نخستین سفر هیات رسمی امارات به اسرائیل

بی بی سی :برای نخستین بار، یک هیات رسمی امارات عازم اسرائیل است. این سفر پس از امضای توافق و عادی سازی روابط دو کشور در ماه گذشته صورت می‌گیرد.

بنابر داده‎های وب سایت ردیابی پرواز نشان می‌دهند یک هواپیمای متعلق به خطوط هواپیمایی امارات که حامل مقامات ارشد دولت است، با مشایعت و همراهی شماری از مقام‌های آمریکایی، از ابوظبی به مقصد فرودگاه بن گوریون اسرائیل در حرکت است.

امضای توافق برای عادی‌سازی روابط دو کشور با میانجیگری آمریکا و ابراز نگرانی مشترک دو کشور از خطر ایران در منطقه صورت گرفته بود.

یک روز پیش از سفر هیات اماراتی به اسرائیل، گزارش داده شد که کابینه امارات توافقنامه برقراری روابط دیپلماتیک کامل با اسرائیل را به تصویب رسانده است. این توافقنامه ماه گذشته در واشنگتن به تصویب رسیده بود.

سپتامبر امسال امارات و بحرین بدل به نخستین کشورهایی شدند که در یک ربع قرن اخیر، برای برقراری رابطه با اسرائیل توافق رسمی با این کشور امضا کردند.

دهه‌ها است که بیشتر کشورهای عربی، اسرائیل را بایکوت کرده‌اند. آنها می‌گویند تنها زمانی با اسرائیل روابط را آغاز می‌کنند که اختلاف آنها با فلسطینی‌ها حل شده باشد.

از ۱۹۴۸ که کشور اسرائیل تاسیس شد، تا به حال چهار کشور اردن، مصر، امارات و بحرین، موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخته‌اند.

فلسطینی‌ها این تصمیم کشورهای امارات و بحرین را "خنجر از پشت" توصیف کرده‌اند.
+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.