حمله لفظی دوباره اردوغان به رئیس‌جمهوری فرانسه؛ «مکرون باید معاینه روانی شود»

رادیو فردا : رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه چهارم آبان‌ماه بار دیگر خواستار «معاینه روانی» امانوئل مکرون همتای فرانسوی‌اش شد و گفت رئیس‌جمهوری فرانسه «شب و روز در حال جدال با اردوغان» است.
 
رجب طیب اردوغان آقای مکرون را فردی «گمراه‌» خطاب کرد و گفت مکرون «به خاطر طرز برخوردش با میلیون‌ها انسان معتقد از مذهبی دیگر باید معاینه روانی شود».
 
او اخیرا نیز این لفظ را در مورد مکرون به کار برده بود؛ موضوعی که منجر به فراخوانده شدن سفیر فرانسه در ترکیه به پاریس شد و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز این اظهارات را «غیرقابل قبول» خوانده و از ترکیه خواست که «این رویارویی خطرناک را متوقف کند».
 
اخیرا ساموئل پتی، معلم ۴۷ ساله تاریخ، چند روز پس از نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام، خارج از مدرسه توسط یک مهاجم ۱۸ ساله چچنی‌تبار به نام «عبدالله انزروف» سر بریده شد.
 
این موضوع واکنش‌های جهانی را در پی داشت و ترکیه نیز قتل معلم فرانسوی را محکوم کرد، اما آنکارا طی روزهای گذشته همواره از رواج «اسلام‌هراسی» به بهانه این موضوع در فرانسه انتقاد کرده است.
 
بعد از قتل آقای پتی، فرانسه یک مسجد در محدوده «پانتن» واقع در حومه شمال شرق پاریس را برای شش ماه تعطیل کرد و آقای مکرون بر «لزوم دفاع از ارزش‌های سکولار در مقابل اسلام افراطی و کنترل بیشتر بر بودجه خارجی مساجد» تاکید کرد.
 
اردوغان می‌گوید بسیاری از مسلمانان خواستار بایکوت فرانسه هستند.
 
او گفت «فاشیسم در کتاب ما نیست. فاشیسم و نازیسم را در کتاب شما می‌توان دید؛ در آلمان و ایتالیا و همراهان آن‌ها نمود پیدا کرد».
 
اشاره وی به قدرت گرفتن نازیسم و فاشیسم در آلمان و ایتالیا در نیمه اول قرن گذشته است که منجر به جنگ جهانی دوم شد.
 
رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «کسانی که دنیا را غیرقابل سکونت کرده‌اند، ما را مورد هدف قرار می‌دهند، چون بازی آنها را به هم زدیم و چهره واقعی آن‌ها را آشکار کردیم».
 
روابط فرانسه و ترکیه طی ماه‌های گذشته به خاطر مناقشه لیبی، حفاری‌های ترکیه در مدیترانه و حمایت آنکارا از باکو در جنگ قره‌باغ به شدت تیره شده است.
 
خبرگزاری رویترز نیز روز یکشنبه از اعتراضات در چندین کشور به فرانسه خبر داده است.
 
عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، با انتشار توئیتی آقای مکرون را به «حمله به اسلام و تحریک عامدانه مسلمانان» متهم کرد و گفت رهبر فرانسه می‌توانست به‌جای دوقطبی‌ کردن جامعه و حاشیه‌سازی، که خود منجر به افراط گرایی می‌شود، فضا را از تندروها بگیرد.
 
روز یکشنبه همچنین در غزه و لیبی علیه اظهارات مکرون تجمع‌هایی برگزار شد.
+10
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  انسانهای معتقد مذهبی ؟!!چه مذهبی؟همونکه میگه مخالف یا خفه شه یا کشته شه.مسخره هم بکنه پاسخش گردن زدنه؟!!باید خردوغان با این مذهب به مانند اسلافش تیمور و محمود غزنوی موج سواری کنه.ولی خردوغان خانفدیگه دوره خلیفه گری سراومده هی خودت رو سردمدار جان نزن/و جیگر اعظم در ادامه می فرمایند شما اروپائیان دنیا را غیرقابل سکونت کردید(!!!) آخه چارپا خان، مثلا اگر به شما مسلمین بود که ما هنوز داشتیم خرسواری می کردیم و هر کی با طیاره هوا مرفت رو و با اونور دنیا گپ میزد رو اجنه خطاب می کردیم.از شما مسلمین جز دعانویسی و دیکتاتوری و نمایند الله بودن و مفت خوری و آدمکشی کاری دیگه ای در هزار سال براومده بگو من میگم قبول.یه الکل شمارو هم که یه بی دین کاشف بوده.بقیه هندسه و امورتون هم فقط برا دربار بوده نه خلق خدا.چون خلیفه نماینده خداست و شورش علیه او شورش علیه خداست.اینه که 1400 سال یه جنبش اجتماعی نه شکل گرفته و نه یه گوسفند مسلمون آدم شده
  6
  12
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  دوست دارم کاریکاتور کوروش بکشن عکس العمل بعضی هموطنانی که فکر می‌کنند کاریکاتور مقدسات دیگران کشیدن دمکراسیه را ببینم 🙂
  8
  1
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  دم اردوغان گرم بد جوری حال این مکرون را در مدیترانه و قره باغ گرفت و ساکتش کرد. ترکیه گذرگاه امنیت ترکیه است و امروز ترکیه به یک قدرت بزرگ نظامی تبدیل شده و کشورهای اروپایی مجبور به کنار امردن باهاش هستند. انگلیس یک قرارداد ویژه تجاری با ترکیه بسته برای بعد از برزگیت و منافع استراتژیک بسیاری با هم دارند و خیلی راحت نمی توانند ترکیه را تحریم یا حمله نظامی بکنند. ترکیه دومین ارتش قدرتمند ناتو بعد از آمریکا است مگر می شود با این درافتاد.
  6
  0
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.