روایت نشریه «آتلانتیک» از شبه نظامیانی که ساخته دست فاکس نیوز هستند

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ الکس واگنر در «آتلانتیک» نوشت: هفته گذشته با آغاز رای گیری زودهنگام در آتلانتا مرکز ایالت جورجیا، اعضای یک گروه نظامی مسلح خودخوانده، متشکل از تقریباً 400 عضو شروع به نفرت پراکنی از طریق رسانه‌ها کردند.

 در ادامه این مطلب آمده است: کریس هیل، افسر فرمانده شبه نظامیان اعلام کرد: خوب، من فکر می‌کنم ویروس کرونا یک دروغ بزرگ است. به گفته هیل، این همه‌گیری چیزی بیش از توطئه دولت برای سرقت حقوق آمریکایی‌ها نبوده است. معاون هیل، شخصی به نام کوری ولز با عنوان گروهبان تریمن، وضعیت در آمریکا را به ظهور نازیسم تشبیه کرد. وقتی هیتلر آلمان را تصاحب کرد، این کار را نه در یک روز که در طول زمان انجام داد. ما اکنون تقریباً در آمریکا در حال تماشای شرایطی مشابه هستیم.
 
هیل و ولز آماده بودند که اسلحه به دست بگیرند. هیل گفت: ثروت، آزادی‌های ما دزدیده شده و وقت آن است که مردم از این خواب بیدار شوند، قبل از آنکه مشتی به صورت‌شان برخورد کند.
 
ولز نیز ادامه داد: این کشور در حال حاضر یک جعبه حلزونی است. تمام این کشور مانند کالیفرنیا است فقط در انتظار جرقه ای است که شعله‌ور شود.  جنگ داخلی اصلی هیچ ارتباطی با آنچه در آینده رخ می دهد ندارد.
 
یک روز آفتابی پاییزی در آتلانتا گویی هیل و ولز در یک واقعیت متناوب زندگی می‌کردند. من با صدای بلند تعجب کردم که چطور چنین نمای معکوس به جهان ممکن است و مردان توضیح دادند.
 
هیل گفت: من قبلاً اطلاعات را از فیس بوک دریافت می‌کردم. ما اطلاعات را مبادله می‌کردیم، اما فیس بوک جلوی این کار را گرفته است. آنها از شر شبه نظامیان در فیس بوک خلاص شدند، بنابراین من شروع به کار کردم. توییتر قبلاً منبعی برای اطلاعات بود. من هم احتمالاً می خواهم از یوتیوب خارج شوم، اما به سی‌ان‌ان نمی‌روم.
 
کارلسون، مجری اصلی برنامه فاکس نیوز، تنها چهره اصلی رسانه‌ای بود که هم هیل و هم ولز از او به عنوان شخصی قابل اعتماد یاد کردند. به اعتقاد هیل، بیشتر رسانه‌های دیگر دروغ‌گو هستند. ولز می‌گوید: شما باید به همه اخبار گوش فرا دهید، همه چیز را بردارید، آن را در مخلوط کن بزرگی بریزید، از عقل سلیم خود که خداوند به شما هدیه داده استفاده کنید و به نوعی اطلاعاتی را که احساس می کنید درست است، بیرون بیاورید.
 
همانطور که من انبوه داستانها و اخباری را که هیل به عنوان مبنای اعتقاد خود به حمله به آزادیهای مدنی آمریکا ذکر کرده بود بررسی کردم، زنی که در بازی فوتبال مورد تحسین قرار گرفت، دستگیری طرفداران ترامپ، صاحبان مشاغل در حال اجرای قانون اجرای قانون متوجه شدم که همه آنها مطالب و اخباری هستند که فاکس نیوز منتشر کرده است. این موارد ممکن است از میز خبری فاکس نیوز نشات نگرفته باشند، اما با این وجود فاکس نقش مهمی در جریان یابی جهان بینی قاطعانه پارانویا و دادن بیشترین مخاطب ممکن به آن داشته است.
 
ترکیبی بی نظیر از بیگانه هراسی و تفرقه افکنی از سوی فاکس نیوز همیشه محبوب و بسیار سودآور بوده است. اما اکنون، با شیوع کووید-19، این کانال به محلی برای انتشار اندیشه‌های بسیار مسموم تر تبدیل شده، در حقیقت تندروهایی مانند هیل و ولز برای توجیه دیدگاه آخرالزمانی خود از این امکان استفاده می‌کنند. در سال‌های گذشته، فاکس نیوز می‌توانست اعتباری برای سازش ناپذیری جمهوری خواهان در زمینه اصلاحات مهاجرتی و تغییرات اقلیمی داشته باشد. امروز، فاکس نقش مهمی در ایجاد ترس دارد که ممکن است زمان جنگ داخلی دوم آمریکا باشد.
 
به این دلیل که فاکس نیوز جزو شبکه‌های اصلی به حساب می‌آید، شرایط را برای ارتباط جمهوری‌خواهان، گروه‌های تندرو و خود ترامپ فراهم کرده است. اوایل این ماه ترامپ در یکی از تالارها از رد نظریه توطئه حاشیه‌ای مبنی بر اینکه دموکرات‌ها به طور مخفیانه حلقه شیطان پرستی را اداره می‌کنند، خودداری ورزید. وقتی چند روز بعد با هیل و ولز صحبت کردم، اینها به من یادآور شدند که در یک زمان از بایدن به عنوان پدو جو نام بردند. محافل پارانویا که زمانی رادیکال ترین نظریه پردازان را از جریان اصلی محافظه کاران جدا می‌کرد، با کمک فاکس نیوز، به طور چشمگیری کوچکتر شده‌اند.
 
در حالی که هانیتی و کارلسون مستقیماً این تهمت شرم آور را مطرح نمی‌کنند، اما فاکس‌نیوز با کوبیدن دائمی در داستانهای خود که باعث ایجاد ترس و بی اعتمادی می‌شود، اعتماد به نفس در نهادها و دموکراسی ما را سلب می‌کند، این اظهارات بخش گسترده‌ای از اذهان مردم آمریکا را مسموم کرده است.
+28
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  ،فاکس مال جمهوری خواه اون یکی هم مال دموکرات. موقع انتخابات کاملا بایاس شده هستن یعنی اخبار رو بنفع جناح خودشون تحریف می کنند،متضاد میشن. البته خوبه چون این وسط تضادها خواننده به خبر نزدیک میشه، اما مال ما فقط بنفع مقام عظما بایاس میشه، همه خبرها چه سیاسی چه غیرسیاسی. یعنی مردم ما هرگز به اصل خبر نزدیک نمی شوند و بطور کل توی دنیای اخبار فیک هستن. مخصوصا که انگلیسی هم بلد نیستن تا رسانه های متضاد مثل بالا رو بخونن جه خبرهای داخلی چه خارجی چه سیاسی جه غیرسیاسی ،البته ایرانیهای خارج هم همیتطور،چون آنها هم نمی تونن تحلیل کنن رسانه های انگلیسی متضاد رو
  1
  12
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  جالب بودن داستان اینه که اینها هم تو امریکا جنگ مذهبی دارن راه میاندازند درست کاری را که مادر استعمار در خاورمیانه کرد
  1
  12
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  فاکس نیوز =کیهان. دروغگو ٬ فاشیست٬دشمن ایرانی و هر انسان غیر از سفید البته کیهان غیر از نوکر مطلق آقا ی جانی اش .
  2
  12
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  این سرویس بین الملل انتخاب گزارشو کامل زده تو گوگل ترانسلیت و گوگل هم هرچی دلش خواسته ترجمه کرده و این بابا هم عین همونو گذاشته تو خبرش . اگه خودت فهمیدی چی گفتی ما هم فهمیدیم . اقلاٌ یه نفر پیدا نشد اونجا این خبرو ویرایش کنه ؟
  1
  5
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.