسی بوده!!!
  7
  79
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  شیخ علی‌ و رجب هر دو تا مسلمان.حالا بگذریم دعوا دارند .کدام پسر عمو ۱۵۰۰ سال پیش حق داشت.شیخ علی‌ مسلمان طرفدار رجب را در سوریه قتل عام می‌‌کند. رجب مسلمان طرفدار شیخ علی‌ در سوریه قتل عام می‌‌کند. ولی‌ در دوتا به فرانسه ایراد می‌‌گیرند. شما فاشیست هستید .و به مسلمان ظلم می‌‌کند. چون یک کاریکاتور کشیدید.من اگر بودم. یک کاریکاتور از رسول در پیشانی در مسلمان تاتو می‌‌کردم.تا ترسشان بریزد. حماقت هم به هر حال هدیه خدا است. پس چرا سو استفاده می‌‌کنید؟ مسلمین ؟
  4
  37
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. اون جونوری که در آلمان 18نفر رو به رگبار بست و گفت فقط ما و آلمانیها آریاییها هستیم زبان مادریش فارسی افغانی بود و اهل ایران بود. گفتم شاید اونو جا انداختی یادآوری کنم.
  43
  12
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵
  ۴۸
  بردیا2577 - زابل، ایران

  وقتی پروانه ساخت و ساز مسجد رو می دادین فکر اینجاشو هم می کردین.تا کی چاپیدن ما مردم ایران تا کی!!! خمینی زیر درخت سیب هم یادتون?!!!
  4
  52
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  تا زمانیکه فرانسه بخاطر اقتصادش دودوزه بازی می‌کنه و ماملات کلان با اخوندهای آدم کش میکنه،و خمینی را مجانی‌ سوار هواپیما کرد و ۴۰ سال بد بختی را به ملت ایران تحمیل کرد،حالا باید از مسالمان‌ها بخوره،آلمان هم باید پس بده.
  1
  43
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. تونس افراطی ترین مردم دنیا رو داره. بیشترین داعشیا تونسی بودن. تونس یه کشور شبیه ایران خودمونه. پر پروپاگاندا که میگه اسلام بهترینه ودنیا باید مسلمون بشه. یکم دربارش مطالعه کنین. قبل داعش من یکی فکر میکردم تونس شبیه مراکش یه کشور ازاد و غربی و دموکراته. اما بعدش دیدم نه. بیشترین اعضای داعش تونسی بودن. شدیدا افراطی هستن. حتی با مراکش یه جنگی کرده بودن. میخواستن مراکشیا رو مسلمون کنن انگار.
  4
  35
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. این درد اریایی هم اخر تو مغول زاده ی ایرانی نما را خواهد کشت شرم هم نمی کنی در یک سایت ایرانی مرتب مطالب ضد ایران و اذریها هموطنان گرامی .....ملا ..ای کاش بجای زنده یادان اذرابادگان ستار خان باقر خان کسروی تو در جایشان بودی و انها هوای ایران را تنفس می کردند. پیشه وری از اجدادت بودند که تعدادی پس از فرار بروسیه کشته شدند استالین خود مولد شورش بود ولی فراریان را یا کشت یا به بازداشتگاههای سیبری فرستاد و در برابر چرا.. گفت کسی که به کشور خودش خیانت کند نباید زنده باشد. به چرندیاتت ادامه بده شاید درامدت از سوی اردو خره. مثل تو اسلامی افزایش یابد.
  4
  17
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. رد پای یک ناسیونالیسم اولترا مذهب همیشه در این حوادث در طول تاریخ وجود داشته است، هیچ ایرانی هرگز در این گونه حوادث دست نداشته است، چند روز پیش یک چچن سر یک معلم را در فرانسه برید، حالا این ظاهرا تونسی، تیمور و خلخالی هم همین نگرش به انسانها داشتند، و بقول تو همان افغانی که اتفاقا ازبک بود، و کثافت داعش که اکثریت آن را یک ناسیونالیسم اولترا مسلمان تشکیل می داد، ایا به نظرت آشناست؟ آیا رشته ای که اینها را به هم پیوند می دهد اتفاقی است؟ با احترام به تمام ملت های ساکن خاورمیانه از جمله ان ملتی که تو خودرا نماینده اش می دانی، باید عرض کنم که یک ایرانی آریایی و یا غیر آریایی هرگز اینگونه جنایات را بر نمی تابد، به امید روزهای بهتر. آمین
  2
  13
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
  ۳۰
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  چقدر پلید و درنده خو باید باشه کسی که بخاطر باورهای چرند مذهبی،حاضر بشه دو نفر از انسان کاملا بیگناه و غریبه از جمله یک پیرزن ضعیف‌ که برای عبادت به جایی رفته رو سر ببره.پیروان این دین بیرحم ترین و درنده خو ترین انسانها رو بیرون میدن. من اگر جای پرستار و دکترهای بیمارستانی که لاشه متعفن این کفتار درش درحال مداواست بودم،عدالت واقعی رو اجرا میکردم و با تزریق هوا یا دردناک ترین ماده ممکن این کفتار رو به درک میفرستادم. این حیوان درنده رو معالجه میکنند و بعد با حضور وکیل و قهوه و کیک بازجویی و بعد هم چند سال میفرستن به یک زندان یا بهتر بگم مسافرخونه و بعد آزاد.
  2
  13
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵
  ۳۰
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  [::پیکان۵۸ - مالمو، سوئد::]. [::پیکان۵۸ - مالمو، سوئد::]. ...چند آدم بیگناه و یک پیرزن چکاره سیاست دولت فرانسه ۵۰ سال پیش بودند و از کی تاحالا کارهای این مسلمانها به نفع ایران بوده که این مرخرف رو نوشتی؟ چشمهای چپول رو باز کن ببین همون خمینی با همین اسلام این کشور رو به اسهال کشید.واقعا با تروریست غرفی نداری.فکر و توجیهت همون اندازه عصر حجری و وحشیانست.
  4
  7
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اون اگه یازده نفر رو کشت هیچکس تاییدش نکرد.توییکه میدونی رجب کثیف خردوغان ادمکشه و باعث فتنه در منطقه هست چرا فقط به خاطر نژادپرستی از نوع ترک و مغولی داری حمایتش میکنی؟!! هیچ اندیشه ایرانی و آریایی نمیگه بقیه رو مجوس و کافر خطاب کن.اما سرتا=پای دین خردوغان جانت که فداش بشی بحق تیمورشل ،داره جااارر میزنه که مکشیم و خوبم می کنیم که می کشیم فقط بخاطر کاریکاتور یک انسان که بیش از بقیه نیست بلکه کمتر هم هست.فرانسه نامه فدایت شوم برا شما ترکا و عربا ننوشته برین تو هم خاوریمانه تو سروکله هم بزنین ایرانیای اصیل آریایی هم قرآنتونو سالهاست پس فرستادن
  4
  19
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Parinaz Iran - پراگ، چک::]. [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. [::rahjoo - مازندران، ایران::]. ظالمترین و پلیدترین و بی رحمترین حکومت تاریخ توسط همزبانان فارس فاشیسم فارسیسم شهرستانی مثل شماها در حال حاضر حاکم ایرانه و کل دنیا از وجود منحوس اونها هر روز دارن بالا میارن. به نظر من باید شرم کنید و اصلا درباره اصالت و زبان و ریشه و نژاد و تمدن و هر کوفت دیگه ای نظر ندید. در ضمن جنایتهایی که در ایران عموما از شهرستانیهای فارس از جمله کشتار خانواده سرزده از هیچ جای دنیا سرنزده. باز اونا برای تعصب مذهب اینکارو میکنن. همشهریای شما برای چی؟ برای رابطه جنسی. برای دزدی. برای تنفر. اون قاسم گچکار تروریست تاریخ بشر هم از تیر و طایفه شما شهرستانیها بود و همه این آخوندها و پاسدارای ظالم و پست فطرت هم همینطور. واقعا چرا شرم نمیکنید و سعی نمیکنید ما فراموش کنیم شما کی هستید؟
  8
  8
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. عمو جواب سوال در مورد واردات زنهای برقع پوش و مردان ریش دراز رو بده بیشرم نباش دیگه!! منتظر هستم. ضمنا رابرت پیپ استاد دانشگاه شیکاگو در سال 2005 پس از مطالعه 600 مورد انتحاری و سپس در سال 2010 پس از مطالعه 2100 مورد انتحاری دو کتاب نوشته که در آنها ثابت کرده نقش ایمان دینی در این موارد بسیار بسیار کم و غیر قابل توجه هست. اکثر تروریستها از طبقات میانی و یا بالای جامعه هستند معمولا تحصیلات دارند و هدفهای سکولار و سیاسی را دنبال میکنند. ..عموی بیسواد برو سوادت رو زیاد بکن!!
  4
  3
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. بله فارسها بدلیل درونگرایی و ازدواج با محارم مردم منحطی بودند و بغیر از طبقه بندی اجتماعی و سلب موقعیت پیشرفت از دیگران کاری نداشتند ...ترکها (امثال آلپتگین و سبکتگین ) در زمان سامانیان از طریق شایسته سالاری به مقامهای بالا رسیدند و با سلسله غزنوی با قدرت و سیاست نصف کره زمین رو تحت حکومت خودشون در آوردند
  3
  4
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. تو و امیر قر چهره ی واقعی خودتان را نشان دادید، چرا از خلخالی چیزی نمی گویید؟ تیمور چطور؟ می دانی که خود تیمور در کتابش اعتراف کرده است که تا پیش از 15 سالگی به او مرتب تجاوز می شد، سپس برادر خودش را در 15 سالگی کشت و فرار کرد، و تا اخر عمر دو جنسیتی بود، آقا محمد خان خواجه بود، و این داستان هنوز ادامه دارد!
  0
  2
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. تیمور مغول بوده استاد. دبستان تاریخ رو تکماده کردی؟
  2
  0
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
  نظر شما چیست؟