نشانه‌های رفتار سمی در اعضای نزدیک خانواده و و نحوه برخورد با آنها

نتایج یک تحقیق مبتنی بر روان شناسی نشان می دهند افرادی که دارای اختلالات روانی هستند و یا اینکه بسیار خودشیفته محسوب می شوند بیشتر از سایر افراد عادی تمایل دارند تا ماسک نزنند.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از خبرفارسی، در شرایط پاندمیک وسیع و خطرناک ویروس کرونا استفاده از ماسک یکی از موکدترین توصیه های بهداشتی است. با وجود اینکه استفاده از ماسک نقش زیادی در عدم انتقال ویروس کرونا دارد اما باز هم افراد بسیار زیادی هستند که تمایلی برای استفاده از ماسک نشان نمی دهند و بدون ماسک وارد اماکن عمومی و خصوصی می شوند.

دو مطالعه جداگانه در رابطه با استفاده از ماسک، محلول ضدعفونی کننده و رعایت فاصله اجتماعی در بین افراد نشان داده که مردمانی با اختلالات روانی مختلف و البته افرادی که دارای اختلال شخصیت خودشیفتگی(نارسیسم) هستند کمتر تمایل به استفاده از ماسک دارند. آنها گمان می کنند ویروسی که دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد به آنها صدمه ای نمی زند و هیچ وقت به آن مبتلا نخواهند شد.
 
دیگر نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که افراد دارای اختلالات روانی و خودشیفتگی بیشتر از سایر افراد تمایل به احتکار اقلام بهداشتی از جمله دستمال توالت از خود نشان می دهند. آنها نه تنها اقلام بهداشتی که سایر مواد غذایی را در حجم بالا خریداری می کنند و در واقع باعث خالی شدن قفسه های فروشگاه های مواد غذایی هستند.
 
محققان می گویند این امر به این دلیل است که آنها معمولاً نسبت به دیگران حریص و رقابتی تر هستند و احساس حق طلب دارند. فکر می کنند با دیگران تفاوت دارند و اتفاقات بدی که برای دیگران می افتد برای آنها رخ نخواهد داد. کسانی که اختلال شخصیت خودشیفتگی دارند، حریص و خودمحور هستند. ریشه های ماسک نزدن این افراد را می توان در این مسائل جستجو کرد.
 
در این تحقیقات، شرکت کنندگان باید این سه گزینه را تاکید یا تکذیب می کردند: «احتمال اینکه من به کرونا مبتلا شوم بسیار زیاد است»، «من اغلب دست هایم را می شویم» و «من مواد غذایی و اقلام بهداشتی زیادی را احتکار کردم».
 
دکتر بارتومیوم نووک نویسنده اصلی این تحقیق گفت: تحقیقات انجام شده این نظریه را تقویت کرد که افراد دارای اختلالات روانی احتمالاً کمتر از پروتکل های بهداشتی تبعیت می کنند و کمتر خود را در خطر می بینند.
 
مطالعه دوم توسط دانشگاه ورشو، از طریق نظرسنجی های مختلف انجام شد. مشخص شد که پیروی از دستورالعمل در بین افرادی که تمایلات خودشیفتگی یا روانی داشتند کم است و یا اصلا رعایت نمی شود.
 
خودشیفتگان همچنین ویروس را خطری برای سلامتی خود نمی دانستند بنابراین هیچ دلیلی برای رعایت قوانین نمی دیدند. نه ماسک می زنند، نه دست های خود را مرتب ضدعفونی می کنند و نه فاصله اجتماعی را رعایت می کنند این در حالی است که بیشتر تمایل برای خرید مایعات ضدعفونی کننده، دستمال توالت و سایر اقلام بهداشتی دارند این تحقیقات در دانشگاه علوم اجتماعی پوزنان و همچنین دانشگاه ورشوی لهستان انجام شده است.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.