۸۹ سال زندان برای مدیر «آپارات» و هفت تن دیگر به دلیل انتشار این ویدیو

رادیو زمانه : شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محمد جواد شکری‌مقدم، مدیر سایت آپارات را به ۱۲ سال زندان محکوم کرد. هفت تن دیگر از افرادی که همراه او محاکمه شدند در مجموع به ۷۷ سال زندان محکوم شدند.
 
دادگاه انقلاب مدیر سایت آپارات و هفت تن دیگر را به دلیل بارگذاری یک ویدئو که در آن از کودکان پرسیده می‌شد، می‌دانند چگونه متولد شده‌اند به ۸۹ سال زندان محکوم کرد
 
به گزارش هرانا، ارگان فعالان حقوق بشر در ایران محمد مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محمدجواد شکری‌مقدم، موسس و مدیر پلتفرم آپارات را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل یک سال حبس، به اتهام «انتشار محتویات مبتذل» به تحمل یک سال حبس، و «تشویق به فساد» به ۱۰ سال حبس و در مجموع به ۱۲ سال حبس محکوم کرد.
شکری‌مقدم به دلیل انتشار یک ویدئو که در آن گزارشگر برنامه از کودکان می‌پرسید آیا می‌دانند که چگونه متولد شده‌اند، محاکمه شده است.
 
این ویدئو که سال گذشته در آپارات منتشر شد با واکنش تند رسانه‌های حکومتی و کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. رسانه‌های حکومتی انتشار این ویدئو را «غیر اخلاقی» و «ترویج فساد» خواندند و آن را به «عوامل ضد انقلاب» نسبت دادند.
 
شکری‌مقدم و تهیه‌کنندگان این ویدئو پس از انتشار این ویدئو بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه به صورت موقت آزاد شدند. هویت هیچ یک از هفت متهم دیگر این پرونده که به گفته مدیر آپارات از اعضای «کانال ژلوفن» هستند تا به حال فاش نشده است.
 
دادگاه انقلاب تهران هر یک از هفت متهم دیگر این پرونده را به اتهام «تشویق به فساد» به ۱۰ سال حبس و «انتشار محتوای مبتذل» به یک سال حبس محکوم کرده است.
 
در صورت تائید رای دادگاه بدوی در دادگاه تجدیدنظر ۱۰ سال از محکومیت زندان صادر شده برای هر یک از متهمان قابل اجرا خواهد بود.
 
روابط عمومی سایت آپارات صدور حکم زندان برای مدیر خود را تائید کرده اما گفته که حکم صادر شده بدوی است و تجدیدنظر‌خواهی آنها پذیرفته شده است. مدیران این سایت در باره محکومیت دیگر متهمان این پرونده سکوت کرده‌اند.
 
آپارات یک پلاتفرم جایگزین برای یوتیوب است. یوتیوب با دستور مقامات جمهوری اسلامی فیلتر شده است.
+14
رأی دهید
-71

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  عجب حکایتی میدانند که هستند ولی نمیدانند چرا ، راستی چرا.
  6
  14
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  بچه های امروز ما مردها رو هم حامله میکنن اونوقت اینا میترسن با این سوالا فاسد بشن.
  8
  24
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  خدائیش خارج هم با بچه اینطوری نمیکنند...واقعا این دختره کثافت هست از بچه میپرسه چطوری بدنیا اومدی ...توقعه داره بگه بابا مامانم رو فلان کرد من بدنیا اومدم. حالا کاری نداریم این احمقا میتونستند مجازات کمتر بدند ولی آشنا کردن بچه کم سن و سال با سکس یه کار بدی هست
  15
  7
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  از کودکان پرسیده می‌شد، می‌دانند چگونه متولد شده‌اند! !گاو متولد شدن،خر از دنیا رفتن. لحظه تولد گاو ، چون هیچ چی نمی دونستن، در طول عمر هم بدست رژیم احمق شدن یعنی خر از دنیا رفتن. خودت که این سوال رو می پرسی با این جراحی پلاستیک، هر جای دنیا قدم بزاری معلومه ایرانی هستی
  6
  7
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  خیلی از بچه ها شاید ندونن که از کجا آمدن، اما همه میدونیم که هر دو رهبر منحوس کشورمون در زیر بته عمل اومدن.
  8
  15
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۶
  ۵۱
  chertopertnago - دور اباد، سائوتوم و پرینسیپ
  اولین قانون این اخوندکهای داعشی . 1 - فقط اطلاعات ناقص و دروغ به خورد مردم بدید و لیکن بهتر هست که اصلا ندهید . تمامی چیزهایی که باعث میشود مرد م سطح اطلاعاتشون بالاتر بره مسدود و فیلتر کنید یادتون نر ی راه پول در اوردم داره که ( وی پی ان میفروشیم پول میگیریم) میگفتم . مدرسه و سیستم اموزشی و کتاب هاشو پر از چرت و پرت حسن و حسین و محمد کنید . عمل صالح و تقوا و چرت و پرت های دیگرهم اضافه کنید...بعد تو درس اجتماعی بیاید از ریس مققققنننههه..خبرگان بگید . لا لوش ی معلم اطلاعاتی پرورشی هم تو مدرسه ها بزارید که مهربون باشه بچه ها رو ببره فوتبال که همه بهش امار بدن. راستی درس تاریخ هم . همهههه سلسله ها کشور و به چوخ دادن به جززززز این حکومت که صفه اخر میزاریمش همه سوال ها هم از اون بیاد و طاغوت که چه بد بوده نمره سوالشو بیشتر بزارید که بیشتر بخونن .. حالاااا بریم دو رکعت پول باللا بکشیم بفرستیم واسه توله ها تو کانادا ( بی ادبی به بقیه دوستا تو کانادا نشه )
  6
  10
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۳
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  مصاحبه را شنیدم،ابدا چیز بدی ندیدم.بنظرم اکثر بچه ها میدانستند که چطوری بدنیا امده اند.ج.ا مایه شرمساری ایرانیان است
  8
  11
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۷
  نظر شما چیست؟