انتقاد رهبر ایران از ممنوعیت انکار هولوکاست و آزادی کاریکاتور پیامبران در فرانسه

کینو، کاریکاتوریست آرژانتینی در میان مدافعان حق شارلی ابدو در انتشار کاریکاتورهای پیامبر با شعار 'من شارلی هستم'بی بی سی :آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در انتقاد از موضع رئیس‌جمهور فرانسه در دفاع از کاریکاتورهای شارلی ابدو از پیامبر اسلام، ممنوعیت انکار نسل‌کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم (هولوکاست) را زیر سوال برده است.

آقای خامنه‌ای در متنی که در وبسایتش و خطاب به "جوانان فرانسه" منتشر شده، گفته باید از امانوئل مکرون پرسیده شود که "چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می‌کند و آن را آزادی بیان می‌شمارد؟"

او همچنین گفته: "سوال بعدی این است که چرا تردید در هولوکاست جرم است؟ و اگر کسی چیزی در این‌باره نوشت باید به زندان برود، اما اهانت به پیامبر آزاد است؟"

پس از دفاع امانوئل مکرون از ارزش‌های سکولار فرانسه و موضعش علیه اسلام‌گرایان تندرو، رهبران چند کشور مسلمان از او انتقاد کرده‌اند.

این تنش‌ها پس از آن بروز کرده که یک جوان اسلام‌گرا یک معلم تاریخ را در حومه پاریس سر برید. این معلم کاریکاتورهای شارلی ابدو از پیامبر اسلام را نشان داده بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، از جمله رهبران مسلمانی است که به شدت از همتای فرانسوی خود انتقاد کرده و خواهان تحریم کالاهای فرانسوی شده است.
شارلی ابدو با کارتون اردوغان به مصاف او رفتآقای اردوغان سلامت عقلی آقای مکرون را زیر سوال برده است.

چند کشور مسلمان هم صحنه تجمع‌هایی در مخالفت با موضع رئیس‌جمهور فرانسه بوده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای هم موضع آقای مکرون در دفاع از آزادی بیان را "اقدام توهین‌آمیز" خوانده و گفته است: " آیا معنی آزادی بیان این است: دشنام و اهانت، آن هم به چهره‌های درخشان و مقدس؟"

رهبر ایران گفته چنین برداشتی از آزادی بیان "توهین به شعور ملتی" است که به آقای مکرون رای داده است.
در چند کشور مسلمان تجمع‌هایی در انتقاد از موضع دولت فرانسه برگزار شدهآیت‌الله خامنه‌ای پیش از این هم از جرم‌انگاری انکار هولوکاست در چند کشور اروپایی انتقاد کرده و خود هم نسل‌کشی یهودیان را زیر سوال برده است.

در جریان جنگ جهانی دوم نیروهای آلمان نازی و عواملشان در کشورهای اشغالی اروپا حدود شش میلیون نفر از یهودیان این قاره را در قالب سیاست "راه حل نهایی" کشتند.

چندی پیش استفاده وبسایت رهبر ایران از عبارت "راه حل نهایی" در یک پوستر با انتقاد گسترده مواجه شد.

آیت‌الله خامنه‌ای خود درباره هولوکاست از توصیف‌هایی چون "افسانه" و "واقعه‌ مجهول‌الحال" یاد کرده و انتقاد کرده که نمی‌توان در کشورهای اروپایی آزادانه گفت "معلوم نیست اصل این قضیه واقعیت دارد یا ندارد، یا اگر واقعیت دارد، به چه شکلی بوده".

محمود احمدی‌نژاد، که پیش از به حاشیه رانده شدنش رئیس‌جمهور محبوب آیت‌الله خامنه‌ای بود، نسل‌کشی یهودیان را "دروغ بزرگ" خوانده بود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، بعدتر در پاسخ به انتقاد از انکار هولوکاست از طرف ایران گفته بود: "مردی که این کار را می‌کرد دیگر رفته است."
علی خامنه‌ایدر کشورهای غربی معمولا افراد و گروه‌های دست راستی و نژادپرست هستند که هولوکاست را انکار می‌کنند. تئوری‌‌های توطئه‌ای که درباره هولوکاست بیان می‌شود معمولا جنبه‌های یهودستیزانه دارد.

منکران هولوکاست ادعاهای مختلفی دارند، از جمله اینکه آلمان نازی سیاست مشخصی برای نابودی یهودیان نداشته، یا کشتار آنها را در اردوگاه‌های کار اجباری و اتاق‌های گاز پی نگرفته است.

برخی از منکران هولوکاست هم می‌گویند درباره تعداد قربانیان کشتار و جزئیات دردناک آن اغراق شده است.

انکار هولوکاست در اسرائیل و چند کشور اروپایی جرم محسوب می‌شود، اما در کشورهای دیگر، از جمله بریتانیا و آمریکا، بر مبنای حق آزادی بیان با جرم‌انگاری آن مخالفت شده است.

عموم کشورهایی که انکار هولوکاست در آنها جرم است خود در نسل‌کشی یهودیان نقش مستقیم داشته‌اند یا دولت‌هایشان در جریان جنگ جهانی دوم با آلمان نازی همکاری کرده‌اند.

در فرانسه قانونی وجود دارد که بنا به آن انکار وقایعی که جرایم علیه بشریت محسوب می‌شوند ممنوع است، هرچند دادگاه قانون اساسی فرانسه انکار کشتار ارامنه در ترکیه را مصداق این قانون ندانست و ممنوعیت آن را نقض آزادی بیان محسوب کرد.

ممنوعیت انکار هولوکاست در کشورهای اروپایی و حتی در میان گروه‌های مدافع حقوق یهودیان هم منتقدانی‌ دارد.

مقام‌های ایرانی در حالی با استناد به اصل آزادی بیان از ممنوعیت انکار هولوکاست انتقاد می‌کنند که ایران یکی از بزرگترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران است و همه ساله ده‌ها نفر برای جرایم عقیدتی مجازات می‌شوند.
+11
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  شیخ علی‌ .پیام شما را به ماکرن رساندیم. فرمودن. میسیو علی‌. هر که گفت رطب .شما بگیر مثل مرغ بتب. گفتیم عربی‌ بگو. آقا درک نمی‌‌کند. دوباره گفت. le pays نمی‌‌دارد. رهیس جهمبور. grenouille اپرا می‌‌خواند. می‌‌خواد بگه. مملکت که صاحب ندارد. قورباغه هم ابو عطا می‌‌خواند.
  4
  30
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  kasa-123 - وین، اتریش
  ایشون رهبر ایران نیست.لطفا تیتر نزنید رهبر ایران.این آخوندک رهبر دو درصد به اصطلاح حزب‌اللهی یا همون ذوب شدگان در ولایت هستن و این دو موضوع خیلی با هم فرق دار.
  3
  15
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  احمق یعنی همین آدم. شما هم واسه هلوکاست کاریکاتور بکشید. مگر شما در ایران هر سال برنامه خاص با میلیاردها تومان هزینه برای هلوکاست و کاریکاتور هلوکاست ندارید؟ خوب کسی تو فرانسه یا غرب به شما حمله کرده بخاطر اون مراسم که کلی آدم خارجی هم مفتی میارید و پوشش خبری وسیع هم میدید بهش؟ چون واقعه هلوکاست چندین بار در دادگاهها ثبت شده و توسط مقامات و ارتشهای چندین کشور و حتی خود لهستانیها و آلمانی ها با مدارک و عکس و حتی خانواده هایی که نجات یافتند و اصلا فلسفه حزب نازی و مدارکی که خود فرماندهان نازی در دادگاه شهادت دادند ثابت شده پس انکار این موضوع توسط کسانی که نمیخواهند اول بروند مدارک رو ببینند بعد اظهار نظر کنند ممنوع شده چون کلا وقت دادگاهها رو میگیره. مثل این هستش که هر چند وقت یکی بیاد بر اساس فرضیه ها و حرفهای بیخود سرنگونی هواپیمای مسافربری ایرانی توسط آمریکا یا اوکرانی توسط سپاه رو انکار کنه! خوب خانواده ها هی شکایت کنند و دادگاهها هم هی محکوم کننند این فقط وقت دادگاهها و هزینه زندان و دادرسی و حقوقی هستش واسه چیزی که میدونند انجام شده . این مقایسه احمقانه نیست؟
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  این به گاو یه سور زده
  3
  13
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان
  انکار هولوکاست به معنای بی احترامی و بی اعتنائی به کشته شدن میلیون ها انسان بی گناه هست . انکار به نسل کشی . چه ربطی به نظر شخصی افراد نسبت به پیامبر اسلام و دین اسلام داره . .. به شقیقه چه ربطی داره
  3
  10
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  رهبر ایران نه / بلکه رهبر یک مشت قاتل ظالم ..هر کس که یک میلیونیم طرفدار این قاتل است تفاوتی با خود او ندارد اشغالها خودشان فقط در یک تابستان ۷۰۰۰ نفر را اعدام کردند حالا در باره ی هولوکاست زر زرزر. مرگ بر همه ی شما که ایران ما را به این روزهای سیاه کشاندید.
  3
  13
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  فرانسه المان انگلیس روسیه چین عملا اروپا و بلوک شرق هیچوقت به ضرر اخوندا و اسلام کاری نمیکنن چون با اینها خاورمیانه رو داغون کردن. پس اینم بازیه. درود بر تنها مرد دنیا گلادیاتور ترامپ.
  6
  11
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.