فرید زکریا: ترامپ شکست می‌خورد

خبرگزاری صداوسیما : "فرید زکریا"، مجری و تحلیلگر برجسته شبکه تلویزیونی "سی ان ان" در گفتگو با این شبکه خبری گفت، تردیدی وجود ندارد که رقابت انتخاباتی در آمریکا شدید است، ما کشوری هستیم که به دو شقه تقسیم شدیم، ترجیح می‌دهم روایت متفاوتی درباره رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری امسال داشته باشم، می‌خواهم روی آمریکایی که می‌شناسم شرط ببندم و بگویم دونالد ترامپ در انتخابات امسال شکست خواهد خورد.
 
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، فرید زکریا افزود، تفسیر من بر اساس داده‌های زیادی است، دونالد ترامپ هرگز محبوب نبوده است، دونالد ترامپ همیشه شاهد بود که اکثریت کشور بر ضد او است و او را تایید نمی‌کند، وی پایین‌ترین میزان تایید مردم را در بین روسای جمهور آمریکا از زمان ثبت نظرسنجی‌ها در اختیار دارد. در انتخابات سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ با هیلاری کلینتون رقابت کرد که از قضا او هم دومین نامزد غیر محبوب در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری اخیر در آمریکا بود، دونالد ترامپ توانست در سه ایالت با کسب ۷۰ هزار رای آراء کالج الکترال را از آن خود کند.
مجری برجسته سی ان ان تصریح کرد، شرط می‌بندم که این اتفاق مجددا برای ترامپ رخ نخواهد داد، کاملا مشخص است که من همه چیز را نمی‌دانم، اما بخشی از این استدلال - من به عنوان یک مهاجر و به عنوان کسی که به آمریکا آمد و تصور می‌کرد وضعیتی جادویی و رویایی را شاهد خواهد بود- این است که به عنوان یک مهاجر اگر از ترامپ نژاد پرستی عریان (صریح) را بشنوم به این نتیجه می‌رسم که این چیزی که من می‌بینم آمریکا نیست! می‌خواهم آمریکایی را باور کنم و روی آمریکایی شرط ببندم که آن را می‌شناسم، من می‌خواهم این کار را بکنم، شاید اشتباه می‌کنم.
 
مجری برنامه از فرید زکریا پرسید: اگر رئیس جمهور ترامپ برای دومین بار رئیس جمهور آمریکا شود، این پیروزی چه معنایی برای آمریکا در داخل و خارج خواهد داشت؟
 
فرید زکریا پاسخ داد: من در کتاب جدید خود به این مسئله اشاره کردم، بخشی از مشکل این است که تجربه کنونی آمریکا متفاوت با همه تجربیات گذشته است. مسئله این نیست که آمریکا چه می‌کند بلکه مسئله این است که ما چه کسانی هستیم و هویت ما به عنوان یک آمریکایی چیست؟ در گذشته افراد از سیاست خارجی آمریکا انتقاد کردند، از جنگ عراق انتقاد کردند، از جنگ ویتنام انتقاد کردند، اما این انتقادات از «اقدامات آمریکا» بود. آن چیزی که ترامپ به بخش‌های زیادی از دنیا نشان داد این ایده است که این آمریکا (در دولت ترامپ) آن آمریکایی نیست که آن‌ها تصورش را می‌کردند.
 
این کارشناس سی ان ان تاکید کرد، آمریکایی که چراغ روشن تکثر گرایی و گوناگونی بوده است! کاری که ترامپ می‌کند اساسا مخالفت با همین مسئله است و در تضاد با آن قرار دارد. شروع حیات سیاسی ترامپ با زیر سئوال بردن «حق طبیعی» در بدو تولد است؛ وی در شروع کارزار انتخاباتی خود مکزیکی‌ها را متجاوز به عنف توصیف می‌کند؛ ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود منع ورود مسلمانان به آمریکا را اعلام می‌کند، این اقدامات ترامپ متفاوت و دور از آن آمریکایی است که همه در سراسر جهان آن را تمجید می‌کنند، به نظر من چنین چیزی یک ضرر جبران ناپذیر است.
 
فرید زکریا در واکنش به پرسش مجری درباره خطرناک شدن اوضاع داخلی آمریکا و احتمال بروز جنگ و درگیری‌های داخلی گفت: به نظر من یکی از مخاطرات دونالد ترامپ این است که وی حد و مرزی نمی‌شناسد، وی دوست دارد کار‌هایی انجام دهد که هیچ کس دیگری تاکنون انجام نداده است. این ترس وجود دارد، بنابر این اگر با این خطر مقابله کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر رئیس جمهور انتخابات در ۲۰ ایالت مختلف را به چالش بکشد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ اگر وی از ارتش بخواهد کار‌هایی انجام دهند چه خواهد شد؟
 
کارشناس سی ان ان در ادامه افزود، من خوش بین هستم، من در کتاب خود گفته ام که در نهایت آمریکا کشوری یکدست نیست، ولی میزان فعل و انفعالات و پویایی در این کشور بالا است و ارزش زیادی برای گوناگونی در جامعه قائل است، من می‌خواهم روی آمریکایی که می‌شناسم شرط ببندم.
 
فرید زکریا درباره کرونا گفت: شیوع کرونا سرنوشت ساز‌ترین رویداد در تمام مدت عمر ما است که روی تک تک انسان‌ها روی سیاره زمین تاثیر گذاشته است، به گونه‌ای که یازدهم سپتامبر و بحران مالی جهانی چنین تاثیراتی نداشتند، شیوع کرونا کاری کرد که هیچ چیزی سر جای خودش نباشد در نتیجه تغییر امکان پذیر شده است؛ اگر سیاستمداران رهبری کنند و به ما بگویند که راه رو به جلو چیست ما آماده تغییر هستیم، ما به جای بهتری خواهیم رسید مشروط به اینکه رهبران نیز تمایل داشته باشند به استقبال تغییرات مثبت بروند.
+98
رأی دهید
-148

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  lehrte - هانوفر، آلمان

  رژیم با مزدوراش برای پیروزی بایدن بد جوری دارن دست و پا میزنن
  99
  176
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
  ۵۸
  lehrte - هانوفر، آلمان

  ببینید فقط خبرگزاری صداوسیما چقدر این یارو رو گندش کرده چندربار بهش میگه مجری و تحلیلگر برجسته یا مجری برجسته وووو....
  80
  134
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸
  ۳۳
  Masterweb - تهران، ایران
  دیشب تگزاس جایی که 45 سال جمهوری خواهان بدون دردسر پیروز بودن به نفع دموکراتها و بایدن رای دادن ، عملا ترامپ شانسی برای پیروزی ندارد
  112
  98
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  هرچند از ته دل دوستدارم ترامپ برنده ریس جمهور این دوره هم بشود ولی به راستی دمکراتها نسبت به مسائل خارجی همچون مسئله ایران خیلی جدی تر و بجا تر عمل میکنن . برای مثال نظام اخوندی پهپاد امریکای را زد و به پایگاه ها امریکا بعداز کتلت شدن قاسم سلیمانی حمله موشکی کرد ولی جناب ترامپ هیچ عکس العملی انجام نداد اگر دمکراتها بر سر کار میبودن حتما" همینطور از این دو قضیه سرفنظر نمیکردن. در هرحال اینده مشخص خواهد کرد ایا در امریکا دمکراتها در مورد ضدیت با نظام اخوندی بهتر عمل میکنن یا جمهوری خواهان !
  56
  64
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد
  [::lehrte - هانوفر، آلمان::]. اتفاقا گزینه ترامپ برای رژیم بهتره چون دست دوتاشون توی یک کاسه هست.بیخود گول واق واق کردن های ظاهری ترامپ وجمهوری زور و زر جنایتکار اسلامی رو نخور و این جنگ زرگری رو باور نکن .بدجوری به دام تبلیغات انتخاباتی رئیس جمهور خطا کار و مجرمی مثل ترامپ نژاد پرست روانپریش افتادی.این مردک دلقک در کارزار انتخاباتی خود مکزیکی‌ها را متجاوز به عنف توصیف می‌کند؛ منع ورود مسلمانان به آمریکا را اعلام می‌کند و در بسیاری از موارد قانون اساسی امریکا را زپا گذشته و با قلدری به ریش امریکائی ها و دنیا می خندد
  56
  73
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  سی ان ان مال دموکراتهاست، برای همین ادعا میکنه که ترامپ شکست میخوره، البته چنین ادعایی رو موسسه های نظرسنجی آمریکا اعلام میکنن نه ایشون. موسسه های نظرسنجی آمریکا معروفن
  69
  53
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
  ۵۳
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  یکی از مزدوران و ساندیس خورانه شناخته شده ی رژیم آخوندی . جونه .... به همین خیال باش که ترامپ شکست بخورد . همتون تا عید نوروز به ....میرین . لعنتیها
  68
  40
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
  ۳۶
  babak.ae - تهران، ایران

  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. جناب مهندس، این تحلیل شماست. دموکرات ها اگه قرار بود کاری بکنن نمیذاشتن قاسم (بقول شما، قاسم کتلت ) تو هشت سال اوباما جولان بده و کسی نبود که عکس العملی نشون بده. شما تو گوگل سرچ کن : بایدن، میشیگان، شیخ حمود. خواهی دید بایدن هنوز نیومده داره با نماینده خامنه ای و تندروها زد و بند میکنه.
  59
  35
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان

  سی ان ان یک رسانه کاملا ضد ترلامپ است . در صورت پیرورزی بایدن یک الاقاعده یا داعش دیگر در منطقه شکل خواهد گرفت در یکی و دو سال اینده. به اسم دمکراتیک کثیف ترین کارهای انسانی را این دمکراتها انجام می دهند.
  60
  26
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۴
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  [::lehrte - هانوفر، آلمان::]. اخه کوتوله کوچک مغز تو اصلا فرید زکریا را میدونی کی هست ؟ هر کس که در مخالفت با مغز حشره سایزت چیزی میگه جیره خوره ؟ جاهل و ابله
  28
  56
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. شما که میدونی بگو. تو بحبوحه دخالت روسیه در انتخابات سه سال پیش همین مرتیکه یه مستند ساخت برای اقای پوتین که مغزها رو اماده کنه برای استیضاح ترامپ.
  54
  12
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۵
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  فرید زکریا نظر شخصی خودشو گفته که کسی اهمیت نمیده. اینجا جمهوری اسلامی نیست که رهبرش رای ۲۰ میلیونی داشته باشه. زکی فقط یه رای داره.
  50
  9
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۶
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد

  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز زیاد خودتو ناراحت نکن من از این موجودات متعصب زیاد دیدم و اکثرا هم اهل مطالعه نیستم فقط یک چیزی میپرونن چون الان دست و پای ترامپ رو بوسیدن فقط برای یک عده ایرانی جماعت مد شده. منو یاد یک عروسکهای به شکل میمون میندازه که کوکشون میکنن و یک عمل رو بی هدف تکرار میکنن. اون کوک کربوطه هم اخبار فاکس نیوزه. ببین چقدر وضع خرابه که تاکر کارلسون حرف میزنه تو فاکس فرداش ترامپ همونو قرقره میکنه. آبروی مقام ریاست جمعوری رو این دلقک شو من از بین برده.
  16
  57
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۲
  ۵۸
  lehrte - هانوفر، آلمان

  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا. کی هست اونم یه .....مثل تو ...که اصلان از مغز تون استفاده نمیکنین بعد به کسانی دیکه میگین حشره مغز لطفا گزارششونو با دقت بخونید و با خبرهای دیگه مقایسه کنید ببیند حشره مغز منم یا شما
  53
  20
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۸
  نظر شما چیست؟