مکرون یک گروه حامی حماس را مسئول قتل معلم فرانسوی خواند

دویچه وله :رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید "جمعیت شیخ یاسین" با قتل فجیع یک معلم تاریخ در حومه پاریس ارتباط مستقیم دارد و منحل می‌شود. این گروه به نام پایه‌گذار جنبش اسلام‌گرایان افراطی حماس نام‌گذاری شده و رهبر آن در فرانسه زندانی است.

امانوئل مکرون "جمعیت شیخ یاسین" در فرانسه را مسئول مستقیم قتل ساموئل پاتی، معلم تاریخ مدرسه‌ای در حومه پاریس معرفی کرد که جمعه گذشته به طرز فجیعی کشته شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، رئیس جمهوری فرانسه در نشست روز چهارشنبه ۲۱ اکتبر (۳۰ مهر) هیئت وزیران اعلام کرد این گروه اسلام‌گرای افراطی منحل می‌شود و در روزهای آینده تصمیم‌های مشابهی در مورد شمار دیگری از گروه‌های افراطی گرفته خواهد شد.

عبدالحکیم صفریوی "جمعیت شیخ یاسین" را به عنوان تشکل مدافع حقوق فلسطینیان سازمان داده و نام آن را با الهام از احمد اسماعیل یاسین، بنیان‌گذار گروه افراطی حماس و رئیس مجمع اسلامی غزه انتخاب کرده است. او اکنون در فرانسه بازداشت است.

شیخ یاسین چند بار در اسرائیل به زندان افتاد و آخرین بار پائیز ۱۳۷۶ در جریان تبادل زندانیان آزاد شد. او چند ماه پس از آزادی در یک سفر شش روزه به ایران با رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای و رئیس جمهوری وقت محمد خاتمی دیدار کرد.

ایران همواره یکی از حامیان اصلی حماس بوده اما مدتی است روابطش با این گروه کمی سرد شده است. شیخ یاسین ابتدای سال ۲۰۰۴ در باریکه غزه هدف حمله موشکی بالگردهای ارتش اسرائیل قرار گرفت و کشته شد.
بزرگداشت معلم مقتول در دانشگاه سوربن
قرار است رئیس جمهوری فرانسه در مراسمی که شامگاه چهارشنبه در دانشگاه سوربن برای بزرگذاشت معلم تاریخ کشته شده برگزار می‌شود سخنرانی و از او تقدیر کند.

ساموئل پاتی، ۴۲ ساله پس از آن که ۱۳ مهر ماه در یکی از کلاس‌های درس خود و در پیوند با موضوع آزادی بیان کاریکاتورهای نشریه طنز "شارلی ابدو" از پیامبر اسلام را به دانش‌آموزان نشان داد از سوی شماری از اسلام‌گرایان، از جمله برخی اعضای جمعیت شیخ یاسین تهدید شده بود.
 
دفتر هفته‌نامه "شارلی ابدو" ژانویه ۲۰۱۵ و مدتی پس از انتشار کاریکاتورهای محمد ر هدف حمله تروریستی اسلام‌گرایان افراطی قرار گرفت. در این حمله دست‌کم ۱۲ نفر به قتل رسیدند و تعدادی مجروح شدند.

رئیس جمهوری فرانسه که شب حادثه در مدرسه معلم کشته شده فرانسوی حضور یافته بود قتل او را یک "سوءقصد تروریستی اسلام‌گرایانه" و وعده داد با این گروه‌ها برخورد قاطع و جدی شود.
تعطیلی یک مسجد و ادامه ممنوعیت‌ها
ضارب معلم تاریخ فرانسوی جوانی ۱۸ ساله چچنی‌تبار بود که اندکی پس از ارتکاب این قتل به ضرب گلوله نیروهای پلیس از پا درآمد. پلیس در روزهای گذشته ده‌ها نفر از جمله برخی بستگان و نزدیکان ضارب را بازداشت کرده است.

در همین حال ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه خبر داده که دستور تعطیلی مسجد شهر کوچک پانتن در حومه پاریس را صادر کرده است.

امانوئل مکرون اعلام کرده که تصمیم دولت برای برخورد قاطع با گروه‌ها و تشکل‌های نظیر جمعیت شیخ یاسین جدی است و در روزها و هفته‌های آینده در این زمینه اقدام خواهد شد.

بنابر گزارش‌ها تشکل موسوم به "کمیته مقابله با اسلام هراسی" یکی از گروه‌هایی است که دولت فرانسه در پی انحلال و ممنوع کردن فعالیت آن است.

رئیس جمهوری فرانسه چند هفته قبل پیش‌نویس قانونی را ارائه کرد که قرار است با شکل‌گیری یک جامعه موازی با گرایش‌های اسلام‌گرایانه افراطی مقابله کند. در این پیش‌نویس بر نقش مدارس در روشنگری تاکید شده و مکرون تصریح کرده که مدرسه مکان آموزش ارزش‌های کشور، از جمله آزادی بیان، به عنوان یکی از شاخص‌های متعالی است.

او می‌گوید معلمی که عصر جمعه به قتل رسید به دانش‌آموزان خود می‌آموخته که باور داشتن یا نداشتن به مذهب چه معنایی دارد.

در سال‌های اخیر اسلام‌گرایان افراطی در حمله‌های تروریستی زیادی در فرانسه دست داشته‌اند که گفته می‌شود در جریان آنها دست‌کم ۲۵۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
+49
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  در جریان کشتار ابد فرانسه کوتاهی کرد.تمام مساجد( محل ترویج افکار شیطانی میباشد )را از آنها گرفته و تبدیل بیک جای عام المنفعه کنید
  4
  46
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  مبارکتون باشه. حقتون هست هر چی مسلمونا بر سرتون بیارند. از ماست که بر ماست. مخصوصا انگلیسی که دیگه گند زده با سیستم عرب و اخوند پروریشون
  1
  35
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  مشکل این گروه و ان گروه نیستند. مشکل یک باور و یک کتاب هست که مسلمین جهان مزخرفات و دستورات جنایتکارانه ی ان را افتاده از اسمان می پندارند و این ابلهان به عشق رسیدن به 72 حوری دندان تیز کرده اند
  2
  40
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فضول بک - سوئد، سوئد
  وقتی گفته می شود "سر مار در جمهوری اسلامی است" حرف زیاد بیهوده ای هم نگفته اند إإ. سوال این است چرا اتحادیه اروپا به دم مار گیر می دهد??
  3
  19
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان

  مقصر خودتون هستید که این مارهای سمی رو در آستین هاتون پرورش میدهید.اینها اصلاح پذیر نیستند و همه رو بیرون کنید تا مردمتان در امان باشند. آلمان هم این اشتباه رو میکنه و تقریبا در همه شهرهای بزرگ مساجد هست. بزرگترین رو اردوغان در برلین افتتاح کرد.
  2
  23
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان
  مقصر خودتون هستید که این مارهای سمی رو در آستین هاتون پرورش میدهید.اینها اصلاح پذیر نیستند و همه رو بیرون کنید تا مردمتان در امان باشند. آلمان هم این اشتباه رو میکنه و تقریبا در همه شهرهای بزرگ مساجد هست. بزرگترین رو اردوغان در برلین افتتاح کرد.
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  مارتین لوتر فقید بارها فریاد می زد از قرن شانزدهم فریاد ضدالسلام سر داد اما اروپا تا رنج جنگ با ترکان عثمانی را نچشید بیدار نشد و اکنون همچنان خودش را بخوابزده شاید کم کم بیدار شود
  3
  17
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  حالا اون رفیق ما از ارومیة بیاد بگه اسلام دین صلح هست.
  2
  16
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  حقتون هست، وقتی خمینی رو با هواپیما و مامور اطلاعاتی تحویل ایران دادید همه این بلاها حقتون هست
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  حماس یک گروه تروریستی سیاسی است ؛ کشتن یک معلم اروپایی براش اولویت نداره و سبک کار حماس نیست . ماکرون داره دروغ میگه تا با انحراف افکار عمومی ؛ راه بازگشت به خاورمیانه را پیدا کند. نفوذ و حظور سیاسی نظامی روسیه / امریکا / ایران / ترکیه / اسراییل در خاورمیانه ؛ کشور فرانسه را به حاشیه کشانده . در لبنان بعد از اون انفجار مهیب خواست خودش را مطرح کند ولی با خفت برگشت فرانسه.
  7
  4
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.