راست و دروغ گزارش‌های داخلی از پرونده ضرب و شتم زن جوان + دو ویدیو

 تصویری از صحنه درگیری که مامور حراست پا روی بدن زن مجروح گذاشته استرادیو فردا :تلویزیون و رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران اقدام به پخش دو ویدئوی گفت‌وگو با زن جوانی ساکن آبادان کرده که روز پنج‌شنبه ویدئوی ضرب و شتم او بازتاب منفی گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

او در این ویدئوها در وضعیتی شبیه به فیلم‌های مشهور به «اعترافات اجباری» که بارها از تلویزیون حکومت ایران پخش شده می‌گوید که «مشکلات روانی» دارد و اخبار «رسانه‌های خارجی» درباره ماجرای درگیری او و خانواده دیگر دروغ است.
فیلم اظهارات دختر آبادانی که مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودگفتگو با خانواده کارمند پالایشگاه آبادان درباره نحوه ورود دختر مسلح به خانههمزمان با همین ویدئو، مقام‌های پلیس و دادگستری خوزستان نیز تاکید کرده‌اند که اخبار «رسانه‌های معاند» درباره این ماجرا دروغ است، و دختری که کتک خورده «اقدام به ضرب و جرع عمدی» با «سلاح سرد» کرده و از پیگیری برای بازداشت فردی خبر داده‌اند که از این ماجرا ویدئو گرفته و منتشر کرده است.

در همین حال، تمرکز رسانه‌ها و مقام‌های قضایی و پلیس این بوده که این دختر را فردی دچار مشکلات روانی و پرونده پزشکی معرفی کرده که رفتارهای غیرطبیعی دارد. در ویدئوها این موضوع از زبان خود دختر و پدر او هم بیان می‌شود.

روز جمعه، دوم آبان، ویدئویی منتشر شد که یک زن در آبادان با «صورت خونی توسط دو زن دیگر روی زمین خوابانده شده» و یک مامور حراست با باتوم بالای سر او ایستاده، پایش را روی بدن او می‌گذارد و بعد اقدام به لمس سینه زن مجروح می‌کند.

صادق مرادی، رئیس کل دادگستری استان خوزستان، اقدام مامور حراست را «بسیار ناشایست» خوانده و گفته است که این فرد بازداشت شده است.

در اظهاراتی که تاکنون مقام‌های پلیس و قضایی درباره این ماجرا داشته‌اند، چند رویکرد مشخص وجود دارد:
موضوع مهمی نیست
با وجود بازتاب منفی بسیار گسترده این ویدئو، به ویژه درباره صحنه‌ای که مامور حراست پا روی بدن زن زخمی می‌گذارد و اقدام به لمس سینه او می‌کند، مقام‌های قضایی و پلیس به طور مداوم تاکید دارند که کل ماجرا یک درگیری خانوادگی و اختلاف شخصی بوده و مهم نیست.

در واقع نقطه توجه و خشم افکار عمومی رفتار مامور حراست بوده، ولی نقطه تمرکز اطلاع‌رسانی مقام‌های پلیس و قضایی و رسانه‌های حکومت، اختلاف و خانواده درگیر در دعواست.

در ویدئوهای شبیه اعتراف اجباری که از این دختر و پدر او منتشر شده نیز هیچ اشاره‌ای به رفتار مامور حراست نمی‌شود، در حالی که در این پرونده، مهم‌ترین متهم مامور است.
مهاجمان دفاع کرده‌اند
با وجود این که در ویدئوی منتشره مشخص است که زن مجروح به شدت از سوی مهاجمان کتک خورده و ماموران حراست نیز سمت طرف دیگر دعوا ایستاده‌اند، اطلاع‌رسانی مقام‌های قضایی و پلیس چند محور مشخص دارد. آنها می‌گویند: زن مجروح سابقه بیماری‌های روانی دارد، حمله کرده است، قصد «تسویه حساب» داشته، یک پسربچه را مجروح کرده و خانواده در دفاع از خود وارد عمل شده‌اند و او را دستگیر کرده‌اند و ماموران حراست هم نیز برای عمل به مسئولیت خود به آنها کمک کرده‌اند.

جالب‌تر این که صادق مرادی، رئیس کل دادگستری خوزستان، گفته است که این دختر سلاح سرد، «مواد آتش‌زا» و «اسید» همراه خود داشته، ولی خود این زن در ویدئوها می‌گوید که چون قبلا از او سرقت شده بود، فقط یک تیزبر برای دفاع شخصی همراه خود داشته است که امری غیرمعمول در ایران نیست.
علت دعوا چه بود؟
مهم‌ترین بخش اطلاع‌رسانی مقام‌های پلیس و قضایی درباره علت این ماجراست. در شبکه‌های اجتماعی گزارش‌هایی درباره تجاوز یک کارمند ارشد شرکت نفت به این دختر و تلاش او برای رفع مزاحمت‌های مکرر این فرد منتشر شده، ولی این گزارش‌ها توسط مقام‌های پلیس و قضایی کاملا تکذیب شده است.

در همین حال، صادق مرادی، رئیس کل دادگستری خوزستان، گفته است که این دختر برای «تسویه مالی با یکی از پرسنل شرکت نفت به منزل» او رفته است و اخراج برادر زن جوان از شرکت نفت هم در این موضوع موثر بوده است.

امیر سام کمایی، معاون پلیس آبادان گفته این دختر با صاحب خانه «اختلاف قدیمی و شخصی» داشته است. روابط عمومی شرکت پالایش نفت گفته است این ماجرا «اختلاف و مشاجره خانوادگی» بوده است.

وب‌سایت راه دانا که معمولا اخبارش توسط رسانه‌هایی چون خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پوشش داده می‌شود نیز به نقل از کارکنان حراست فیزیکی نوشته است که در این ماجرا به آنها اعلام شده که یک «سارق مسلح» وارد شده و درگیری شده است.

وب‌سایت راه‌ دانا همچنین ویدئویی به نقل از این خانواده منتشر کرده است که می‌گویند هدف این دختر از ورود به خانه، «دزدی» بوده و دنبال «دلار، طلا و پول» بوده است.

در مجموع تا الان به روایت مقام‌های رسمی و رسانه‌های حکومتی این طور روایت شده که دختر یک سارق مسلح بوده که برای تسویه حساب مالی و اختلافات شخصی و مشاجره خانوادگی به منزل طرف رفته است و قصد قتل و سرقت داشته است.

نکته جالب ماجرا این است که این زن جوان، به گفته مدعیان و رسانه‌های وابسته به حکومت، هنگام ورود به خانه اسید، شوکر، چاقو و... همراه خود داشته، همه افراد خانه یعنی مادر و دو دختر و دو پسری که در خانه بوده‌اند را گروگان گرفته، قصد داشته مادر خانواده را به قتل برساند ولی همگی آنها از در دیگر خانواده فرار کرده‌اند ولی همزمان گفته شده که همین افراد در دفاع از خود، این دختر را به شدت کتک زده و مجروح کرده و او را بازداشت کرده‌ و به پلیس تحویل داده‌اند.
رسانه‌های معاند مقصرند
اطلاع‌رسانی درباره این پرونده که اغلب توسط رسانه‌های حکومتی و با استناد به گفته‌های مقام‌های قضایی و پلیس انجام می‌شود، پر از تناقض، ابهام، دروغ، اتهامات بدون سند و... است، اما مقام‌های قضایی و رسانه‌های وابسته به حکومت مرتب تبلیغ می‌کنند که گزارش‌های منتشره در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خارج از کشور دروغ است و شایعه است و می‌خواهند از این ماجرا، علیه نظام پرونده درست کنند.

شاید بهتر آن باشد که آنها یک بار دیگر اخباری را که خودشان درباره این پرونده منتشر کرده یا حرف‌هایی که زده‌اند را مرور کنند تا کمتر متناقض حرف بزنند یا از روش‌های تازه‌تری استفاده کنند.
+29
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۰
  Butler - سیدنی، استرالیا
  کسی که موهای دختر آبادانی را به چنگ گرفته و می‌گوید که او را با هرچی به دستم رسید زدم، سهیلا تمیم زاده نام دارد و همسر شخص متجاوز است. و کسی که روی دختر نشسته است معصومه جهان نژاد، خواهر شخص متجاوز است
  1
  17
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰
  ۵۳
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  آخه تو رو چی به رسانه های معانده خارجی ؟ فقط میخوان بگن ما گل و بلبلیم و هرچی هست آدرسش واشنگتن دی سی کاخه سفید .
  1
  17
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اون مامور مسلح را باید اخته کنند و پایش را بشکنند تا دیگر بخود اجازه ندهد که با یک مجروح آنگونه رفتار کند.
  1
  16
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  ج.ا دروغ میگوید.واقعیت بعدها مشخص خواهد شد.ج.ا هرچیزی را ماستمالی بکند دستکاری مامور را نمیتواند
  2
  18
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  سخت است حقیقت ماجرا را فهمیدن،. ولی آنچه واضح است، فقر است و انحطاط جامعه تحت حکومت فاسد خامنه ایی جنایت کار!
  1
  13
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
  ۴۰
  شب ناب - یوکوهاما، ژاپن
  من بودم با خود اون آقای متجاوز طرف میشدم و .....! اون ویدیو دوم معلومه دارن مظلوم نمایی میکنن ! ساکن محله بریم آبادان باشی یعنی وضعشون خوبه!اون زنه اولی هم معلومه اعتراف اجباری داشته!باید با خلاف و خلافکاری جلوی پولدارای ظالم ایستاد!از پولدار بدزدی بدی به فقیر مثل روبین هود!پولدار یعنی ظالم!هیچ پولداری نیست که بدون خلاف پولدار شده باشه!پس دزدی ازش عین عدالته!
  7
  6
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  بازم این رسانه های معاند ! اقا کشور ما بهشته ارزونی بوفور و ازادی که دیگه نگو . معتاد و زن خیابونی و این چیزا فقط زاییده افکار اونوریاست
  1
  9
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  من از همان اول که این ویدیو را دیدم گفتم دروغه آدم باید عقلش را به کار بندازه مگه مدیر پالایشگاه تو خانه سازمانی زندگی می کنه ؟ بعد هم اگر این خانم حامله بود با آن همه باتومی که به شکمش خورده بود حتما سقط می کرد و نمی توانست امروز راحت بنشیند و حرف بزنه حالا این که کدام طرف راست می گوید و حمله از کجا آغاز شده این را نمی دانیم ولی ما قبلا هم سابقه این ویودیوهای جعلی را داشتیم مثل آن دستفروشی که می گفت می خواهم برای خانواده ام پنیر بخرم و بعد معلوم شد سالهاست خانواده اش را رها کرد ه جمهوری اسلامی هزار کثافتکاری کرده که میشه به آن پرداخت ولی این نامردیه که افرادی که ربطی به این قضیه نداشتند را وارد کنیم و آبروی آنها را ببریم اگر ما معتقدیم ما در جبهه درست هستیم و جمهوری اسلامی در جبهه شیطان پس باید صداقت داشته باشیم
  8
  10
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
  ۵۸
  mitra55 - تورنتو، کانادا
  عجب خانواده دروغگویی, کدوم عقل سلیم قبول میکنه که یک دختر به تنهایی آن هم روزروشن وارد خونه ای بشه که آن همه آدم هست و قصد دزدیدن پول و طلا و دلار داشته باشه؟؟؟ تازه اینهم آدم های گنده نه بچه کوچیک, اون پسر بچه که هی میگفتن بچه بچه ,قدش که ۲ واجب هم از مادرو پدرش بلندتر بود. من چهره شناس و آدم شناس خیلی خوبی هستم به خاطر کارم , اگر چهره پدرخونواده رو دقت کرده باشد خیلی خوب میتونید تشخیص بدین از قماش چجور آدمهایی هاست. مادره خونواده هم که قشنگ معلومه داره دروغ میگه با تناقص هایی که میگه. مرغه پخته هم خندش میگیره, زیادی فیلم های رمبو نگاه کرده :) :) :)
  4
  13
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
  ۴۸
  یویوماما - خاش، ایران
  اگه راست میگن ویدیو ورود این زن را به خانه که حتما هم دارن نشون بدن.چهار یا پنج نفر در خانه همه پولدارو دارای گوشی هوشمند دو تا نوجوان همیشه تلفن بدست اماده فیلم و عکس گرفتن در مقابل یک دختر ضعیف بدون اسلحه گرم . صد در صد فیلم ورودش هست حتی از طریق لنز در ورودی.حتی ادیت اخرش هم نشون دهنده بی گناهی این دختر هست چه برسه از اولش.
  2
  3
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۳
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران
  حکومت دزد و دروغگو قطعا از دزد حمایت میکنه از دروغگو حمایت میکنه از بس خانواده یارو نان حرام و خون ملت خوردن هار شدند . تبدیل به حیوان شدند . البته از دختره هم انتظار میره از حکومتیان فاسد دوری کنه . همین یا فاطمه رو ببینید خودشو بنده خاص میدونه باور کنید فرعون چنین ادعای نکرده . یزید جرائت چنین ادعایی نداشته . ولی عناصر فاسد حکومتی . با همین ادعا چه میکنند شرم باد بر آخوند فاسد . و یا فاطمه مزدور
  2
  3
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷
  نظر شما چیست؟