آمریکا ۵۰ فروند جنگنده F۳۵ به امارات می‌فروشد

العربیه :منابع نزدیک به پنتاگون وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 29 اکتبر 2020 گزارش کردند کاخ سفید به کنگره این کشور اعلام کرده قصد دارد 50 فروند جنگنده F35 ساخت شرکت لاکهید مارتین به امارات متحده عربی بفروشد.

یک نماینده مجلس آمریکا گفت که این موضوع می‌تواند به تغییر توازن قوا در منطقه منجر شود.

الیوت آنگل رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که دولت دونالد ترامپ موضوع فروش جنگنده F35 به امارات را به کنگره اطلاع داد و به بارو من این معامله می‌تواند منجر به یک تغییر نظامی بزرگ شود.

پیش از رسمی شدن این معامله کمیته‌های روابط خارجی مجلس نمایندگان و کنگره آمریکا باید موضوع را بررسی و با آن موافقت کنند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در مراسم آغاز گفتگوهای راهبری آمریکا-امارات گفت که همکاری ابوظبی و واشنگتن در اکسپو 2020 خود را نشان خواهد داد.

او همچنین گفت که به مقابله با ایران که بزرگترین تهدید منطقه است، ادامه می‌دهیم و اجازه نخواهیم داد تهران با دستیابی به تسلیحات منطقه و جهان را تهدید کند.

پیش از این هم بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و بنی گانتس وزیر دفاع این کشور روز جمعه 23 اکتبر 2020 اعلام کردند که مخالفتی با فروش تسلیحات از سوی آمریکا به امارات ندارند. پیش از این امارات خواستار خرید جنگنده‌های اف 35 شده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم اعلام کرد که روند فروش جنگنده‌های اف 35 به امارات متحده عربی در حال پیشروی است.

وزیر دفاع اسرائیل که برای دیدار با همتای آمریکایی‌اش به واشنگتن سفر کرده بود، توافقنامه‌ای در زمینه تضمین فرادستی نظامی اسرائیل امضاء کرد. این توافقنامه پس از مذاکرات طولانی میان دو طرف امضاء شد.

بنی گانتس تاکید کرد که توافقات صورت گرفته با آمریکا، به این کشور اجازه می‌دهد برنامه‌های بلند مدت برای خرید سامانه‌های پیشرفته نظامی که می‌توانند به شکل آشکاری توان نظامی اسرائیل را بالاتر ببرند، اجرا کند؛ به نحوی که امنیت و فرادستی نظامی این کشور در منطقه در دهه‌های آینده تضمین شود
+9
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.