آماده‌باش کمیته المپیک توکیو در پی افشای حملات هکرهای روس

 مقر کمیته المپیک ژاپن در توکیورادیو فردا :یک روز پس از آن که بریتانیا نهادهای جاسوسی روسیه را به تلاش برای حمله سایبری به مسابقات المپیک متهم کرد، کمیته برگزاری المپیک توکیو روز سه‌شنبه، ۲۹ مهر، اعلام کرد که برای مقابله با این نوع حملات در حالت آماده‌باش کامل است، ولی تاکنون از حمله مهمی آسیب ندیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه بریتانیا روز دوشنبه گفت نهادهای جاسوسی روسیه قبل از به تاخیر افتادن مسابقات المپیک به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، کمیته برگزارکننده المپیک، شبکه لجستیک و حامیان مالی این مسابقات را هدف حملات سایبری قرار داده‌اند.

کمیته برگزاری المپیک توکیو بدون ارائه جزئیات به دلیل ملاحظات امنیتی گفت اقدامات لازم برای مقابله با این نوع حملات را به اجرا گذاشته است.

این کمیته در بیانیه‌ای گفت: «ما به طور مستمر انواع حملات سایبری به پلتفرم‌های دیجیتال المپیک توکیو را زیر نظر داشته‌ایم و تاکنون هیچ اثر مهمی روی فعالیت‌های ما مشاهده نشده است.»

همزمان با اتهام بریتانیا علیه نهادهای جاسوسی روسیه، وزارت دادگستری آمریکا نیز روز دوشنبه علیه شش افسر امنیتی روسیه به دلیل انجام حمله سایبری به شبکه انتقال برق در اوکراین، انتخابات فرانسه در سال ۲۰۱۷ و المپیک زمستانی ۲۰۱۸ اعلام جرم کرد.

روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی نوشت در حملات جاسوسی سایبری به شبکه دیجیتال المپیک توکیو روش موسوم به «فیشینگ» یا تله‌گذاری که ارسال پیام‌ حاوی بدافزار با استفاده از شناسه‌های ظاهرا مورد اعتماد است به کار برده شده است.

به گفته این روزنامه، بخش دیگری از این حملات راه‌اندازی وب‌سایت‌های جعلی و بررسی امنیت حساب‌های کاربری افراد مرتبط با المپیک توکیو بوده است.

وزیر المپیک ژاپن روز سه‌شنبه حاضر نشد در مورد این گزارش‌ها اظهار نظر کند، ولی گفت: «از زمان برگزاری المپیک لندن حملات سایبری افزایش یافته است.»

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه همزمان با اعلام جرم علیه افسران نهادهای امنیتی روسیه گفت به دنبال ممنوعیت شرکت ورزشکاران روس در بازی‌های المپیک زمستانی در سال ۲۰۱۸ به دلیل دوپینگ این مسابقات هدف حمله سایبری روسیه قرار گرفت.

سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا گفت: «این حملات سایبری... طوری اجرا شد که حمله‌ای از سوی کره شمالی به نظر بیاید.»

او افزود: «همزمان با مراسم افتتاحیه المپیک آنها یک حمله سایبری گسترده انجام دادند و با حذف اطلاعات هزاران دستگاه کامپیوتر در شبکه دیجیتال مسابقات آنها را از کار انداختند.»

لی هی بئو، رئیس سابق کمیته برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۸، گفت هویت مسئولان این حملات سایبری را تاکنون شناسایی نکرده‌اند.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «روز افتتاحیه مسابقات یک حمله سایبری گسترده روی داد ولی ما نتوانستیم منبع این حمله را شناسایی کنیم. تحت تاثیر این حمله تماس کامپیوتری قطع شد و ما مجبور شدیم با بسیج کارشناسان در طول شب این مشکل را برطرف کنیم. تا امروز من نمی‌دانستم که مسئول این حمله چه کسانی بوده‌اند.»
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.