عکس دکلته نخست وزیر فنلاند؛ موج انتقادها و دفاع از سانا مارین

سانا مارین، نخست وزیر فنلاندیورونیوز :انتشار تصویری از سانا مارین، نخست وزیر فنلاند با لباس یقه‌باز بر روی جلد یک مجله، در شبکه‌های اجتماعی این کشور جنجال بر پا کرد.

در حالی که بسیاری از کاربران، از نخست وزیر جوان به دلیل پوشیدن این لباس دکلته به شدت انتقاد کردند، صدها تن دیگر از شهروندان فنلاندی این انتقاد را حاصل نگاه جنسیت‌زده خوانده و در صدد دفاع از خانم مارین برآمدند. عکس سانا مارین در حالی که یک کت و شلوار زنانه آراسته بدون پیراهن و سینه‌بند به تن دارد، آخر هفته گذشته روی جلد مجله مد «ترندی» چاپ شده بود.

بلافاصله پس از انتشار این عکس، صفحه اینستاگرام مجله از کامنت‌هایی زن‌ستیزانه و جنسیت‌زده در انتقاد از نوع لباس پوشیدن خانم مارین پر شد. این کاربران به همراه گروه دیگری از مخالفان دولت حاکم می‌گفتند شخصی که در بالاترین سطوح مردم فنلاند را نمایندگی می‌کند، نباید با چنین لباسی ظاهر شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ylpeänä esittelemme: lokakuun Trendin kannessa loistaa mieletön @sannamarin '🖤⠀ ⠀ Pääministeri Sanna Marinilla on eturivin paikka esimerkkinä, esikuvana, asioiden muuttajana ja vaikuttajana. Työ on paineistettua, mutta hyvät unenlahjat ja rautaiset hermot auttavat. Mutta Marin tunnustaa myös, että uupumuksen tunteet saattavat tulla myöhemmin:⠀ ⠀ ”On selvää, että nämä vuodet jättävät jälkensä. Tämä ei ole tavallista työtä eikä tavanomaista elämää vaan raskasta monellakin tavalla. Voi olla, että paine ja uupumus kertyvät ja tulevat myöhemmin. Tilanteissa on ollut pakko laittaa tunteet sivuun, mutta kyllähän ne kasautuvat.” ⠀ ⠀ Lue kiinnostava haastattelu kokonaisuudessaan tänään lehtihyllyille saapuneesta Trendistä! Antoisia lukuhetkiä! ' ⠀ ⠀ Kuva: @jonaslundqvist⠀ Tyyli: @suvipout

A post shared by Trendi & Lily (@trendimag) on


با این حال بلافاصله پس از انتشار این کامنت‌ها، موجی از حمایت کاربران دیگر در حمایت از نخست وزیر پدیدار شد. بسیاری از زنان فنلاندی برای اظهار پشتیبانی و همدلی با نخست وزیر، دکلته پوشیده و عکس‌های خود را در فضای مجازی منتشر کردند. خود مجله ترندی هم تصاویری از این زنان را در اینستاگرام همرسان کرد.
+91
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  هر مردمی یه لیاقتی داره ...لیاقت ما مموتی
  11
  151
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
  ۳۳
  kasa-123 - وین، اتریش

  کاملا مسئله شخصی هست.
  13
  97
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵
  ۴۶
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  به نخست وزیر خوشگل ما چیزی نگید ها وگرنه بین ما بهم می‌خوره خلاصه از من گفتن
  6
  93
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
  ۳۹
  بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان

  حالا دیگه این اسکاندی ناویها هم کلاس میزارن. تا همین صد سال پیش مردم تا زانو تو گل میرفتن. زبونشون هم فقط بایستی تو جنگل صحبت کرد. بونگا بونگا
  101
  12
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
  ۲۱
  romano - تهران، ایران

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. دوست عزیز مموتی لیاقت شماست. شما نمیتوانید یک کشور ۵ میلیونی را با ایران ۸۰ میلیونی مقایسه کنید که تنوع اقلیمی فرهنگی و اجتماعی و تاریخ طولانی دارد. همچنین مقایسه مرزها و موقعیت جیوپولیتیک و همسایگان جنگ زده سیاسی و معادلات معاملات پشت پرده قدرتهای بین المللی را نمیتوان با فنلاند مقایسه کرد. ایرانیان جدای این فاشیزم مذهبی که توسط یک کودتای سیاسی به آن تحمیل شد حتی قبل از اسلام از دور زمان پیش و پس از باستان هم برهنگی را سخیف و هرزگی میدانستند این در حالیست که در نزدیک ترین رقبای تمدنهای باستان مانند یونان روم مصر رابطه جنسی به هر نوعش آزاد بود اسکندر گجستک دارای دوست پسر بود با مادر خودش هم خوشی داشت. خوشگلی یک زن یا برهنگی آن ربطی به لیاقت و پیشرفت یک ملت ندارد و کتاب تاریخ یک صفحه نیست باید دید یک ملت در هزاره چه در چنته دارد. در میان اسکاندیناویها رابطه جنسی در دید عموم تعویض همسر و غارت جنسی و رابطه با کودکان تا قرن ۱۴ حتی پس از پذیرش مسیحیت آزاد بود من اگر پیشرفت بقول شما به این صورت میخواهد باشد آنرا برای وطن زرتشت نمیخواهم.
  52
  18
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::romano - تهران، ایران::]. میگیره...آخه شما توی این سن و سال به این نتیجه رسیدی که نیاز جنسی انسان باید سرکوب بشه ..درست حرفهای همون مموتی و روحانی و دیگران رو میزنی خوب برو توی حکومت یه پولی هم بگیری حداقل . اینهمه سرمایه های مملکت هدر میره بیشتر جوانان نمیتونند از استعدادهاشون استفاده کنند بخاطر همین کف کردگی جنسی ..یارو دم دستش باشه حال میکنه بعد میره دنبال کار و هنر و صنعتش ...حالا دلت خوشه که تعصب جنسی داری؟ ..واقعا با شماها این کشور هزار سال دیگه درست نمیشه چون چند قرن باید با شماها سروکله بزنیم که تازه قبول کنید انسان نیاز داره بعدتازه میرسیم سر نقطه صفر و تا اون موقع کشورای دیگه رفتند کرات دیگر زندگی میکنند!!
  7
  24
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  این یکی از خصلت‌های زن است تا بدین‌گونه مردان را دچار لغزش و نهایتا دست به گناه کند. برای همین خداوند حجاب را امری التزامی میداند. مخصوصا این سفیدهای مو بلوند چشم آبی خود خوب می‌دانند که در حیطه شهوت افکنی در مقام نخست جدول قرار دارند. با حکومت جهانی آقا عج اینها را هم محجبه خواهیم کرد. اللهم صل علی مُحمد و آلِ محمد و عجل فرجهم.
  62
  4
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
  ۵۸
  mitra55 - تورنتو، کانادا

  به عنوان یک زن میگم که بله مساله کاملا شخصی است اما زمانی که عکس یک شخص به عنوان نخست وزیریک کشور در یک مجله عمومی چاپ میشود دیگر از حالت خصوصی بیرون میاد و هر کسی میتونه نظرش رو بگه. در کل این خانوم مانکن نیست اشون سیاست یک کشور رو هدایت میکنن, فرق هاست بین یک سوپر ستار و یا مانکن با یک سیاستمدار ,فقط تصور کنین مثلا یک آقای نخست وزیر چنین کاری کنه, مثلا نخست وزیر کانادا که هم جوان است و هم خوش تیپ. آیا شخصیتش زیرسوال نمیره؟خوب اگر قراره زن و مرد برابرباشن آقایون هم باید بتونن چنین کاری کنن.
  10
  32
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان::]. مونگا پاشو بیا ایران بالابومبا شو. همون المانیها که تو با منت رفتی حمالیشونو میکنی ارزوشونه مثل اسکاندیناویها باکلاس باشن.
  14
  26
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  [::mitra55 - تورنتو، کانادا::]. واه واه، سلیقه رو. اون خوشتیپه؟ با اون ابروهای مصنوعیش!
  34
  4
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸
  ۳۹
  بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اول، ایرانیها تو اینجا حمالی نمیکنن و کلاس خودشونو دارن. دوم، آلمان از هر نظر که بگی در دنیا حرف اول رو میزنه.سوم، تو هم درهمون تهرون بوگندی که بهش افتخار میکنی بمون تا یا بپوسی و یا بزودی کارتن خواب بشی.
  12
  11
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۰
  ۵۸
  mitra55 - تورنتو، کانادا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ دانمارک:] . سگش میارزه به روحانی خائن و احمقی نژاد و دیگرانی که قیافه کریه و کثیف حمام نرفته دارند ،
  1
  19
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان::]. درسته که ایرانیا حمالی نمیکنند ولی اینکه ایرانیا توی آلمان کلاس خودشون رو دارند دیگه زیادی قمپز درکردن هست...آخه وقتی یه مردمی از هم فراری هستند و همش میخوان پشت آلمانی قایم بشند ..اون آلمانی تحملش زیاده چون بهش گفتند که باید خارجی رو تحمل بکنی خودت رو اینطوری بالا بگیری.
  2
  8
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۱
  ۴۰
  majiddk - کپنهاک، دانمارک
  اونایی که انتقاد میکنن ازش اتفاقا با چشم شهوت الود وبیشتر به عکسش نگاه میکنن.
  2
  6
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۹
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان::]. اره. اتفاقا منکر نمیشن. اسکاندیناوی رو نمیدونم. اما کانادا رو میدونم. شما به تک تک موزه های شهرای کانادا بری میبینی گذشته خودشونو گذاشتن جلو چشم بقیه. جاده که اصلا نداشتن. راه گلی. مردم غرق کثیفی. بدونه فاضلاب. جاتون خالی کبک بودم. فاضلاب از خونه خارج میشد تو کوچه میرفت. یعنی شما رو فاضلاب مردم قدم میزدی. فکر کن جمعه عصر هست. دست زیدو گرفتی. یه گل رز خریدی براش داری گل رو بو میکنی و تو کوچه ها قدم میزنی. اما زیر پات فاضلابه. و سوال دوم. شما المانی هستی؟ صد سال پیش ایران بدتر بود. مدرک میخوایی؟. و بعدم بدبختی ما همینه. همه تو گذشته گیر کردن. برا امروز و اینده هیچ حرفی ندارن. همه تو گذشته هستن. بعد به قول صادق هدایت مرحوم همینا خودشونو باهوشترین مردمای دنیا میدونن. سوما تا جایی که میدونم اسکاندیناوی یکی از مراکز مد مهم دنیاس. سوعد داره به میلان و پاریس میرسه. اچ ام. اکنه.بووب. ...... فیلیپا کی. فیالراوین.هاگلوف. تو اینترنت زدم برندای مود تو اسکاندیناوی. حداقل ۵۰ تا برند مختلفه. گرچه ۴۰ تاش تو سوعده. بعدم با این تمسخر کردن بقیه به کجا میرسی؟
  2
  3
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۰
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان::]. با تمسخر دیگران ایا پول میدن؟ ولفیر رو بیشتر میکنن؟ .
  4
  6
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان::]. بعدم خدا شفات بده. اسکاندیناوی که بهشت رو زمینه رو داری به بورکینافاسو میرسونی.
  4
  5
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۲
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::majiddk - کپنهاک، دانمارک::]. یعنی همون چیزی که خود نخست‌وزیر میخواد!
  5
  2
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰
  ۳۹
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل
  [::majiddk - کپنهاک، دانمارک::]. میشه بگی به کجاش نگاه کنیم؟ پشت سر خانم که تاره. منظورتون اینه که به اون ستون نگاه کنیم؟
  0
  2
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
  ۳۹
  بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان
  حالا چقدر تو سر خودتون میزنید. خانم فقط تبلیغ پنیر فنلاندی روکرده.
  1
  2
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان::]. هری درپیت آسیا و افریقا مهاجرت کردن المان و میگی آلمان بهترینه!
  4
  4
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  اگر بطور ناگهان نخست وزیر آنها با رئیس جمهور ما عوض بشه چی میشه؟!؟
  0
  6
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  پری رو طاقت مستوری ندارد.
  0
  0
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
  نظر شما چیست؟