خانه‌ در مجیدیه تهران از خانه‌ در شیکاگو گران‌تر است!

سوئیت در تهران هم‌قیمت یک آپارتمان در آمریکا!
با پول آپارتمان قدیمی مرکز تهران، می‌شود یک آپارتمان نو در قلب لس‌آنجلس خرید و با پول سوئیتی در جنوبی‌ترین مناطق تهران، می‌شود یک آپارتمان جادار در مرکز شهر دیترویت امریکا معامله کرد! به گزارش تجازت نیوز، جالب است که بدانید با پول یک آپارتمان 350 متری در ولنجک تهران می‌توان یک آپارتمان متوسط در گران‌قیمت‌ترین شهرهای آمریکا یعنی بوستون، نیویورک و سان‌فرانسیسکو خریداری کرد؛ بله! خانه در تهران تا این اندازه گران است!
خانه‌های مجیدیه از خانه‌های شیکاگو گران‌تر است
بر اساس گزارش فاکس‌بیزینس متوسط قیمت هر فوت‌مربع مسکن در شیکاگو 193 دلار، دالاس 215 دلار و میامی 313 دلار است. هر مترمربع مسکن تقریبا 10.7 برابر یک فوت‌مربع مساحت دارد.با این حساب اگر دلار 27 هزار تومانی ایران را نظر بگیریم، میانگین قیمت یک مترمربع مسکن در شیکاگو تقریبا معادل 50 میلیون تومان، در دالاس تقریبا معادل 60 میلیون تومان و در میامی حدود 87 میلیون تومان است.با این حساب یک شهروند تهرانی با پول آپارتمانی 180 متری در مجیدیه، می‌تواند یک آپارتمان بزرگتر در مرکز شیکاگو یا دالاس امریکا داشته باشد. در حال حاضر یک آپارتمان نوساز 183متری در خیابان قندی مجیدیه، با قیمت 12 میلیارد و 444 میلیون تومان آگهی شده است.با این مبلغ می‌توان یک آپارتمان 240 متری در مرکز شهر شیکاگو امریکا یا یک آپارتمان 200 متری در مرکز شهر دالاس خرید.
بهای آپارتمان در امیرآباد معادل آپارتمان‌های ناف لس‌آنجلس
یک شهروند تهرانی با پول یک آپارتمان قدیمی در مرکز تهران می‌تواند یک آپارتمان متوسط در مرکز لس‌آنجلس داشته باشد. بهای یک فوت‌مربع مسکن در مرکز لس‌آنجلس 646 دلار است که با دلار 27 هزار تومانی، بهای یک مترمربع مسکن در وسط شهر لس‌آنجلس حدود 180 میلیون تومان می‌شود.در فایل بنگاه‌های مسکن تهران بهای یک آپارتمان 21 ساله 180 متری و بدون آسانسور در امیرآباد 15 میلیارد تومان است. با این مبلغ می‌شود یک آپارتمان 83 متری در قلب لس‌آنجلس بخرید.
سوئیت جنوب تهران گران‌تر از آپارتمان ۱۲۰ متری دیترویت
با پولی که می‌توانید در جنوب شهر تهران یک سوئیت کوچک بخرید می‌توانید در مرکز شهر شیکاگو صاحب سوئیت شوید یا اینکه در وسط شهر دیترویت صاحب یک خانه جادار 128 متری باشید.متوسط بهای یک فوت‌مربع مسکن در ایالت دیترویت 42 دلار است که با دلار 27 هزار تومانی و برای یک مترمربع مسکن حدود 11 میلیون و 700 هزار تومان می‌شود. یک آپارتمان 58 متری 3 سال ساخت بدون پارکینگ و انباری در یکی از جنوبی‌ترین مناطق تهران یعنی بلوار ابوذر 1.5 میلیارد تومان قیمت دارد.با این پول می‌شود یک سوئیت 30 متری در مرکز شیکاگو خریداری کرد یا اینکه یک آپارتمان نسبتا جادار 128 متری در مرکز شهر دیترویت خرید.
بهای آپارتمان ۳۵۰ متری ولنجک معادل ویلای ۱۲۰۰ متری میامی
در گران‌قیمت‌ترین شهرهای امریکا یعنی بوستون، نیویورک و سان‌فرانسیسکو متوسط قیمت هر فوت‌مربع مسکن به ترتیب 1160 دلار، 1106 دلار و 1004 دلار است. در واقع قیمت هر مترمربع مسکن با دلار 27 هزار تومانی در این ایالات به ترتیب حدود 324 ، 309 و 281 میلیون تومان است.در شمال شهر تهران یک آپارتمان 350 متری نوساز در ولنجک، خیابان پنجم 56 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. با این پول می‌شود یک آپارتمان 172 متری در بوستون یا یک آپارتمان 181 متری در نیویورک و یا یک آپارتمان 200 متری در سان‌فرانسیسکو خرید.در زعفرانیه هم یک خانه قدیمی 700 متری 112 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. با این پول می‌توان یک خانه با همین متراژ در لس‌آنجلس امریکا خرید یا یک خانه 1200 متری در ناف میامی خرید!
طبقه متوسط امریکا حداکثر می‌تواند در پونک و جنت‌آباد خانه بخرد
نکته دیگر اینکه متوسط قیمت یک خانه در امریکا حدود 7.2 میلیارد تومان است. به عبارت دیگر اگر شهروندان طبقه متوسط امریکا بخواهند در بازار مسکن ایران خانه بخرند حداکثر می‌توانند آپارتمانی ۱۲۰ تا ۱۸۰ متری در پونک، جنت‌آباد یا سعادت‌آباد تهران بخرند!
قیمت مسکن امریکا ظرف دو دهه ۲ برابر و در تهران ۷۸ برابر شد
جالب است که بر اساس گزارش ویژوال کپیتالیست تقریبا 20 سال طول کشیده است که قیمت مسکن در امریکا دو برابر شود. قیمت مسکن آمریکا در ابتدای سال ۲۰۲۰ به‌طور متوسط ۲۵۹ هزار دلار بوده که این رقم ۱۰۶ درصد بیشتر از متوسط ثبت شده برای سال ۲۰۰۰ است.بنابر این گزارش، از ۵۰۰ شهر بزرگ آمریکا، قیمت مسکن به‌طور متوسط در ۳۵۶ شهر کمتر از متوسط کل و در ۱۴۴ شهر نیز بیشتر از متوسط کل قیمت مسکن در این کشور بوده است.میانگین قیمت مسکن تهران، در سال 80 فقط حدود 308 هزار تومان برای هر مترمربع بود. در حال حاضر و بر اساس گزارش مرکز آمار متوسط قیمت مسکن تهران تا پایان تابستان امسال به حدود 24 میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب قیمت مسکن تهران، در طول دو دهه 78 برابر شده است!

نشانه‌های بحران در بازار مسکن در ایران؛ خبرهای بد

بساز و بفروش‌ها هم دیگر نمی‌سازند
خبر بد: پایان «عصر مغازه داری» در ایران

احتمالاً بیشتر ایرانی‌ها هنوز هم فکر می‌کنند که سرمایه گذاری در مسکن هیچ وقت با ضرر همراه نبوده و از این پس هم نخواهد بود. با این همه، تجربه سال‌های اخیر و به ویژه تجربه شوک‌های سنگین ارزی و تورمی در دهه ۱۳۹۰، نشان می‌دهد که در همیشه هم بر یک پاشنه نمی‌چرخد. بازار مسکن ایران حالا به شدت پیچیده‌تر از یک یا دو دهه پیش است و شواهدی هم هستند که نشان می‌دهند اوضاع در این بازار به سمت وخامت بیشتری هم خواهد رفت.

دنیای اقتصاد، چندی پیش در گزارشی، با اشاره به این موضوع نوشته بود جزئیات اطلاعات آماری این گزارش حاکی از آن است که در میان سه طبقه سرمایه‌گذاری میان انواع پروژه‌های ساختمانی، سرمایه‌گذاری در طبقه میانی گوی سبقت را از دو طبقه دیگر گرفته است. به طوری‌که انجماد گسترده‌ای در حوزه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ساختمانی نیمه تمام رخ داده است.

این در حالی است که یکی از موتور‌های جهش قیمت مسکن در حداقل دو فصل اخیر شهر‌های کشور و همچنین یک سال و نیم اخیر در شهر تهران، مربوط به یک عامل درونی بازار مسکن یعنی «کمبود عرضه آپارتمان نوساز» بوده است.

بر این اساس، به نظر می‌رسد بساز و بفروش ها، تحت تاثیر شوک‌های تورمی، الگوی نادرستی را برای سرمایه گذاری در بخش مسکن انتخاب کرده اند. آن‌ها به محض افزایش قیمت و بالا رفتن هیجانات در بازار، تلاش می‌کنند در بخش تکمیل پروژه‌های ساختمانی فعالیت کنند و از ورود به حوزه ساخت و ساز‌های جدید غافل می‌شوند.

موضوع دیگری که بازار مسکن ایران را در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ و حتی در سال‌های بعد با تهدید رو به رو می‌کند، بروز رکود سنگین در بخش املاک تجاری و اداری است. بر اساس بررسی‌های قیمتی، طی سال‌های اخیر، متوسط رشد قیمت املاک تجاری و اداری از متوسط رشد قیمت املاک مسکونی پایین‌تر بوده و به این ترتیب، رکود در بخش «اداری» و «تجاری»، حتی از رکود در بخش «مسکونی» هم شدیدتر است.

از دیگر سو، با توجه به اوج گیری قیمت دلار به سطوح بی سابقه، واردات نیز از صرفه افتاده و حالا مغازه‌هایی که عمدتاً در پاساژ‌ها و مال‌ها واقع شده اند و سابق بر این به فروش محصولات عمدتاً وارداتی مشغول بودند، حالا به شدت با کمبود مشتری مواجه شده اند. به این ترتیب، ظاهراً بازار کسب و کار در ایران در حال دریافت یک سیگنال تازه است: مغازه داری دیگر شغل مناسبی نیست.
+27
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  kalo palang - لندن، انگلستان

  بدترین شهر در ایران برای زندگی تهرانه. حدود یک سال پیش رفتم اونجا و واقعا نمیفهمم معنی زندگی در این شهر یعنی چه؟ جالب اینجاست که تقریبا تمامیه درآمدهای نفتی در این شهر خرج میشه ولی هیچ نشانی از رفاه و آسایش در اون نیست. شهری نا زیبا و بی نظم. همون موقه هم گفتم اگه حتی خونه و ماشین مجانی هم بهم بدن حاضر نیستم اینجا زندگی کنم.
  7
  33
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱
  ۴۹
  بادبادک - زوریخ، سوییس

  به عنوان کسی‌ که بیش از ۱۵ سال در آمریکا زندگی‌ کرده و همسرم هم آمریکایی‌ هست می‌تونم راجع به این خبر نظر بدم. اوضاع اقتصادی در ایران بسیار بسیار خراب هست و شکی‌ درش نیست. ولی‌ این مطلب که قیمت خونه در ایران با سن فرانسیسکو یکی‌ هست یک مطلب بسیار اشتباه هست. ایران برای کسانی‌ که به ریال درامد دارند یک کشور بسیار گرون و کسانی‌ که به دلار در میارند کشور فوق‌العاده ارزانی هست. هر کسی‌ که از اروپا یا آمریکا میره ایران برای دیدن فامیل حتما حرف من رو تایید میکنه. شما با ۲ میلیون دلار در سن فرانسیسکو یک خانه ۱ یا ۲ خواب نهایتا بتوانید بخرید در حالی‌ که با این پول تو ایران (۶۴ میلیارد تومن) میتونید حداقل یک ویلا در باستی هیلز لواسان بخرید! . قیمت خونه در ناف لوس انجلس طبق این گزارش ۱ میلیون دلار نیست. (اگه ناف لوس انجلس رو بورلی هیلز فرض کنیم قیمت خانه در اون منطقه از ۳-۴ میلیون دلار تازه شروع می‌شه که به پول ایران چیزی در حدود ۱۰۰ میلیارد تومن میشه. طبقه متوسط آمریکایی‌ با حقوق ۱ سالش (۸۰-۱۰۰ هزار دلار) میتونه در ایران یک خونه بسیار خوب بخره نه اینکه یک خونه در جنوب شهر تهران.
  6
  52
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
  ۳۰
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. کاملا باهات موافقم. نمیدونم این ارقام غلط رو نویسنده از کجا آورده. لس التس که ۴۰ دقیقه با سانفرنکیسکو فاصله داره قیمت خونه از ۳-۴ میلیون دلار شروع می‌شه. یه خونه ویلایی تو لس التس هیلز ۳۰ میلیون دلار هست که به پول ایران بیش از هزار میلیارد می‌شه. و در ضمن اگه یه آپارتمان تو مجیدیه ۱۲ میلیارد آگهی شده این قیمت کل اون منطقه به حساب نمیاد.
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  نکته اول :برخلاف مقایسه غلط این گزارش هدف از قیمتگذاری ها در ایران رفتن پولها به بازار آمریکا نیست بلکه هدف بردن پولها به ترکیه و امارات و قبرس و. هستش که رقمها خیلی نزدیک به آپارتمانها در اونجاهاست و حتی مثلا دولت ترکیه سعی میکنه ارزش پولش رو پایین بیاره تا سقوط ریال در مقابل دلار کمی جبران بشه و بتونه پولها رو به بازار خودش بکشونه چون صنعت خانه بسیار اشتغال زا هستش برای ایجاد شغل و یا نگه داشتن شغلها. نکته دوم این گزارش غلط اینه که قیمت یک فوت مربع که میشه 30 سانت در 30 سانت رو با یک متر مربع خانه در ایران مقایسه کرده. پس یک سوم قیمت رو داره مقایسه میکنه یعنی یک متر مربع آپارتمان در لس آنجلس تقریبا بالای 2000 دلار یا سانفرانسیسکو بالای 3000هزار دلار و. پس بازم مشخصه کسی که این مطلب رو ساخته هیچ شناخت و اطلاعاتی از بازار آمریکا نداره.سوم:مقایسه میانگین قیمت خانه در آمریکا با تهران.مناطق خالی از سکنه و شهرهای کشاورزی و جاهایی که کار کم هستش خانه ارزان هستش و مالیات هم کم هستش و اگر میانگین قیمت خانه در ایران رو هم بگیرند خیلی قیمت پایین خواهد بود.این مقاله باید با ترکیه می بود.
  4
  6
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. این مطلب بر خلاف گفته های بقیه درسته. اول از همه باید مفهوم قشر متوسط و محله های قشر متوسط رو تعریف کنن . بعدش میرسیم به اینکه ایا تو ایران قشر متوسط اصلا وجود داره امروزه یا نه. قشر متوسط یعنی ونک. ونک بالاشهر نیستش. اونجا محله متوسطه. تو تهران بالاشهره. بعدش باید کیفیت خونه ها رو مقایسه کرد. تو ایران خونه ایی که بتونه ۵۰ سال دوام بیاره اصلا ساخته نمیشه. اما تو غرب کسی که خونه میسازه چه ساختمون چه ویلا چه تاون هاوس باید تا ۶۰ سال ضمانت بده. یعنی بتونه به صورت علمی ثابت کنه خونش تا ۶۰ سال در مقابل استهلاک دوام میاره. حالا برین اینترنت بگردین قیمتا رو در بیارین. اما تاون هاوس تو یه منطقه ایی که قابل مقایسه با ونک باشه تو سن فرانسیسکو حدود ۲ میلیون دلاره. میرداماد چنین خونه ایی رو تقریبا کمتر از 70 میلیارد تومن نمیشه پیدا کرد. منبع سایت دلتا. تازه اون خونه تو ونک و میرداماد کلنگیه. یعنی سگ توش زندگ نمیکنه. یعنی ۳ میلیون دلار. تازه این برا زمینه نه خود خونه. چون خونه رو باید بکوبی.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  نکته بعدی اینه که هموطنامون نباید اجازه ی ورود تو بازار مسکن رو کره زمینو داشته باشن. بگذریم الان یکی که تو این کاره میاد فحش میده. همین تورنتو همه میدونیم چه خبره. bc رو که گند زدن. به هر حال این پولای اختلاس شده رو باید یه جایی سرمایه گذاری کنن و چه جایی راحت تر از بازار مسکن؟ سواد نمیخواد. پولشو داری (اختلاس کردی) دوتا مهندس پیدا میکنی دوتا پیمانکار پیدا میکنی میزنی تو بازار مسکن. بعدم نه اجاره میدی نه میفروشی. ۱۰ سال نگه میداری بعدش میفروشی. تنها قشری که ساختمون کلید نخورده میفروشه و خودم تو تورنتو با چشمای خودم دیدم ایرانین. bc که شنیدم شده محل زندگی تمام فک و فامیل سپاهیا و همشونم زدن تو کار ساخت و ساز. جالب اینه یه سری هموطن الدنگ چاپلوس هستن به امید یه پرس قیمه میان چاپلوسی شونو میکنن. بدبختا نمیدونن اینا داره با بازار bc چیکار میکنن. بیایین یورک رو ببینین. قیمتا داره از خود تورنتو بالا میزنه.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  ما که امید خونه رو به لقایش بخشیدیم. خدا شاهده با همسرم حرف زدم گفتم با این وضع یا باید بریم استانای دیگه یا اینکه ۲۰ سالی هی پول جمع کنیم تا ۲۰ درصد پول خرید خونه جور بشه و بتونیم خونه بخریم. اون موقعم پیر شدیم و اصلا وام نمیشه گرفت. تصمیم گرفتیم با همین اجاره نشینی کم کم پول جور کنیم برا دوتا بچه هامون. بلکه به لطف هموطنای دلسوز و غیور اونا بتونن تو کانادا خونه دار بشن. یعنی تف تو ذات هرکی که اینطوریه. تف.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. https://www.realtor.com/realestateandhomes-detail/49-51-Barcelona-Ave_San-Francisco_CA_94115_M10530-11253
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  با یک و نیم میلیون تومن تو یه محله متوسط سن فرانسیسکو ( همرده با ونک و میرداماد) میشه یه تاون هاوس قشنگ و شیک سه طبقه با ۵ اتاق خواب خرید. لینک زیر:. https://www.realtor.com/realestateandhomes-detail/49-51-Barcelona-Ave_San-Francisco_CA_94115_M10530-11253
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  . [::newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. [::paksan - ایران، ایران::]. تو سایت realtor.com برو ببین قیمتا رو. مقاله درسته.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  تو سایت دلتا هم میتونین قیمتای تهرانو ببینین. همین الان خودم تو گوگل سرچ کردم.تک تک محلات تهران در مقایسه با محله های همرده تو سانفرونسیسکو حداقل ۲۰۰ درصد گرونتره.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. بعدم من هم تو سن فرانسیسکو هم بورلی هیلز و باقی نقاط لوس انجلس اشنا و دوست و فامیل دارم. حرفتون اشتباهه. چیزی شبیه بورلی هیلز اصلا تو ایران نداریم که بشه مقایسه کرد. باستی هلیز هم دیدی حداقل قیمتا ۵۰۰ میلیارد تومن بودش. تو سایت realtor.com تو بورلی هیلز اکثر خونه ها تو رده ی ۱۰ میلیون دلاره. یعنی ۳۰۰ میلیارد تومن. ساندیسی هستی؟
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸
  ۴۹
  بادبادک - زوریخ، سوییس
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. دوست عزیز من نمیفهمم اصلا چی میگید. شما سن فرانسیسکو دوست و فامیل دارید، من ۱۰ سال زندگی‌ کردم اونجا. همسر بنده اونجا به دنیا اومده و تمام عمرش رو کالیفرنیا بوده. شما با ۱.۵ میلیون دلار تو سن فرانسیسکو میتونید خونه ۵ خوابه بگیرید؟ دوست عزیز این مطلب بسیار بسیار غلطه چیزی که شما لینکش رو دادید فقط از نظر جغرافیایی در سن فرانسیسکو هست ولی‌ از نظر مکانی جایی‌ هست که ۷ شب به بعد جرات قدم زدن در اون منطقه رو ندارید و اصلا قابل مقایسه با ونک نیست. واقعا دلیل این بحث رو اصلا نمیفهمم. شما برای من یه خونه تو سن فرانسیسکو پیدا کن با ۱.۵ میلیون من همین الان میام میخرمش. با کامل احترام اطلاعات شما غلط هست و از پست‌های بقیه دوستان هم خودتون میتونید اینو بفهمید. به درود.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  در ایران مسکن و فراتر از اون زمینش ، کالای سرمایه ای هستش و لی در امریکا تا اونجا که من می دونم کالای مصرفیه. در ضمن برخلاف ایران ، در غرب مالیات و عوارض و بیمه خونه شخصی و مسئولیت های صاحب خانه، بسیار بالاست و جذابیت داشتن اون و یا حداقل بش از یک خانه داشتن رو کمتر می کنه.
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۴
  ۴۰
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  تهران شهر زشت و و بی نظم!!!
  0
  1
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۸
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. ای بابا همش بهونه میارین. تو سایت realtor خودت ببین دیگه . تو سایت دلتا هم تهرانو ببین مقایسه کن. حالا نری شوش و مولوی رو با بالاشهرای لوس انجلس مقایسه کنیا.
  0
  0
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. دوست خودم تو سن خوزس. یکی از داداشای خودم تو یه استارتاپ تو لوس انجلس کار میکنه. گوگلش پشت استارتاپشه. اینو گفتم بدونی همچین ندید بدید هم نیستیم.
  0
  0
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
  ۴۹
  بادبادک - زوریخ، سوییس
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. باشه آقا من تسلیم. وسط بهترین جای سن فرانسیسکو با ۱۰۰۰ تومن قصر میدان. خوبه؟ خوش باشی‌ دوست من.
  0
  2
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۰
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. داری کولی بازی در میاری دیگه. یک و نیم میلیون دلاره.
  0
  0
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱
  نظر شما چیست؟