عدد «پی» اطلاعات بانکی شما را لو می‌دهد!

العربیه :عدد مشهور 3.14 یا همان عدد «پی» در پیچیده‌ترین حالت عددی خواهد بود که تا کنون دو هزار و 700 بیلیون رقم اعشار برای آن محاسبه شده است اما نشریه نیوساینتیست، به تازگی پنج وجه دیگر این عدد را نیز آشکار کرده است.

ریاضیدانان هر سال در 14 مارس روز عدد پی را گرامی می‌دارند. روزی که به احترام محاسبه اولین اعشار عدد مشهور 3.14 نامگذاری شده است. شاید همه بدانند که عدد پی نسبت محیط دایره به قطر آن را تعیین می کند اما حقایق ناآشناتری درباره این پدیده ریاضی نیز وجود دارد که در ادامه به 4 مورد از آنها اشاره خواهد شد.
عدد پی در آسمان
شاید ستاره‌های آسمان الهام بخش یونانیان باستان بوده‌اند اما یونانیان هرگز از این نقاط درخشان برای محاسبه عدد پی استفاده نکرده‌اند. رابرت ماتیوز از دانشگاه استون به منظور انجام این محاسبه اطلاعات نجومی و اخترشناسی را با نظریه اعداد ترکیب کرد.

وی از این حقیقت که برای هر مجموعه بزرگ از اعداد اتفاقی احتمال اینکه هر دو عدد با یکدیگر هیچ وجه مشترکی نداشته باشند، عدد 6 تقسیم بر عدد پی به توان دو خواهد بود، استفاده کرد. ماتیوز فاصله فضایی میان 100 نمونه از درخشانترین ستاره‌های آسمان را محاسبه کرده و آنها را به یک میلیون جفت از اعداد تصادفی تبدیل کرد که در حدود 61 درصد از آن‌ها هیچ وجه اشتراکی با یکدیگر نداشتند. با این مطالعات ماتیوز توانست مقدار عدد پی را تا 3.12772 محاسبه کند که 99.6 درصد صحیح است.
عدد «پی» مانند رودخانه‌ها به زمین باز می‌گردد
عدد پی بر روی زمین نیز فعالیت‌هایی را به عهده دارد. این عدد می تواند مسیر رودخانه‌های پیچ در پیچی مانند آمازون را محاسبه کند. میزان پیچ و خم یک رود به واسطه انحراف آن از مسیر مستقیم تا منبع آب رود شرح داده می شود و عدد پی نشان می‌دهد یک رودخانه متوسط دارای انحراف مسیری در حدود 3.14 است.
عدد «پی» در اتاق منزل شما
جدیدترین محاسبات مقدار عدد پی را تا دو هزار و 700 بیلیون رقم تعیین کرده‌اند که آخرین آن سال گذشته توسط «فابریس بلارد» انجام گرفته است. وی برای محاسبه این ارقام از رایانه استفاده کرده است اما می‌توان با کمک چند سوزن و برگه‌ای کاغذ خط دار نیز این عدد را به راحتی محاسبه کرد. سوزن‌ها را بر روی کاغذ بیاندازید و میزان درصد سقوط سوزن‌ها بر روی یک خط مستقیم را محاسبه کنید. با کمی دقت پاسخ به دست آمده باید طول سوزن تقسیم بر فاصله میان خطوط باشد که در عدد دو تقسیم بر عدد پی ضرب شده باشد. این فرمول پس از ارائه آن توسط «کامت دو بوفون» ریاضیدان فرانسوی در سال 1733 به «مسئله سوزن بوفون» شهرت یافته است. این نظریه در سال 1901 برای اولین بار مورد آزمایش «ماریو لازارینی» قرار گرفت و وی برای محاسبه عدد در حدود سه هزار و 408 سوزن را بر روی کاغذ ریخت تا بتواند مقدار عدد پی را تا 3.1415929 به دست آورد.
اطلاعات بانکی شما در عدد «پی» دیده می‌شوند
عدد پی عددی بی قاعده است و می تواند برای همیشه امتداد داشته باشد، این به آن معنی است که احتمال یافتن هر نوع عددی در آن وجود خواهد داشت. تاریخ تولد، شماره تلفن و یا حتی جزئیات شماره حساب‌های بانکی افراد می توانند خود را در لشکر اعداد و ارقام عدد پی پنهان کرده باشند. در عین حال با استفاده از کدهایی که اعداد را به حروف تبدیل می‌کند، حتی می‌توان آثار کامل شکسپیر و یا هر کتاب دیگری که تا کنون نوشته شده است را در میان ارقام عدد پی مشاهده کرد.
+0
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.