رحیم قمیشی از آزادگان «جنگ ایران و عراق »:نشانه‌ها را دریابید!وضعیت ایران ادامه همان مسیر صدام و عراق است

رحیم قمیشی
در اواخر دوره حکومت صدام تحریم‌ها در عراق بسیار تشدید شد. هنوز اسرا در عراق بودند که نگهبان‌ها حلب‌های روغن ایرانی را نشان ما می‌دادند که بر روی آنها کلمات فارسی نوشته شده بود.

دیدن کلمه "روغن نباتی قو" در لوازم آشپزخانه اردوگاه به ما حس و حالی می‌داد انگار بعد از سال‌ها داریم غذای مادر را می‌خوریم.

برای ما افتخاری بود که بعد از سال‌ها جنگ در موقع گرسنگی مردم عراق به دادشان رسیده‌ایم. نگهبان‌ها هم برایشان جالب بود. ما اسرا هنوز آنجا بودیم و در بندشان، و بسیاری اوقات کتک می‌خوردیم، و ایران راه کمک به مردم‌ آنجا و عملا دولت‌شان را نبسته بود.

بعدها که تبادل انجام شد با فاصله دو سه سال اوضاع تحریم عراق روز به روز بدتر شد. چیزی شد به اسم نفت در برابر غذا.

ملتی که صدام قرار بود آنها را فخر عرب کند به چنان درماندگی رسیدند که صف بستن مردم گرسنه برای گرفتن سهمیه یک بسته آرد یا برنج، دل مردم دنیا را به درد می‌آورد.

اگر دولتش خیره‌سر بوده مردم چه گناهی کرده‌اند!

و البته آنچه صدام هم بدش نمی‌آمد دنیا ببیند همین بود که مردم به چه مشقتی افتاده‌اند!

ادامه داستان البته معلوم بود. وقتی آمریکا و انگلیس و سایر کشورها حمله‌شان را شروع کردند توانی برای دفاع در عراق نمانده بود.

نه که همه گرسنه بودند و بی‌رمق! بلکه انگیزه‌ای برای دفاع نداشتند.

دفاع آنها و پیروزی‌شان مساوی بود با تداوم همان بدبختی، از کوه‌ها بیایند و از ایران ذره‌ای روغن و آرد قاچاق ببرند، مرگ و میر بیماران و کودکان، حاکمیتی که برای ابرقدرت‌ها زبان درازی می‌کرد، گاه یک موشک به سمت اسرائیل شلیک می‌کرد، وعده سروری اعراب را می‌داد، و بی توجه به وضع مردمش بود!

صدام اعدام شد، هنوز هم طرفدارانی دارد، اما او سال‌ها قبل از سقوط و دستگیری و اعدام مرده بود. او از درک تغییرات در جهان، او از درک اهمیت همراه داشتن مردم، او از درک عدالت، مدت‌ها بود دور افتاده بود و تنها دلخوشی‌اش به‌به و چه‌چه های اطرافیان معدودش بود.


این بود که با اعدام او حتی در بین طرفدارانش هم اتفاقی نیفتاد. یک مرده مرده بود...

وضعیت ایران امروز ما شاید قابل مقایسه با آن زمان صدام و عراق نباشد، اما مسیر همان است!


منابع ما، کشاورزی ما، مرزهای ما، استقامت فوق‌العاده مردم ما، سرنوشت ما را حتما جور دیگری رقم می‌زند، اما اینکه امروز به مرگ روزانه ۲۵۰ فوتی بخاطر کرونا و کمبود امکانت بیمارستانی عادت کرده‌ایم، اینکه می‌دانیم مراکز درمانی پایتخت دیگر جای بستری و حتی دستگاه اکسیژن ندارند، اینکه دستورالعمل صادر می‌شود هیچ بیمار غیر اورژانسی حق بستری شدن در هیچ بیمارستانی را ندارد، اینکه بیمارها در‌به‌در دنبال داروهای گرانقیمت قاچاق می‌گردند...
اصلا نشانه‌های خوبی نیست!

اینکه قیمت همه چیز ناگهان چند برابر می‌شود و مردم تنها با تاسف از کنار آن می‌گذرند، اینکه دلار مرز سی هزار تومان را به‌راحتی رد می‌کند، سکه مرز ۱۶ میلیون تومان را، تخم مرغ و‌ مرغ و ساده‌ترین مواد غذایی از سبد خانواده‌های ضعیف و متوسط هم خارج می‌شوند
هیچ نشانه خوبی نیست.

اینکه مردم برایشان اهمیتی ندارد دولتمردان چه می‌گویند، انتخابات چه می‌خواهد بشود، تا کجا اوضاع بد اقتصادی ادامه پیدا خواهد کرد، بی تفاوتی مسئولین نسبت به مشکلات مهم مردم تا کجا کش می‌آید، اینکه مردم یقین کرده‌اند وسط دعواهای سیاسی فراموش شده‌اند، و شک ندارند هیچ‌کشوری حتی عراق و چین هم فردا برای گرسنگی ما کاری نخواهند کرد...
نشانه‌های بسیار بدی است.

اینکه اعلام می‌شود برای دریافت انسولین با کارت ملی به مراکز خاص مراجعه نمایید، اگر باشد! اینکه اعلام می‌شود واکسن آنفولانزا نیست مگر برای افراد خاص، اینکه گفته می‌شود آرد هست نگران نان نباشید، قیمت میوه‌ها همه سه برابر شده‌اند...
همه نشانه‌های بسیار بدی هستند.

برای مردم اصلا مهم نیست با اقتدا به امام حسن (ع) می‌خواهید صلح کنید یا با اقتدا به امام حسین (ع) می‌خواهید بجنگید و شهید شوید!
مهم آنست که دیگر دولتمردان و حاکمیت برای مردم اهمیتی ندارند...
نه به صلح‌تان دلخوشند نه به جنگ‌تان
خدا نکند اتفاقی بیفتد!

آن وقت خیلی‌ها مجبورند چشم‌های بسته‌شان را باز کنند و متوجه شوند؛
مردم بشدت عصبانی هستند
آنها هیچ نشانه خوبی برای آینده نمی‌بینند، حتی در صلح!
آنها نمی‌خواهند تحقیر شوند.
نشانه‌های تحقیر یک ملت
و خشم فرو‌خورده‌شان را
نشانه‌های واضح انتظارشان را برای تغییرات مهم
نشانه‌های خستگی‌ مفر‌ط‌شان از وضع موجود...

لطفا نشانه‌ها را دریابید
تا بیشتر از این دیر نشده!
+150
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  kasa-123 - وین، اتریش

  دوست عزیز تازه متوجه شدین از فردای که آمادن سر قدرت برنامه شون به نابودی رسوندن ایران و ایرانی بوده.و کاملا هم در این چهل و اندی سال موفق بودن.و تا زمانی که مردوم این موجودات(آخوندها) رو از ایران بیرون نکنن آش همین و کاسه همین.
  3
  71
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  مطلقا چنین نیست که این بسیجی با مغز فندقی اش میگوید. هرگزامریکا قصد حمله به ایران را ندارد و جنگ فقط اقتصادی هست
  55
  17
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  صدام سال آخرش لوله نفت رو بست گفت اصلا به غربیها نفت نمی فروشم. اما اینها برعکس صدام خواهان رفع تحریم هستن ونه تنها لوله نفت رو نبستن بلکه خواهش میکنن که تحریم رو بردارن تا بتونن نفت بفروشن. ضمن اینکه دیگه مثل جورج بوش پیدا نمیشه، جورج بوش یک تنه پیگیری مجدانه کرد تاکنگره وسنا و مردم رو راضی به حمله عراق کنه و بلر رو همراه کرد
  6
  43
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران

  و این است خواندن یاسین تو گوش جمیع خران
  2
  25
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۱
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  اتفاقا این بهترین اتفاق است و خوبی آن در دو چیز است: اول اینکه این مردم خوابالود و خموش و قدر ناشناس بهشون زور بیشتری وارد بشه تا قدر عافیت رو بدونن! دوم اینکه در نهایت ایران از اسارت آخوندا بیرون میاد و دیگه تا دنیا هست کسی به فکر هیچ حکومت دینی نمیفته!
  4
  26
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  فریب این‌ها را نخورید.این روزها مد شده.که از خودشان وسط و نق بزنند.کار از این کار‌ها گذشته.دیروز یک فیلم دیدم از آخوند حوزه. که فریاد می‌‌زد. حوزه در کنار مردم اسیر.علما در کنار ملت. وضع خراب است. و خواهان اعدام ظریف و روحانی‌ بود.اینها دوباره می‌‌خواهند. اینجوری سر ملت کلاه. مقصر نه روحانی‌ است. نه ظریف. اینها ملیجک هستند.که بدون اجازه شیخ علی‌ آب هم نمی‌‌خورند. مقصر سیستم شیخ علی‌ است.اینجوری نمی‌‌شود. نام او را کنار گذاشت. باعث و بانی‌ نابودی ایران شیخ علی‌ است. می‌‌دانید.کمبود انسولین یعنی‌ چه؟ ۴ میلیون بیمار در ایران. حتا این را در فقیرترین و بیچاره‌ترین کشور‌های آفریقا هم پیدا نمی‌‌کنید. زمان شاه انسولین حتا برای بدون بیمه‌ها مجانی‌ بود. یک شیشه ۵ ریال بود. با ۳۰ تا سرنگ. ۵ ریال. نه ۵ تومن.نه ۵۰۰ تومان.نه ۵ هزار. نه ۵ میلیون.می‌ بینی‌ آذری.؟ آرزو ندارم. برای هیچ کس، ولی‌ وقتی‌ فامیل پیرت را .به خاطر کمبود. انسولین ۵ ریالی گذشته. اول یک پا قطع کردند. بعد پای دیگر. بعد یک دست .در کنارش بیناهی را هم از دست داد. و بعد هم یک سکته قلبی. و مغزئ درک می‌‌کنی‌. زمان شاه خوب بود یا بد.
  5
  31
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اگر منتظرید که امریکا به ایران حمله کند کور خوانده اید چون اصلا شرایط امروز از 30 سال پیش زمین تا اسمان فرق کرده است و چنین چیزی از محالات هست. ممکن است که جائی را به تلافی بزنند اما حمله ای مثل عراق و افغانستان غیر ممکن هست
  11
  5
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۱
  ۵۳
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  حاجی صبح بخیر
  2
  8
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. عمو از آب گل آلود ماهی نگیر. زمان شاه هم مردم گرفتاری زیاد داشتند مخصوصا برنامه ها پیش نمیرفت. دیگه داریوش همایون که دروغ نمیگه که برنامه چهارم تمام نشده بود برنامه پنجم شروع شد ...اصلا برنامه پنجم یک بندش هم اجرا نشده بود که وارد برنامه ششم شدیم شانس آوردیم انقلاب شد همه رو گذاشتیم پای شورش و انقلاب! شهرهای اصلی با مشکل قطعی آب و برق مواجه شده بودند ..گمرکات توانایی حمل مواد غذایی رو نداشتند در سال 56 فقط یک میلیارد دلار( با احتساب تورم دلاری شاید به پول الان 40 میلیارد دلار) به کشتیهای خارجی جریمه پرداخت شد...2000 کامیون وایت خریدند آوردند که مشکل حمل و نقل جاده ای را حل بکنند راننده باندازه کافی نبود ...تعدادی راننده کره ای استخدام شد کافی نبود ...کامیونها سالها خاک میخوردند . عمی بیسواد فکر میکنی چابهار اون زمان آب داشته الان نداره؟ حالا نذار پای حمایت از دزدانی که الان حکومت میکنند ...منظورم این هست که این یه کشور عقب افتاده بوده هنوز هم هست...هم شاه هم آخوندا حرف مفت میزنند که خودشون رو ابرقدرت حساب میکنند
  10
  3
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. با این موشکهای جدید امریکا نیاز به اشغال ندارد. خیلی راحت کافیست دو سه پالایشگاه شما را هدف بگیرد حمل و نقل از بین رفته و نصف شما از گرسنگی خواهید مرد.
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
  نظر شما چیست؟