نماینده پارلمان تونس از قتل معلم فرانسوی دفاع کرد

دویچه وله :دادستانی تونس تحقیق درباره یک نماینده پارلمان را شروع کرده که از قتل آموزگار فرانسوی پشتیبانی کرده است. قتل فجیع آموزگار تاریخ در حومه پاریس به دست یک اسلام‌گرای افراطی، انزجار عمومی مردم فرانسه را برانگیخته است.

دادستانی کل تونس دستور تحقیق درباره مواضع و اظهارات راشد خیاری را صادر کرده است. این نماینده پارلمان در حساب فیس‌بوک خود از قتل فجیع یک معلم تاریخ در حومه پاریس دفاع کرده است.

این در حالی است که وزیر آموزش و پروش فرانسه در روز سه‌شنبه ۲۰ اکتبر اعلام کرد که به آموزگار کشته‌شده فرانسوی قرار است که بالاترین مدال این کشور اهدا شود. تا کنون فرانسه شاهد تجمعات زیادی در پشتیبانی از آزادی بیان، ارزش‌های سکولار و آموزگار کشته‌شده بوده است.

محسن دالی، سخنگو و معاون دادستانی کل تونس، نیز در بیانیه‌ای گفته است که از نظر قانونی اظهارات خیاری می‌تواند جرم تروریستی ارزیابی شود. قانون کیفری تونس توجیه و تجلیل از تروریسم را ممنوع کرده و برای چنین عملی تا پنج سال زندان در نظر گرفته است.

راشد خیاری روز شنبه (۱۷ اکتبر) در صفحه فیس‌بوک خود نوشته بود: «توهین به پیامبر اسلام بدترین گناه ممکن است و هرکس این گناه را مرتکب شود باید عواقب آن را بپذیرد».

پس از واکنش‌های انتقادآمیز از او به خاطر دفاع از قتل فجیع یک آموزگار فرانسوی، خیاری در پست دیگری نوشت: «امکان دارد که من از نمایندگی و مصونیت پارلمانی کوتاه بیایم، اما از جرم توهین به پیامبر اسلام همچنان ابراز تنفر می‌کنم. حضرت رسول مهم‌تر از سیاست و پارلمان و تمام عالم است».

پست‌های او هم ستایش و هم نکوهش مخاطبان فیس‌بوکی او را به دنبال داشت.

راشد خیاری، نماینده مستقل پارلمان تونس پیش از این نیز به خاطر پشتیبانی از اسلام افراطی جنجال برانگیخته بود. او در تونس به خاطر مواضع افراطی بر ضد زنان و قوانین سکولار شناخته شده است.
"تروریسم اسلامی"
شامگاه جمعه (۲۵ مهر / ۱۵ اکتبر) جوانی ۱۸ ساله در کونفلان‌سنت‌اونورین، در حومه شمال غربی پاریس، در خیابان با چاقو به یک آموزگار تاریخ به نام ساموئل پتی حمله کرد و سر او را برید. اندکی بعد او به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

او از خانواده‌ای چچن در مسکو زاده شده بود و ۱۲ سال پیش با خانواده به پاریس مهاجرت کرده بود.

آموزگار یادشده در درس تاریخ و توضیح مبحث حقوق شهروندی قصد داشت با نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام با دانش‌آموزان درباره حق عقیده و بیان آزاد صحبت کند.

به دنبال این قتل ده‌ها هزار فرانسوی در دفاع از آزادی بیان راه‌پیمایی کردند.

امانوئل مکرون، قتل را نمونه آشکاری از "تروریسم اسلامی" خواند و خواهان برخورد قاطع دادگستری و پلیس با تروریسم برآمده از اسلام‌گرایی افراطی شد.
+5
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  میگه توهین به پیامبر اسلام بزرگکترین توهین است.خوب حمارزاده، توهین به آزادی نوع بشر از زن و مرد که سرتاپای اسلام رو گرفته از هر بدی بدتر است.دوای شما مسلمین فقط بمب اتم است.و اخراج از اروپا.سران اروپا باید یکبار برای همیشه یه چند سال شوک منافع ارتباط با اعراب و ترکان عثمانی رو به تن بمالن و برا همیشه از دست اونها راحت شن.باید اعراب و ترکان رو انداخت بقل چین.بذارین رو بیارن به چین ببین چطور ازشون خوراک میسازه چین لعنتی
  3
  11
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
  نظر شما چیست؟