پروتئین سویا؛ سدی در برابر ابتلا به زوال عقل

دویچه وله :یک مطالعه جدید حاکی از آن است که مصرف منظم دانه‌های سویا، با کاهش ضایعات ماده سفید مغز، می‌تواند خطر ابتلا به انواع زوال عقل از جمله آلزایمر را کاهش دهد.

به گزارش نورو ساینس؛ مطالعه محققان دانشکده بهداشت دانشگاه پیتسبرگ که به تازگی در ژورنال Alzheimer's & Dementia: Researchal Research & Clinical Interventions منتشر شده، نشان می‌دهد که اکوئول Equol))؛ ترکیب تولید شده از دانه‌های سویا توسط باکتری‌های روده، باعث کاهش ضایعات ماده سفید مغز که یکی از فاکتورهای اصلی ابتلا به زوال عقل است، می‌شود.

به گفته محققان، ضایعات ماده سفید مغز نقش مهمی در کاهش قدرت شناختی، زوال عقل و مرگ‌و‌میر ناشی از این بیماری دارد. آنها با مطالعه بر روی ۹۱ شرکت کننده سالمند ژاپنی اعلام کردند که وجود ضایعات در ماده سفید مغز کسانی که پروتئین سویا مصرف نمی‌کنند، در مقایسه با مصرف‌کنندگان این پروتئین، ۵۰ درصد بیشتر است.

پیش از این نیز ثابت شده بود که فیتواستروژن یا استروژن‌های گیاهی موجود در دانه‌های سویا، منجر به محافظت در برابر ابتلا به بیماری‌های قلبی و جلوگیری از کاهش توده استخوانی بخصوص در زنان یائسه می‌شود. گفتنی است که سویا بیش از سایر دانه‌ها به پروتئین حیوانی شباهت دارد.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.