دایی عارف شد

ایران ورزشی :
«ولی وقتی علی دایی میگه این فوتبال و زندگی کوتاه ارزش این همه حاشیه و دعوا و جدل و بی‌حرمتی رو نداره یاد درگیری‌هاش با کاشانی، مدبر، مایلی کهن، کفاشیان، احمدی‌نژاد، محسن قهرمانی، علی کریمی، سیاسی، علی‌اکبر طاهری، علی‌آبادی، شیث رضایی، علی پروین، محمود گودرزی و ... می‌افتم.»

این واکنش توئیتری یکی از روزنامه‌نگاران ورزشی به پست اینستاگرامی علی دایی است. دایی در صفحه شخصی‌اش که نزدیک به شش میلیون فالوور دارد با انتشار عکس خندانی از خودش در یک باغ سرسبز نوشت: «دوستان عزیزم این فوتبال و زندگی کوتاه ارزش این همه حاشیه، جدل و بی‌رحمی را ندارد. از همه فوتبالی‌ها می‌خواهم طرفدار هر تیم و هر رنگی هستید حرمت‌ها را حفظ کنید مخصوصاً در این روز‌های سخت که جامعه و خانواده‌ها درگیر مشکلات بسیار بزرگتری هستند.» نزدیک به ۳۱ هزارنفر برای او کامنت گذاشته‌اند و بسیاری از آن‌ها این حرفش را تأیید کرده‌اند، از پیمان معادی تا مستر تیستر!

حرف دایی در روز‌هایی که فضای فوتبال بیش از هر زمان دیگری در سراشیبی توهین و پرخاش و بدخویی قرار گرفته است و شتابان به اعماق سقوط می‌کند، ارزشمند و درست است. بسیاری همین را نوشته‌اند و گفته‌اند که وقتی جامعه در حال فروپاشی اقتصادی است و جان در جدال با کرونا بی‌ارزش شده این همه یقه‌درانی برای فوتبال معنی ندارد. البته که فحاشان و هتاکان فوتبال به این حرف‌ها گوش نمی‌دهند و سرگرم ساختن توهین‌های تازه هستند.

منتقدان دایی، اما یادش می‌آورند او حالا که در حاشیه فوتبال قرار گرفته نصیحت اخلاقی می‌کند وگرنه وقتی بازیکن و سرمربی بود محمد مایلی‌کهن را به اوین برد و با علی کریمی و ایمان مبعلی و تمام ستاره‌های روزگارش گلاویز شد و هر هفته به داوران اعتراض می‌کرد و با مدیران عامل نمی‌ساخت و ... منصفانه نیست، اما نسل جدید که درخشش او را در لباس تیم ملی ندیده‌اند بیشتر او را با اعتراض‌ها و فریادهایش می‌شناسند. آن‌ها می‌گویند او اگر همین حالا به فوتبال برگردد در کمتر از یک هفته خودش در فوتبال جنجال و حاشیه خلق می‌کند. این هم مثل بسیاری دیگر از حرف‌های شیک اینستاگرامی است و صرفاً برای سر تکان دادن و عبرت گرفتن چندثانیه‌ای است و نرود میخ آهنین در سنگ!

با این همه حرف دایی درست است. حتی اگر در نتیجه دوری از فوتبال و درنگی عارفانه در رفتار خودش باشد، ارزشمند است. این همان چیزی است که همه ما نیاز داریم گام به گام به سمت آن بازگردیم. واقعیت این است که فضای مجازی در ایران فوتبال را به مبتذل‌ترین سطح خود کشاند. وقتی لایک و کامنت و فالوور به ابزار‌هایی برای پول درآوردن تبدیل شد، آن وقت رندانی پیدا شدند که «به هر قیمتی» این کار را بکنند. توهین هر چه سخیف‌تر و رکیک‌تر و اعصاب‌خراش باشد، عده بیشتری را به واکنش وادار می‌کند. عربده‌کشیدن در خیابان همیشه باعث می‌شود مردم سرشان را برگردانند و «توجه» کنند. اینجا «توجه» با خودش پول و گاهی صندلی در باشگاه می‌آورد!

با این همه این راه به ترکستان ختم می‌شود. آن‌ها که خودشان این بومرنگ نفرت را پرتاب می‌کنند، بی‌شک یک روز قربانی‌اش می‌شوند. در جامعه‌ای که ناکامی، خشم و ناامیدی به مهم‌ترین چشم‌اندازهایش تبدیل شده‌اند انتظار لبخند و امید و احترام، به زیاده‌خواهی تبدیل می‌شود. حقیقت آن است که این روز‌ها ما پیش نمی‌رویم، فرو می‌رویم.»
+30
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  چه خوب که حداقل این فرد شجاع پی برده که از جنگ و نفرت و فاشیسم و اپارتاید مذهبی چیزی بیرون نمی اید
  10
  29
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
  ۳۳
  kasa-123 - وین، اتریش
  در یه کلمه میشه این جور اشخاص رو توصیف کرد.نون به نرخ روز میخورنن.این همه در جامعه بی عدالتی و فساد و فقر هست سیاه نمایی هم نیست.چرا پشت مردوم نیستن چرا کوچکترین اعتراضی نمیکنن.حالا عارف شده.
  17
  33
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  تا ۴تا کتاب می خونن ظرفیت ندارن عارف اسکیزوفرنی میشن ! این برای توسری خوردنه بخاطر اینه که جنایتکاران راحتتر جنایت بکنند ومامنفعلانه بگیم که بله زندگی کوتاهه، بی خیال خاننها رو به ورزشگاه راه ندن
  7
  20
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  دایی یک ایرانی اصیل و با فرهنگه الانم که می بینید اینطوری خرابش میکنند همه با هدف و برنامه است چون تندروها و جدایی طلبهای نفوذی تلاش میکنند دایی رو مجبور به موضع گیری برای قره باغ بکنند و این آدم آگاه و باسواد میدونه این درگیری برادرکشی هستش و راه حل نظامی نداره و باید قدرتها هر دو طرف رو به مصالحه بکشونند. منطقه ای که ارمنی نشین هستش با اقلیت آذری و این منطقه قبل از اشغال روسها مال ارمنی ها بوده ولی بعد از اشغال برای ایجاد اختلاف و درگیری این مناطق را در استان بقلی قرار دادند. حالا باید یک راه حل منطقی براش پیدا کرد. اگر ما قدرت داشتیم بهترین راه حل ملحق شدن هر دو منطقه به ایران و تشکیل حکومت فدرالی خودگردان برای این دو منطقه بود.
  19
  26
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۶
  ۳۹
  بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان
  با شناختی که از این دایی و برخوردی که داشتم میتونم بگم که ایشون حتی به سایه خودش هم بی احترامی میکنه.اصلا اخلاق ورزشکاری نداره و به ندرت به کسی کمک میکنه.نون رو به نرخ روز میخوره و هر جا برایش صرف کنه همانجاست.الان هم که این چرندیات رو میگه ،حتما منافعش در خطره
  7
  12
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::paksan - ایران، ایران::]. چطور ارمنی نشین بوده که 1میلیون تورک رو از اون منطقه فراری دادن و همین الان 100هزارتا ارمنی توش نیست. در ضمن ارمنستان یک کشور زوری در سرزمین کهن تورکهاس. به هرحال من راضی به مردن ارمنیها هم نیستم چون انسانهای بدی نیستن. اما باید مناطق اشغالی رو بدون بهانه تخلیه کنن.
  23
  9
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  برای یک ادم اخوندزده که تا اخر عمر هم رانت می گرفت سینه جر میدهید و با علی دائی که هیچوقت در جبهه اخوندیسم سینه نزده ساز مخالف میزنید! هر انسان طبیعی از روز اول تولد تا زمان مرگ می اموزد و متحول میشود و به روز کردن کامپیوتر مغز هم بسیار مفید هست و این نشان میدهد که علی دائی ادم باشعوری هست و فقط دگم های مذهبی یا چپول روی یک عقیده دخیل می بندند و مثل ساروج غیر قابل انعطاف باقی میمانند
  6
  20
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۴
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::kasa-123 - وین، اتریش::]. گرامی . اصلا کاری به دایی ندارم . اما شما که شجاعانه از اتریش میگی لنگش کن ؛ آیا تک تک اعضای فامیل عزیز شما مبارز و فعال سیاسی هستند ؟. من شخصا یک برادر سیاسی چپگرا داشتم که در ۶۷ اعدام شد ؛ اما در عین حال به سایر اعضای فامیل و یا هر کس دیگر توهین هم نمیکنم که چرا فعالیت سیاسی نمیکنند .
  1
  0
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. اصلا منصفانه نیست که ایرانیان خارج از کشور بر کسانیکه در داخل مملکت خرده بگیرند که چرا رو به سینه ی توپ نمی ایستند. یک فریاد اعتراضی در داخل اهمیتش بیشتر از 1000 صفحه از انتقادات من است
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
  نظر شما چیست؟