جلالی: به بندر رجایی و مس سرچشمه حمله سایبری شد، دنبال امن‌سازی نطنز هستیم

رادیو فردا :رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تایید حمله سایبری به بندر «شهید رجایی» و مجمتع مس سرچشمه گفته است حمله سایبری به زیرساخت‌های این دو مجموعه صورت گرفته ولی «موجب نابودی» زیرساخت‌ها نشده است.

به گزارش ایسنا، غلامرضا جلالی روز دوشنبه ۲۸ مهرماه در یک نشست خبری گفت در سال گذشته ۲ تا ۳ مورد حمله سایبری که «توام با تخریب» زیرساخت‌ها بوده، داشته‌ایم ولی جزییاتی درباره این حملات ارائه نداده است.

آقای جلالی در عین حال تاکید کرده است که در سال جاری «در حوزه هسته‌ای تهدید سایبری جدی نداشته‌ایم» ولی «امن‌سازی نطنز برای جلوگیری از تهدیدات سایبری» در دستورکار است.

به گفته رئیس سازمان پدافند غیرعامل، طرح پدافند هسته‌ای در ۷ استان تهیه شده و در استان‌های تهران، قم و بوشهر «مواردی برای رزمایش پدافند هسته‌ای» انجام شده است.

تیرماه امسال پس از وقوع یک انفجار در تاسیسات غنی‌ساز نطنز، گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال حمله سایبری یا هوایی به این مرکز مطرح شد ولی مقام‌های حکومت ایران با رد این گمانه‌زنی از «خرابکاری عناصر داخلی» در این ماجرا خبر دادند.

اردیبهشت‌ماه امسال نیز گزارش‌هایی درباره یک حمله سایبری گسترده به بندر شهید رجایی منتشر شد.

روزنامه آمریکایی واشینگتن پست روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه در گزارشی نوشت که اسرائیل پشت پرده یک حمله سایبری «دقیق» به بندر رجایی در جنوب ایران بوده است.

بر اساس این گزارش‌ها به نقل از مقاماتی که به نام‌شان اشاره نشده، این حمله از جمله فعالیت‌های اصلی مانند بارگیری و تخلیه کشتی‌ها در این بندر را به‌شدت مختل کرد و این اختلال تا چند روز ادامه داشت.

گزارش‌ها درباره حمله سایبری به مجتمع سرچشمه کرمان در برخی رسانه‌ها هفته گذشته منتشر شد ولی مقام‌های دولت ایران واکنشی به این گزارش‌ها نشان ندادند.

۲۳ مهرماه امسال نیز مرکز امداد رایانه‌ای وزارت ارتباطات حمله سایبری به دو سازمان دولتی را تأیید کرد. یکی از سازمان‌ها، سازمان بنادر و کشتیرانی ایران بود.

برخی رسانه‌ها هم گزارش دادند که سازمان دومی که مورد حمله سایبری قرار گرفته، وزارت راه و شهرسازی بوده است.

تاکنون گزارشی در مورد عاملان و مسئولان بسیاری از این حملات منتشر نشده ولی در گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای بیشترین اشارات درباره حملات سایبری به ایران متوجه دولت اسرائیل است.

حملات سایبری اسرائیل و ایران در حالی به جنگ غیرمستقیم چند ساله میان این دو دشمن دیرینه در منطقه، از جمله در سوریه، افزوده شده که دولت اسرائیل، مقابله با ایران را همچنان یکی از سرفصل‌های اهداف اصلی خود تعیین کرده است.

افزایش حملات سایبری در ماه‌های اخیر باعث شد مرداد امسال، ستاد کل نیروهای مسلح ایران، برای نخستین بار در بیانیه‌ای تفصیلی، بدون اشاره به نام هیچ کشوری هشدار بدهد که اگر حمله‌های سایبری «به زیرساخت‌های حیاتی کشور» به «آستانه حمله مسلحانه متعارف ارتقاء یابد»، نیروهای مسلح ایران «حق دفاع مشروع» دارند
+14
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.