«راه‌اندازی آزمایشی» اینترنت نسل پنجم در دو منطقه تهران

 فایو جی یا «نسل پنجم شبکه تلفن همراه» جدیدترین نسل سیستم‌های ارتباطات سیار سلولی است که پس از نسل چهارم (4G) ارائه شده‌ است

مدیرعامل اپراتور دیجیتال ایران از راه‌اندازی آزمایشی نسل پنجم ارتباطات در دو نقطه تهران خبر داد. او به نام این مناطق اشاره نکرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بیژن عباسی آرند روز سه‌شنبه، ۲۹ مهرماه، با اشاره به این که زیرساخت‌های لازم در شبکه اپراتور ایرانسل برای ایجاد سرویس نسل پنجم ارتباطات ایجاد شده گفت: «با تمام محدویت‌ها و تحریم‌هایی که علیه ایران انجام شده، اما برای توسعه نسل پنجم ارتباطات به شدت در حال تلاش هستیم تا تجهیزات مورد نیاز برای این کار را تامین کنیم.»

نخستین سایت فایو جی 5G (نسل پنجم شبکه تلفن همراه) روز یکم مردادماه سال جاری در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، واقع در خیابان کارگر شمالی تهران، راه‌اندازی شده بود.

آقای عباسی درباره نحوه تامین تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد این سرویس و شرکت‌های خارجی که در این زمینه با ایران همکاری می‌کنند، اطلاعاتی ارائه نداد.

او ضمن اشاره به این که شبکه فور جی، نسل چهارم، در ایران «رشد ۱۴۰۰ برابری داشته» گفت:‌ «اکنون بیش از چهار هزار شهر و دهستان بزرگ از مجموعه شبکه فور جی استفاده می‌کنند. شبکه تری جی نیز با رشد ۳۰۰ برابری روبه‌رو شده است.»

طی دو سال گذشته ایران در حال توسعه شبکه «فایو جی» بوده است، شبکه‌ای که احتمال می‌رود با همکاری شرکت هواوی چین در حال توسعه آن باشد.

احتمال همکاری ایران با شرکت هواوی برای ایجاد و توسعه نسل پنجم ارتباطات، امنیت این سرویس را با شبهات زیادی همراه کرده است.

تاکنون چندین کشور فعالیت شرکت هواوی برای توسعه اینترنت «فایو جی» را در کشور خود ممنوع کرده‌اند.

در آخرین اقدام، بریتانیا مشارکت شرکت هواوی در شبکه «فایو جی» را ممنوع کرد. شرکت هواوی متهم شده بود که ممکن است به صورت سازمان‌یافته امکان شنود یا دزدی اطلاعات را از طریق این شبکه برای سازمان‌هایی حکومتی در داخل چین فراهم کند.

شرکت هواوی البته این اتهام‌ها را رد و اعلام کرده است که نسل جدید اینترنت «فایو جی» حتی از نسل‌های قبلی ایمن‌تر است.
+2
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟