«برای همه زندانیان افغان در بالگرد جا نبود یکی را کشتند»

یورونیوز :یک فرمانده خدمه بالگرد نظامی تفنگداران دریایی ایالات متحده در یک مصاحبه تلویزیونی تکاوران استرالیایی را متهم کرد که یک زندانی افغان را در سال ۲۰۱۲ بدلیل «نبود جای کافی» در بالگرد به قتل رسانده است.

این نظامی آمریکایی در گفتگو با شبکه ای بی سی استرالیا گفت که در زمان این اتفاق او به همراه سربازانش وظیفه پوشش و حفاظت هوایی از تکاوران استرالیایی را در ولایت هلمند برعهده داشته است.

این حمله بخشی از عملیات نظامی مشترک گسترده نیروهای ویژه استرالیایی و اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده بود که هدف اصلی آن نابودی شبکه تولید و توزیع مواد مخدر به عنوان بخش اعظمی از درآمد گروه طالبان بود. فرمانده آمریکایی که شبکه ای بی سی او را با نام «جاش» معرفی می کند در بیش از ۱۵۹ عملیات تفنگداران آمریکایی در این منطقه حضورداشته است.

جاش به خبرنگار شبکه ای بی سی می گوید که تکاوران استرالیایی با هفت نفر که بازداشت آنها بوده و دستهایشان را از پشت بسته بودند، درخواست انتقال بازداشتی ها از طریق بالگرد را کردند. خلبان بالگرد به استرالیایی ها می گوید: «این تعداد زیاد است، ما نمی توانیم این تعداد مسافر را حمل کنیم.» بعد یک سکوت در بی سیم و صدای تیر شنیده می شود و تکاوران استرالیایی می گویند: «خب، ما شش زندانی داریم.»

فرمانده جاش به شبکه ای بی سی گفت که او و دیگر تفنگداران دریایی آمریکا «کاملاً از آنچه بر آن زندانی رفته است، آگاه بوده اند.»

وی ادامه داد: «ما شاهد کشته شدن یک زندانی از جانب تکاوران استرالیایی بودیم. این مانند لحظه ای نیست که بخواهید تصمیمی در شرایط بسیار سخت بگیرید. این یک تصمیم کاملا عمدی بود که قوانین جنگی را نقض می کرد.»

مشخص نیست که آیا آخرین ادعای فرمانده آمریکایی توسط واحد تحقیقات ارتش استرالیا بررسی خواهدشد یا نه. اما در حال حاضر روند تحقیقات درباره آنچه به جنایات جنگی نظامیان استرالیایی در افغانستان منسوب است، در جریان است و دولت استرالیا می گوید نتیجه این تحقیقات به زودی انتشار خواهد یافت.
+9
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  هر وقت با اون گروهبان امریکایی که ۱۹ زن و بچه(۱۲ بچه) را در خواب در کومه هایشان در اتان هلمند افغانستان قتل و عام کرد و دلیلش هم بیریختی زنش و نداشتن پول کافی برای گرفتن وکیل و جدایی از زنش و فشار روحی ناشی از ان، برخورد کردند با این مردک هم بخاطر کشتن یک غیرنظامی اسیر برخورد خواهند کرد، امریکا برای کشته شدن هر شهروندش چک میلیاردی به حساب ایرانیها میفرسته!
  2
  17
  جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  ما ایرانیها مسئول این مشکلات افغانستان هستیم باور میکنید؟ زمانی که ما انقلاب کردیم اینها هم زندگیشون با حملات روس و بعدش امریکا بهم ریخت .
  2
  5
  شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.