روسپی‌های شهر نو؛ از اعدام پری بلنده، ثریا ترکه و اشرف چهارچشم تا امروز

سایت کلمه : جعفر شیرعلی نیا - پژوهشگر تاریخ جنگ
«دیشب نفرین‌شدگان شهر نو، شبی دردناک و مصیبت‌بار را به صبح رساندند. آن‌ها تشنه، گرسنه و لرزان از سرما، بر سرنوشت تلخ خود گریستند. گریه آن‌ها بدین سبب نبود که سرپناه گناه‌آلودشان نابود شده است. آنان به خط سیر زندگی تباه‌شده‌شان اشک ریختند. چنان‌که می‌دانیم اینان اکثرا نه به میل خود بلکه با زور، فشار، تهدید و به وسیله مشتی قلدر... به این راه گناه‌آلود کشانده شده‌اند.» این بخشی از یکی از یادداشت‌های روزنامه اطلاعات در ۱۰ بهمن ۱۳۵۷، فردای روزی است که عده‌ای شهرنو(محل زندگی و کار روسپیان تهران) را به آتش کشیدند؛ ۱۲روز مانده به پیروزی انقلاب و سه روز قبل از ورود امام به ایران.
آن‌گونه که روزنامه گزارش داده است علاوه بر آتش زدن خانه‌های شهر نو، به زنان نیز حمله شده بود و احتمالا ۲ تا ۳ نفر از زنان تن‌فروش هم کشته و تعدادی هم مجروح شدند.

هنوز امام به ایران نیامده بود و آیت‌الله طالقانی شخصیت مشهور انقلاب در ایران بود که پس از این ماجرا پیامی از بیت او در روزنامه منتشر شد که آتش زدن شهر نو را محکوم کرده بود و در آن آمده بود: «ساکنین این قلعه که از محکومین نظام فاسد استعمار و استبدادی طولانی این جامعه‌اند و به هر حال بایستی مصون از هرگونه تعرضی باشند و در فرصت‌های مناسب با الهام از مکتب رحمت و کرامت انسانی اسلام هدایت و ارشاد شوند و به زیور توبه آراسته و به جامعه برگردند.»
در گزارش روزنامه با برخی از زنان شهر نو و مردم نیز گفتگو شده بود که نکات جالبی داشت. زنان تن فروش از آوارگی خودشان و مجبور بودنشان می‌گفتند و در مصاحبه‌های مردمی نیز دانشجویی گفته بود این زنان در شهر هم خانه دارند و با خراب شدن این‌جا این زنان در کل شهر پخش می‌شوند و این کار درستی نیست.

شهر نو، محله‌ی جمشید و قلعه نام‌هایی بود که این منطقه به آن شناخته می‌شد؛ محله‌ای با خانه‌هایی برای تن‌فروشی، محلی برای زندگی شخصی زنان روسپی و تعدادی کافه، کاباره و سینما. ورودی‌اش نگهبان داشت و برخی از زنان رسمی بودند و کارت تردد داشتند و برخی نیز غیررسمی و بدون کارت تردد.
نکته مهم توجه آیت‌الله طالقانی به ریشه‌ی ماجراست و نه برخورد با نتیجه‌ی یک جریان. این توجه، توجه آسانی نیست و برخی علاقه دارند به جای آن‌که حل ریشه‌ای مسایل را که سخت‌‌تر است پی بگیرند به پاک‌کردن و از جلوی چشم دورکردن نتایج مساله که آسان‌تر است بپردازند.

پس از پیروزی انقلاب وضعیت محله جمشید بسیاری از انقلابیون را آزار می‌داد. ۲۱ تیر ۱۳۵۸روزنامه‌ها خبر از اعدام سه نفر از زنانی که از روسای شهر نو بودند دادند؛ پری بلنده، ثریا ترکه و اشرف چهارچشم. قبل از شروع ماه رمضان سال ۵۸ کمیته فعالیت شهرنو را برای همیشه تعطیل اعلام کرد و بعد هم بخش‌های زیادی از خانه‌های آن منطقه را تخریب کرد. وقتی زنان می‌پرسند آیا جایی برای آن‌ها در نظر گرفته شده؟ پاسخ منفی است و تعدادی از آن‌ها به بهزیستی سپرده می‌شوند در حالی که بهزیستی نیز توان و امکان نگهداری از آن‌ها را ندارد.
نکته دیگر در مساله این زنان این است آیت‌الله طالقانی و کسانی دیگر تلاش کردند با ایجاد کار و سرپناه و ... شرایط تازه‌ای برای برخی زنان ایجاد کنند که موفقیت‌هایی هم داشتند اما این تلاش‌های صادقانه نیز راه حل کاملی نبود. در حالی که در همان شهر نو علاوه بر زنان حدود ۹۰۰۰ مرد حضور داشتند که درآمدشان از شهر نو تامین می‌شد؛ آیا کسی به فکر آن‌ها بود؟
به این بخش از یادداشت روزانه هاشمی رفسنجانی در۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۶۵ توجه کنید: «در مجلس جلسه‌ای با حضور نمایندگان تهران و وزرای ارشاد، مسکن، بهداری، دادگستری و شهرداری و استانداری تهران درباره بررسی طرح اصلاح محله جمشید و انتقال زنان فاسد به جای دیگر برای اصلاح و تربیت داشتیم. به نتیجه روشنی نرسیدیم و پیشنهاد تشکیل اردوگاه‌ها و قانونی کردن ازدواج موقت با همین زنان منحرف و جذب تدریجی آنها به خانواده‌های دائم، مورد قبول واقع نشد.»

از دیروز تا امروز تصمیم‌گیری های مهم در ایران چه فرآیندی را طی کرده است؟
تحقیق درباره پشتوانه‌ی علمی و دانشگاهی تصمیم‌های مهم در ایران می‌تواند ریشه‌ی بسیاری از مشکلات امروز ما را آشکار کند.
+6
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  ایا روسپیگری گری کم شد؟!؟
  6
  86
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۸
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  اون زمان چند تا پری بلنده.ثریا ترکه این چیز‌ها داشتیم. همه جمع در یک مکان.مدام کنترل. ماهی‌ یک بار پزشگ می‌‌آمد. باج خور هم بود.ولی‌ این اواخر داشتند حتا دست آنها را کوتاه می‌‌کردند. در باسکول اهواز حتا بیمه داشتند. نمی‌‌گم خوب بود. ولی‌ یک جا جمع. کنترل می‌‌شدند.آنکه دوست داشت می‌‌رفت آنجا.آنکه خیر می‌‌رفت مسجد. عیسی به دین خود موسی‌ به دین خود.و امروز؟ از کجا شروع کنم.؟ مهدی مشدی بلنده.؟ یا امام جمعه ها. از پاسدارن قاچاق چی‌ .یا بردران بسیجی‌ در جلوی محبت خانه آقا رضا؟ تمام یاران امام زمان شده باج خور.کنترل که عرض کنم؟ هرچه سوزاک.سیفلیس .یرقان است از کربلا صادر می‌‌کنیم. در هتل‌های کثیف و آلوده شهرهای مقدس ما.با کلاه شرعی.بین خودمان کدام باج خور بهتر بود؟ پری بلنده؟ و مهدی چاقالو از مشد؟ من اگر روسپی بودم. می‌‌دانستم. انتخابم چیست؟ یعنی‌ به زبان دیگر حتا عقل یک روسپی هم از یاران آقا بیشتر بود. وگرنه که چنین اوضاع و احوال نداشتیم
  7
  118
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۲
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  چقدر هم زشتند. مطمئنم بهداشت رو هم اصلا رعایت نمی کنند. باطنشون هم زشت تر از ظاهر شون. افتخار می کنم به زنان و دخترانی که با تمام محدودیت ها دارند ، درس می خونند یا کار می کنند و زحمت می کشند. نه اینکه سلامتی مردم هوسران و روح اجتماع رو آلوده کنند.
  113
  18
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اسم بتول خمینی از قلم افتاد.
  6
  66
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. یعنی چی کنترل میشد؟ هرچی این قضیه رو بیشتر قانونی بکنی باعث میشوی تقاضا براش بیشتر بشود ودانشجو و مرد زندار هم بروند دنبالش ...سکس و مواد مخدر و آدمکشی مثلث تباهی هست که با هم هستند . کسانی که دختران شهرستانی و فراری و یتیم رو گول میزنن به فساد میکشونند بیشتر بشود. برای یه مرد چه معنی داره به اسم نیاز جنسی بره بدن یک زن رو باهاش ور بره بدون اینکه اون زن رو دوست داشته باشه...خیر سرش بره با خودش ور بره تموم بکنه بره یا زن بگیره که اونرو دوست داشته باشه...این کار کثیفی هست که آخر هم نداره هرچی قانونیش بکنی کثافت رو بیشتر میکنی. باید مجازات بگذاری هم برای مرد هم برای زن که اینکار رو میکنند...اینهمه بیماری مقاربتی همش با اینکار منتقل میشود...عمو واقعا بعضی وقتها از شخصیت شما آزرده میشوم شما باید برای ما سرمشق باشید
  43
  5
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. حالا شما خودت ازدواج کردی یا همونطور که نوشتی از فیلم‌های هالیوودی یاد گرفتی که با دوست دختر به دیسکو و ساحل بری و یا اینکه در این زمینه هم به خودکفایی کامل رسیدی؟! به استاد زرتشت ایراد مگیر که با دم شیر بازی کردن است!
  4
  26
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۳
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. موضوع عوض. تا کسی‌ به زنبازی حضرت فکر نکند؟ صیغه هم یک نمونه فاحشه گری است.فقط با کلاه شرعی.کنترل در یک منطقه جمع. مرتب. مراقبت پزشگی. کوتاه کردن دست باج خوران لبنانی حامیان ریش مقدس آقات. شیخ علی‌.به رسمیت شناختن .بیمه پزشگی و بیکاری. کاری که در اکثر کشور‌های اروپا شروع کردن. هر کاری که پنهانی‌ باشد. در زیر آن.خلاف و استثمار است.وقتی‌ که جلوی محبت خانه آقا رضا. با خواندن یک سوره. فاحشه گری را حلال می‌‌کنی‌. مقصر فاحشه نیست. سوره است. شما سر خود کلاه می‌‌گذاری.روسپی گری. قدیمی‌‌ترین شغل دنیا است.از زمان بابیلون ۳۰۰۰ سال پیش وجود داشت.بستگی به فهرنگ تفسیر می‌‌شود.در میان هندی‌های قدیم. زن مقدس بود. که در معبد زندگی‌ می‌‌کرد. در میان مسلمان‌ها همه می‌‌خواهند ولی‌ پنهانی‌.هدف نمی‌‌تواند نابودی آن باشد. بلکه.کوتاه کردن دست دلالان.خرید و فروش.استثمار.تبعیض باشد. مثل مواد مخدر. هر کجا. ممنوع بیداد می‌‌کند. هر کجا آزاد و زیر کنترل . کمترین خلاف ها. ما.اینقدر هم اموزگار اخلاق بازی نکن. دو میلیون آخوند داریم. نتیجه را در ایران نمی‌‌بینی‌؟
  2
  25
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۸
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اینقدر ما را خجالت ندید.ولی‌ جانماز آب کشیدن این حضرات. خون ما را به جوش می‌‌اورد.حرف مفت زدن بسیار آسان است. شکنجه آن است. که مجبور باشی‌. گوش هم بدهی‌. همه بعضی‌ موقع هم حرف مفت می‌‌زنند. بد شانسی‌ در این است.که کسی‌ مدام حرف مفت. و کوتاه هم نمی‌‌یاد
  3
  9
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. آخه عموی بیسواد برگرد بالا ببین من حرفی از مذهب زدم؟ من سکولار بحث میکنم سواد داشته باش سکولار جواب بده اینترنت دراندشت هم در اختیارت هست هر مطلبی بخواهی سند بیاری بتونی بسرعت بیاوری! چه آخوند چه ضد آخوند که تو باشی گرفتار آفت تنبلی و جیب گشادی هستید برای همین بحث رو به دین و هزار سال پیش ختم میکنید
  12
  2
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. میدونی منظور عمو از "خجالتم ندید" چی هست؟ میفرمایند "بسه بسه سوخت"!! پس برو آدم خودت باش...توی پمپ بنزین نشستی مشتری بیاد خیر سرت یک کتاب در دست بگیر که سورچی دیگران نباشی.
  16
  2
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. شما نمی‌‌خواد وکیل من باشی‌.می‌ دانم.چه نوشتم. توی پمب بنزین هم کار کردن.۱۰۰۰ بار بیشتر شرف از آن دارد. دم و دم اسم عوض کنی‌ و در این سایت صدر اسلام به ما فروشی.تازه چه اشکال دارد. در پمب بنزین کار کرد.مستضعف نیست؟ مگر اینجا شب روز نمی گی.درصدر اسلام مستضعفین حق و حقوق داشتند. دو نمونه مستضعف داریم.؟ حامیان ریش مقدس فقط مستضعف هستند؟خوب کار می‌‌کنیم. این جا دیگر یکی‌ تاکسی..یکی‌ پمپ بنزین. دیگری مغازه.همه که پول مفت از بسیج سایبری نمی‌‌گیرند. دلیل هم کافی‌ برایت اوردم. تجربه از ۱۸۰۰ میلادی تا کنون. و جداهی دین از سیاست. اگر شما دو دستی‌ به ریش مقدس ۱۵۰۰ ساله چسبیده. و اعتقاد، به امروز هم می‌‌خورد. اون دیگر مشگل خودتان است.مذهب و سیاست در پیش ما یکی‌ است.اگر گفتی‌ اشتباه کردم. قانون قبلیه نشینی ۱۵۰۰ سال پیش.هیچ جوری با جامعه امروز جور در نمی‌‌یاد. به چشم مدرک هم میاد.وگرنه فقط کوبیدن آب در هونگ است.قبل از شما هم خیلی‌‌ها این شکر خوری را کردند.زور زوری بربریت اسلام عربی را با جامعه سیویل وفق دهند. اسم بیارم.؟ خیر. نتیجه را دیدم. یک مثل شما نتیجه است
  3
  14
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. فعلاً که با وجود در دست داشتن و مطالعه صد ها کتاب، از ملاج شما چیزی جز تعلیمات آخوند ترشح نمیکند. تمام کتبی را که مدعی خواندنشان هستی را یک بار دیگر، منتهی با فکر باز مرور کن. بلکه اینبار از بند آخوند آزاد شدی و مثل ما روشنفکر خطابت کردند.
  3
  11
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
  ۳۳
  kasa-123 - وین، اتریش
  همین ها به آخوند جماعت شرف دارن.اره تن خودشون رو فروختن ولی کشور و مردومشون رو مثل آخوند و آخوند زاده نفروختن.این دو مسئله خیلی با هم فرق داره.دوستان عزیز.
  1
  12
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::kasa-123 - وین، اتریش::]. حرف حساب جواب ندارد. تن فروشی دروست نیست. و اگر بیشتر به خاطر فقر باشد. ولی‌ با زور هم نمی‌‌شود جلو آن را گرفت.در آثار ۳۰۰۰ ساله بابل می‌‌بینیم. چه کسی‌ داستان روسپی بابل را نمی‌‌شناسد.دین‌ها هم هر سه تا. کم و بیش با آان کنار می‌‌آمدند.در بعضی‌ دینها مثل بوداهی. روسپی یک انسان مقدس است. و در معابد زندگی‌.مثل یک شازاده.هدف نباید. تحقیر .استثمار. باشد. باید از دست باج خوران چه مذهبی‌ چه غیره بیرون کشید. رسمی‌ کرد. قانونی کرد. کاری که سوهد می‌‌کند. یا این اواخر آلمان. هیدرا سازمن روسپی‌های آلمان است. بوجه از دولت می‌‌گیرند. با آنگلا مرکل. در کنار میز می‌‌نشینند. و مذاکره می‌‌کنند. .....از مسلمین اموزگار اخلاق. جانماز آب کشان.فاحشه مغزئ. بالاترین مشتری‌ها روسپی خانه‌ها اینجا مسلمان هستند. باج خوران و دلالان شیعه لبنان.چه کسی‌ در آلمان .خانواده مافیا ابو خاطر لبنانی را نمی‌‌شناسد.در برلین.ماشین گنده در خیابان .در روی شیشه ماشین .نوشته یا ابوالفضل و عکس آقا. کار آنها دزدیدن زنان بلوک شرق و مجبور به کار در آلمان. آذری فکر می‌‌کند. با یک سوره . صیغه حلال است
  3
  6
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. تعلیمات آخوند رو کی داره اشاعه میده؟ برو بالا بخون من این فحشا رو رد کردم عمو زردشتت تائید میکنه ..میدانی چرا؟ چون اتفاقا در زمان شاه شهرنو با تائید آخوند شیعی باز بوده ...صیغه هم که عمو نوشته شیعی -ایرانی هست!! برو تمام عربستان و کویت و عمان و. همه رو بگرد امارات که آزادترین و پیشرفته ترین کشور عربی -سنی هست بگرد اگر شهرنو پیدا کردی!!! شیعه یه دین ایرانی هست این عمو هم نمیفهمه داره تف سربالا میکنه به خودش ...
  9
  4
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. عمو .. داریم کم کم نه تنها به سواد شما بلکه به صحت عقل شما هم شک میکنیم!! من همواره گفتم جدایی دین از سیاست. اگر برخی موارد میبینی بحث میکنم حتی بحث دینی نمیکنم فقط تاریخی هست . این بالا رو هم برو سه باره بخون من حرف از دین نزدم ...از نظر انسانی نوشتم.
  7
  3
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. یک بار هم قبلا عرض کرده بودم که برای فریب دادن کسانی که که ۴ تا پیراهن بیشتر از خودت پاره کرده ا‌ند باید بسیار زیرکانه تر از این عمل بکنی. یکی به نعل و یکی به میخ زدن تو بسیار تابلو هست. در طی سال‌های اخیر سپاه سایبری بسیاری مثل تو را روانه اینترنت کرده که تیشه به ریشه ایرانیت بزند، اما ریشه ما ایرانیان بقدری قدرتمند بوده که تیشه شما شکسته، اما ما هنوز به ایرانی بودنمان افتخار می‌کنیم. نمونه مشخص برای اثبات عرایضم این است که تو یکی در میان در کامنت‌هایت ایرانی را بی‌عرضه، احمق و ندان و از بیخ و بنیان غیر قابل اصلاح معرفی میکنی که مثلا اعتماد به نفس‌شان هدف قرار بدهی، اما زهی خیال باطل که هوشمندانی چون جناب زرتشت و بسیاری دیگر در همین اینترنت مترصد شمایانی نشسته ا‌ند که پته تان را روی آب بریزند.
  1
  3
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اگه من سپاه سایبری هستم خوب بحث نکن باهام مگه مجبوری؟ یا اینکه مازوخیزم داری میخواهی خودآزاری کنی؟ . من نظرات خودم رو دارم بارها هم عموی دانشمندت رو اینجا ضایع کردم خودش میدونه فرار کرده رفته توی صفحات دیگه! . در مورد بی عرضه خواندن ایرانی من باز هم میگم خیلیهای دیگه توی این سایت هم میگند ..در مورد اینکه ایرانی غیر قابل تصحیح باشد دروغ میگی مثل ...من چنین چیزی نگفتم !! حالا برو بی عرضه همون کار پمپ بنزین هم نمیتونی درست انجام بدی
  3
  1
  یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
  نظر شما چیست؟