تجمع خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در تهران

تجمع خانواده ها مقابل موسسه مطالعات سیاسی و بین المللی، جایی که مقامات ایران و اوکراین در حال مذاکره‌اندبی بی سی :صفحه اینستاگرام PS752، انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز ساقط شده اوکراینی، با انتشار تصاویری گزارش داده است که خانواده‌های سرنشینان این هواپیما روبروی محل مذاکره مقامات ایرانی و اوکراینی در تهران تجمع کردند.

این خانواده‌ها خواستار دیدار با هیئت اوکراینی هستند.

دور دوم مذاکرات مقامات ایرانی و اوکراینی در مورد هواپیمای اوکراینی ساقط شده توسط موشک‌های سپاه پاسداران، از روز گذشته در موسسه مطالعات سیاسی و بین‌المللی در تهران آغاز شده است.
خانواده‌ها سرنشینان هواپیمای ساقط شده اوکراینی خواستار دیدار با هیئت اوکراینی‌انددر ویدیوهایی که از این تجمع منتشر شده خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز اوکراینی بر پلاکاردهایی نوشته‌اند "اطلاعات مربوط به جعبه سیاه به طور کامل و واقعی" باید ارائه شود و "نه قطره چکانی".

آنها در عین حال خواستار رسیدگی و محاکمه آمران و عاملان این حادثه هستند و معتقدند مذاکره باید در مرحله بعد انجام شود.

خانواده‌های دادخواه همچنین می‌گویند مذاکره باید با حضور نمایندگان جانباختگان انجام شود.

این مذاکرات در سطح معاون امور حقوقی وزارت خارجه دو ‌کشور انجام می‌شود و قرار است تا ۳۰ مهرماه در تهران ادامه داشته باشد.

دور اول این مذاکرات در کی‌یف، پایتخت اوکراین صورت گرفته بود.

ساعاتی پس از حمله موشکی روز هشتم ژانویه به پایگاه های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق، به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، یک هواپیمای مسافربری اوکراین که از تهران راهی کی‌یف بود با دو موشک سرنگون شد که به مرگ کلیه ۱۷۶ سرنشین آن منجر شد.

مقامات ایران سه روز پس از این سرنگونی و انکار، سرانجام پذیرفتند که این هواپیمای مسافربری در اثر شلیک پدافند موشکی سپاه پاسداران سرنگون شده است.
اما بی‌بی‌سی فارسی به یک فایل صوتی دست پیدا کرده که نشان می‌داد از همان ساعات اولیه سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی، مقام‌های هواپیمایی کشوری ایران در تماس با سپاه پاسداران، دریافته بودند که یک حمله موشکی انجام شده اما "به دلیل مسائل امنیتی" دستور داشتند چیزی نگویند.

ایران می‌گوید این شلیک خطای انسانی بوده است.

سرنشینان هواپیما علاوه بر شهروندان عمدتا ایرانی شامل ۵۷ کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۷ سوئدی، چهار افغان و چهار بریتانیایی می شد.

ایران می‌گوید این شلیک خطای انسانی بوده است.

سرنشینان هواپیما علاوه بر شهروندان عمدتا ایرانی شامل ۵۷ کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۷ سوئدی، چهار افغان و چهار بریتانیایی می شد.
+50
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  نژادپرستان هم اینجا خبر نوشته می‌کنند! اتباع دولت‌های دیگر: ایرانی، کانادایی، اوکراینی، سوئدی، بریتانیایی. ولی به کلان امت افغانستان گویید #افغان#. مثلا به گامبیایی بگوییم گوریل.
  18
  2
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  مردم بدبخت حکومت خودش پاسخگو نیست باید دست بدامن اکراین و کانادا بشه!
  4
  10
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  خیلی دردناک است که عزیزت رو به قتل برسونند و وقتی گفتی چرا خودتو هم بازداشت کنند ننگ بر این دولت مردم فریب
  2
  14
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  antislam2500 - قم، ایران
  بستگان کشته شدگان هم حق دارند بزنند یک ملای حروم لقمه مثل علم الهدی یا جنتی یا امام جمعه اصفهان رو نفله کنند. بعد بگویند خطای انسانی بود.
  2
  11
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  kata1379 - مشهد، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. از جماعت مزدور و آخوند همانند تو بیش از این انتظار نیست کار آخوند تفرقه اندازی و ایجاد زمینه تفرقه و قومیت است اگر دین ندارید ازاد مرد باشید که ابدا بویی از انسانیت نبردید . زندگی لاشخور گونه خاصیت مزدوران حکومتی است .
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.