چهار خدمتی که «ریاست جمهوری ترامپ» به جامعه آمریکا کرد

ایندیپندنت فارسی - مجید محمدی : در این نوشته نمی‌خواهم سخنان ترامپ در مورد «بُردها»یش را تکرار کنم. او به اندازه کافی زبان و رسانه برای زدن حرفهایش دارد. در این که ترامپ رئیس جمهوری نامعمولی بوده است، شکی نیست. اما با بررسی علمی و مبتنی بر واقعیات (نه ذهن‌خوانی و برچسب‌زنی و پرونده‌سازی و گزارش‌های یک طرفه یا تمرکز بر ترامپ بدون نگاه به دیگر روسای جمهوری امریکا) می‌توان دید که این نامعمول بودن بر اساس شاخص‌هایی خاص (اشتغال، تورم، جرایم، حملات تروریستی، فقر) چه سمت و سویی داشته است. پس از پایان یک دوره یا دو دوره ریاست جمهوری ترامپ در حوزه‌هایی که رئیس جمهوری امریکا می‌تواند کارهایی را انجام دهد (این مقام در ایالات متحده همه‌کاره نیست و قدرت مطلق ندارد) می‌توان دستاوردهایش را بر اساس اختیارات در حوزه امنیت ملی، اقتصاد، تجارت، مهاجرت، سیاست خارجی و نظامی مورد داوری قرار داد.
 
اما ریاست جمهوری وی (و نه صرفا خود او یا سیاستهایش) در نشان دادن رفتار مخالفان وی و آموزش عمومی در این باب تا همین جای کار- حتی اگر او در انتخابات ۲۰۲۰ شکست بخورد- خدمتی بزرگ به جامعه امریکا بوده است. به چهار مورد کلیدی به طور کوتاه اشاره می‌کنم.
 
گرایش ضد امریکایی چپ بدون وجود ترامپ و تنفر از وی و تلاش دمکرات‌ها برای نژادپرست جلوه دادن ترامپ و کشور امریکا، بسیار نامحتمل بود که مردم امریکا از عمق گرایش ضد امریکایی سیاستمداران رتبه اول چپ تا این حد آگاهی یابند. سوار شدن بر موج احساسات و بسیج عمومی برای به حاشیه راندن ترامپ بعد از مرگ جرج فلوید باعث شد سناتور دمکرات کین (نامزد معاونت ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶) بگوید «ایالات متحده برده‌داری را به ارث نبرد، بلکه ما آن را خلق کردیم.» این فرد با این جمله نشان می‌دهد که تاریخ بشر را فقط از دریچه برده‌داری آن هم در ایالات متحده و چند قرن اخیر می‌بیند و همه دستاوردهای ایالات متحده را نادیده می‌گیرد. او همچنین همصدا با پروژه بی‌مبنای ۱۶۱۹ (این که تاریخ کشور امریکا از این سال و نه ۱۷۷۶ آغاز می‌شود) کشوری را که در چهار صد سال قبل وجود نداشت، مسئول گناهی می‌داند که از دیگر نقاط دنیا به این کشور منتقل شده است.
 
چپ‌ها همیشه ایالات متحده را کشور مهاجران می‌دانسته‌اند تا سیاست درهای باز و بدون مرز خود را توجیه کنند، اما به موضوع برده‌داری که می‌رسند، این موضوع را صرفا به ایالات متحده نسبت می‌دهند تا این کشور را به دنیا بد معرفی کنند. چپ‌ها که مدام خود را حزب «علم و دانش» معرفی می‌کنند، کافی است با یک مورخ خاورمیانه صحبت کنند تا او بدان‌‌ها بگوید هم در شریعت اسلام برده‌داری به رسمیت شناخته شده و هم این عمل زشت قرن‌هاست که در آفریقا و آسیا جریان داشته است؛ پیش از آن که اروپاییان قاره امریکا را کشف کنند.
علیه آزادی بیان استفاده ترامپ از توییتر همیشه مورد انتقاد مخالفان وی بوده است؛ آن هم در کشوری که آزادی بیان ماده اول ضمایم قانون اساسی این کشور است. می‌گویند استفاده ترامپ از توییتر در شأن رئیس جمهوری نیست. این بدین معناست که رئیس جمهوری تنها باید از مجرای رسانه‌هایی با مردم سخن بگوید که با وی خصومت دارند و می‌توانند وی را سانسور، و سخنان او را تحریف کنند. نکته جالب اینجاست که همه سیاستمدارانی که به استفاده ترامپ از توییتر خرده می‌گیرند، خود صاحب حساب در این شبکه هستند. استفاده ترامپ از توییتر او را به شفاف‌‌ترین رئیس جمهوری امریکا تبدیل کرده است (وقتی افراد شفاف می‌شوند، شما غث و ثمین را با هم می‌بینید). رئیس جمهوری قبلی که دمکرات بود نیز در دوران ریاست جمهوری حساب توییتر داشت.
 
بدون ترامپ، هرگز برای اکثر امریکاییان روشن نمی‌شد که چپ تا چه اندازه علیه آزادی بیان مخالفان خود است، تا حدی که از سانسور انتشار مطالب نیویورک پست در شبکه‌های اجتماعی دفاع کردند. اکثر دانشگاه‌های امریکا که تحت سیطره چپ است، به مخالفان این گفتمان حتی اجازه سخنرانی نمی‌دهند. اصولا گروه‌های چپ واضع «فرهنگ حذف» و «پاکیزگی سیاسی» در ایالات متحده و پاکسازی و تصفیه تاریخ و مخالفان و محدود کردن آزادی بیان بوده‌اند. ترامپ این ویژگی را به عرصه عمومی آورد.
 
تبدیل شدن رسانه‌ها به بوق تبلیغاتی یک حزبدر دوران ترامپ، رسانه‌های امریکا که گرایش چپ دارند (حتی تا حد ارسال جین فوندا به ویتنام برای ژست‌گیری شلیک به سربازان امریکایی در کنار نیروهای کمونیست) نمایش گل و بلبلی و عادی بودن جامعه تحت حکومت یک رئیس جمهوری دمکرات را پایان داده و به سیاه‌نمایی همه‌جانبه و معرفی ترامپ به عنوان رهبری که بزرگترین تهدید برای جامعه امریکاست، روی کردند. اگر چهار سال گزارش غیر حرفهای رسانه‌ها از ترامپ را مرور کنید، او برای امریکا به عنوان تهدیدی بزرگتر از خامنه‌ای، کیم جونگ اون، پوتین و شی جینگ پین معرفی شده است. توییتر و فیسبوک سخنان این دیکتاتورها را سانسور نمی‌کند، اما سخنان ترامپ سانسور می‌شود.
 
نیویورک تایمز و واشنگتن پست یادداشت‌های پوتین و ظریف را با احترام کامل بدون حاشی‌نویسی به چاپ می‌رسانند، اما وقتی نوبت به ترامپ می‌رسد، او به مقام موسولینی و هیتلر ارتقا می‌یابد. برخی رسانه‌های امریکایی حتی اظهارات وی را پوشش نمی‌دهند. بدون ترامپ این ویژگی رسانه‌ها برای بخش قابل توجهی از مردم امریکا مغفول می‌ماند. ویراستار بخش یادداشت نیویورک تایمز تنها برای انتشار یادداشت یک سناتور جمهوری‌خواه مجبور به کنار‌گیری می‌شود.
 
همپیمانی چپ و اسلامگرایی/کمونیسم رهبران سیاسی و فعالان چپ با دیکتاتورهای کمونیست و اسلامیست فالوده و قهوه می‌خورند، در شبکه‌های تبلیغاتی پرس تی وی جمهوری اسلامی و آر تی روسیه و شبکه‌های کمونیستی چین حضور به هم می‌رسانند و خبرنگاران آنها در برنامه‌های مطبوعاتی کاخ سفید توسط انجمن خبرنگاران کاخ سفید بر صدر می‌نشینند، اما در برابر جنایات جمهوری اسلامی ایران و رژیم‌های بشار اسد و شی جینگ پینگ سکوت می‌کنند. وقتی چند شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار توسط پلیس کشته می‌شوند، فعالان چپ همه کشور را به هم می‌ریزند؛ کاری که در دوران اوباما هم انجام می‌شد و چنین واکنشی در سطح ملی به همراه نداشت. تنفر از ریاست جمهوری ترامپ آن‌ها را به کارهایی واداشته که دوگانگی‌ها و تناقض‌هاشان را بیش از پیش به نمایش می‌گذارند. هر امریکایی که این تناقض‌ها را ببیند (اگر رسانه‌ها گزارش کنند) دیگر نمی‌تواند به ادعاهای اخلاقی و انسانی چپ باور داشته باشد. رسانه‌های به دلیل تلاش ترامپ برای کاهش تنش با کره شمالی وی را دوست دیکتاتورها معرفی می‌کنند، اما خود به بوق تبلیغاتی اسلامگراها و کمونیست‌های چینی تبدیل شده‌اند.
 
ریاست جمهوری شدن ترامپ با همه اشکالاتی که شخصا داشت، تا حدی محصول این گونه رفتارها بود. اما واکنش‌ها به ریاست جمهوری وی آن‌ها را در هر کوی و برزن به نمایش عمومی گذاشت. دموکرات‌ها امروز دارند به مخلوق سیاست‌های خود حمله می‌کنند. ترامپ نه سیستمدار عرفی است، نه ایدئولوگ است و نه نظریه‌پرداز و نه حتی آشنا به مبانی امور فوق. اما مخالفان وی در چارچوب سنت سیاسی در ایالات متحده کاری کردند که امریکایی‌ها آن‌ها را در چارچوب ابن ارزش‌ها و هنجارها داوری کنند.
 
نتایج این گونه رفتارها ممکن است به این زودی آشکار نشود، چون رسانه‌ها خود را مسئول مخفی کردن کوتاهی دموکرات‌ها در این امور می‌دانند اما در درازمدت در جامعه‌ای که نمی‌توان زبان‌ها را بست، اکثریت جامعه متوجه این کاستی‌ها خواهند شد. با انبوهی از شواهد مثل دروغگویی‌های رسانه‌ها در مورد ترامپ و دولت وی، ناکارآمدی فرمانداران و شهرداران دمکرات (مثل مرگ حدود ۵۰ هزار نفر در خانه‌های سالمندان به خاطر اعزام بیماران به آنها) و نواخته شدن طبل احساسات ضدامریکایی محصولات دانشگاه در هر کوی و برزن دیگر، نمی‌توان آنها را انکار کرد. از نوع اشتباهات ترامپ در باب تاریخ و جغرافیا، هزارانش را در رسانه‌ها می‌توان دید و شنید. ترامپ یک نهاد نیست که بدنامی‌اش به حال جامعه مضر باشد، اما احزاب، رسانه‌ها و دانشگاه‌ها چنین هستند.
 
دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مقاله، نظر نویسنده بوده و سیاست یا موضع ایندیپندنت فارسی را منعکس نمی‌کند.
+98
رأی دهید
-110

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  خدمت پنجم: گند زد به همه چیز. الان طرفدارای هویج خودشونو میکشند با منفی دادن. اشکال نداره طرفدارای امروز ترامپ طرفدارای دیروز اوباما هستند با شعار : اوباما او با ما. فقط زود رنگ عوض میکنند.
  67
  108
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ

  تحلیل آقای مجید محمدی در این چهار موردی که فرمودند خیلی سطحی نگرانه و بچه گانه ست یا به زبان کوچه بازاری کاملا آب دوغ خیاری و هرتکی حرفای های راست گرا های آمریکایی را بلغور میفرمایند . ایشان شخصیت و رفتار ها و حرف های ترامپ را که نشانه مریضی روحی و بیماری های اخلاقی ست را فقط غیر معمول میخواند !! دونالد ترامپ خسارت و خیانتی که به امریکا کرده رو فقط تاریخ و اف بی ای امریکا به زودی خواهند گفت که چه صدمه و خرابی رو به دموکراسی امریکا وارد کرده . ترامپ یه شیاد بی اخلاق و دیوانه ای ست که فقط از ارزش های آمریکا تغذیه میکند .ریز نمرات و نتیجه این چهار سال ترامپ کاملا ثبت شده و حاضر ست ,این بشر غلطی برای آمریکایی ها به جز ثروت مندان ان نکرده .
  56
  104
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۷
  ۲۱
  romano - تهران، ایران

  کشوری را که در چهار صد سال قبل وجود نداشت، مسئول گناهی می‌داند که از دیگر نقاط دنیا به این کشور منتقل شده است. آمریکا مشتری برده‌داری بود و ۶۰ میلیون انسان در دریا تلف شدند این گناه از هم آنور آب بود و هم آمریکا. در مورد اسلام گفته دفاع از اسلام نمیکنم فقط میخواهم نشان بدهم که چقدر مقاله بیسواد و خالی است اسلام دین ابراهیمی است و همه ادیان ابراهیمی برده‌داری را پذیرفتند پس ربط دادن آن به مسلمانها بیربط است ربط دادن آن به همه ادیان ابراهیمی درست است ایشان تاریخ هم نخوانده نخیر برده داری در اروپا اتفاقا رایج خیلی هم وحشتناک در حد خاور میانه و آفریقا نبوده بود نسبت برده قبل از مسیح در شورش اسپارتاکوس ۹ به ۱ شهروند رومی بود در یونان همه مال بودند و اسپارتانها و یونانیان آنها را برای نبرد نمایشی یا آموزشی میکشتند!؟ میگوید دستاورهای آمریکا بعد میگوید اکثر دانشگاه‌های امریکا که تحت سیطره چپ است پس این دستاورها از کجا هستند. او برای امریکا به عنوان تهدیدی بزرگتر از خامنه‌ای، کیم جونگ اون، پوتین و شی جینگ پین معرفی شده است او است چون در این چهارسال مشغول لاس زدن با اینها بود. این احمق کیه؟
  32
  91
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ممکن هست که ترامپ انتخابات را ببازد ولی ترامپیست نمیمیرد. مثل اینکه نیکسون برکنار شد ولی تمام سیاست هایش بعدا اجرا شد
  97
  31
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
  ۲۱
  romano - تهران، ایران

  یکی از بخشهای خنده‌دار میگوید وقتی چند شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار توسط پلیس کشته می‌شوند! آمریکاییان نیک در مورد تاریخ جنگ ملی شمال و جنوب خود میدانند و از آن بشدت میترسند این مانند این است که ۵۰ سال دیگر به ایرانیها بگویید چرا از فاشیزم مذهبی یا استیلای روسها واهمه دارید و علیه ‌آن حرف میزنید یا به آلمانها بگویید چرا از تاریخ دوره هیتلر واهمه دارید و علیه کشته شدن چند نفر بدست افراطیها میترسید یا به یهودیها بگویید چرا از هولوکاست و کشته شدن چند یهودی میترسید (من خودم منتقد اسراییلم). میگوید دموکرات‌ها امروز دارند به مخلوق سیاست‌های خود حمله می‌کنند نخیر دموکرات و جمهوری‌خواه هر دو مانند اصولگراها و اصلاح طلبان ایران هستند این مخلوق هر دوی آنهاست و دعوا زرگریست. تویتر در هیچ کشوری در سطح رییس جمهور و نخست وزیر استفاده نمیشودچون یک فرمان غلط میتواند به فاجعه ختم شود آیا میپذیرید برنامه ایرلاین را برای شما توییت کنند؟ خلاصه این مهمل نامه این است آمریکا یک کشور است که همه میتوانند حرف بزنند ودینامیک دارد و تنها یک ایرانی آنها را چپ و راست مینامد کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی.
  27
  85
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  این تحلیل بچه گانه و سطحی نشان از عمق بی اطلاعی نویسنده از جامعه امریکا و بی خبری کامل از سیاست و جآمعه امریکا یی . الحق که فقط ارزش راهی شدن به سطل زباله را دارد.
  21
  106
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  وقتی حرف از برده داری میشه فقط باید خندید هاهاهاهاهاهاهاهاها ایشون یعنی آقای محمدی یه نگاهی به تاریخ همون انگلستان که توش زندگی میکنند بیندازد.تا قرن هیجدهم تو همون انگلیس یک مرد میتونست زنش رو با افسار بشکل توری بر گردنش توی معابر ببره. عکسهاش روی نت هست.
  17
  86
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  طرفداران سیدحسین اوباما بریزید اینجا وای واویلا کنید. آرزوی شما دموکراتیستها برگذاری زیارت عاشورا در ماخ سفیده.
  94
  21
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد

  بله نتایج کارهای احمقانه ای که این کله نارنجی شیاد کرد تا سالها در تاریخ آمریکا تدریس خواهد شد. مخثوثها که میکه بیاین به خودتون مایع سفید کننده تزریق کنین یا که بزگترین اپیدمیوبوژیست آمریکا رو جلوی دوربی سکه یک پول میکنه. این نویسنده مثل اینکه پول کلفتی دم انتخابات از ترامپ گرفته. راستش تنها قوم و ملتی که از خریت این بیسواد بیعقل نادان طرفداری میکنند عده ای جهان سومی ایرانی هستند که شاید یک روزی این بیاد و این آخوندهای کلاهبردار رو سقط کنه که الان هم میگه انتخاب بنده بشم باهاشون مذاکره میکنم که طبق معمول سر مردم بد عاقبت ایران کلاهی گشاد خواهد رفت. واقعا از "ته لیل" این بابا لذت بردم جک خوبی بود. میرفت همون ویدئوهای Lincoln Project رو میدید که بوسیله خود جمهوریخواها ی وطنپرست پخش میشود که چه بر سر آمریکا این احمق خودپسند دارد میاورد. میگند ما به حزب کاری نداریم تمامیت آمریکا رو این ابله به خطر انداخته.
  24
  90
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۹
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. واقعا همینطوره. ترامپ به خاطر کرونا و مسائل ناشی از اون انتخابات رو احتما ل قوی می بازه ، اما رویکرد نو مفاحظخ کاری خاص خودش رو که ترامپیسم هم میشه نامید، باقی می مونه. حتی معتقدم روی بایدن هم تاثی می ذاره. دموکرات ها در برابر تجارت با چین تساهل به خرج نمیدن، از کشورهای عضو ناتو می خوان که در بودجه اش سهیم باشن، سازمان بهداشت جهانی رو با جدیت و مسئولیت طلبی دنبال می کنن. در برابر مسئله هسته ای ایران به خامی اوباما رفتار نخواهند کرد. و جلوی مهاجرت بی رویه هسیپانیک ها رو می گیرند.و این قبیل.
  9
  34
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۸
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد

  اولویت اول ما ایرانی ها باید برقراری دموکراسی و رعایت حقوق بشر در ایران باشد. انتخابات۲۰۲۰ ایالت متحده امریکا در صورت پیروزی دموکرات ها ( که دربقدرت رسیدن جمهوری اسلامی نقش داشته اند) باعث بقای جمهوری جنایتکار اسلامی خواهد شد . (به احتمال زیاد). کشورهای اروپا بطور کلی از روز نخست دل خوشی از دونالد ترامپ نداشتند مخالف او بودند و امروز هم به این منوال است بطوریکه بزرگترین مطبوعات وخبرنگاران باتجربه اروپای بدون اراعه مدارک موثق هر حرفی را علیه ترامپ به خورد مردم خود می دهند ( اینها هم دربقدرت رسیدن جمهوری اسلامی نقش داشته اند) . من با گفته های و سیاست پرزیدنت ترامپ شاید همفکری نداشته باشم. ولی برعکس بعضی سیاستمداران ترامپ ان چیزهای را انجام داده است که با آن ری مردم امریکا را در انتخابات ۲۰۱۶ بدست آورد بود. در قبل ایشان تروریسم و امنیت مردم یک مسئله روزدر اروپا و امریکا بود دونالد ترامپ داعش و ابوبکر البغدادی سرکرده داعش را ازبین برد . برعکس پرزیدنت باراک اوباما که جایزه صلح را گرفت ولی جنگ لیبی را انجام داد .پرزیدنت ترامپ هیچ جنگی را شروع نکرده است .
  35
  7
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۰
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد

  اقتصاد امریکا در ژانویه ۲۰۲۰ از شکوفای بی نظیر برخوردار بود و ... تحریم های پرزیدنت دونالد ترامپ علیه جمهوری جنایتکاراسلامی بی شک تاثیر منفی برای مردم ایران داشته است ولی بالاتر از آن امکانات جمهوری اسلامی برای بقای خود و نیرورهای نیابیش را با چالش جدی روبروکرده است واین یک فرصت بزرگ برای مردم ایران است که تکلیف جمهوری جنایتکار اسلامی را یکبار برای همیشه خودشان تعین کنند.
  36
  10
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  طرفداران دموکراتهای آدمخوار (جیره خورهای جمهوری اسلامی) خودشونو شکاف دادن با پروکسی تونستن کمتر از 50تا منفی برای طرفدارای بزرگمرد تاریخ گلادیاتور زمان سالار حق طلبان بزنن.
  45
  9
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  ارزششو داشتید همین الان با پروکسی 100تا منفی حوالتون میکردم اما دلم میخواد به خاطر این شکافی که به خودتون تحمیل کردید خوش باشید. به هرحال باید خرج ....
  44
  7
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۱
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  ۱۶۱۹ تاریخ شروع آمریکا درسته، چون آمریکای نوین از ویرجینیا شروع شد ، توسط کاپیتان جان اسمیت.
  12
  2
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. اصل دکتریسم ترامپ،، نویسنده ی بیش از 10 کتاب درباره ی اقتصاد، کنترل تجارت با چین و اروپا هست که طی سالیان دراز امریکا بصورت یک طرفه سوبسید پرداخته است. حتی اگر ترامپ شکست بخورد این دکترین از بین نمی رود و چند سال بعد بصورت موج شدیدتری بر میگردد
  28
  5
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۲
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد

  اون ساده انگارانی که فکر میکنن ترامپ با جمهوریخواهان یکی است سخت در اشتباهند. هر دو حزب کارهایی به نفع و یا به ضرر ایران کرده اند. متنهی این ترامپ دربیسوادی همتا ندارد بجز کمک به پیشرفت خرنده روسها. هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا که اتفاقا دمکرات بود با تهدید اتمی کردن روسها یعد از جنگ دوم باعث شد که روسهای اشغالگر مناطق شمالی ایران را ترک کنند. آیزنهاور جمهوریخواه با شصت و پنج هزار دلار دولت مصدق را به زیر کشید. نیکسون جمهوریخواه بزرگترین خدمت را به ارتش ایران کرد از جمله دستور تحویل همواپیماهای اف 14 افسانه ای که در تاریخ دنیا فقط آمریکا و ایران صاحب آن بودند. کارتر دمکرات خطای بسیار بزرگی در حق مردم ایران کرد و یا ریگان جمهوریخواه با آن داستان رو هم ریختن با ملاها و ایران کنترا باعث آن افتضاح فروش اسلحه به ایران شد و بعد هم به صدام برای شیمیایی کردن ایران چراغ سبز داد. بوش جمهوریخواه با حمله به عراق باعث شد عراق تبدیل به مترسک ایران بشود. کلینتون دمکرات زن باره گی میکرد ولی اقتصاد آمریکا بسیار قوی شد. ایرانیها تاریخ را نمیخوانند و بارها و بارها اشتباه را تکرار میکننند.
  7
  32
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۲
  نظر شما چیست؟