غرق‌شدن قایق مهاجران ایرانی در کانال مانش؛ جان‌باختگان ایرانی هستند

بی بی سی :خلیل ایران‌نژاد، برادر رسول ایران‌نژاد، که پیشتر احتمال داده شده بود همراه همسر و سه فرزندش در پی حادثه غرق شدن قایق مهاجران ایرانی جان باخته باشند، در گفت‌وگو با بی بی سی گفته که دو روز از آنها خبر نداشته و تلفن‌هایش به آنها بی جواب مانده بوده اما حالا دوستانشان در فرانسه تایید کرده اند که این پنج نفر در این قایق بوده‌اند.

گفته می‌شود رسول ایران‌نژاد ۳۵ ساله، همسرش، شیوا محمدپناهی ۳۵ ساله، آنیتا ایران‌نژاد ۹ ساله و آرمین ایران‌نژاد ۶ ساله در این حادثه جان باخته‌ و اجسادشان کشف و شناسایی شده و فرزند ۱۵ ماهه آنها همچنان مفقود است.

بنابر گزارش‌ها، رسول ایران‌نژاد در این حادثه غرق شد، و همسر و دو فرزند خردسال آنها‌‌ در اثر ایست قلبی جان باختند و تلاش برای احیای آنها موفقیت آمیز نبود.

در همین حال، چند نهاد حامی پناهجویان گفته‌اند که مرگ دو کودک و دو بزرگسال در جریان غرق شدن قایق حامل مهاجران در کانال مانش باید برای صاحبان قدرت به "زنگ‌ بیدارباش" تبدیل شود. موسسه نجات کودکان هم گفته "کانال انگلیس نباید به گورستان کودکان تبدیل شود".

روز گذشته، قایق حامل پناهجویان در حین عبور از کانال مانش در آب‌های بین فرانسه و بریتانیا غرق شد.

۱۵ نفر دیگر از سرنشینان هم که گفته می‌شود ایرانی بودند به بیمارستان منتقل شده‌اند و گمان می‌رود دو نفر دیگر نیز در دریا گم شده‌ باشند.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو هم پیشتر، به بی بی سی فارسی گفت که "غرق شدگان پنج عضو یک خانواده سردشتی بودند".

انتظار می‌رود جستجو برای سرنشینان ناپدید شده، پس از توقف شبانه، امروز از سر گرفته شود. سیمون جونز از بی بی سی می‌گوید "اگر کسی هنوز در کانال باشد، احتمالا دیگر 'عملیات نجات ' نخواهد بود و عملیات جستجو است."

دادستان شهر دانکرک فرانسه تحقیقات درباره علت غرق شدن این کشتی را آغاز کرده است.
بازماندگان به بیمارستان منتقل شدند
بازماندگان به بیمارستان منتقل شدندگروه "مراقبت از کاله"، از دولت بریتانیا خواست تا برای رسیدن پناهندگان به این کشور راهی قانونی پیدا کنند.

این نهاد خیریه می‌گوید: "از دست دادن زندگی، باید برای صاحبان قدرت در فرانسه و بریتانیا زنگ بیدارباش به شمار آید".

این سازمان گفت ایجاد یک سیستم جدید که به پناهجویان اجازه می‌دهد از خارج از مرزهای خود به بریتانیا پناهنده شوند، "به گذرگاه‌های دریایی ترسناک و پر خطر پایان می‌دهد و از بروز فجایع این چنین جلوگیری کند".

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا با ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان گفته: ما به فرانسه اعلام کردیم که برای انجام تحقیقات درباره این حادثه وحشتناک از هیچ پشتیبانی فروگذار نخواهیم کرد و همزمان تمام تلاش خود برای سرکوب گروه‌های بی‌رحم تبهکار به کار می‌بندیم، گروه‌هایی که مردم آسیب‌پذیر را عازم سفرهایی اینچنین خطرناک می‌کنند.

همزمان گروه نجات کودکان خواستار "برنامه عمل مشترک" فرانسه و بریتانیا شد تا از امنیت خانواده‌ها آسیب‌ اطمینان حاصل شود. این گروه در بیانیه خود افزود کانال انگلیس نباید به گورستان کودکان تبدیل شود.

قایق غرق شده در حدود دو کیلومتری ساحل فرانسه به طور اتفاقی توسط یک قایق بادبانی در حال عبور در ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت محلی شناسایی شد و موضوع بلافاصله به اطلاع مقام‌های فرانسوی رسید.

در عملیات نجات و جستجو چهار فروند شناور فرانسوی، یک فروند بالگرد بلژیکی و یک قایق ماهیگیری فرانسوی شرکت داشتند اما زمانی که تیم های امداد و نجات رسیدند، قایق پناهجویان غرق شده بود.

کانال مانش، بین فرانسه و بریتانیا یکی از پر رفت و آمدترین آبراه‌های جهان است و عبور از آن با شناورهای کوچک به خصوص در فصل زمستان و روزهایی که دریا توفانی است، بسیار خطرناک است.
+50
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  پس از مدتها با دیدن این پست اشکم سرازیر شد! خدا لعنت کند خامنه ایی و قدرتهایی که او و امثال او را بر گرده ملت ما سوار کرده اند!
  8
  96
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ

  چرا باید ایرانیان از ایران فرار کنند و در دریا غرق شوند ولی آخوند ها و سپاهیان دزد در ایران بمانند و در پول و ثروت غرق باشند !!؟
  4
  53
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  خیلی متاسف و ناراحت شدم قلب آدم بدرد می آید . من در پست قبلیم در مورد همین خیر گفتم که انگلستان باید قانون استرالیا را اجرا کنه برای کسانی که سعی دارند از راه دریا وارد انگلستان بشوند قبل از اینکه دریای مانش قبرستان انسان‌های بیگناه مهاجر شود
  4
  31
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  قابل توجه مالشگران این دین و ملایان. چه شرایطی ایجاد کرده اید که ملت از هر قومی به این ریسک تن در میدهد برای رهایی از نکبت شما. مرگ بر عنقلاب چپولی اسلامی مجاهدی که چنین جهنمی را ایجاد کردند.
  3
  16
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۴
  ۴۰
  tarkofski - استکهلم، سوئد

  مرتیکه الاغ ، وقتی‌ توان مالی‌ نداشتی چرا رفتی‌ ازدواج کردی ؟ ازدواج کردی دیگه بچه دار نشو ، بچه دار شدی زندگیتو به هر بدبختی شده محکم کن ، زندگیتو نتونستی محکم کنی‌ باید به این شیوه مهاجرت کنی‌ ؟؟؟اون بچه‌ها چه گناهی کردن که باید یه گوساله مثل تو این سرنوشت رو براشون رقم بزنه ؟؟؟ البته که تف به زات رژیم کثیف حاکم بر ایران
  12
  49
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
  ۴۰
  tarkofski - استکهلم، سوئد
  مرتیکه الاغ ، وقتی‌ توان مالی‌ نداشتی چرا رفتی‌ ازدواج کردی ؟ ازدواج کردی دیگه بچه دار نشو ، بچه دار شدی زندگیتو به هر بدبختی شده محکم کن ، زندگیتو نتونستی محکم کنی‌ باید به این شیوه مهاجرت کنی‌ ؟؟؟اون بچه‌ها چه گناهی کردن که باید یه گوساله مثل تو این سرنوشت رو براشون رقم بزنه ؟؟؟ البته که تف به زات رژیم کثیف حاکم بر ایران
  13
  29
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
  ۴۳
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  [::tarkofski - استکهلم، سوئد::]. مرحوم فرمایش شما رو شنیدند بی ....
  8
  11
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  خون اینها به گردن جمهوری اسلامی و طرفداران داخلی و خارجیشونه. اون بی شرفهایی که فکر میکنن شوخی میکنم صبر کنن تا مثل سوسک از دنیا برن و ببینن در دنیای بعدی چنان روح کثیفشون آواره و زجر خواهد کشید که قابل تصور نیست.
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۲
  ۳۲
  شیوا مدیری - آسن، هلند
  [::tarkofski - استکهلم، سوئد::]. متاسفم. هم برای شما و هم برای کسانی که حرف شما را تایید میکنن. مرتیکه الاغ؟ گوساله؟ برای انسانی که تلاش کرده آینده بهتری برای فرزندانش بسازه؟ مهاجرت یعنی تلاش برای ساختن یه زندگی بهتر. کسی که وضعش خوبه نیازی به قبول خطر و مهاجرت نداره. همه نمی تونن با هواپیمای خصوصی مهاجرت کنن عزیزم. امیدوارم به خاطر روح این خانواده تیره بخت و هزاران مثل اونها که به امید یک آینده بهتر نابود شدن، عذر خواهی کنید.
  2
  3
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰
  ۴۰
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  [::tarkofski - استکهلم، سوئد::]. یک طورایی باهاتون موافقم حالا ازدواج کردی چرا سه تا بچه؟ یعنی بچه ۲ ساله و ۶ ساله میتونه از کانال مانش شناکنان عبور کنه!!!
  1
  2
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۶
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  [::tarkofski - استکهلم، سوئد::]. آمو اومدی نظر بدی یا فحش؟
  1
  1
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۴
  نظر شما چیست؟