بریدن سر یک معلم؛ مهاجم به تازگی اجازه اقامت ۱۰ ساله فرانسه را گرفته بود

ساموئل پتی معلم ۴۷ تاریخ که به خاطر نشان دادن کاریکاتور پیامبر اسلام به شاگردانش کشته شدبی بی سی :دادستان پرونده قتل یک معلم در فرانسه گفته مهاجم ۱۸ ساله چچنی‌تبار که سر معلم تاریخ را بریده، به تازگی اقامت ده ساله فرانسه را دریافت کرده بوده است. مقام‌های قضائی گفته‌اند او بیرون مدرسه ایستاده و از دانش‌آموزان سراغ ساموئل پتی، معلم تاریخ را گرفته که او را نشانش دهند.

عبدالله ابویزیدویچ که امروز نامش اعلام شد، عکس ساموئل پتی، معلم تاریخ مدرسه‌ای در حومه پاریس را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود. آقای پتی تصویر کاریکاتور مجله فکاهی شارلی ابدو از پیامبر اسلام را در کلاس آزادی بیان به دانش‌آموزانش نشان داده بود.

دادستان "مبارزه با جرایم تروریستی" در فرانسه امروز جزئیات بیشتری را از حمله دیروز عصر جمعه در نزدیکی مدرسه راهنمایی در فرانسه اعلام کرد.

ژان فرانسوا ریچارد گفته که نام مهاجم عبدالله ابویزیدویچ، متولد ۱۲ مارس ۲۰۰۲ مسکو در روسیه و شهروند چچنی‌تبار این کشور بوده که در فرانسه درخواست پناهندگی داده و از مارس امسال یعنی حدود شش ماه پیش اجازه اقامت ده ساله فرانسه را تا سال ۲۰۱۳ کسب کرده است.

به گفته دادستان فرانسوی، دستگاه‌های اطلاعاتی فرانسه او را تحت نظر نداشتند، چون قبلا سابقه‌ای نداشته است.

امروز مقام‌های قضایی فرانسه گفته‌اند که ۹ نفر را در ارتباط با بریدن سر یک معلم بازداشت کرده‌اند، از جمله والدین یکی از دانش‌آموزان مدرسه.
دانش‌آموزان در مدرسه برای معلمشان گل گذاشته‌اندرسانه‌های فرانسه می‌گویند معلمی که شب گذشته در خیابان سر بریده شد، بعد از نشان دادن کاریکاتور پیامبر به دانش‌آموزان بارها هدف تهدید قرار گرفته بود.

شب گذشته بعد از آنکه مردی با فریاد الله‌اکبر معلم را با چاقو سر برید، پلیس در نزدیکی محل قتل به مهاجم حمله کرد و او را با گلوله کشت.

این قتل در زمانی اتفاق می‌افتد که پرونده محاکمه حمله گروه‌های اسلام‌گرا به مجله شارلی ابدو در پاریس در جریان است. این مجله فکاهی در سال ۲۰۱۵ بعد از انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام مورد حمله قرار گرفت و ۱۲ نفر از کارکنان آن از جمله سردبیر کشته شدند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه دیشب به محل حادثه در شهری در شمال غربی پاریس رفت و گفت این حمله تمام ویژگی‌های یک "حمله تروریستی اسلامگرایانه" را دارد و معلم مدرسه به خاطر "آموزش آزادی بیان" به قتل رسیده است.

او به معلم‌ها اطمینان داده که از آنها محافظت خواهد کرد.
روی تابلو نوشته‌اند: "من معلم هستم" یادآور جمله‌ای که در زمان حمله به شارلی ابدو فراگیر شد "من شارلی ابدو هستم"از حمله چه می‌دانیم؟
حادثه ساعت ۵ عصر به وقت محلی نزدیک یک مدرسه راهنمایی اتفاق افتاد. مهاجم جوان با چاقو به معلم حمله کرد و سر او را برید. شاهدان عینی گفته‌اند که او "الله اکبر" می‌گفت.

قتل در شهر کنفلان سنتاونورین در ۳۰ کیلومتری شمال غربی پاریس پایتخت فرانسه روی داد.

ظاهرا مهاجم به سرعت از صحنه گریخته بود اما مردم با پلیس تماس گرفته بودند و پلیس با تعقیب مهاجم او را کشت.

پلیس می‌گوید از او خواسته تسلیم شود اما مهاجم تهدید کرده و پلیس به روی او آتش گشوده و او کمی بعد جان داده است.
مهاجم چه کسی است؟
به گزارش رسانه‌های فرانسه متهم یک جوان هجده ساله است که در مسکو به دنیا آمده اما اصالتا چچنی است.

پدربزرگ و دو برادر او جزو ۹ نفری هستند که تا کنون بازداشت شده‌اند.

او متولد ۱۲ مارس ۲۰۰۲ مسکو در روسیه است. فرانسه با درخواست پناهندگی او در مارس امسال موافقت کرده و به او اجازه اقامت ده ساله داده است.
والدین و دانش‌آموزان به سوی مدرسه‌ای می‌روند که معلم آن کشته شده استقربانی که بود؟
ساموئل پتی معلم ۴۷ ساله تاریخ و جغرافی درس می‌داد.

او اوایل این ماه کلاسی را با موضوع آزادی بیان شروع کرد.

گفته می‌شود او زمانی که درباره ماجرای نشریه شارلی ابدو صحبت می‌کرده، خواسته کاریکاتور پیامبر را نشان دهد اما قبل از آن بر اساس گزارش‌ها از دانش‌آموزان مسلمان خود خواسته بوده که اگر فکر می‌کنند ممکن است تصاویر برای آنها آزاردهنده باشد، اجازه دارند کلاس را ترک کنند.

والدین چند دانش‌آموز از این معلم شکایت کرده بودند و به گزارش رسانه‌های فرانسه آقای پتی پیش از مرگ چند پیغام ناشناس تهدید دریافت کرده بود.

نوردین شائودی، مادر یکی از دانش‌آموزان به خبرگزاری فرانسه گفته است: "پسرم می‌گوید آقای پتی معلمی بسیار مهربان، فوق‌العاده خوب و رفتارش بسیار دوستانه بود."
واکنش فرانسویان چه بود؟
در پارلمان فرانسه نمایندگان به احترام معلمی که کشته شد ایستادند و حادثه "تروریستی" را محکوم کردند.

رهبران مسلمان در فرانسه هم این حمله را محکوم کردند. طارق اوبرو، امام مسجد بوردو به شبکه فرانس اینتر گفت: این مدنیت نیست که یک انسان بی‌گناه کشته شود. این بربریت است."

دیشب ژرار دارمنین، وزیر کشور فرانسه سفرش را به مراکش نیمه‌تمام گذاشت و به پاریس بازگشت.

ژان میشل بلانکور، وزیر آموزش فرانسه هم در توییترش این حمله را "حمله به ملت فرانسه" توصیف کرده است. او ضمن همدردی با خانواده این معلم گفته اتحاد تنها راه مقابله با "هیولای تروریسم اسلامی" در فرانسه است.

شارلی ابدو در واکنش به حمله روز جمعه در حساب توییتری خود نوشته است: "عدم مدارا به سطحی تازه رسیده و به نظر می‌رسد برای ارعاب در کشور از هیچ چیز فروگذار نمی‌کنند."
+40
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  جنایت غم انگیز و وحشیانه ای که انسان رو دچار حیرت می کنه که به خاطر چه موضوعات پوچی ، یک تصویر کارتونی، جان انسانی که خدا با تمام حکمت و دانایی آفریده ، می گیرند. اسلام دین صلح و دوستی است که متاسفانه تبدیل به خشونت و جنایت شده. همین نادان ها باعث می شن که مسلمانان بدنام شن.
  35
  37
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  ان جوان چگونه توانسته در روز روشن سر این معلم را ببرد انهم در داخل شهر؟ ایا ان معلم بدونه انکه از خود دفاعی کند اجازه داده که ان جوان 18 ساله سرش را ببرد ؟
  44
  7
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  فرانسویها هم یه تعصبی روی این انقلاب هائیتی دارند،مثل امثال همین ابویزیدوف. چون لکه ننگ فرانسه محسوب میشه که سیاهان هائیتی رو برده کرده بود و ننگ تر اینکه همزمان با انقلاب فرانسه بوده. توی مدارس فرانسه زنگ تاریخ اصلا انقلاب هائیتی رو سانسور کردن و برعکس انقلاب فرانسه رو درخشان.
  25
  4
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. موضوع بغرض است. این حادثه مشابه حادثه شارلی ابدوست. 1)چرا معلم با اینکه می داند این کار باعث تحریک سلفی ها می شود باز به انجام آن مبادرت می کند. او به دانش آموزان مسلمان هشدار داده بود که میتوانند کلاس را ترک کنند پس از سرانجام عمل خویش آگاه بوده. 2) او بارها پیام تهدید آمیز دریافت کرده ولی پلیس را در جریان نگذاشته و بر کار خود اصرار داشته است. 3) چگونه بودن هیچ محافظی (با اینکه تهدید شده بود) مدرسه را ترک کرده. و چگونه یک فرد 18 ساله توانسته سر اور ا ببرد؟. 4) مهاجم چرا سر را بریده و به چاقو زدن و یا شلیک گلوله اکتفا نکرده؟ آن هم جلو مدرسه؟ چرا مردم و دیگران مانع کار او نشدند؟ چرا معلم از خود دفاع نکرده و به داخل مدرسه فرار نکرده؟. 5) باز همان سئوال تکراری. اگر بر طبق قانون فرانسه آزادی بیان وجود دارد چرا انکار هولوکاست و نقد یهودیان و اسراییل جرم است؟
  25
  11
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  ننگ بر این بربریت و وحشیگری. شرم بر اروپا که اینقدر به اسلام گرایان افراطی رو داده. اگر این آشغالها رو دسته دسته بر میگردوندید به اون جهنم دره‌ای که ازش اومدند بیرون این اتفاق نمیفتاد.
  3
  44
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۲
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  این چچنی ها که وحشی هستند و تو روسیه هم خیلی کنترل می شوند چون اینها یادگار دوران استیلای مغول در روسیه هستند و اینها به شدت به خونریزی علاقه دارند و هر جا جنگی باشه چه سوریه و چه لیبی و چه قره باغ می روند و می جنگند بخاطر همین هم پوتین یک گولاخ به نام غدیراف را انداخته تو چچن و بهش گفته اینها رالهشون کن جواب حقوق بشری ها هم با من یعنی با اینها باید اینطوری رفتار کرد ولی در مورد کلاس آزادی بیان آیا این معلم می توانسته به عنوان آزادی بیان انکار هالاکاست را هم در کلاسش بگنجاند ؟ انکار هالاکاست در فرانسه جریمه ندارد بلکه مجازات زندان دارد این استاندارد دوگانه است اگر حرف از آزادی بیان می زنیم همه باید آزاد باشند در هر موردی حرف بزنند
  12
  17
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. میشه نشون بدی کجای اسلام دین صلح و دوستی است!؟ ١٣ سال تو مکه با صلح و دوستی هیچ غلطی نکرد. برو بگرد توی قران کجاش نوشت والله یحب الکافرین اگر دین صلح هست. توی تازی نامه اتون بیشتر از کلمه قتل استفاده شده تا حُب. دیگه برو تا اخرش. دینی که همون اول خداش فقط با "الذین امنوا" کار داره و دیوار کشیده بین مؤمنین و بقیه، بدرد لای جرز دیوار هم نمیخوره.
  7
  44
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بارها عرض کرده ام هرکس هر چقدر بیشتر باورمند قوانین اسلامی بشود مثل داعش وحشی تر میشود
  5
  37
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. دین صلح!؟ شوخی میکنی؟ سرتاسر تاریخ اسلام مالامال اززور و جنایت و سربریدن و انواع زشتی هست.
  6
  45
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. مسلمانان در کشورهایی که حکومت میکردند با زیردستان نسبت به دیگران مصالحه آمیز تر رفتار کردند ...مثلا 6 قرن بر هندوستان حکومت کردند و بناهایی مثل تاج محل یادگار آنهاست و معابد هندوها رو که مشرک حساب میشند خراب نکردند با آنها زندگی کردند حتی در انقلاب هند هم همدوش هم مبارزه کردند. در اسپانیا و سیسیل مسیحی و یهودی رو در مدارس خودشون آموزش دادند این درحالی بود که مسیحیان یهودی و مسلمان و حتی فرق های دیگر مسیحی رو تحمل نمیکردند و اونها رو قتل عام کردند...زرتشیان مزدکیها و مانویها رو نسل کشی کردند....
  32
  4
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. یه سری آدمها هست مخصوصا در جوامعی که مشکل دارند مثل همون چچن یا افغانستان یا پاکستان یا همین عراق و سوریه که بچه ها در زمان جنگ بزرگ میشند ...اینا از بچگی عصبی میشند دنبال بهانه میگردند برای کشتن و کشته شدن ...توی محل خودمون داشتیم در قدیم که بعضیها که جبهه شهید شده بودند واقعا اینطوری بودند یعنی یارو جبهه نمیرفت یه جور دیگه توی دعوا یا قاچاق و درگیری با پلیس خودش رو به کشت میداد. وقتی یه جامعه مشکل داره آدمای اینطوری توش زیاد میشه و یه روز یکیشون ممکنه اینطوری یه کاریکاتور رو بهانه بکنه ....در کل عمل این شخص ربط به تاریخ و دین و اینا نداره.
  8
  10
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این هم نتیجه پناه دادن به قبله مستضعفان جهان، روح الله خمینی، و با سلام و صلوات به ایران فرستادنش.
  2
  17
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیزم مسلمانان ایران باندازه ی مسلمانان دیگر قشری نیستند بهمین دلیل در ایران تروریست انتحاری نداریم ولی در سایر ممالک چنین نیست و بهمین دلیل کشورهای اسلامی دیگر خالی از یهودیان شده اند
  3
  4
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۰
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. همیشه نیمه خالی لیوان رو نبینید. مسلمانان خوبی هم بوده اند. مسلمانان هم مثل پیروان ادیان دیگه خوب و بد دارند. همه دین ها هم نقاط ضعف و قوت دارند. اونچه منزه و بی نقص هستش ذات مقدس الهی است که انسان شناخت و معرفتش نسبت به اون خیلی کمه.
  13
  3
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۷
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. احتمالا غافلگیر کرده. کسی خون ئجلوی چشمشو بگیره، خیلی کارها می تونه بکنه.
  2
  7
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۹
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. اون انقلاب هاییتی نبود و بلکه شورش بود. و اینکه اون بردگان هرچه سفید پوست دیدند رو کشتند. و بعد خروج فرانسه هم به خونریزی و جنگ با خودشون پرداختند تا دهه های اخیر هم ادامه داشت. و اینکه در اخبار مختلف چیزی راجع به هاییتی و این واقعه نخوندم. مگه اینکه شما بیشتر جزییات واقعه تروریستی رو می دونید.
  3
  6
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۳
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. چچن ها به خاطر انتساب به مغول ها وحشی نیستند- گو اینکه مغول های امروزه آرام ترین ملت ها هستند- به خاطر اعتقادات اسلام وهابی و سلفی هست که وحشی هستند.
  2
  11
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۶
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  محمد دستور ترور یک زن شاعر و مردان شاعری که علیه او شعر می گفتند و قرآن را به چالش می کشیدند دستور ترور صادر میکرد.منابع تاریخیش هم کاملا موجود است! یهودیان را در خیبر محاصره کرد و مردان و پسران بالغ را سربرید و زن یهودی شوهر کشته را همان شب به زنی گرفت! آذریهای متعصب به دین چیو میخواین پنهان کنین!؟خودتونم میدونین که اسلام حقیقی چی هست؟آیات توبه و نساءو بقیه سوره ها که علنا میگه داستان چیه؟! کیو می خواین گول بزنین
  3
  12
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۶
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. مالشگران این دین خونین در نوشتن چرندیات برای پوشاندن جنایات فقط تکرار تکرار. مگر در دینتان و کتابتان به وضوح ننوشته کافران باید با زجر کشته شوند مگر.... کثیفترین بیماری جنسی حلال نیست مگر شهر نوی خصوصی تعدد زوجات وجود ندارد چطور یک زن شوهر دار اگر با مرد دیگری باشد مجازاتش مرگ است ولی مرد اسلامی جلوی چشم او زنان دیگر را به اتاق خواب می برد مگر قطع دست و پای دزد در دینتان نیست شلاق زدن مجرم و غزوات جنگ به طمع ثروت کشورها همه ی این اعمال کثیف در ایران ما.......نه شما... انجام شد ولی چون اجداد شما جزو همان جناینکاران بودند نابینای مطلق در برابر سیاهیها. خودتانید همه بیسواد و ..خ ...نیستند.
  5
  8
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۹
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. فرانسه یک قرن قهوه و کاکائو هائیتی رو دزدید و با برده کردن سیاهان هائیتی . تمام قهوه و کاکائو وشکر فراتسه و اروپا ازآمریکا بخصوص هائیتی بود معلومه که به این راحتی فرانسه راضی نمیشه مجبورا سیاهان با جنگ فرانسویها رو بیرون کردن . این انقلاب اولین انقلاب موفق سیاهان در قاره آمریکا بود بعدازان سیاهان بیدار شدن و یکی یکی سفیدها رو بیرون کردن . برای همین انقلاب هائیتی خیلی مهم بوددر تاریخ قاره آمریکا. ولی فرانسویها از تاریخ مدارس خودشون سانسورش کردن تا تبلیغ انقلاب فرانسه لطمه نخوره، با تبلیغ انقلاب فرانسه گوش دنیا رو کر کردن و همزمان داشتن ملت هائیتی رو می چاپیدن. البته بعد از فرار از هائیتی تنها رو بدهکار کردن، اقتصاد هائیتی تا مدتها بدهکاری داشت و برشکسته، بخاطر قرارداد قهوه و کاکائو که فرانسه سودش رو برده بود
  0
  1
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. صد در صد چنین هست که می فرمائید. من در سنجش، ادمیان را با توجه به میزان انسانیت به خوب و بد تقسیم می کنم و بهمین دلیل در زندگانی دوستان مسلمانی داشته ام مثل گل. اما ما در اینجا داریم از مکتب ها سخن میرانیم و نه ادمیان و نژادها. البته تعداد مسلمانان خوب بسیار بیشتر از تعداد مسلمانان بد هست. در نتیجه ما مسلمان خوب داریم اما هرگز اسلام خوب نداریم. ان ها بدلیل دریافت خصایل نیکو در تربیت خانوادگی ادمیان مثبتی هستند و هرگز قوانین سراسر زشت اسلامی را پیاده نمی کنند. هر کس تا هر درجه بیشتر مسلمان شود مثل داعش و حزب الله بیشتر وحشی میشود و جنایت برای رضای خدا را فرا میگیرد
  1
  6
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Chokam - ری، ایران::]. دموکراسی در فرانسه فقط جنبه ی داخلی دارد و ان ها تنبل ترین و استعمارگرترین ملت دنیا هستند.
  1
  3
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Parinaz Iran - پراگ، چک::]. در دنیای ماقبل مدرن خشونت حرف اول را میزده است و همه دنیا اینچنین بوده. بطور نسبی جوامع مسلمان و حکمرانان آنها نسبت به دیگران که همزمان آنها بوده اند تحمل و مهربانی بیشتری از خود نشان میداده اند.
  2
  3
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. هیچ حکومتی معاند رو تحمل نمیکنه. حتی در قرن بیست و بیست و یکم . بله یکنفر هم نبوده دو سه نفر بودند که وقتی پیغمبر پیام یگانگی خودش رو میداده معمولا مسخره میکردند یا عمدا صداهایی در میاوردند که صداش به کسی نرسه یا میامدند حرفش رو قبول میکردند ولی فردا صبح باز عمدا اونرو نفی میکردند ....بنی قریضه پیمان بستند و عمدا در میانه جنگ پیمان خودشون رو شکستند ...سزای خائن هم معلوم هست همین امروزش هم همین هست!!! باید تاریخ بدانی تا راجع به تاریخ حرف بزنی وگرنه بیخودی اینجا وقت میگیری.
  3
  3
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. مسئله اسلام نیست ..اون 18 ساله شاید ازش بپرسی چیزی از اسلام ندونه ...مثل پیروان شیخ شمیل که هدفشون فقط جنگ با روسها بود چون اونها رو غاصب میدیدند که اومده سرزمینشون رو بگیره پس با تکیه بر دین خودشون جنگ میکردند ولی واقعا نمیدونستند اسلام چی هست فقط میگفتند غزوات . خود شیخ شمیل هم یه صوفی بود از نقشبندیهای اون منطقه.
  4
  2
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. در دنیای ماقبل مدرن کوروش لوحه حقوق بشر را از خودش بجا گذاشت ولی مسلمان ها با ضربات شمشیر دین خود را تحمیل کردند. ماله نکشید. اگر ما آذری ها هم بازماندگان یورش مغول باشیم، غلط میکنیم که در مورد خشونت یکی و مهربانی دیگری اظهار نظر بکنیم. در نهایت باید شنونده باشیم و بیاموزیم که با ....زیادی زدن اعتبار نداشته خود را پایمال میکنیم. به بیان ساده تر، .....!
  5
  2
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::Chokam - ری، ایران. رمان « بوگ ژارگال» ویکتورهوگو رو مطالعه کنید.
  1
  1
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. کاش درب همه مساجد،معابد، کلیساها رو می بستن. هیچ کس هم دینش رو علنی به کسی نمی گفت. دین یک امر شخصی می موند. بیشتر مشکلات حل می شد.
  1
  2
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیزم درست می فرمائید اما حتما ادرس غلط میدهید. امکان دارد که این جوان 18 ساله چیزی از اسلام نداند ولی قران و تمام اسلام پر از دستورات جنایت هست و کسانیکه تحت تاثیر اسلام ناب محمدی هستند این بداموزی ها را فرا گرفته و به این جوان انتقال داده اند. شعار جدیدی در فیسبوک گذاشته ام. ما مسلمان خوب داریم ولی اسلام خوب نداریم! شما هم که مطمئنم انسان مسئولی هستی بهتر است که خودت را از فرهنگ وحوش عربستان در 1400 سال قبل دور کنی
  2
  4
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۵
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. باز حرفهای بی ارزش میزنی؟ استوانه کورش معنیش این نیست که کورش خشونت نداشته...بر اثر شرایط کورش مادی موفق شد بابل رو فتح بکنه و با کشوری بسیار پیشرفته مواجه شد که در خواب هم نمیدید ...بنابر این در برابر خدایان بابل و آداب و رسومش سر تعظیم فرود آورد.
  4
  2
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. قبلا بحث کردیم قرآن نسبت به کتاب مقدس خیلی خشونتش کمتر هست . همانطور که یهودییان و مسیحیان میتوانند بدون نابود کردن دینشان زندگی کنند ما هم میتوانیم.
  3
  3
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۵
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. دوست عزیزم من دارم از واقعیت حرف می زنم نه افسانه. رمان ویکتور هوگو اسمش روش هست بهش میگن رمان براساس افسانه است . ویکتور هوگو این افسانه عاشقی رو توی شانزده سالگی بطور مشترک با برادراش نوشت،معروفه به محصولی از برادران هوگو
  0
  1
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. [::Parinaz Iran - پراگ، چک::]. قضاوت شما راجع به عمل شنیع یک تند رو و محکوم کردن یک دین قابل قبول نیست. در همه ادیان تند روهای زیادی وجود دارند که متاسفانه اعمال خود را با دین توجیح می کنند ولی رسانه ها فقط اعمال تندروهای اسلامی را پررنگ نشان می دهند. قتل آن معلم جنایت بود ولی چرا این معلم تصاویری را در ارتباط با اعتقادات دانش‌آموزان نشان داده و چرا مقامات فرانسه این معلم را از اهانت به مقدسات دینی منع نکرده است؟ چرا قانونی در فرانسه برای محاکمه اهانت به ادیان مختلف مانند آنچه در ارتباط با نژاد سامی وجود دارد، تصویب نشده است؟ ایا این معلم می توانسته کاریکاتوری راجعه اسراییل یهودیان و هولوکاست نشان دهد؟ خیر. «علی القره داغی»، دبیرکل اتحادیه علمای مسلمان،با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرد. مفتی اعظم مصر قتل معلم فرانسوی را «اقدامی تروریستی» توصیف کرد. مسلمانان و رهبران اسلامی فرانسه، کشته شدن یک معلم در حومه پاریس را محکوم کردند و خواستار عدم پیوند دادن اسلام با چنین اعمال شنیعی شدند.
  3
  2
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۴
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  ادامه : حافظ شمس‌الدین»، ​​رئیس مسجدجامع پاریس، گفت: از این جنایت وحشت‌زده شده است. وی در توئیتی نوشت: «وحشتناک‌تر آن است که این حمله به نام دین من، اسلام، انجام می‌شود. بس است.». . «طارق اوبرو»، امام جماعت مسجدی در بوردو، نیز اظهار کرد: بسیار غمگین است که عملی غیرقابل قبول به نام دین انجام می‌شود و در عین حال اسلام هیچ ارتباطی با این عمل ناشایست ندارد. برخی سازمان‌ها و شخصیت‌های اسلامی از جمله اتحادیه جهان اسلام و اتحادیه علمای مسلمان و مفتی مصر، این اقدام تروریستی را محکوم کردند. شما دوستان عزیز درست نیست که با تکیه بر مطالب مغرضانه فرود فولادوند رضا فاضلی شجاع الدین شفا و مسعود انصاری کل مسلمانان را بکوبید و هر بار که ما به پاسخ بر می آییم با ما تند برخورد کنید. این رسم دموکراسی نیست. بر طبق بیانیه جهانی حقوق بشر حقوق انسانها از هر دین و نژاد محترم است. آزادی بیان باید شمامل احترام به عقاید دیگران هم شود. ولی متاسفانه این حقوق بارها توسط قدرتهای غربی نقض شده.
  2
  2
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیزم بارها صحبت کرده ایم که .....مذهب جنایت هست و از...... خوشبو ساخت. حالا تو گرفتار مسائل نژادی هستی مشکل خودت هست چون اتئیست و علمگرا هستم و کوچکترین اهمیتی به عقاید اجدادم نمی دهم. پدر من خدا نبود (اتا جان در ترک ها) تا دنبال او بدوم. بجای امثال محمدها سعی میکنم از برتراندراسل ها تلمذ کنم. چرا دیگر از درشکه استفاده نمی کنیم چون اتومبیل امده است. باورها هم به همینگونه هستند. قاطر شده هواپیمای بوئینگ و علم و اندیشه هم از زمان وحوش عربستان خیلی تغییر کرده است
  3
  5
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اگر میبینی با بعضیها بر سر مسائل تاریخی درگیر میشوم دلیلش آنست که آدم آزاده ای هستم. هیچ فرق هم برایم نمیکند. من در دانشگاه با بسیجی و انجمن اسلامی درگیر شده ام با آخوندها بحث میکنم درگیر میشوم. شخصیتهای تاریخی را در برابر هم قرار نده مخصوصا آنها که در اعصار مختلف بوده اند تناقض با هم ندارند که بخواهی اینکار را بکنی. برتراند راسل متفکر قرن بیستمی هست ...مسلمین مدرسه را به اروپا آوردند و اروپائیان دانشگاههای سوربن و آکسفورد و ...را به تقلید از آنها ساختند ...اگر اسلام نبود شاید برتراند راسلی هم نبود .. شخصا زندگی و آثار راسل را مطالعه کرده ام متفکر قوی راسیونالیست بوده و برای حقوق بشر هم کارهایی کرده ولی شخصیت فردی او قابل توجه نیست تناقضهایی در فلسفه زندگی که تعریف کرد پیدا شد که خودش بعدها پشیمان گردید...سعی کنیم عمیقتر فکر کنیم.
  4
  1
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. عزیزم هرگز از خودت پرسیده ای چرا در سایر مذاهب و مکاتب دنیا کمتر از این ادم های مریض و روانی می بینی؟ مذاهب و مکاتب دیگر فرشته نیستند ولی تعلیمات اسلامی شدیدا فاشیستی و فجیع هستند. من قبول دارم که تمام مسلمانها بد نیستند ولی هر کس به دستورات رسول بیشتر نزدیک شود به یقین همچون داعش و حزب الله و طالبان وحشی تر میشود. در تمام قران یک کلمه سخن عشق و دوستی نمی بینی و صدها بار دستورات جنایت و اقتلو اقتلو تکرار شده است
  1
  4
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیزم تو دارای تناقض هستی. بین عقاید اجدادی و پان ترکیسم و حقانیت اسلام و انسانیت و مدرنیسم گیر کرده ای. با بازی های دکتر شریعتی امروزه کار پیش نمی رود. یک روز اسلام داخل بطری بود و شریعتی و بنی صدرها با دروغ سر ملت کلاه گذاشتند ولی امروزه همه جا چهره ی زشتش را اشکار کرده است. بارها از شما و دیگران خواستم که فقط یک صفت خوب از محمد بگوئید و عاجز بودید. این ناخوب یعنی مذهب وحوش عربستان درر 1400 سال پیش حتی یک نکته ی مثبت ندارد. جرات داشته باش و دندان فاسد را بکش و بینداز دور. هر چقدر عجوزه ی اسلام را بزک کنی حقیقت عوض نمیشود
  1
  10
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز متاسفانه رسانه ها در جهت افکار خاصی حرکت می کنند. مسلمانان زیادی در فلسطین لبنان بوسنی الجزایر عراق سوریه میانمار کشته شدند ولی رسانه ها خشونت بر ضد مسلمانان را آن طور که باید پوشش نمی دهند. متاسفانه تبلیغات رسانه ها علیه مسلمانان است.
  1
  1
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. عزیزم چون من بهیچ صورت گرفتار فرقه گرائی و مذهب نیستم تمام مسائل را بدون توجه و تعصب روی مذهب و مکتب می بینم. ضمن اینکه سیستم کمونیستی و مذاهبی مثل یهودیت و مسیحیت دارای عیوب و نقایصی هستند اما در نگرش خالص هیچ باوری مثل اسلام، فاشیستی و مخرب و ضد انسانی نیست. علت کشته شدن عده ی زیادی در فلسطین و سوریه و لبنان و و و هم همین عقاید اسلامی هست که کتاب اصلی اش فقط دستور جنایت میدهد. مخصوصا برای ایرانیان پرستش وحوش عرعری در 1400 سال پیش و تبعیت از کتاب مزخرف انان سم و باعث سیه روزی هست
  0
  5
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
  ۵۱
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  مسخره کردن ادیان ازاد ولی انکار هوکوست مساویست با اعلام جرم و زندان .مرحبا به دموکراسی و ازادی بیان به سبک غربی !
  1
  0
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. ان ها 6 میلیون یهودی را کشته و بعلت شرمساری حتی کراهت دارند که خاطره ی ان زشتی ها را بیاد بیاورند. اما عثمانی 2 میلیون ارمنی را قتل عام کرد و بجای شرمساری چون این زشتی را فتح اسلامی می بیند، اخیرا حدود 1000 ادمخور مسلمان را به قره باغ فرستاد تا باز هم خوی جنایتکارانه اسلامی را به نمایش بگذارند و ارامنه ی مظلوم را قلع و قمع کنند
  0
  5
  ‌سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
  نظر شما چیست؟