درگیری‌های آذربایجان و ارمنستان استان‌های ترک‌نشین ایران را بار دیگر متشنج کرد

شماری از مردم استان‌های شمال غرب ایران با دیگر در اعتراض به آنچه «سیاست‌های تهران در حمایت از ایروان در جنگ جاری میان آذربایجان و ارمنستان درباره منطقه ناگورنو قره‌باغ» می‌دانند، روز یکشنبه 18 اکتبر 2020 به خیابان‌های شهرهای تبریز، اورمیه، اردبیل، سلماس و چند شهر دیگر آمده شعارهایی در حمایت از جمهوری آذربایجان سردادند.

پیش از این نیز مناطق ترک‌نشین و همچنین مناطقی در پایتخت ایران شاهد تظاهرات آذربایجانی‌ها در حمایت از باکو در نزاع با ارمنستان بر سر قره‌باغ بود.

معترضان مدعی هستند که تهران «ارسال سلاح و مهمات از سوی روسیه و از طریق خاک ایران به ارمنستان» را تسهیل می‌کند به همین منظور خواستار بسته شدن گذرگاه مرزی «نوردوز» شدند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که حضور نیروهای امنیتی در مناطقی که معترضان در آنها حضور یافته‌اند، به شکل چشمگیری بیشتر شده است. پیشتر ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد کاروان‌های حامل تسلیحات سنگین از شهرهای استان‌های ترک‌نشین در حال عبور هستند. مقصد این کاروان‌های حامل تسلیحات در ویدئوها مشخص نیست ولی کاربران آذربایجانی شبکه‌های اجتماعی گفتند که این تسلیحات به مقصد ارمنستان حمل شده‌اند اما تهران این گزارش‌ها را قویا تکذیب کرد و بر بی‌طرفی در قبال جنگ در قفقاز جنوبی تاکید کرد.

پیش از این مجله فارین‌پالیسی با انتشار مقاله‌ای بر این موضوع تاکید کرد که درگیری بین آذربایجان و ارمنستان در بدترین زمان ممکن برای ایران رخ داد.

براساس این مقاله نگرانی جدی در زمینه کشیده شدن درگیری‌های ارمنی-آذری به داخل ایران به وجود آورده؛ درگیری‌هایی که می‌توانند امنیت داخلی ایران را به شکل مستقیم تهدید کنند و این موضوع دست‌های ایران را بسته است. در واقع ایران می‌خواهد نقشی در این درگیری‌ها ایفا کند ولی توان این کار را ندارد.

در اوایل اکتبر 2020 نمایندگان رهبر ایران در استان‌های شمال غرب که محل سکونت آذری‌هاست، بیانیه مشترکی در حمایت از آذربایجان صادر و اعلام کردند که منطقه قره‌باغ به باکو تعلق دارد.

همزمان با این بیانیه ایران اعلام کرد آسمان خود را برای پروازهای روسیه برای حمایت از ارمنستان باز می‌کند. این موضوع اعتراضات گسترده‌ای را نه تنها در استان‌های شمال غرب ایران بلکه حتی در تهران موجب شد و معترضان شعارهای «قره‌باغ مال ماست و مال ما خواهد ماند» سر دادند.

در پی این اعتراضات حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اکبر ولایتی مشاور ارشد رهبر ایران در امور بین‌الملل را بر آن داشت فورا از ارمنستان بخواهند از سرزمین‌های آذربایجان خارج شود.

این نگرانی‌ها درباره اعتراضات مردمی در ایران، تهران را بر آن داشت که همکاری‌های نزدیک باکو-تل‌آویو را در نظر نگرفته و از آذربایجان اعلام حمایت کند. آذربایجان که یکی از چهار کشور با اکثریت شیعه در جهان است که روابط اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی نزدیکی با تل‌آویو دشمن دیرینه تهران دارد.
+7
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  دمتون گرم. یاشاسین.
  75
  19
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۶
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  استانهای آذری نشین نه ترک نشین . ما در ایران ترک نداریم و نمی خواهیم که داشته باشیم و نخواهیم داشت ولی بجای ترک تعدادی پان ترک یا همان خائن و ترک جدایی طلب داریم که آرزوی کثیف و پوچِ جدایی طلبیشون رو به گورِ ابدی میبرند . جای پان تورکها و خائنینِ پان تورک توی همون تورکستان یا همون عثمان آباد هست . پاینده ایران ❤ جاوید شاه ❤
  25
  74
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  واقعا تبریز از خودش خجالت نمی کشد ؟ شهری که انقلاب مشروطه را به پیروزی رساند در 18 تیر در سال 88 و در 98 ساکت بوده و فقط در حمایت از حمله ترکیه به کردها یا حمله جمهوری باکو به ارمنی ها به خیابان می آید چه بر سر تبریز آمده ؟
  19
  26
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۱
  ۵۸
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  این اشخاص فامیل و اقروباشون داره کشته میشه ، باید اعتراض بکنن و آذربایجان باید زمین و خون کسانی را که ارامنه در شهرهای شمال غرب ایران قتل عام کردن راباید پس بدهد.با وجودی که عاشق ایرانم هنوز متوجه نفرت یک تعداد از ترک ،آذری ،عرب.افقانستانیها،. اروپایی‌ها ،هندی و پاکستانیها وووو نشدم !! لطفا ما را هم آگاه کنید چه ملتی وچه مردمی در این دنیای بزرگ به تیپ شما می‌خورد و به مزاج شما سازگار است؟؟
  21
  12
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۶
  ۳۰
  zende bad pars - باکو، آذربایجان
  یکم یونجه بشون بدن آروم بشن.
  26
  23
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  شما که اعتراض بلدید اول بخاطر اوضاع ایران به آخوند اعتراض کنید، آذربایجان و ارمنستان پیشکش.
  14
  18
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اذربایجان و ارمنستان لقمه ی از دهانشان بزرگتر برداشتند و عر و تیز کردند تا بیگ باس یعنی مبصر بزرگ ان ها را به مسکو برد و گوششان را کشید که دست از هاری های نژادی بکشند. مخصوصا اذربایجان را که به کمک ادمخورهای اردوغان و داعش فکر میکردند با یک حمله ی گاز انبری کار را تمام و در قرن بیستم و یکم پرچم اسلام را در قلب کفار فرو میکنند که خوشبختانه توپوزی خورد تا مزاحم ملت صلح جوی ارمنستان نشود
  15
  20
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۷
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  همین امروز پرزیدنت ترامپ در سخنرانی در نوادا با صدای رسا از ارامنه به عنوانِ مردمانی سختکوش که " عاشق سرزمینشان هستند " به نیکی‌ یاد کرد ! این در حالیست که ما ایرانی‌ها دائما باید نگرانِ خیانتِ پان ترک‌ها و جدایی‌ِ استان‌های شمالی باشیم ! .....
  17
  23
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۴
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  تو که جرر میخوری برا ترکا پس دیپورت شو همونجا.ایران برای ...های خائن نیست!بزودی
  17
  12
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۸
  ۵۸
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::zende bad pars - باکو، آذربایجان::]. ادب و شعور را نمیشه از بازار خرید ، تا زمانیکه آدم‌هایی مثل شما هست اخوندو دیکتاتور ‌مشکلات در ایران ماندگار است ‌تو و امثال تو مستحق همین رژیم وحوبابی هستید که توش زندگی میکنید. حیف به اون اسم زنده باد پارس که واسه خودت درست کردی. مواظب باش آتیش نگیری!!
  7
  10
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
  ۴۱
  paviz - مسکو، روسیه

  آرا! یعنی پتر یکم که در نامه‌ای به میخائیل ماتیوشکین، فرمانده روسی مستقر در رشت، دستور می دهد ارمنی‌ها و سایر مسیحیان به گیلان و مازندران کوچانیده شوند برای این است که از تمامیت ارضی ایران دفاع کنند؟ خود ارمنی ها که با افتخار می گویند دوش به دوش روسها علیه ایران جنگیدند معنی اش این می شود که آذری ها تجزیه طلب هستند؟ قریب به یقین گواهی می دهم هیچ قومی باندازه آذری ها امتحان وفاداری به ایران پس نداده اند. با سربلندی، در نظر داشته باشید لطفا! روسها هم که استاد خیانت هستند و می دانند که خاین اعتماد را نشاید آرارات و اطراف را با پیمان قارص دادند به عثمانی! این پاشانیان بخت برگشته هم که وضعیت اسف بار روسیه را دید سیاست ضد روسی متمایل غرب پیش گرفته بود. جاده ها و پل های سمت ترکیه را شروع به ترمیم کرده بود وخلاصه از قبله مسکو هم گمان نکنم انتظار معجزه سودی داشته باشد! برعکس بقول عمو مانوک موج ضد روسی بسازید ایران آزاد می شود. ارامنه ایران بهترین ارامنه جهان! ترکهای آنطرفها هم غیر قابل تحمل ترین انسانها در بازی cs:go حداقلش! ولی حرف حق را
  9
  30
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  با ... که افکار ...مغزیشون رو در اینجا کامنت میزارن منم ترجیح میدم ملت تورک ایران از نژادهای افغانی و پاکستانی و عراقی که به ایران مهاجرت کردن و جمعیت غیر تورکها رو تشکیل دادن جدا بشیم. طبیعتا تهران هم مال تورکهاس و شما جماعت شهرستانی ... میتونید یه پایتخت جدید پیدا کنید و بچه تهران بشید. ....
  6
  6
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این اردوغان فکر کرد که دنیا متولی ندارد. ادمکش های خودش را به اذربایجان فرستاد و چند روزی عر و تیز کروند تا روسیه وزارای امورخارجه دو طرف را به مسکو فرا خواند و مذاکرات با لاوروف حدود 10 ساعت طول کشید و هیچ چیز هم عوض نشد ولی اردوغان توپوزی خورد
  6
  15
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۹
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  طرف اونقد با ادب کامنت گذاشته که سایت مجبور شده نصفِ کامنتِ یارو رو سانسور کنه! از همینجا پیداست که با چه موجوداتی طرف هستیم !
  5
  3
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۴
  نظر شما چیست؟