مرزبانان ایران کولبری را که «سیگار حمل می‌کرد» کشتند

امین شمس کولبر ۲۱ ساله در کنار فرزندشبی بی سی :نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر گزارش داده‌اند امین شمس کولبر ۲۱ ساله در مرز چالدران به دست مرزبانان ایرانی کشته شده است. در ویدیویی که وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو شب گذشته منتشر کرد حاضران می‌گویند او در نزدیکی پاسگاه مرزی ایران هدف "سه گلوله" قرار گرفته است.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، که با خانواده این کولبر صحبت کرده، به بی بی سی فارسی گفت "او یک فرزند داشت و اهل روستای ملاحسن شهرستان ماکو بود".

او سیگار حمل می‎کرده در ویدیو نیز تاکید می‌شود که بار او " ۲۰ باکس سیگار" بود.

کولبران در مناطق مرزی، کالاهای خارجی را روی دوش خود قرار داده و یا با استفاده از اسب و قاطر از مسیرهای کوهستانی صعب‌العبور می‌گذرانند و آن را در شهر یا روستای مرزی به صاحبان کالا تحویل می‌دهند.
کشته شدن ۴۲ کولبر ظرف ۷ ماه
در سال‌های گذشته شمار کولبرانی که در مرزهای ایران کشته و زخمی‌ شدند افزایش یافته است.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی بی سی فارسی گفت "تنها در مهرماه سه کولبر کشته شده و ۱۲ کولبر دیگر زخمی شدند. تمام این ۱۵ نفر بر اثر شلیک مستقیم جان خود را از دست داده‌اند".
ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۹ تا کنون سه کولبر با شلیک مستقیم نظامیان ایرانی کشته و ۱۲ کولبر دیگر زخمی شدندبه گفته آقای یاراحمدی، از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا امروز ۴۲ کولبر و کاسبکار در مرزهای ایران کشته شده‌اند.

در سال‌های گذشته مقام‌های دولت حسن روحانی اعلام کردند با تغییر قوانین، دیگر کسب و کاری به نام کولبری را به رسمیت نمی‌شناسند. این موضع‌گیری دولت برخورد با کولبران را تشدید کرد.

علاوه بر این، گزارش‌های نهادهای حقوق بشری نشان می‌دهد "از سال‌ ۲۰۱۶ و پس از آنکه سپاه پاسداران کنترل مرزهای ایران را در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه به دست گرفت، تلفات کولبران افزایش یافت".

تا پیش از این، نیروی انتظامی کنترل مرزهای مناطق کردنشین ایران را بر عهده داشتند.

تیراندازی مستقیم، انفجار مین، سقوط از کوه و بهمن و سرمازدگی از جمله اتفاقاتی بوده که به مرگ یا معلولیت کولبران انجامیده است.
+42
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  تمام همسایه ها عضو سازمان تجارت جهانی شدن جز ایران، برای همین اجناس خارجی مثل سیگار تا پشت مرزها میاد و زمینه قاچاق میشه. اینها برای حمایت از تولید داخل، عضو سازمان تجارت جهانی گات نشدن و باعث ظهور قاچاق از مرزها شدن
  1
  13
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تجارت سیگار در مونوپل جناب سردار رضائی هست
  0
  18
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  pull.over123 - تهران، ایران
  کولبر کشتن اوج وحشیگیریه. اگه سیگارو یخچال و جنس خارجی اوردنش به ایران ممنوعه پس چرا همه جا پیدا میشه ؟ چطور از مرزهای جنوبی وارد میشه و تا تهران میره ؟؟ مسخره تر از اینها اینه که میگن تو ایران تا زمانی که جنس قاچاق تو خیابونه قاچاق حساب میشه اما اگر برسه تو مغازه دیگه قاچاق نیست !!! بگذریم ،،،داشتم به این فکر میکردم حالا که ما عرضه ی بیرون رفتن و اعتراض خیابونی نداریم چرا مثل اون بنده خدای مشهدی همه از خودشون ویدیو بگیرن و به وضعیت موجود اعتراض کنن و به رهبر جمهوری اسلامی پیام بدن. اگه همه مصلحت اندیشی رو بذارن کنار- و اینکارو بکنن -نیروهای امنیتی چند نفر رو میتونن بگیرن ؟ همه رو ؟ این کار امکان پذیر نیست و شاید بتونه اثری بذاره.. نظرتون؟؟!!
  2
  21
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  kasa-123 - وین، اتریش
  بیشتر از بیست میلیارد دلار سپاه پاسداران آخوندی جنس قاچاق وارد کشور میکنه تمام کارگاههای کوچیک و بزرگ رو برشکسته و بدبخت کردن بعد دنبال دو تا کولبر هستن.تا این نظام آخوندی به طور کامل ویران نشه متاسفانه وضع همینه.
  1
  17
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فضول بک - سوئد، سوئد

  شرم و ننگ ابدی به جنایتکاران اهریمن جمهوری اسلامی . اخوند خامنه ای بار اول و اخر بار نیست که انسانهای گرسنه را به قتل می رساند. گناه و جرم انسان گرسنه چیست؟. حال باید از دولت های اتحادیه اروپا و حامیان جمهوری جنایتکار اسلامی پرسید. تا کی از این اهریمن جنایتکار پشتیبانی خواهید کرد
  2
  23
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  خدا لعنتون کنه یعنی یکی پیدا نمیشه این وضعیت رو تموم کنه. این رهبر الدنگ حداقل بیاد وسط مردم نون ندارند بخورن خوب چیکار کنند؟ یکی بیاد بگه اگر بار مجاز داشتید میتونید از مسیر درست بیایید و رد بشید و اونایی باید بترسند که بار مثلا غیر مجاز دارند.
  2
  16
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  بدبخت راحت شد. بیچاره بچش.
  5
  5
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  پاسدارای لب مرز بیشتر اهل کجان؟!!
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.