معادله‌ای ساده؛ یک اپیدمی به تنهایی گسترش نمی‌یابد ما آن را گسترش می‌دهیم

العربیه :برخی معادلات پزشکی علی‌رغم پیچیدگی ویروس کرونا بسیار ساده است؛ این نتایج تحقیقات یک پزشک سرشناس در سوئیس است. او تأیید کرد که ویروس کرونا در حالی جهان را نابود و میلیون‌ها نفر را به خود مبتلا کرده است و موج جدید فراگیری کووید 19 در اروپا باعث نگرانی‌های فراوان شده است، «به تنهایی گسترش نمی‌یابد، بلکه این ما هستیم که ویروس را از اینجا و آنجا گسترش می‌دهیم.»

از نظر «برتراند لیفرات» رئیس بزرگترین مجتمع بیمارستانی در سوئیس این کار ساده است. مردم باید از قوانین مربوط به محدودیت‌ها، شستن دست، ماسک زدن و دوری از امکان شلوغ پیروی کنند، اگرچه این کارها برای بسیاری از افراد خسته کننده شده است.
«به خودی خود گسترش نمی‌یابد»
او همچنین در مصاحبه با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» ضمن تأکید بر یادآوری همیشگی این محدودیت‌ها به مردم، گفت: «ویروس به خودی خود گسترش نمی‌یابد... ما هستیم که آن را منتشر می‌کنیم. این چیزی است که به اندازه کافی تکرار نمی‌کنیم.»

او ادامه داد: «شرط بندی‌ها بر محور شمار اشخاصی قرار دارد که از تدابیر بهداشتی پیروی خواهند کرد که بر اساس آن به اکثر مردم ، اقتصاد کشور و روند عمومی زندگی اجازه می‌دهد، این مرحله را پشت سر بگذارند.»
نقطه عطف
علاوه بر این او هشدار داد «اگر رعایت نکنید، وارد شرایطی می‌شویم که کنترل آن دشوار است. ما واقعاً در یک نقطه عطف هستیم همه چیز می‌تواند به هر دو صورت انجام شود. مراکز خدمات بهداشتی باید راه‌هایی برای ردیابی و شناسایی زنجیره انتقال اپیدمی پیدا کنند.»

مدیراجرایی بیمارستان‌های دانشگاه ژنو، که 12000 کارمند دارد، تأیید کرد که اروپا در «نقطه عطف» جنگ با کرونا قرار دارد، او ضمن تایید خستگی فزاینده مردم از اقدامات برای مبارزه با Covid-19، تأکید کرد مردم باید به قوانین مربوط به محدودیت‌ها احترام بگذارند در حالی که سوئیس روزانه در تلاش برای ثبت کمترین آمار ابتلا به کرونا است.

این هشدار در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کشورهای اروپایی با موج دوم اپیدمی که در نتیجه تعطیلات تابستانی و عدم پایبندی مردم به محدودیت‌ها، افزایش یافته، روبه‌رو هستند.
+4
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.