خبرگزاری‌ها: فرانسه ۲۳۱ اسلام‌گرای افراطی را اخراج می‌کند

دویچه وله :فرانسه قصد دارد بیش از ۲۰۰ فرد مظنون به فعالیت افراطی را اخراج کند. قتل یک آموزگار به دست جوانی مهاجر موجی از خشم و انزجار برانگیخته است. نیروهای محافظه‌کار و دست‌راستی خواهان برخورد قاطع دولت مکرون با اسلامگرایان هستند.

به دنبال حمله مرگبار به یک آموزگار در فرانسه، دولت این کشور اخراج ۲۳۱ نفر از افرادی که به بنیادگرایی اسلامی گرایش دارند را تدارک می‌بیند. قتل فجیع یک آموزگار به دست جوانی متعصب موجی از انزجار در فرانسه و جهان به دنبال داشته است.

به گزارش رسانه‌های جمعی ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه از مقام‌های محلی خواسته است که تدارکات اخراج شماری از اسلامگرایان افراطی را فراهم کرده و این روند را به جریان اندازند. گفته می‌شود که از این تعداد ۱۸۰ نفر در زندان‌های فرانسه هستند و ۵۱ نفر به زودی بازداشت می‌شوند.

شامگاه جمعه (۲۵ مهر / ۱۵ اکتبر) جوانی ۱۸ ساله در کونفلان‌سنت‌اونورین، در حومه پاریس، یک آموزگار تاریخ به نام ساموئل پتی را در خیابان با چاقو سر برید. اندکی بعد او به ضرب گلوله پلیس کشته شد. او از خانواده‌ای مسلمان و چچن‌تبار بود.

آموزگار یادشده در درس حقوق شهروندی با نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام از حق عقیده و بیان دفاع کرده بود.

به دنبال این قتل ده‌ها هزار فرانسوی در دفاع از آزادی بیان راه‌پیمایی کردند.

بعدازظهر یکشنبه (۱۸ اکتبر) احزاب و انجمن‌ها و سندیکاهای زیادی مردم را به تظاهرات در پاریس و شهرهای دیگر دعوت کردند. در پاریس هزاران نفر در میدان "رپوبلیک" گرد آمدند و با شعار "من هم معلم هستم" علیه بنیادگرایی شعار دادند. برخی از تظاهرکنندگان پلاکات‌هایی با کاریکاتورهای مجله فکاهی "شارلی ابدو" حمل می‌کردند.

در سایر شهرهای فرانسه مانند لیون و نیس نیز هزاران نفر در محکوم کردن حمله مرگبار به آموزگار مقتول تظاهرات کردند.

برای چهارشنبه (۲۱ اکتبر) مراسم بزرگداشت قربانی در پاریس اعلام شده است.
پیگرد اسلام‌گرایان افراطی
در رابطه با قتل آموزگار ۴۷ ساله، تا بامداد یکشنبه ۱۱ نفر دستگیر شده‌اند، از جمله والدین، پدربزرگ و برادر جوان‌تر جوان مظنون به ارتکاب قتل.

به گفته دادستانی فرانسه پدر یکی از دانش‌آموزان نیز دستگیر شده است. گفته می‌شود که او با آموزگار مقتول درباره محتوای درس جدل کرده است. این پدر در اینترنت مدعی شده است که آموزگار در کلاس درس به دانش‌آموزان کاریکاتورهایی از هیکل برهنه پیامبر نشان داده است. به گفته دادستانی خواهر ناتنی فرد یادشده برای پیوستن به گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) به سوریه رفته است.

در میان بازداشت‌شدگان یک کنشگر اسلام‌گرای نیز وجود دارد که گفته می‌شود خواهان اخراج معلم مقتول از مدرسه بوده است.

جوانی که معلم را به قتل رساند، نه به خاطر عقاید افراطی، بلکه به خاطر بزهکاری برای پلیس شناخته شده بود، اما پیش از این محکوم نشده بود. او در مسکو به دنیا آمده، اما از ۱۲ سال پیش در فرانسه زندگی می‌کرد.

او پس از ارتکاب قتل، عکسی از سر بریده قربانی را در توییتر منتشر کرد و مکرون، رئیس جمهور فرانسه را "رهبر کافران" معرفی کرد.

امانوئل مکرون، قتل را آشکارا "تروریسم اسلامی" خواند و خواهان برخورد قاطع دادگستری و پلیس با تروریسم برآمده از اسلامگرایی افراطی شد
+37
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  با قاطعیت می گویم که این افراطی ها نه تنها ننگ اسلام بلکه ننگ بشریتند. اینان همان کسانی بودند که که در عراق و سوریه سر مسلمانان شیعه و سنی را بریدند. اینان یرو ابن تیمیه و عبدالوهاب هستند که عقاید افراطی را بنیان گذاشتند. البته از نقش مستر همفر جاسوس انگلیس در تقویت وهابیت نباید غافل شد.
  2
  11
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  یه رفراندم تو کل اروپا بذارین هر کی میگه مسلمان هستم دکش کنین کشوری که ازش اومدومسلمون میانه و غیرمیانه نداریم
  2
  11
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. حرفهای آخوندای ایران رو طوطیوار تکرار نکن که فورا گیر میدند به ابن تیمیه و عبدالوهاب چون اونها ضد آخوند شیعی بودند. دین سیاسی شده که اولش از ایران شروع شد همین الانش هم که عربستان بقول تو وهابی با کل دنیا داره مسالمت آمیز زندگی میکنه با همه رابطه داره چطور شما با همه دنیا قهر هستید؟
  1
  7
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. دوست گرامی این همون حرفی بود که هیتلر بر ضد یهودیان در دهه ۱۹۳۰ می زد. آذرمیانه - آذربادگان، ایران. شما متوجه پیام ما نشدید. من گفتم که افراطیون از اهل وهابی و سلفی هستند که خشونت می کنند. حکومت سعودی عربستان هم با حمایت بریتانیا روی کار آمد. ولی چوا منافع غربی را تامین می کند در منطقه کسی با این حکومت کاری نداره. البته اکنون بن سلمان اصلاحاتی رو در عربستان آغاز کرده که امیدوارم به نتیجه مطلوب برسد.
  2
  2
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. برادران امامی که کسروی رو ترور کردند- نواب صفوی - عبدخدایی-...خلخالی-ممد رینگو- هادی غفاری- سعید امامی - تجاوز کنندگان کهریزک ...هزاران دیگه که ما اسمهاشون رو هنوز نمیدونیم ....آیا اینها شیعه بودند یا سلفی بودند؟
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. دوست عزیز ادعا کردن یک چیز است و واقعیت چیز دیگر. ما هنوز نمی دانیم گروههایی که نام بردید واقعا چه کسانی هستند و با چه کسامی رابطه داشتند. اما اغلب افرادی که عضو مؤتلفه هستند از قبیل عسگراولادی اینان یهودی مخفی بودند. شما در اینترنت یهودیان مخفی را پژوهش کنید و ببینید با چه کسامی رابطه داشتند.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.