انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام؛ نظر شهروندان ایران و فرانسه چیست؟

یورونیوز :شهروندان ایران و فرانسه درباره انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام و بایکوت کالاهای فرانسوی توسط برخی از کشورهای مسلمان چه می‌گویند؟

انتشار دوباره کاریکاتورهای پیامبر اسلام در مجله فکاهی «شارلی ابدو» و به‌ دنبالش سربریده شدن معلم فرانسوی که این کاریکاتورها را در کلاس درس به دانش آموزان نشان داده بود و همچنین سخنان اخیر امانوئل ماکرون در دفاع از آزادی بیان در کشورش، موجی از اعتراض‌ها را در برخی از کشورهای اسلامی برانگیخته است.

مسلمانان فرانسوی می گویند می خواهند این بحران پایان یابد تا زندگی در آرامش داشته باشند. برخی از آنها منتقد منتشر شدن کاریکاتورهای پیامبر اسلام هستند.

برخی از شهروندان در داخل ایران نیز می‌گویند «باید این رئیس‌جمهور بی‌دین لامذهب [امانوئل ماکرون] را تقبیح کرد» و اینکه «باید ضربه کاری بزنیم تا دیگر از این غلط‌ها نکنند.»
یک مسلمان فرانسوی: باید تلاش کنیم و به بحران پایان دهیم
اسماعیل منیر، معلم و مبلغ مذهبی در فرانسه در همین زمینه می‌گوید: «من طرفدار این نوع روش [فراخوان تحریم] نیستم، چرا که جامعه مسلمان در فرانسه بیشتر در تلاش است تا در آرامش زندگی کند. البته مشکلاتی هم وجود دارد؛ حملات، اختلاف‌ها، سو تفاهم‌ها و تنش‌هایی که در حال افزایش است. من از افرادی که در تلاشند آرامش را بازگردانند استقبال می‌کنم.»

آقای منیر می‌افزاید: «این به موضوع اصل آزادی بیان در فرانسه باز می‌گردد، من علاقه‌ای به آن ندارم اما آزادم که آنها را نادیده بگیرم. وقتی مردم در تلاش برای تحریم هستند در واقع تنش‌ها را افزایش می‌دهند در حالیکه ما مسلمانان و به طور کلی فرانسوی‌ها باید تلاش کنیم بحران را خاتمه دهیم.»
یک شهروند ایران: آنها توهین کنند و ما هم توهین کنیم مشکلی حل نمی‌شود
یک شهروند روحانی در میدان فردوسی تهران می‌گوید: «باید از آن رئیس جمهوری [امانوئل ماکرون] که اهانت را تایید کرده اعلام انزجار کنیم.»

یک روحانی دیگر در تهران می‌گوید: «ما اندیشه‌مان این است که از جهت عملی وارد صحنه بشویم و به این‌ها ضربه کاری بزنیم که اینها دیگر از این غلط‌ها نکنند.»

خانمی در نزدیکی پل کالج در تهران نیز درباره شیوه برخورد مسلمانان با آنچه این روزها در فرانسه رخ داده می‌گوید: «پیامبر ما پیامبر رحمت بود و خوب است که از باب مسالمت‌آمیز در این زمینه برخورد کنیم. اینکه آنها توهین کنند و ما هم توهین کنیم هیچ مشکلی حل نمی‌شود.»

محمد موسوی، رئیس‌ شورای مسلمانان فرانسه گفته است: « در دفاع از منافع کشورمان از مسلمانان فرانسه می‌خواهیم که بسیار محتاط باشند.»
+15
رأی دهید
-62

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران

  باید تیتر خبر رو به نظر آخوندها تغییر میدادی . آخوند شهروند هیچ جا نیست . اینها با همون لباس های مشکلی جنگ ستارگانشون از یه زباله دانی تو یه گوشه کهکشان به کره زمین حمله کردن و می خوان سبک و ثیاق زندگی عجیب و غریب خودشون رو که با بشریت و زندگی روی کره زمین به هیچوجه سازگاری نداره به بشر تحمیل کنن و خودشونم بشن سوار بشریت و با چماق بزنن تو سر بشر . متعلق به کشور خاصی نیستن که بگی شهروند فلانجا
  5
  63
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  این فقط نشانگر تفکر فاشیستی، ارتجاعی و رذیلانه مشرکین است. ما در دین برحق اسلام نه تنها به اینان توهین نمی‌کنیم بلکه عیسی و موسی ع را از پیامبران اولوالعزم دانسته و بر منکرش لعن می‌فرستیم.
  82
  10
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  باز اردوغان فاشیست دهنش را باز کرد و بیشتر از ظرفیتش حرف زد. فرانسه لیدر بازار مشترک اروپا و ترکیه 50 برابر بیشتر به ان ها محتاج هست تا برعکس اما یک روزی این فرانسوی های سوسیالیست با اندیشه های غلط چپولی خمینی را به ایران فرستاده و از شاه فقید دیو ساختند. اما امروزه پی برده اند که نه از دل کمونیزم رفاه و تمدن بیرون می اید و نه ادمیان از جهت فهم و ادراک و هوش و اخلاق برابرند و ازادمنشی شما باعث نمیشود که طرف مقابل هم ازادیخواه بشود بلکه او باورهای خودش را به پیش می برد
  2
  21
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۰
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  مسلمانان مهاجر فرانسه میخواهند قوانین فرانسه بنفع مسلمانان مهاجر(اضافه شده بملت فرانسه)عمل کند.دولت فرانسه یا باید تابع شود و یا باید مسلمانان قلدر،طلبکار،افراطی را اخراج کند
  6
  71
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲
  ۵۶
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. فاطی تو چتوری از ۱۸ساگی به ۲۵ ساگی رسیدی زیره۶ ماه؟؟ توهم مثله رحبرو امامت خالی بندی!
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۸
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  1-خیلى ها معتقدند که توهین به اعتقادات افراد و گروه هاى مذهبى نباید انجام پذیرد ولو اینکه آن اعتقادات ممکن است که اساس عقلانى نداشته باشد. من معتقدم اگر مجله کاریکاتور فرانسوى هزاران سال به این کار ادامه بدهد سبب تغییر اعتقادات افراد نخواهد شد بلکه باعث تنش و مشگلات عدیده خواهد گردید. جوامع گوناگون برخورد شدید با افراد را مى پذیرد هنگامیکه این افراد تحت لواى مذهب دست به جنایت مى زنند ( از قبیل گروهک هاى داعش وطالبان) اما عمل توهین به پیامبران و یا کتابسوزى که از اعتقادات مردم مذهبى است اینها در مقوله دیگرى است که اکثرا تاب تحمل ندارند و نتیجه اش آن مى شود که فرد دست به جنایت بزند و فرد را به قتل برساند همانگونه که چند بار درباره مجله کاریکاتور فرانسوى اتفاق افتاده است. اساس و بنیاد مذاهب در طى چندین هزار سال در اعماق و فکر پیروان به طور عمیق رسوخ کرده و این مورد را نمى توان با اعمال و عکس العمل هاى این چنینى (کاریکاتور) در ظرف مدتى کوتاه از بین برد.
  5
  6
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۱
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  2- اصولا مطبوعات و افراد اهل قلم باید مخالفت هایشان با دین و مذهب را به طور تحقیقى و مدون ارائه بدهند از منابع و کتب و حوادث تاریخى بهره گیرى و گفتار خود را بیان ونشر کنند. با بیان و ارائه نقطه ضعف ها و تناقضاتى که در کتابهاى دینى وجود دارد آنها را براى جوامع مذهبى تفسیر و توضیح دهند. در حقیقت این مى تواند به عنوان یک شیوه آزاد قلم مطرح شود که دفاع از آن بیشتر پذیرفته است و جوامع مذهبى را به این فکر وا مى دارد که یا باید به شیوه کتابت پاسخ داد یا اینکه اشکالات اساسى در دین را پذیرفت. در هر صورت این یک موضوع بغرنجى است که که به آسانى قابل حل نیست و نیاز به حجم وسیعى از تلاش نویسندگان و پژوهش گران است.
  3
  5
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. فاطی تو تا چند سال پیش با نام. فدای آقا - اودنسه، دانمارک کامنت نمی گذاشتی؟ تغییر جنسیت دادی؟
  1
  20
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  پیروان این دین هولناک نگاه انسانی به مردم ندارند و هرخشونتی را بر انسانها با بی رحمی تمام روا میدارند. درخواست حق آزادی بیان از دیگران دارند در صورتی که خود سزای آزادی بیان و نقد اسلام را مرگ میدانند. این دین ضد زن و ضد جامعه بشری پیروی کورکورانه را از پیروانش درخواست میکند و حقوق انسانی را به راحتی زیر پا میگذارد.
  3
  26
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۴
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد::]. از این خاطر که به انواع مختلف سنم رو مینویسم. هجری، میلادی، کبیسه، قمری، هخامنشی و آریایی.
  5
  0
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. ایشون عموی بنده بود که به دیار باقی شتافت. بنده در آن زمان در پیش ایشان به دوره کارآموزی مشغول بودم. بغیر از ایشان دایی و عمه جان من هم بودند، ولی بخاطر حرمت شکنی بعضی‌ها تاب و توان نیاوردند، تفکر اسلامی و راهبه نجیب. ولی از من قول گرفتند که نهضت رو ادامه بدم.
  4
  1
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. ای فاطی جون حرفهای غمگین زدی امشب غصه خوردم . خوب غیر از عمو جون , دایی و عمه جون دیگه کی دوام نیاورد و به دیار باقی شتافت؟ همه با هم تو یک خونه بودید؟ همه با هم هر روز به سایت ایرانیان UK سر میزدید و کامنت می گذاشتید؟
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۸
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  دو دسته از ادمایی که به انتشار کاریکاتور خالی نطر دادند عاقلانه و ...... عاقلانه ها اونایی هستند که دمکراسی میفهمند و ......اونایی بودند که که اثلا دمکراسی بلد نبودند و دقیقا در حبهه اونایی قرار دارند بگیره که از انتشار کاریکاتور و عواقب خطرناکه اون که میتونه دامن فرانسه خوشحال و استقبال میکنند. راستی کاکو چرا در انگلیس از این کاریکاتور ها نمایش داده نمیشه.
  0
  1
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۹
  نظر شما چیست؟