حسین بهاروند؛ آقازاده‌ای که با او تیم‌تان صعود می‌کند

«حسین بهاروند»، فرزند حیدر، سال‌ها بازیکن و کاپیتان تیم خیبر خرم‌آباد، یعنی تیم پدرش بود.ایران وایر :پیام یونسی پور
«خداداد عزیزی» روزگاری نقل می‌کرد که یکی از مدیران باشگاهی فوتبال ایران از فوت کردن روی نام بازیکنی تا ریختن «ادرار پسر بچه نابالغ» روی خط دروازه‌ها، راه‌هایی برای پیروزی می‌ساخت. مربیانی هم بوده‌اند که مدعی علم‌گرایی می‌شده اما بین دو نیمه، دعا و جادو در آب نوشیدنی بازیکنان‌ خود حل می‌کرده‌اند.  

اما راه‌های موفقیت در فوتبال ایران حالا کمی متفاوت شده است. به جای پاشیدن ادرار بچه روی خط دروازه‌ها، می‌توان با «آقازاده‌ها» قرارداد بست.  

***  

نامش پیش از انقلاب، «همایون بهاروند» بود. اما می‌خواست با جریان اسلام‌گرایی کشور همراه شود، پس اولین قدم این بود که نام کوچک خود را به «حیدر» تغییر دهد. طی چهار دهه اخیر، همواره یکی از سایه‌نشین‌های همیشه در صحنه بوده است؛ «حیدر بهاروند»، سرپرست کنونی فدراسیون فوتبال ایران و جانشین موقت «مهدی تاج».  

او طی سال‌هایی که مهدی تاج ریاست بر فدراسیون فوتبال ایران را برعهده داشت، یکی از معاونان منتخب او در این فدراسیون محسوب می‌شد. اما پیش از آن، به عنوان رییس سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران، عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال، رییس هیات فوتبال استان لرستان، دبیر هیات فوتبال استان لرستان و مدیرعامل و سرمربی «باشگاه خیبر» خرم‌آباد، نام خود را روی فوتبال ایران مهر کرده بود.  

یکی از شاهکارهایش این است که خرداد سال ۱۳۹۶، همراه با مهدی تاج، «علی کفاشیان»، «عبدالکاظم طالقانی»، «لیلی صوفی‌زاده»، «فریدون اصفهانیان» و «هدایت ممبینی»، فدراسیون فوتبال ایران را به عنوان «موسسه غیرتجاری» در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسانده است. نتیجه این ثبت را طی سال‌های آینده و پس از برکناری همین هیات رییسه کنونی خواهیم دید.  

نه فقط فدراسیون فوتبال، که او مالکیت باشگاه «خیبر خرم‌آباد» را به مدت نامحدود در اختیار گرفته است. خودش ۹۵ درصد از سهام این باشگاه ریشه‌دار و قدیمی فوتبال لرستان و دخترش دو درصد از سهام خیبر را در اختیار دارند.  

هم‌چنین شرکت «شیرین کامان» با هدف صادرات محصولات لرستان و کردستان به خارج از کشور نیز توسط حیدر بهاروند به ثبت رسیده است.  

حیدر یک حضور همه‌جانبه خانوادگی در فوتبال را بیشتر از وقت گذاشتن تمام مدت خودش در این عرصه می‌پسندد. پس وقتی بخشی از خانواده‌اش را در باشگاه خیبر مشغول به کار ‌کرد، آقازاده‌اش را به تیم‌های مدعی صعود در لیگ یک کشور ‌فرستاد.  

«حسین بهاروند»، فرزند حیدر، سال‌ها بازیکن و کاپیتان تیم خیبر خرم‌آباد، یعنی تیم پدرش بود. اما وقتی پدر در فدراسیون فوتبال به قدرت رسید، سعی کرد دوران فوتبالش در لیگ یک (لیگ آزادگان) را در تیم‌هایی که مدعی صعود به لیگ برتر هستند، دنبال کند.  

خبرگزاری «ایلنا» شهریور ۱۳۹۸ خبر داد که حسین بهاروند با تیم «فجرسپاسی» شیراز به توافق نهایی رسیده است. این باشگاه از آخرین بازمانده‌های تربیت بدنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به صورت مستقیم زیر نظر این نهاد نظامی اداره می‌شود.

سپاه طی سال‌های اخیر تلاش کرد تا قدرت‌نمایی و دخالت خود در فوتبال را از روی صحنه بردارد و با گماردن نیروهایش در بخش‌های مدیریتی باشگاه‌ها یا فدراسیون‌ها، کنترل ورزش را هم‌چنان در دست داشته باشد.  

فجرسپاسی، تیمی که سال‌ها است از لیگ برتر دور مانده، با حضور حسین بهاروند (بیشتر روی نیمکت و میان سکوها)، نایب قهرمان نیم فصل اول لیگ آزادگان ‌شد. این یعنی تیم شیرازی در آستانه بازگشت مجدد به لیگ برتر فوتبال ایران است؛ یا دست‌کم باید فجرسپاسی را یکی از مدعیان اصلی صعود دانست.  

اما پیش از این نایب قهرمانی در نیم فصل، «باشگاه مس» کرمان، دیگر مدعی صعود به لیگ برتر، طی بیانیه‌ای و با منتشر کردن برخی از ویدیو‌های مشکوک، مدعی ‌شده بود که «جریانی محسوس» در داوری لیگ یک، موفقیت و صعود فجرسپاسی را دنبال می‌کند.  

سایت «دی اسپورت» که به صورت تخصصی اخبار و رویدادهای لیگ یک فوتبال ایران را پوشش می‌دهد، با پوشش این خبر نوشت: «باشگاه مس مدعی است داوران به دلایلی خاص، هر هفته برای فجرسپاسی پنالتی‌های مشکوک می‌گیرند.»

در بخشی از این گزارش آمده بود: «تکرار این اتفاقات و تصمیمات شبهه‌انگیز، در هفته‌های آتی یک فاجعه بزرگ برای مسابقات لیگ یک محسوب می‌شود و متاسفانه این شائبه که در لیگ یک، جریاناتی خارج از زمین نتایج را رقم می‌زنند، به شدت فعال شده است.»

این اتفاق گویا فقط مختص به لیگ برتر هم نبود؛ وقتی استقلال در رقابت‌های جام حذفی مقابل فجرسپاسی قرار گرفت، کارشناسان داوری نسبت به پنالتی سوخته «استقلال» و چند اشتباه داوری اعتراف کردند.  

شائبه‌ای وجود داشت دال بر این‌که جریان‌هایی در تلاش هستند تیم فجرسپاسی را به واسطه حضور حسین بهاروند حمایت کنند. نه تکذیب شد و نه تایید اما حسین بهاروند در پایان نیم فصل اول و با نایب قهرمانی فجرسپاسی شیراز، رضایت‌نامه‌اش را گرفت، راهش را کج کرد و با «باشگاه آلمینیوم» اراک قرارداد بست؛ تیمی که در پایان نیم فصل اول، در رده ششم جدول، هفت امتیاز کمتر از فجرسپاسی داشت.  

در پایان فصل، آلمینیوم اراک به عنوان نایب قهرمان لیگ یک، به لیگ برتر صعود ‌کرد.  
خبرگزاری «آنا» از حسین بهاروند به عنوان «میهمان جدید لیگ برتر» و بازیکنی نام برده است که کمترین دقایق حضور را در فصل گذشته برای تیم آلمینیوم اراک ثبت کرد.  
فجرسپاسی شیراز، مدعی جدی صعود، پس از جدایی حسین بهاروند، در رده دهم جدول ‌نشست؛ یعنی تیمی که در نیم فصل نخست با ۳۳ امتیاز نایب قهرمان شده بود، پس از جدایی حسین بهاروند فقط ۱۲ امتیاز گرفت.  

صعود با آقازاده سرپرست فدراسیون فوتبال حالا یکی از گزینه‌های دم دستی تیم‌های لیگ برتری شده است.  

خبرگزاری «آنا» از حسین بهاروند به عنوان «میهمان جدید لیگ برتر» و بازیکنی نام برده است که کمترین دقایق حضور را در فصل گذشته برای تیم آلمینیوم اراک ثبت کرد.  

نام حسین بهاروند هم‌چنان در فهرست باشگاه آلمینیوم حضور دارد اما دیروز (چهارشنبه) «علی‌رضا محرمی»، خبرنگار ورزشی در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی خود خبر از پیوستن احتمالی آقازاده فدراسیون فوتبال به یک باشگاه جدید در لیگ یک را داد. این خبر ساعاتی بعد به دلایل نامعلوم از صفحات اجتماعی او حذف شد.  

حیدر بهاروند، سرپرست موقت فدراسیون فوتبال، جانشین مهدی تاج تا زمان برگزاری انتخابات فدراسیون و همین‌طور مهم‌ترین گزینه باند تاج برای نشستن بر کرسی ریاست فدراسیون فوتبال نیز هست. 
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.