حسن روحانی: حداقل تا یکی دو سال دیگر درگیر کرونا هستیم

 حسن روحانی می‌گوید: مردم نباید از تعداد ابتلای زیاد بترسند، اما اگر فوتی ما افزایش یافت، این به معنای آژیر خطر است.رادیو فردا :حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز دوشنبه ۲۸ مهر در جلسه با مدیران وزارت بهداشت با اشاره به مشکلات کشور در مقابله با کرونا گفت حداقل تا یک سال دیگر هم ایران درگیر کروناست و کار اصلی در مقابل آن تغییر در سبک زندگی است.

آقای روحانی گفت: «بر مبنای بدبینانه تا یک سال دیگر هم درگیر این بیماری هستیم. فعلاً مبنا را بر این می‌گذاریم امسال و شاید سال آینده مواجه با این مشکل هستیم و کار اصلی در مقابل آن تغییر در سبک زندگی است».

او مهم‌ترین راهکار را قانع کردن مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ذکر کرد و در این زمینه رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، را مثال آورد که به‌گفته او خود را «نسبت به مصوبات ستاد ملزم» می‌داند.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، کلیه دیدارهای عمومی و نیز برنامه‌های مذهبی سالانه خود را لغو کرده و معدود سخنرانی‌های خود را نیز به‌صورت مجازی انجام داده است.

رئیس‌جمهوری ایران در بخشی دیگر از سخنانش درباره وضع جریمه برای ماسک نزدن نیز با بیان این‌که دولت «کیسه ندوخته است» گفت «باید همه مردم بپذیرند که شرایط امروز کشور با دیروز متفاوت است و این شرایط ممکن است ماه‌ها ادامه داشته باشد».

وی همچنین افزایش میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را «آژیر خطر» توصیف کرد و گفت: «مردم نباید از تعداد ابتلای زیاد بترسند، اما اگر فوتی ما افزایش یافت، این به معنای آژیر خطر است».

مقام‌های ستاد ملی مقابله با کرونا در روزهای گذشته کوشیده‌اند با اعمال برخی محدودیت‌های اجتماعی، اعمال جریمه برای شهروندان متخلف و ممنوعیت برخی فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی و مذهبی، شیوع کرونا در ایران را مهار کنند ولی آمار جدید ابتلا و مرگ‌ومیر نشان می‌دهد که این سیاست‌ها شکست خورده است.

در تازه‌ترین آمار رسمی، سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز خبر داد که در طول ۲۴ ساعت گذشته ۳۳۷ نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند که بالاترین میزان مرگ‌ومیر روزانه ناشی از کرونا در ۹ ماه گذشته است.

حسن روحانی همچنین بر بر گسترش و افزایش تست‌گیری برای توقف زنجیره ابتلا تأکید کرد و گفت: «هر فرد که مبتلا شد، خانواده، دوستان نزدیک و کسانی را که با او همراه بودند فراخوان و بلافاصله قرنطینه کنیم.»

انجام تست‌های گسترده و نیز ردگیری زنجیره‌های ابتلا نیازمند امکانات فنی و به‌کارگیری نیروی انسانی بیشتر در حوزه بهداشت و درمان است. در این زمینه آقای روحانی توضیح نداد که شیوه اجرایی این دستورالعمل چیست، اما گفت در مورد کیت تست تشخیص ابتلا به کرونا «هیچ محدودیتی وجود ندارد و تعداد ۲۵ هزار تست روزانه باید به روزانه ۴۰ هزار تست برسد».

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران همچنین از وضع جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای کسانی که قرنطینه را رعایت نکنند خبر داد اما اضافه کرد: «این مقرراتی که وضع می‌شود باید اجرایی و عملیاتی شود وگرنه اگر روی کاغذ بماند، پیش نمی‌رود و به نتیجه نمی‌رسیم».

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، شمار کل قربانیان بیماری کووید ۱۹ در ایران تا ۲۸ مهرماه به ۳۰ هزار و ۷۱۲ نفر رسیده و این در حالی است که اخیراً ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، گفته بود آمارهای واقعی فوت ناشی از کرونا تا ۲.۲ برابر آمارهای رسمی است
+7
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.