چرا «رامین» دوست دارد لاکچری باشد و پز بدهد؟

روزنامه خراسان - نرگس عزیزی: داستان به نمایش گذاشتن دارایی‌ها در شبکه‌های اجتماعی داستانی تکراری است. هر چند وقت یک بار به واسطه برخی عکس‌های به اشتراک گذاشته شده، موضوع دوباره مطرح می‌شود.
 
در یکی از آخرین موارد پر سر و صدا از این مجموعه، عکس یکی از فوتبالیست‌های ایرانی توجه بسیاری را به خود جلب کرده که در آن فرد با گرفتن یک عکس به ظاهر ساده در پی به نمایش گذاشتن کفش، دستبند، ساعت و انگشتر خود بر آمده است، اما چرا افراد گاهی حتی زمانی که در زندگی موفقیت‌های دیگری برای به نمایش گذاشتن دارند، باز سراغ به نمایش گذاشتن دارایی‌های خود می‌روند؟
 تقویت احساس ارزشمندی در سه سوتپست کردن عکس از لباس مارکدار، خانه زیبا و وسایل گران‌قیمت می‌تواند برای برخی افراد لذت‌بخش باشد چرا که آن‌ها می‌توانند با این موضوع توجه زیادی را به خود جلب کنند؛ توجهی که از نظر روانی برای آن‌ها لذت‌بخش است.طبق مطالعه‌ای که چند سال پیش محققان دانشگاه آکسفورد انجام دادند افراد با به اشتراک گذاشتن تصویری مثبت از خود در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند احساس ارزشمندی شان را تقویت کنند چرا که به مدد تعریف و تمجید‌ها یا حتی تعجب کردن‌ها در این فضا می‌توانند احساس کنند که موفقیتی کسب کرده‌اند و این ارضاکننده است. اما موضوعی که در این بین وجود دارد این است که چرا افراد به جای پست کردن عکس از لباس زیبا و ساعت لاکچری، موفقیت‌هایی، چون موفقیت در تحصیل و کار خود را کمتر به نمایش می‌گذارند؟
 
جامعه هم مشوق این احساس ارزشمندی استچه ما خوش‌مان بیاید و چه نیاید در جامعه فعلی ما توجه به موفقیت مالی بیش از دیگر جنبه‌هاست. این روز‌ها کمتر از قبل موفقیت تحصیلی به خودی خود ارزش دارد و بیشتر زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که فرد نشان دهد با تحصیلات خود توانسته است پول قابل توجهی به دست بیاورد. حتی موفقیت ورزشکاران هم دیگر با میزان درآمد آن‌ها سنجیده می‌شود و صرف رکورد زدن یا کسب مدال چندان مورد توجه نیست.
 
در نتیجه این موضوع هم بسیاری از افرادی که از نظر احساس ارزشمندی در وضعیت چندان خوبی قرار ندارند، بیشتر به سمت نمایش دارایی‌های خود می‌روند؛ چرا که این کار به نوعی راه میانبر برای کسب احساس ارزشمندی است، اما اگر می‌شود با این کار احساس ارزشمندی کسب کرد، چرا دیدگاهی انتقادی درباره این موضوع وجود دارد؟
 چرا این احساس ارزشمندی، ارزشمند نیست؟کسب احساس ارزشمندی از شبکه‌های اجتماعی و به مدد عکس‌های لاکچری راهی میانبر، اما ناپایدار است چراکه احساس ارزشمندی تنها داشتن یک احساس مثبت نسبت به خود نیست بلکه در کنار این احساس مثبت، بخش شناختی هم وجود دارد. بعد از دریافت تعریف و تمجید در شبکه اجتماعی شما می‌توانید سرشار از احساس خوشی شوید، اما در پس ماجرا شما بهتر از هر کس دیگری می‌دانید هنوز بخش‌های دیگری در زندگی شما وجود دارد که به آن افتخار نمی‌کنید.
 احساس ارزشمندی پایدار و عمیق زمانی ایجاد می‌شود که یا شما تغییری در بخش‌های نامطلوب زندگی خود ایجاد کنید یا این‌که آن‌ها را بپذیرید. بررسی‌ها نشان می‌دهد افراد با حضور بالا در شبکه‌های اجتماعی و نمایش مکرر دارایی‌های خود، زمان و انگیزه کمتری برای رسیدگی به نقاط ضعف خود دارند. به همین دلیل هم هست که متخصصان این سبک نمایش دادن دارایی‌ها را مخالف رشد شخصی و با عوارض روانی متعدد برای افراد در نظر می‌گیرند.
+8
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  شب ناب - یوکوهاما، ژاپن

  کت صورتی ! کفش قرمز جیگری ! بعدهم جوراب پاش نیست !تازه بدوران رسیده های بدیخت اینطوری میشن!هنوز سر حرفمم که نوشتم باید تمام اسمارتفونها رو از ایران جمع کرد و یکی یه گوشی نوکیای 3110 بهشون داد!
  10
  80
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۰
  ۵۳
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  کسانی که با نداری و کمبود به این مرحله از زندگی میرسن اینگونه پز میدهند . ایرانی خارجی هم نداره .
  8
  79
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۱
  ۵۳
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  این کجاش قشنگه انگار با لباس رفته تو ماشین رختشوی و لباسش آب رفته
  4
  46
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۹
  ۵۴
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  اکثرا کسانی که یک شبه به پول میرسن ، به این کار‌ها روی میاورند. اگر به مرور پولدار شوی جنبه اون پول هم آرام آرام بهت تزریق می‌شه، و در اون صورت با پولت فخر نمیفروشی.
  3
  45
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  چون برعکس قدیما که اکثر فوتبالیستا بچه تهران و تکنیکی و باشخصیت بودن الان اکثرا شدن بچه شهرستان که فقط دویدن توی زمین بلدن و خوب شهرستانی که یهو بیاد تهران کلی پول بهش بدن اگه اینکارارو نکنن باید تعجب کرد
  43
  18
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  در این مقاله باندازه مختصر و مفید توضیح داده شده و به ایران و خارج از ایران ربطی نداره.
  3
  16
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۲
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران

  دلقک برا خندودن مردم همچین چیزی نمیپوشه . اخه کدوم عنتری همچین تیپ میزنه که تازه پزشم بده !
  5
  34
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۹
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  [::شب ناب - یوکوهاما، ژاپن::]. غبطه بخورید ولی حسادت نکنید! جوراب پوشیده، دیده نمیشه. چون تا زیر قوزک بیشتر بالا نمیره.
  34
  6
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  تیپ، صورت و هیکلش حرف نداره. مخصوصا عکس آخری....
  26
  3
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  جامعه ایران شرایط خاصی دارد ..واقعیت اینکه اقتصادهای نفتی که کار براشون ارزش حساب نمیشود بلکه به آن عمله میگویند آدمهای بیکار بیعار و خودنما تربیت میکنند ...شما برید توی آلمان یا ژاپن براشون شغلشون از همه چیز مهمتر هست اینکه بتونند به مردمشون خدمت بکنند...برای همین وقتی اون نیروگاه توی ژاپن منفجر میشه صدها نفر پیر میان داوطلب میشند میگند ما زندگی کردیم میخواهیم جوانانمون رو نجات بدیم که اونها هم بتونند زندگی کنند در صورتیکه پیر مرد ایرانی میاد دختر جوون میگیره مثل همون شهردار یا چندین هنرمند که همه میشناسیم و یک مرد جوان رو و اون دختر رو از یه زندگی معمولی که حقش هست محروم میکنه!!! یا مثل خاوری توی 70 سالگی حق هزاران جوان رو میدزده میبره زندگیشون نابود میشه چون فکر خودش هست میخواد توی 70 سالگی با دختر 20 ساله بخوابه . واقعیت دردناک هست بیخودی نگیم همه دنیا اینطوری هستند.
  1
  6
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
  ۵۳
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. با عرض پوزش از همه دوستان مجبورم با این افغان در بیفتم ، کرم از درخته آخه بازم تو خودتو قاطی آدما کردی نساس مگه بهت نبگفتم دیگه پیدات نشه بچه پر رو
  5
  15
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۴
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. لطفا با عرض پوزش به ملیت فاطی کاری نداشته باشید. ملیت او به تفکر عقب افتاده و فرقه گرای او ربطی ندارد
  0
  10
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. این شخصی است منزوی و کنارگیر. نام کاربریش هم نمایان هست. از همین باب تفکر ریسری درش کلان رشد و باعث خزعبلات گویی شده. مکررا گفته‌ کرده‌ام که تا همین دوصد سال پیش ایران پاره‌ای از تربت پاک افغانستان بوده است.
  7
  2
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  ۲۹
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. خیلی دراز گوشی:)))))
  2
  6
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
  ۲۹
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  شمارو نمیدونم ولی ما به اینا میگیم غربتی به شهر و کشور و منطقه ام نیست غربتی یعنی دوزاری یعنی نو کیسه یعنی سرتاپا عقده کمبود که به لطف مملکت عمام ضمان تبدیل به ارزش شده
  1
  3
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
  ۵۳
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. به احترام شما چشم
  2
  8
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. فاطی جون , پیشنهاد کردم که به ملیت تو کاری نداشته باشند ولی نگفتم که به تو م مزدور و عقب افتاده فکری و .....کاری نداشته باشند. پر رو هم نشو و به کسی هم اتهام نزن که تکلیف تو حداقل اینجا روشن است.
  2
  7
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. سپاس عزیز
  0
  5
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. تکلیف من چند سال پیش شروع شد، وقتی که به سنش رسیدم. بیان حقیقت اتهام و افترا زدن نیست. پس شما این را هم بدان که من در مقابل ظلم هرگز سر به خم نخواهم آورد.
  5
  0
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۶
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. تو با یک ظلم بدنیا اومدی فاطی اگه بفهمی منظورمو. تعظیم هم که در برابر بت چوبی اعراب هرروز میکنی. ببینم سلول سالمی تو کله تو وجود داره که اینو درک کنی
  0
  4
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۶
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. بله، متوجه شدم. حق بجانب شما هست. البته منظور شما طلسم هست. وقتی که هفت ساله بودم، دکترها گفتن برای این دوا و درمون نداریم (جیغ میزدم، موهای دخترا رو میکشیدم، چنگ مینداختم) بنا بر پیشنهاد ریش‌سفیدان محل، من رو با مادرم روانه کردند برای زیارت آقا ضامن آهو. چون یقین داشتند شیاطین من را طلسم و این تنها راه چاره است. البته چون من میدونم کاربرای دیگه اینجا نمیان، اینا رو بهت گفتم. بین خودمون بمونه و جایی هم تعریف نکن.
  0
  0
  دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۳
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. فاطی جون الان درکت میکنم و متوجه شدم که کجا مشگل شما نهفته است. ولی این که ضامن اهو بوده, حال شما یا اهو هستی ومداوا شدی و یا نه انسان ولی متاسفانه روانی؟ به جن جادو و طلسم هم که اعتقاد داری. حال اگر مرد هستی که هلو های بلوند دانمارکی و اگر زن که پسران سایز بزرگ اسکاندیناوی تو را طلسم نکردند؟ . میبخشید چند تا سوال شد و نمیدونم مغز شما گنجایش هضم و تفسیر اونو داره یا نه
  0
  0
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  راز تو هم صد در صد پیش خودم میمونه و به هیچکس نمیگم. منم ی راز دارم ولی تو میتونی پخشش کنی. میدونی سندروم استکهلم چی هست؟
  0
  0
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. کاشکی نمیگفتم. اگر اصلان بفهمه، کامپیوترم رو که میگیره هیچ شاید تنبیه هم هم بکنه. شک کرده میدونه تو سایت کامنت میزارم. بعضی موقع‌ها فکر میکنه کاربر #تنها در اینجا# هستم. سندروم استکهلم، بله یبار رفتم، یه بنای قدیمی هست مال زمان وایکینگ‌ها.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  با این جواب دیگر امیدی به بهبود تو نیست
  0
  0
  ‌سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
  نظر شما چیست؟