تصاویر: همسر نخست وزیر ارمنستان دست به اسلحه شد

آنا هاکوبیان همسر نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان به اتفاق شماری از زنان دیگر یک دوره آموزش نظامی را آغاز کردند. به گزارش فرارو، در حالی که درگیری‌های مسلحانه در قره باغ شدت گرفته است، آنا هاکوبیان همسر نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان روز سه شنبه به اتفاق شماری از زنان دیگر یک دوره آموزش نظامی را آغاز کردند.

همسر ۴۲ ساله نخست وزیر ارمنستان در فیسبوک اعلام کرد من و ۱۳ زن دیگر تمرینات نظامی خود را آغاز کرده ایم و قرار است تا چند روز دیگر برای حمایت از کشورمان به مرز‌ها برویم.
 
آنا هاکوبیان که سردبیر یک روزنامه است افزود: هرگز کشور یا عزت خود را به دشمن نخواهیم سپرد.  
 منبع تصاویراز اوت گذشته این دومین دوره آموزش نظامی است که همسر نخست وزیر ارمنستان در آن شرکت می‌کند.
 نخست وزیر ارمنستان هفته گذشته از نیرو‌های داوطلب برای مشارکت در جنگی که تا کنون یک هزار کشته بر جا گذاشته است، دعوت کرد. پسر ۲۰ ساله نخست وزیر ارمنستان نیز اکتبر گذشته به عنوان نیروی داوطلب عازم مرز شد. از بیست و هفتم سپتامبر درگیری‌های مسلحانه شدیدی در قره باغ آغاز شد. این منطقه محصور که تقریبا همه ساکنان آن را ارمنی‌ها تشکیل می‌دهند، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به جمهوری آذربایجان واگذار شد. پیش از این نیز در سال‌های ۱۹۹۰ منطقه قره باغ صحنه جنگی بود که سی هزار قربانی گرفت. در هفته‌های اخیر نیرو‌های مسلح جمهوری آذربایجان بخش‌هایی از قره باغ را که از سال‌های ۱۹۹۰ از کنترل باکو خارج شده بود، پس گرفتند. تلاش‌های جامعه بین المللی تا کنون برای برقراری آتش بس پایدار در قره باغ و حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه بی نتیجه مانده است.
+268
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  babak.iraniii - تهرانتهران، ایران

  اگر ساکنانش همه ارمنی هستند نظر سنجی بکنند مردمش چه خواسته ای دارند دوکشور بیخودی جنگ میکنند بدون در نظر گرفتن اهالی آن جا
  35
  120
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۷
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  " او گفت : هرگز کشورِ با عزتِ خود را به دستِ دشمنان نخواهیم سپرد " درود بر تو ! اینهم جوابِ دندان شکان به اخبارِ دروغینِ بعضی‌ سایت‌ها مثلِ انتخاب که نوشته بودند رئیس جمهورِ ارمنستان از ترکیه !!! خواست برای صلح کمک کند !! ما ارامنه و دولت مردانِ ما برای وطن جان میدهیم چون ما مثلِ شما " بی‌ وطن " نیستیم که همین که دلار‌ها تمام شود سرِ تعظیم در مقابلِ دشمنِ خود فرو بیاوریم و " نرمش قهرمانانه و یا صلحِ امام حسنی " داشته باشیم ! درود بر شرافت‌ای زن !
  50
  119
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  فقط مواظب باش النگوهات نشکنه یا لاک انگشتات پاک نشه!!
  155
  45
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران

  حاج خانوم لب مرز خبری ازین خنده ها نیستا . ترکها میگیرن یه کاریت می کنن که جاش درد بگیره
  159
  44
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  به همچنین زنی میگویند شیرزن یا مادر وطن ! البته جنگ بین رومانی و اذربیجان مشکل ان دو کشور است که امیدوارم مشکلشان حل شود و جنگ را پایان دهند عاقبت هر جنگی صلح است , ارزومندم هرچه زودتر به صلح برسند.
  30
  89
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  لعنت به جنگ و باعث و بانیانش!
  4
  118
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران

  زنده باد این بانو.زنده باد ارمنستان. برای عزت و آزادی باید اینگونه فکر کرد و بود.تف به ذات نداشته خردوغان و زن کثیفش و اون علی اف که هربار قیافش یادم میاد خندم میگیره.
  51
  124
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  از خجسته جون داعشعلی و باقی اعضای تویلش تقلید میکنه!
  86
  13
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  اسکل پرنده ای است که از این کارا هم تو عمرش نکرده
  116
  25
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  چنانچه ارمنستان مکانی دارد که ترک نشین هستند با نظر عمومی(رفراندوم)تعویض نماید
  25
  42
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::hassan5 - تهران، ایران::]. [::babak.iraniii - تهرانتهران، ایران::]. اوکی موافقم. البته وقتی 1میلیون تورک رو که در سال 90 میلادی با پشتیبانی روسیه از قره باغ بیرون کردن و 30هزار نفر رو قتل عام کردن. اون 1میلیون الان 5میلیون تورک بود در برابر 50هزارتا ارمنی مهاجر که الان میگن ما ساکنین قره باغیم. خودتونو زدین به اون راه یا واقعا نمیدونید در قره باغ سال 90 چه اتفاقی افتاد. در ضمن دشمنان ملت بزرگ و کهن تورک ایران و قفقاز و تورکیه بهتره خفه بمیرن چون عاقبتشون رو سیاهی هست.
  101
  38
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  تو عکس یکی مونده به آخری اگر شلیک کنه، چش و چالش اوخ میشه. بچه‌های اونور خط اینو دوست دارن زنده بگیرن. اونی رو هم که عینک زده، برعکس.
  78
  26
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱
  ۵۸
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  اگه این خانوم به بهی نبود هیچکس به خیالش نبود، خیلی حیفه.
  53
  25
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران

  مورچه چیه که کله پاچه داشته باشه غره باغ رسما در نقشه ایران کهن میباشد
  42
  14
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۴
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. هنگامی که ان ملت کوچک کهن کهن کهن از مغولستان راه افتاد به سوی غرب و بسیاری ملت های بی آزار را سر راه خود لت و پار کرد کجا بودی، ایا ایران دشمن شماست؟ هزار سال قبایل ترک بر ایران شاه بازی کردند کم است؟ حالا ما شدیم دشمن ملت کهن تو؟ ارامنه همیشه آنجا بوده اند، حتی پیش از آنکه تیمور لنگ پایش به آنجا رسید، سرزمین مال انهاست، حتی آذربادگان روزگاری سرزمین پدری انها بوده، تاریخ کهن تر از تاریخ کهن تو پیدا می شود
  21
  50
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  [::babak.iraniii - تهرانتهران، ایران::]. آنچه شما میگویید در سالِ ۱۹۹۰ و ۱۹ روز قبل از اینکه خودِ اذربایجان از شوروی جدا شود در پارلمانِ منطقه خود مختارِ ارتساخ انجام شد و ۹۹ درصد از ساکنینِ ارتسخ من جمله تعدادِ زیادی از آذری ها که در آن زمان حدودِ ۲۰ درصدِ ساکنینِ ارتساخ را تشکیل میدادند به استقال و وادشتنِ کشوری مستقل رای دادند. این امر موردِ حمایتِ ارمنستان ولی‌ موردِ مخالفتِ آذری‌ها قرار گرفت و آذری‌ها به ارتساخ حمله کردند ! به دروغ‌های پان ترک‌ها و تحریفِ تاریخ گوش نکنید. جمعیتِ آذری‌های ارتسخ هیچ گاه بیش از ۲۰ درصدِ جمعیت کول نبوده و برای همین ارتساخ حتا در زمانِ حاکمیتِ شوروی یه منطقه خدمختارِ آارمنی نشین در منطقه اذربایجان بوده است. دلیلِ اصلی‌ِ کوچِ اجباریِ عده‌ای از آذری‌ها هم جنیاتی بوده که آنها در " سوگایت " و باکو بر علیه ارامنه مرتکب شده ا‌ند . اگر دقت کنید هیچ جا نمیبینید که پان ترک‌ها از قطعِ عام سوگایت سخنی بگویند ! این یعنی‌ تحریفِ تاریخ و دروغ گویی !
  16
  49
  ‌چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۸
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  amirgheryou - تهران، ایران. شما ترکان سین کیانگ خودتون میدونین اینجا زیادی هستین حالا هی جنگ را بنداز تا بقیه وقت نقشه علیه شما نداشته باشن.آینده ترکیه جز تجزیه نیست.تو مرده من زنده حالا ببین....
  19
  38
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. [::rahjoo - مازندران، ایران::]. افغانی و پاکستانی و عراقی های مهاجر به نقاط مختلف ایران قبل از ورود شما به ایران و به وجود اومدن حکومت یهودیان هخامنشی تمامی تمدنهای سرزمین ایران و قفقاز و تروکیه رو ملت کهن تورک تشکیل میدادن. همونطور که از نام تورکی شاهان و سرزمینها و تمدنها در دوران کهن پیداس چرا که اگر غیر از این بود سراغ تمدنهای قبل هخامنشیها هم میرفتید. از طرفی با اغراق میگید 2700ساله وارد سرزمین ایران شدید. پس هارت و پورت نکنید. این سوزش شما از گذشته شماس که کاملا عیانه. بارها هم ثابت کردم و نام تورکی تمام تمدنها و مکانهای کهن ایران و قفقاز و تروکیه رو بهتون توضیح دادم. خواستید تورکی یاد بگیرید تا حرف منو بفهمید. از طرفی من هیچ ایرادی نمیبینم کردها مستقل بشن و به قول تو تورکیه تجزیه بشه. با این دل سیاه و مغز معیوب شما فکر میکنم نصف ایران یعنی ملت بزرگ و کهن تورک هم مایل هستن به همزیستی با شما پایان بدن و یا شمارو بیرون کنن و یا تا تهران که اکثریت اصالت تورک دارن از شما شهرستانی ها جدا بشن.
  42
  12
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  تهدید به تجاوز به زنان در جنگ. حتا به مذاق شوخی. و شرکت زنان در یک جنگ را بر مبنا بهی دید. یک از پسترین. و رذل‌ترین افکار بشری. در طول تاریخ ۲۰۰۰ ساله بوده. چه آلمانی‌‌ها فاشیست در روسیه. چه ارتش سرخ روسیه در آلمان.اگر در انگلستان هستی‌ .برو و در کتاب خانه ملی‌. خاطرات زنان آلمانی‌ .که توسط ارتش سرخ تجاوز و شکنجه فجیح. آیا عمل ارتش فاشیست آلمان. این جنایت ارتش سرخ روسیه را توجیه می‌‌کند. که مانند یک رمه کفتار. آدر سر یک دختر ۱۴ ساله آلمانی‌ حمله؟ ما همه به صدام فحش می‌‌دهیم. و او را جنایت کار می‌‌دانیم.به خاطر تجاوز دسته جمعی در هویزه . هر چند که وارثین او امروز در ایران حکومت می‌‌کنند. ولی‌ زمانی‌ که پای خودمان وسط. همه یک صدام کوچولو هستیم. و شما خود را نماینده ترک ایران می‌‌دانید؟ بعد از پیروزی چه به سر غیر ترک در تبریز خاهید آورد. مخصوص زنان؟ بهی هستند.برای پان ترکیست‌ها ؟
  21
  19
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
  ۵۸
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  یکی از دوستا ن از عرق ،مکانیک ،ساندویچ ارامنه صحبت می‌کرد ومیگفت چقدر با حالند.فکر نان باش که خربزه آب است .ارامنه فارس ،آذری عرب و. را قابل نمیدونن . چقدر ارمنی می شناسین که با غیر ارمنی در ایران ازدواج کرده؟ ارامنه آدم‌های بسیار نژادپزست هستند که فکر میکنن از ما بهترن.دوست دبیرستانی من با دختر ارمنی فرار کرد وتمامی فامیلهای دختر دنبالشان بودندچون پسر مسلمان بود، آخرش هم جنازه دختر را پیدا کردن یک بچه هم داشتند.اونها هیچ وقت به فکرایران و ایرانی‌ها نبودند و مثل هیتلر به فکر خون اصیل ارمنی هستند. زالوها
  27
  16
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
  ۵۸
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. یواش ،یهو آتیش نگیری ،هیچ چیزی بدتر از قتل وعام شما (جیلولوق)نمی تونه باشه ، روزی تاوان این کشتار را پس خواهید داد. راستی سربازانتون به ورزش و نرمش احتیاج دارن ، به اون خانوم معروف تو امریکا بگین بیاد یه مقدار ورزش باسن با سربازها کار بکنه.
  22
  18
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  این وسط فقط دارن مردم قره باغ کشته میشن،برای همین در جنگ قبلی غره باغیها گفتن ما میخواهیم مستقل باشیم نه ارمنستان نه آذربایجانی، انها قبلا هم مستقل بودن آلبانی تبار بودن ،بعد ارمنی شون کردن
  5
  8
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  شما پان ترکیست‌ها همه فیلسوف.حرفی‌ برای گفتن ندارید. از زیر عبا یک چاخان دو متری بیرون. یک دفعه یک دوستی داشتی.که با یک ارمنی دختر فرار کرد.زدن کشتن.هیچی‌ دیگر یادت نیامد. ؟ یک آذری هم مثل شما اینجا داریم.که می‌‌گفت. در آمریکا تحصیل کرده. و متخصص رابطه جنسی‌ بین پسر سیاه و دختر سفید. است. روانشناس است. درک می‌‌کنی‌ که چاخانت احتیاج به تفسیر ندارد. از ۱۰۰۰ کیلومتری بوی درماندگی می‌‌دهد؟ تازه چه ربطی‌ دارد. اینجوری می‌‌خواهی‌ با ارمنیسموس مبارزه کنی‌؟ این منطق شما است؟توی برلین قتل ناموسی ترکی‌ کم داریم ؟ ۸۰ درصد ساکنین خانه زنان در آلمان زنان ترک هستند. که از دست پدر .برادر فرار کرده. اگر حرفی‌ برای گفتن داری بزن.وگرنه این تریک ارزون را کنار بگذار. خریدی ندارد.خیلی‌ سخت نیست .بگویی. پوزش.اشاره به تجاوز به زنان در جنگ درست. نبود. نه برای ترکا. نه آارمنی. نه ژاپنی. نه آلمانی‌ و روس.تصور کن. ۲۰ سرباز ترک به یک روستا ارمنی. یک دخترک ۱۲ ساله را می‌‌گیرند. و آنقدر تجاوز تا می‌‌میرد.بعد همین فکر را در مورد یک دختر ۱۲ ساله ترک. فرقی‌ با هم ندارند.عقل سلیم می‌‌خواهد.
  17
  34
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
  ۵۴
  iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  از پانترک های عزیز یه سوال دارم. شما قدمت کشور جعلی آذربایجان رو میدونید؟ و آیا خبر دارید که تو همان قره باغ چند تا کلیسای چند صد ساله یعنی چندین برابر سن کشور جعلی شما وجود دارد؟ عزیزان اونجا آران و شروان ه و با توطئه حزب مساوات و با حمایت پدرخواندش یعنی عثمانی و به نیت دست اندازی به آذربایجان واقعی که در جنوب ارس بوده و هست تغییر نام داد ! اسناد اعتراض دولت وقت ایران به تغییر نام اون منطقه هم موجوده و منتشر شده. حالا شما بعنوان آذری میری از اونایی که شما رو اصلا قبول ندترن دفاع میکنی؟؟ لظفا چشماتون رو باز کنید و یه کم هم مطالعه البته نه از منابع سراسر دروغ پانترکها که اگه تا تهش بری میگن خود خدا هم ترک بوده !! عزیزان اونها هیچ سابقه تاریخی ندارند اما ادعای ارضی نسبت به ایران دارند و فرهنگ پر بار ما رو که کال همه ما ایرانی هاست رو به نام خودشون میدونند. عزیزان مگه همین عثمانی ها کم تو ایران کشتار کردند؟؟ مگر همین به آذری های جعلی تو کشورشون قبل اینکه مشکل قره باق پیش بیاد ارامنه باکو و سومقاییت رو قتل عام نکردند؟ شما سنتون نمی رسه شاید اما خیلی هم قدیمی نیست این قضیه
  11
  34
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۱
  ۵۴
  iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  لا اقل اگه تعصب دارید به کشور خودتون داشته باشید . الکی سنگ ترکیه و آذربایجان جعلی رو به سینه نزنید. ما به اونا تعلق نداریم و اونجا متعلق به ایران و آذربایجان جنوب ارس بوده و خواهد بود. نیت ترکیه هم از این جنگ مشخصه. قطع ارتباط ایران و ارمنستان و اتصال خودش به آذربایجان و دریای کاسپسن و.... همان چیزس که زمان قتل عام ارامنه میخواست انجامش بده و موفق نشد.آذربایجان جعلی کلا 120 سال عمر داره اما ارمنستان هزاران سال در کنار مابوده و تو کتیبه های داریوشهم موحوده و در کتب مورخان مختلف اسم ارمنستان رو میبینید بعدش هم 600 سال خراج گذار ایران بوده و خودشمو هم با افتخار تو کتب درسیشون میگن اما شما فقط کتب درسی آذربایجان جعلی رو بخوان تا بدونی چه ... هایی هستند اونا
  9
  32
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  در این قضیه آشکارا هر دو طرف مقصر هستند. تجاوز و قتل چه از جانب ارمنی ها باشه و چه از جانب ترک ها ، بی نهایت نکوهیده و غیر انسانیست.
  7
  12
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان

  [::Omide por jalal - . اولا این هم بزودی مثل برادرزاده پاشینیان لش اش بزودی برمی گردد اذربایجان امروزی مثل قبل دست خالی نیست ، دوما کل ارمنستان امروزی قلابی بوده صد سال پیش در خاک اذربایجان توسط شوروی درست شده و ارمنستان اصلی به خاطر خیانت به امپراتوری عثمانی زیر پای کردهای ترکیه در شرق با مرکزیت وان دفن شده ، سوما نام جعلی ارتساخ برای قره باغ کوهستانی که هشتاد درصد ارمنی سازی شده بود کل جمعیت ان صد و چهل هزار نفر هست ولی جمعیت هفت استان ترک نشین اشغال شده در اطراف قره باغ کوهستانی یک میلیون و دویست هزار نفر بودند و کل جمعیت اذربایجان هشت میلیون ، مدارک اش هم هست و انها بعد از بیرون شدن از وطن خود در شهرک های تازه تاسیس اذربایجان زندگی می کنند ، جمعیت زیر قره باغ کوهستانی مثل کولی های گدا گرسنه حتی در پنجره های هفت استان و صد ها روستای اطراف مناطق ترک نشین را کنده و برده اند که کلا کیلومترها اطراف قره باغ کوهستانی کل شهرها و روستهای با صفا خراب شده و شکر خدا حالا دارند ازاد می شوند و اذربایجان از نوع شهرسازی می کند و سربازان ترسو ارمنی با سرعت بیش از فشنگ فرار می کنند ,
  33
  12
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان

  عجب خبر باحالی ، ترکها همه به جبهه خواهند رفت مردهای ارمنستان که پا به فرار می گذارند زنانشان ببینیم پا به کجا می گذارند ، در طول یک ماه بیش از پنج هزارو پانصد لش سرباز ارمنی طبق مدارک خود ارمنستان کشته دادند اند و یکی از انها هم وزیر دفاع قلابی قره باغ کوهستانی که ارامنه ارتساخ نام گذاری کرده اند همه دنبال سوراخ و سنبه هستند شهرهای مهم در داخل انجا شوشه و خانکندی بود که همه از ترس نزدیک شدند ارتش ترک به ارمنستان فرار کردند و حتی سربازان ارمنی از مرز ایران فرار می کردند و می خواستند به ایران پناهنده بشوند که مردم اذربایجان جنوبی انطرف ارس سنگ باران کردند برگشتند و ارتش اذربایحان کل مرز های انها با ایران را ازاد کرد و وقتی ارتش ایران رسید پشت مرز دیگر پرچم اذربایجان بود و سربازان در مرزهای ارمنستان از ترک اذربایجان امدند پرچم روسیه را زدند جرات ندارند پرچم خودشان را نه فقط در قره باغ کوهستانی با نام قلابی ارتساخ بر پا کنند حتی در خود مرزهای ارمنستان قلابی قدیمی را هم ندارند به قول سیاستمدار سمت راست پوتین ، الکساندر گرگین گفت : با یک پلک روسیه ، کل ارمنستان را اذربایجان قورت می دهد
  33
  11
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. هیچ کلیسایی در آزربایجان نبوده افغانی تبار. در ضمن چون توی تهران چنتا کلیسا هست پس تهرانیا ارمنی بودن؟ زر مفت که کنتور نداره بزن. در ضمن جعلی شما افغان و پاکستانی و عراقی نژادها هستید که امروزه مدعی ایران شدید.
  29
  12
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان

  خدا خیلی بزرگ هست سی سال پیش روزگاری سربازان تا دندان مسلح همراه لشگر روسیه به مردم بی دفاع اذربایجان حمله کردند و دست و پای زن و بچه را می بستند اتش می زدند یا وحشیانه می کشتند حالا همان سربازان بخاطر فرار نکردن از سنگر از ترس ارتش قدرتمند ترکها ، پایشان را بستند و در مناطق فتح شده در سنگرها خیلی جنازهای سربازان ارمنی با بسته بوده هر کسی ترکی یاد دارد می تواند در یوتیوب سرچ کند : شاهدان زنده فجایع قره باغ ، خوجالی = hocal facienin canli sahidleri تا عمق جنایت ارامنی در سی سال پیش را حس کنند ! دختری می گوید : هشت سال داشتم در حمله ارامنه با والدین به جنگل فرار کردیم مادرم انجا از سرش تیر خورد و مرد و پدرم را اسیر کرده جلو چشمان من بنزین ریختند اتش زدند ! و عکس های زیادی هست دست پای زن و بچه در حال بسته به صورت فجیع کشته شده اند ,
  31
  11
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۳
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان

  [::iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]ایا کلیسا نشانه مکان ارمنی هست پس اصفهان ارمنستان هست چونصد سال قبل از مهاجرت ارامنه به اصفهان کلیسا برای انها توسط ترکها در دولت صفوی ساخته شده بود و تازه مگر کلیسا فقط برای ارامنه هست ؟ کلیساهای قدیمی اذربایجان مربوط به البانهاست که برعکس ارامنه و فارسها با اعراب بیعت نکردند نسل کشی شدند و ارامنه حالا ادعای مالکیت می کنند ولی ایا شما می دانید مسجد های ایروان ( پایتخت قلابی ارمنستان قلابی ) در صد سال پیش بیش از باکو هم بیشتر بود ولی ارامنه مساجد را خراب کردند ولی ترکها هیچ مرکز دینی را تخریب نکردند ؟ ایا می دانی صد سال پیش مهاجرت ارامنه به مرکز اذربایجان شمالی شروع شد ؟ ایا می دانی ارمنستان بحساب تاریخی زیر پای کردهای ترکیه در شرق ترکیه صد سال پیش دفن شده ؟ ایا می دانی اشخاص نامدار ترک در ایران مثل باخچبان اهل ایروان بوده ؟ ایا می دانی قله های تاریخی ایروان مربوط به ترکهاست ان هم زمانی که یک عدد کلیسا نبوده ؟ ایا می دانی شما کاسه داغتر از اش هستید ؟ .
  32
  11
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان

  ارمنستان به التماس روسیه پرداخت که تو را خدا ما را نجات دهید و پوتین گفت : جنگ در داخل جغرافیایی اذبایجان هست نه ارمنستان به ما ربطی ندارد ! خبرنگار بی بی سی از رئیس جمهور ارمنستان پرسید : با اینکه سازمان ملل و خیلی از نهادهای مهم جهانی اشغال بیست درصد خاک اذربایجان را محکوم کرده و از شما خواستند از 20 % خاک اذربایجان بیایید برون چرا هنوز خبری نشده ، پاشینیان جواب داد : اخه انجا چند هزار سال پیش خر ما از انجا رد شده مال ما حساب می شود و خبرنگار گفت : ببخشید ما نمی توانیم به تاریخ بحساب چند هزار ساله شما برگردیم از شما می خواهیم خاک اذربایجان را ترک کنید شما انجا متجاوز هستید نه صاحب انجا ! روسیه هم دید صد و چهل هزار ارمنی در قره باغ کوهستانی از گرسنگی می میرند و تا حالا هم از مال و منال هفت استان کاملا ترک نشین اطراف قره باغ را می چاپیدند و حتی در و پنجره های دهات را کنده اند و برده اند حالا بر گردند به ایروان تا ترکیه مرزها را باز کنند شکم ارمنی ها سیر شود ! رجب طیب اردوغان رهبر ترکیه کبیر گفت : ما می دانیم بیش از صد هزار ارمنی با شناسنامه جعلی گرجستان در کشور ما کار کرده و نان می برن
  30
  9
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  دام تبلیغات گروههای فاشیستی و افراطی که در هر دو کشور ارمنستان وآذربایجان وجود دارد نباید افتاد . مردم معمولی و زحمتکش این دو کشور انسانهای خوبی هستند . افراطیون در هر دو جبهه جنایت کردند . با ارامنه در طی تاریخ کم ظلم نشده ؛ در عین حال در جنگ اول دهه ۹۰ فاشیست های این کشور خشونت کم نظیری به آذری ها نشان دادند . متعصبین آذری هم همین رفتار را داشتند . رفیقی ایرانی در آن دوران در آذربایجان بود ؛ وقتی متعصبین فهمیدند که ترک نیست . به او حمله ور شدند و شلوارش را پایین کشاندند . و همین باعث نجاتش شد . چرا که اگه ختنه نشده بود کارش تمام بود
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
  ۴۹
  shild - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  تو برو تو و انگلیس اخبار بی بی سی رو گوش کن و حرفهای الهام خانم الیف رو فاسد ترین رهبر سیاسی جهان در سال ۲۰۱۲ یا به قول مردم خودش الهام قمار باز چون مردم باکو برای شنیدن اخبار حقیقی باید از صد تا فیلتر شکن عبور کنند از روز حمله رهبر باکو از ازادی یکی دو شهر صحبت میکنه به طوری که فکر میکنی نکنه جای ارتساخ به جزایر قناری یا سس هزارجزیره حمله کردن .....
  11
  20
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۰
  ۴۹
  shild - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  جای این همه بحث بروید نام دو کشور رو گوگول کنید ارمنستان و اذربایجان رو بنشینید مطالعه کنید ببینید تاریخ چی میگیه
  6
  22
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::shild - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. تاریخ ویکیپدیای ارتش سایبری فاشیست فارسیسم جمهوری اسلامی از ماتحتش تواریخ زیادی خروج کرده تا امثال تو شهرستانی بتونید لذت ببرید و خود ارضایی کنید.
  28
  7
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] عمو تو که ما و تاریخ کهن ایران رو قبول نداری حداقل برو مطالب تاریخدانهای آذربایجان اشغالی و ترکیه و حتی کتابهایی و سیاحتنامه هاشون رو بخون تا بفهمی تا کمتر از 200 سال پیش حتی در ازبکستان کسی تورکی حرف نمیزد و اکثریت پارس بودند حالا تو میگی فلان جاها بودید؟ همین استانبول تا قبل از اشغال و کشتار یونانی ها یک شهر یونانی نشین بود. من خودم آذری هستم ولی اینطور حرف زدن تو حتی حال ماها رو هم بهم میزنه. تنها ملتی که حدود 7000هزار ساله در سرزمینش بوده ما هستیم پارسها و تورکها از شمال غرب چین و جنوب شرق چین بخصوص بعد از حمله مغلها توانستند به این مناطق بیاییند البته بماند که پارسها و تورانی ها از قبل روابط خانوادگی داشتندمثلا فرنگیس دختر اسفندیار پادشاه توران باشاهزاده ایرانی ازدواج کرد و پسرآنها شاه ایران شد و بعد همون نوه افراسیاب به توران حمله کرد و توران رو هم گرفت. از این نظر که ما با هم بسیار نزدیک هستیم شکی در آن نیست ولی کلا تورکهای غرب قفقاز خیلی علاقه به روش مغلها و بیرون کردن مردمهای دیگه از زمینهاشون دارند.
  9
  20
  ‌پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::paksan - ایران، ایران::]. توران از قبایل فارسی بوده، نه ترک. اما بعدا انجا ترکها وارد شدن و تسخیر کردن و فردسی گفته ترک، ولی در اصل توران فارسی بودن و یکی از اشتباهات شاهنامه اینه که توران رو ارک گرفته
  7
  9
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۵
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  خیلی احمقانه است که حتی در اینجا جنگ قومیتی به راه انداخته شود و همه مشغول شمارش استخوانهای اجدادشان بشوند، اختلاف عمده بین اقوام ترک و فارس و کرد و ارمنی در گویش آنها است! بقیه اختلاف ها که منجر به جنگ و خون ریزی میشود اختلاف بین حاکمان است که بر سر حوزه نفوذ قدرتشان اختلاف دارند! . هر کس که این حقیقت ساده را بفهمد از این جنگ قومیتی بیزار میشود، هر کس قدرت فهم و یا شعور آن را ندارد که این حقیقت ساده را بفهمد پرچم نزاع قومیت گرایی را علم میکند!
  3
  5
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵
  ۵۴
  iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::] دوست عزیز شما نمیتونید تاریخ رو عوض کنید. سعی کنید مطالعه کنید . بنده عرض کردم قدمت کلیساهای ارامنه اون منطقه از قدمت کشور جعلی آذربایجان بیشتره.اینو من نمیگم تاریخ مکتوب میگه. شما چه بخواهید چه نه اونجا و نه فقط اونجا بلکه منطقه وسیعی از ترکیه فعلی متعلق به ارمنستان بوده. عزیز من با تبلیغ من یا انکار شما تاریخ رو نمیتونی عوض کنی. اون موقعی که ایران با ارمنستان شاه تبادل میکرد (تیرداد) کجا بود کشور جعلس شما؟؟ شما میگی ارامنه مساجد رو خراب کزدن که دروع محضه و اپباتش مسجد شوشی است و اما این آذربایجانه جعلیه که هر چه مزبوط به ارامنه بود رو نابود کردن.معمار باکو که ارامنه بودند اما همین بی معرفتها قبل از مسئله قره باق کشتار ارامنه تو سومقاییت و باکو رو ترتیب دادن. دوست عزیز من هم پدرو آذری و بالطبع من هم آذری ایرانی هستم اما مثل شما چشم روی حقایق نمی بندم. در ضمن نمیدونم شما یا یکی از دوستان مخالف نظرات بنده من رو افغانی خطاب کردن. مگر افغانی بودن کسر شانه یا شما برتر از اونایی. افغانی ها هم از بد روزگار گرفتار این وضعیت شدن. همه ما انسانیم.
  9
  26
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۰
  ۵۴
  iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  [::amirgheryou - تهران، ایران::] عزیز من دروغ های شما فایده نداره. کلیسه های ارامنه آذربایجان جعلی ثبت بین الملل شده و با تخریب هم نمیشه کتمان کرد. قدمت آذربایجان جعلی از شرکت کوکا کولا هم کمتره. تحقیق کن. در ضمن ارامنه اصفهان هم در زمان شاه عباس به اصفهان کوجانده شدن (زمانی که باز عثمانی ها وشغول کشتار ارامنه بودن)و آن زمان کلیسا های ارامنه در اصفهان ساخته شده. اما اونها تاریخ رو جعل نمی کنن و همه اینها رو به کودکانشان درس میدن بر خلاف کشور جعلی شما که اران رو هم مال خودش میدونه اما اینو بدون که من هم آذری ام و ایرانی و .....تجزیه طلبان و پانترکها را خواهیم شکست.
  8
  28
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::hamidesabz - لندن، انگلستان::]. دوست گرامی، زنده باشی، مشکل زبان نیست، ملت ایران به یک زبان مشترک نیاز دارند، که دارند، انها هم که می خواهند به زبان مادری شان حرف بزنند که ازادند، اینجا بحث بر سر این است که امیر قر و گریزلی به حساب اینکه یک زمانی تیمور موفق به جنایات هولناک در ایران شده است، حالا می خواهند ادای اورا در اورند، نمونه اش حمله به ارمنستان است، فردا به گرجستان، روز دیگری شاید به ایران، کشور جعلی ساکن شروان خودش را آذربایجان می نامد و ادعای ارضی بر همسایگان دارد، و البته که این ملت های بزرگ آنهارا سرجای خود خواهند نشاند، ویوا فرانس
  7
  5
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::paksan - ایران، ایران::]. اولا جمله من خودم ازری هستم با التماس خود را خودی معرفی کرده می خواهی حرف ات را با التماس به کرسی بنشانی ، بعد به فحاشی ملت بزرگ ترک می پردازی کهنه شده و تازه ازری بودن شما نشانه نماینده اذربایجان بودن نیست ، بگو یارو نبین که می گوید ببین چه می گوید ! دوم قبل از اینکه مغولها به ایران حمله کنند حاکمیت ایران دست ترکها بود پس ترکها قبل از مغولها بودند و حتی دست ترمز مغولها را به اروپا ، ترکان سلجوک و قایی های در مرکز ترکیه کشدند ، سوما در جغرافیای ایران هیچ قومی تاریخ هفت هزار ساله ندارد ایلامی ها اولین ساکنان ایران بودند که چهار هزار سال پیش هست ، اخامنشی ها یهودی بودند و شماها مهاجر هند هستید و از اسیای مرکزی تا قفقاز وطن تاریخی ترکاست ، تاریخ را با داستان اشتباه گرفتی خود فردوسی نه صد سال پیش نوشته از خراسان ، تاجیکستان و افغان و اطرف همه توران هست یعنی ملت بزرگ و کهن ترک که حالا شما با تخریب ان ملت به دنبال کسب محبوبیت هستید .
  15
  8
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. اولا ترکیه هیچ وقت ارمنستان نبوده این شما هستید که تاریخ را با داستان اشتباه گرفتی ، اولین ساکنان ترکیه کبیر امروز لیدی ها بوده ، بعد هیتی ها ، بعد بیزانس و روم شرقی ولی ارامنه یک قوم کوچکی در کردستان امروز ترکیه بودند که از نوشته های رومی ها به ارامنه مردمان عجیب گفته می شود چون وسط جنگ ساسانی و بیزانس ، گاهی طرفدار بیزانس می شدند و گاهی طرفدار ساسانی و هر دو دولت فقط زورشان به ارمنی ها می رسید نه بیزانس می توانست قفقاز را بگیرد نه ساسانی جرات می کرد استانبول را بگیرد ، خیلی جعلی جعلی نکن ، جعلی همان تاریخ من در اورده هست که شما خوانده اید و شما تاجیک ها را برای دنیا پرژن معرفی کرده اند جعلی هست نه موجودیت حاکمیت و مالکیت ملت کهن ترک در کل خاورمیانه ، اسیا و شرق اروپا .
  20
  10
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. جعل یعنی تاریخ شما یعنی برای مثال تاریخدان قدیمی یونان باستان هردوت نوشته که : سیروس مادرش یهودی و مادرش نامعلوم بود ولی شما از خود تاریخ ساخته و نوشته و به خورد عوام ها داده اید که : سیروس همان کورش ماست پدرش فارس ، مادرش کرد و عمه اش لر بود و الا اخر ، جعل تاریخ به این می گویند با مدرک معتبر نه شعار دادن بر علیه ملت کهن ترک و ترکیه کبیر ، تاریخ شما یعنی عوام فریبی عوام ها ، در صد سال پیش نصف ملت ایران یعنی بیش از ده میلیون جان خود را از دست دادند و در امپراتوری عثمانی در دوره جنگ جهانی در همان زمان ارامنه را از قسمت کردستان امروز ترکیه بیرون کردند کردهای مسلمان را جایگیزین کردند و ارامنه را به ایالت سوریه عثمانی فرستادند و انها هم در قحتی همان سال از گرسنگی مردند البته جند صد هزار نفر نبودند حالا مرگ چند صد هزار ارمنی مهمتر از مرگ بیش از ده میلیون هموطن هست ؟ ارامنه اول گفتند چهارصد هزار ، بعد شد یک میلیون و بعد به چند میلیون رسید و با این روش در صد سال اینده ادعا خواهند کرد که صد میلیون ارمنی کشته شده ,
  19
  10
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. سریع برو اختراعت رو درباره کوروش ثبت کن.این دیگه چی بود گفتی!؟ کوروش cyrus و پدرش تیسپیس، اسامی "ماد" است ، نشون میده خانواده کوروش در انشان با مادها آمیختن. یهود دیگه چیه!؟، از روی اسامی میشه فهمید ،
  3
  8
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. گرامی ، کاری به این جنگ کنونی و ادعا های طرفین ندارم ، اما هر دو کشور ارمنستان و آذربایجان بر تمام استاندارهای بین المللی ، قومی ، فرهنگی ، زبانی شایسته گی داشتن کشور مستقل را دارند . اما تو که تو امریکا زندگی میکنی ، کشوری که هیچ ریشه تاریخی قبل از استقلالش نداشته و قابلمه ای بوده پر از مهاجر فقیر از دنیا که از درونش این کشور را ساختند ، چی میگی . حتی زبان رسمی امریکا با اختلاف ناچیز در مقابل زبان آلمانی ، انگلیسی شد . ( مهاجرین مرکز اروپا ، اسکاندیناوی ، بیشتر تمایل به رسمیت زبان آلمانی داشتند ، مهاجرت کم نظیر ایرلندی ها و انگلیسی ها وزنه را به سود زبان انگلیسی چرخاند .
  12
  4
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. تو حتی تاریخ نویسی خودتان را قبول نداری، تیمور لنگ در کتاب منم تیمور مادیان خور توضیحات کافی در مورد سرزمین ایران که انرا به شیوه ی خلخالی وار فتح می کرد( که البته کور خواند) توصیف جالبی از سرزمین‌های ایران بدست می دهد، حتی تا آنزمان بسیاری از سرزمین‌های ایران و لرستان و آذربادگان زرتشتی بودند، ولی این لنگ وحشی ایران را نابود کرد، ما از اعراب در یک جنگ شکست خوردیم، سر پا ماندیم و اعراب هم رفتند دنبال کارشان، اما تیمور با پی ریزی اسلام ترکی _عثمانی، حتی دین اسلام را هم تحریف کردند و بنام اسلام بزرگترین فجایع تاریخ را رقم زدند،. هنوز اثار آن زلزله را همه جا می بینیم، لطفا دست بردارید
  9
  8
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  بخش کوچیکی از تاریخ کهن تورک: قزربایگان یا خزربایگان یا هزربایجان یا آزربایجان تلفضهای مختلفی برای نامیدن این سرزمین. نام این سرزمین از واژه تورکی گان(خون و زندگی) که با تلفظ عربی *جان* وارد فارسی شده و حرمت داره. قزربایگان یعنی محل زندگی مردمان بزرگ تورک قز هست. همونطور که دریای قزر یا خزر یا هزر یا آزر به تورکی یعنی مردمان تورک قز. واژه قز هم عربی شده قوم گز که همون تورکها هستنه. در لاتین کاس تلفظ میشه. دریایی که به دریای قزوین (لاتین کاسپین) که در تورکی یعنی خانه مردمان قز. قفقازی که لاتین کاکاس هست و به تورکی یعنی کوه قزها. تمدن 6000سال پیش قزوین یا کاسپین که ایران کهن رو ساخت. اون تاریخهای فارتی رو که ساختید از مغز فاسدتون بریزید بیرون نژادهای افغانی و پاکستانی و عراقی مهاجر به ایران. با هارت و پورت و پافشاری و زرزر و وزوز و زور و پارتی و ارتش سایبری نمیتونید واقعیت رو عوض کنید. درباره تمدنهای تورک کهن ماد (متشکل از تورکهای ماننا و اورارتو) و سکایی و تورانی و سومری(کنگری) و عیلامی و قزوین (کاسپین) بخونیید. قبلش تورکی یاد بگیرید تا بفهمید اسم شاهان و مکانها و واژه ها تورکی هست
  15
  16
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. ایران شمالی نوشتن نامتان نشان از عقده ای بودن و کم و کسری داشتن شما بوده و هنوز در زاغه های تاریک تاریخ قلابی اریایی گیر کردی ، حالا همه دنیا می دانند که ایران شمالی وجود ندارد بلکه اذربایجان شمالی ( جمهوری اذربایجان ) و اذربایجان جنوبی در اشغال ایران وجود دارد و ایرانی اگر هم جای دیگر هست باید افغانستان باشد که اسم ات را ایرانی شرقی بگذاری شاید کمتر کسی برایت خنده کند .
  17
  9
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. بتدریج خورشید دارد از زیر ابرها بیرون می زند، خورشید خاور، امپراتوری پرشیا و کوروش بزرگ، بسیار سخت بود نمایاندن چهره ی واقعی شما اولتراناسیونالیست ها و رونمایی از نگاه تحقیر آمیزتان به ملل ساکن ایران، ولی سخنان شما و امیر قر خیلی روشن همه چیز را بیان می کند و دیگر جای تردید حتی برای کرد ها، لرها، عرب ها و همه‌ی مردم ساکن کشور زیبایمان باقی نمی گذارد که نواده های تیمور و خلخالی جات چه بلاهایی بر سر مردم خودشان و سایرین آوردند و برای چه! همیشه یک چیز توی مغز اینهاست: حکومت کردن و تسخیر سرزمین دیگران، همین!
  12
  11
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. یع عمره مث مرغ داری اینجا قدقد میکنی بدون منابع معتبر.صدبار دیگه هم بهت بگن باز خودتو میزنی به ....هیچکس داخل ادم حسابت نمیکنه.حالا هی فحش بده و قوز مووز کن.
  11
  13
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. [::rahjoo - مازندران، ایران::]. تا شما شهرستانیها عقده کمبودهاتون رو از ملت بزرگ و کهن و تاریخساز ایران و قفقاز و تروکیه میدونید در حماقت خودتون خواهید ماند و خواهید مرد. حق دارید به حکومت یهودیان خاخامنشی در 2500 سال پیش ببالید و بمالید چون نه در گذشته اون و نه در آنده اون چیزی نداشتید جز این حکومتی که الان هست. این حکومت کاملا و واقعا از خودتونه. یک یک شما جای اون آخوندها و پاسدارهای فاشیست فارسیسم قرار بگیرید بدتر از اونها هم خواهید بود. چون هم شهرستانی هستید و هم فاشیست. همه فاکتورها رو دارید. تاریخ رو نمیتونید با جفنگیات ارتش سایبریتون در ویکیپدیا و رسانه ها عوض کنید. تمام حرفهای من هم خودش سنده چون کاملا واضح و روشن دارم ریشه ها رو بهتون نشون میدم و چیزی غیر اون نمیتونید در مورد چیزایی که گفتم بسازید.
  12
  15
  جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۲
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. من یکی شهرستانی نیستم بلکه از دهات هستم، ولی مفتخر به خواندن تاریخ سرزمین خودم هستم، تو هم تاریخ تورکی را خودت بنویس و انرا خودت بخوان، به همان زبان خودت بنویس و بخوان، از این سایت هم برو جای دیگر که زبان خودت باشد، چه اشکالی دارد، مردم ایران همدیگر را دوست دارند، ولی اجنبی پرست را تحمل نمی کنند
  11
  14
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۴
  ۵۸
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  اگر در مورد کوروش از حافظ ، سعدی ، فردوسی در شاهنامه اطلاعاتی دارید لطفا بگین چون خیلی دوست دارم در باره اش یاد بگیرم.
  2
  8
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. شاهنامه بیشتر جنگ با ترکها ( توران)براش مهم بوده ، نه کوروش. برای همین امثال شاملو که ترک بودن با شاهنامه مخالف بودن.ملی گرایی فردوسی از نوع ایران در برابر ترکها بوده، نه از نوع کوروش.وبعدصفویه هم بخاطر جنگ با ترکان عثمانی شاهنامه خوانی رو تبلیغ کرد.کوروش وداریوش رو هرودوت مورخ قبل میلاد نوشت چون فارسی دوره کوروش میخی بوده تا اینکه با پیشرفت زبانشناسی،در قرن ۱۹ کتیبه های کوروش رو رمزگشایی کردن مثل کتیبه حقوق بشرکوروش در شوش
  1
  6
  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۱
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. درود به این زن.خیلی مردمان ارمنستان در تاریخ دست ترکها قربانی شدند.با شما موافقم.
  5
  7
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
  ۵۸
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. تشکر از اطلاعا توتون ، چون همیشه برایم جای سئوال بود که چرا خیام ، سعدی ، حافظ ، و مخصوصا شا هنامه فردوسی چنین شخص بزرگ و بنیان گذار حقوق بشر را تمدید و قدر دانی نکردن چون همشون زیر ۲۵۰۰ سال نوشته شدن.
  1
  5
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. موفق باشید
  1
  4
  یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۴
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. [::Sayet uk - ناتینگهام، . هردوت نوشته : سیروس مادرش یهودی و پدرش نامعلوم بود شما از خود در اوردید و ادعا می کنید که سیروس کوروش ما بود ، پدرش فارس ، مادرش کرد ، عمه اش لر بود ! دوما زبان نوشتاری در دوره اخامنشی ایلامی بوده نه فارسی و به قول استاد ضیائ صدر تبریزی تاریخدان و ایران شناس در کانادا گفت : هیچ نوشته تاریخی فارسی نداریم که بیش از هزار و دویست سال قدمت داشته باشد و فارسی دوره ساسانی فقط چهارده فعل داشته که قادر نبوده یک نامه نوشته کرد و بعد از اسلام به کمک عربی شد سی صد و شصت فعل و ناگفته نماند ترکی به تنهایی بیش از نه هزار فعل ، فرانسوی شانزده هزار فعل و انگلیسی بیش از سی هزار فعل دارد ! سوم حکومت اخامنشی یا پرژن با سرکردگی سیروس سلسله یهودی بوده و پرسیان نام منطقه هست که بعدها به نیت سیاسی به نام قوم تاجیک یعنی فارس امروزی قالب کردند و الا هیچ عالم ، دانشمند ، یا شاعری اسم کوروش را حتی برای یک بار هم نیاورده نه سعدی ، نه حافظ و نه فردوسی و بقیه قبلی همه عربی نوشتند نه فارسی مثال : زکریای رازی ، ابن سینا ، فارابی و غیره
  6
  3
  دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. شما بالاتر گفتی (تاریخدان قدیمی یونان باستان هردوت نوشته که : سیروس مادرش یهودی و مادرش نامعلوم بود) ،هرودوت گفته مادرکوروش یهودی!!؟؟سریع این اختراعت درباره هرودوت رو ثبت کن. استاد ضیاصدرتبریزی تونسته زبان پهلوی رو رمزگشایی کنه؟؟زبان پهلوی اوستا هنوز رمزگشایی نشده، اختلاف بین زبانشناسان ویلیام جونز انگلیسی و انکوئتیل فرانسوی بخاطر همین بود انگلیسی ها می گفتن زبان اوستا هندواروپایی است اما انکوئتیل می گفت مال پرشین ها است اگرچه لغاتی رو از بقیه مثل آرامی و آشوری و عیلامی قرض گرفته، مثل همه زبانها ، انگلیسی هم عمده لغاتش فرانسوی است که در زمان ویلیام فاتح وارد انگلیس شد آیا باید بگیم انگلیسی فرانسویه؟
  2
  5
  دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. زبان پرژن اصلا وجود ندارد که مخطوطی از زبان های دیگر باشد من گفتم زبان سلسله اخامنشی دویست ساله ایلامی بوده چون قبل اش هم خود ایلامی ها دو هزار سال حاکم انجا بودند با همان زبان خود انها هست حتی تمام نوشته های زیر تخت جمشید که روی زیگوات ایلامی ها به قصد تخریب انها ساخته شده هست و قدرت گرفتن اخامنشی در ایلام بخاطر شکست سخت ایلامی ها از اشوری ها بود که در حمله اخر ایلام را به کلی نابود کردند و ایلام در جنوب و غرب کشور بود و مناطق تاجیک یا همان فارسها ان موقع جزئ هندوستان بودند که اول تاجیک ها ، بغد افغانها و بعد پاکستانی ها و بنگلادش ها از هند جدا شدند و ایلامی ها پادشاهانشان نام خان داشته یعنی کلمه کامل ترکی و امروزه زبان ایلامی و سومر ترکی باستان قلمداد می شود چون فقط با ترکی قابل مقایسه بوده و جزئ زبانهای التساقی هست یعنی فعل فقط پسوند می گیرد و مثال شباهت های ترکی با سومر ماننده پدر و مادر در سومری "ادا ، اما " در ترکی " اتا ، انا " که د و ت در ترکی بجای همدیگر تلفظ می شودند ماننده نمک = دوز = توز
  2
  1
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::babak.iraniii - تهرانتهران، ایران::]. عزیز برو نسل کشی قبلش رو بخون بعد بگو نظرسنجی. طرف اشغال کرده سکنه اونجا رو به رگبار بسته بعد ساکن شده حالا بیاد از ساکنای خودش بپرسه اینجا مال کیه ؟ معلومه جواب چیه . قطعنامه های سازمان ملل میگه مال اذربایجانه
  1
  1
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. عزیز دوباره اختراع نکن، یکبار که گفتی هرودوت گفته مادر کوروش یهودی بوده!این دیگه اختراعت درباره هرودوته ! تو علاوه بر کوروش، به هرودوت هم دروغ بستی! مشکل دوتا شد. اما باز اختراعات ادامه داره،ترک سومر ؟؟!!! سومر توی بین النهرین عراق امروزی اولین تمدن بشری بوده است ، اما ترکها مال غرب مغولستان و سیبری. حالت خوبه؟!اول با هرودوت ، الان با سومر!؟ایلام هم رابطه خوبی با کوروش داشته ، کوروش اولین قیام رو علیه ماد شروع کرد نه ایلام . یعنی اولین ملی گرایی قوم پارسی. ملیت پارسی قبل کوروش نبودباقیام کوروش علیه جاد شروع شد و بعد هم پارسی باستان بوجود آمد اما رابطه خوب با ایلام. برای همین بسیاری از اسامی پارسی باستان از ایلام گرفته شده . بعدکوروش به لودیه ( ترکیه امروزی) فتح کرد و سرانجام بابل که در عهد عتیق آمده
  1
  0
  ‌سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. خخخخخخ ایلام رابطه خوبی با کوروش داشت ! اصلا زمان کوروش در اصل سیروس ایلامی نبود که رابطه باشد ایلام قبل از اخامنشی ها به کلی توسط اشوری های نینوا از بین رفت و اخامنشی ها برای از بین بردن اثار ایلامی امدند روی زیگوارات های تاریخی ایلامی ها بنا ساختند ولی چون از خود نوشته ای نداشتند از زبان ایلامی استفاده کرده و هر از زیر تخت جمشید در امده ایلامی هست نه پارسی ، ولی خیلی از نوشته های جدید به فارسی در دوره شاه در بغل نوشته های تاریخی درج کرده و تاریخ را وارونه نشان دادند و مدارک معتبری هم هست شکل تخت جمشید قبل و بعد پهلوی .
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۳
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. دوست عزیز ، ایلام بطور کلی لز بین نرفت ، منظورم زبانشون بین مردم می چرخید و به پارسیها رسید کامنت منو بخون من نوشتم بعد پارسی باستان بوجود آمد، نه اول. اول عیلامی و مادی ..بود بعد ماد رو شکست داد و ملی گرایی پارسی شروع شد اما آداب سنن ایلام و ماد رو بخودش منتقل کرد . چون دنبال تمایز قومی نبودن آنها آداب رسوم ماد و عیلامی رو بخود گرفتن . ضمنا هندو با زرتشت فرق داره ،پارسی ها هندو نبودن.زرتشتی شباهتهایی باهندودلره اما ریشه جدا داره
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
  نظر شما چیست؟