اصابت ۷۱ راکت جنگ قره باغ به ایران تنها در یک روز

 تصویر ایرنا از یک راکت اصابت کرده جنگ قره باغ به شهرستان خداافرینالعربیه :معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی اعلام کرد که امروز، 71 گلوله راکت طرف‌های درگیر در جنگ قره باغ به شهرستان مرزی «خداآفرین» در حاشیه جنوبی ارس برخورد کرد.

به گزارش «خبرگزاری ایرنا»، علیار راستگو روز چهارشنبه 21 اکتبر 2020 گفت: «این راکت‌ها به چند روستای شهرستان خداآفرین از قبیل اوزان و آلوجه اصابت کرده است که خوشبختانه این حادثه خسارت جانی و مالی نداشته است.»

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: «از ابتدای جنگ قره باغ تا به امروز در مجموع 68 گلوله راکت طرف‌های درگیر جنگ قهر باغ به مناطق مرزی کشورمان برخورد کرده بود، اما تنها امروز 71 گلوله راکت اصابت کرد.»

وی ادامه داد: «اقدامات قانونی از سوی نیروهای مرزبانی ایران انجام شده و به طرفین درگیر در جنگ قره باغ تذکر جدی برای جلوگیری از وقوع این قبیل اتفاقات داده شده است.»

شهرستان مرزی 35 هزار نفری خداآفرین در 210 کیلومتری شمال شرق تبریز در امتداد خط جنگ قره باغ واقع شده است.

گفتنی است 27 سپتامبر سال جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را آغاز کننده عملیات و نخست‌وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغازکننده حمله دانستند.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره‌باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد.

بر اثر این مناقشه هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به اشغال نیروهای ارمنستانی درآمد.

در سال 1994 میلادی با میانجیگری گروه مینسک (سازمان امنیت و همکاری اروپا) آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، ولی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است
+26
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان

  ارمنی ها چون نتوانستند روسیه را وارد جنگ کنند الان دنبال تحریک ایران برای ورود به جنگ با آذربایجان هستند . فکر نمی کنم با این وضعیت اقتصادی و سیاسی بخواهد چنین ریسکی را بکند. ایران توان مبارزه با آذربایجان و ترکیه را ندارد و وجود 40 میلیون ترک در ایران منجر به نابودی و تجزیه دایمی خواهد شد
  44
  7
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  الهام جون آغاز کننده جنگ است و از بس بی‌ عقل است بار‌ها در مصاحبه‌ها خود را لو داده ! مثلا وقتی‌ نخست وزیرِ ارمنستان بد از ۳ روز جنگ در خواستِ آتش بس برای جمع آوریِ اجساد کرد ، الهام گفت که جنگ تا اشغالِ کاملِ قره باغ ادامه پیدا می‌کند. در جایی‌ دیگر بعد از شکسته شدنِ آتش بسِ روسی در حالی‌ که آذری‌ها ادعا کرده بودند که ارمنستان آتش بس را شکسته این " خر گوش " گفت که قصدِ ارمنستان از آتش بس اتلافِ وقت است !خود بیابید پرتقال فروش را ! در موردِ اصابت راکت به خاکِ عزیزِ ایران نیز باید گفت که آذری‌ها " عمدا " جنگ را از جبهه جنوبی آغاز کرده ندا که هم از خطرِ اصابتِ راکت به روسیه جلوگیری کنند و هم به نحوی به علمِ به اینکه احتمالِ اصابتِ راکت به خاکِ ایران در چنین حالتی وجود دارد ، بتوانند به خیالِ خود مردمِ شمال نشینِ ایران را با خود همراه کنند و هم بتوانند تروریست‌های سوری و ترک را دور از چشمانِ روسیه در لبِ مرزِ ایران سازمندهی کنند ! مسولِ اصابتِ این گلوله‌ها ، از هر طرف که باشند ، الهام جون هست !
  7
  29
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  جان خودم راکتها روسی بودن و سپاه هم همینا رو کپی کرده! بابا با تیراهن بجنگین خطاش کمتره.
  3
  16
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  ارمنیها دارن شکست کامل میخورن و با اینکار میخوان ایران رو مجبور کنن پادرمیونی کنه از شکست فرار کنن. 71 راکت الکی نمیاد توی ایران. باید ایران جهت یابی کنه و مال هر کدوم از طرفا باشه هشدار جدی بده. با آرزوی پیروزی آزربایجان و بازگشت خاک اشغالی. امیدوارم مردم هر دو طرف کمترین صدمه رو بخورن. چون ارمنیها هم همزیستان قدیمی هستن و البته انسان هستن.
  39
  8
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. سهند اوغلی، از آن ۴۰ میلیون ترک ایرانی که اشاره کردی، ۳۹،۹۹۹،۹۹۵ نفرشان با مشت گره کرده منتظر هستند ببیند آن پنج نفر باقی کی دم از تجزیه میزنند تا ادبشان کنند. ایران متعلق به همه ماست، نه اردوغان.
  6
  34
  ‌پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. بعضی ها دوست ندارند که حرف راست بشنوند
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۵
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. 40 میلیون ترک هستینو همه چیز رو ما پارسها ازتون گرفتیم؟ تو که میگی هیچ کس حریف شما نمیشه پس چرا کاری نمی کنین.اون ترکی که تو میگی مث خودت ده هزارتاهم نمیشین
  2
  9
  ‌پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۳
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  . زنده باد ارمنستان بزرگ بهترین همسایه و دوست ایران از هزاران سال پیش تا کنون.اگر به منطق خردوغانها باشه باید ترکیه بخشی که از ارمنستان بزرگ رو اشغال کرده اونهم در ادامه با نسل کشی پس بده. اگر به رفراندوم و همه پرسی باشه که بازم علی اف و خردوغانها باختن.
  5
  14
  ‌پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۶
  نظر شما چیست؟