چرا بحران قره‌باغ به کابوس تهران تبدیل شده و چه چیزی دست‌های ایران را بسته است؟

العربیه :علیرغم اینکه درگیری‌های شدید بین ارمنستان و آذربایجان درباره منطقه مورد منازعه ناگورنو قره‌باغ در چند صدمتری مرزهای ایران ادامه دارد، به نظر می‌رسد دست‌های ایران برای ایفای نقش در این زمینه بسته باشد.

همزمان با اعتراضات اقلیت‌ها در داخل ایران، تهران ناچار به دخالت کمرنگی در این جنگ شد؛ موضوعی که تعجب همگان در زمینه بی‌موضعی ایران را بر انگیخته است، به ویژه اینکه در هر نقطه‌ای از منطقه جنگی در جریان باشد، ردپای ایران را هم به وضوح می‌توان دید.

مجله فارین‌پالیسی با انتشار مقاله‌ای بر این موضوع تاکید کرد که درگیری بین آذربایجان و ارمنستان در بدترین زمان ممکن برای ایران رخ داد.

از سویی ایران در پی تحریم‌های گسترده و کمرشکن آمریکا اوضاع اقتصادی دشواری را سپری می‌کند و در خارج از مرزها هم در ماجراجوئی‌های متعددی در عراق و سوریه و دیگر کشورها مشارکت کرده و در سال‌های اخیر منابع مالی و انسانی زیادی صرف این ماجراجویی‌ها کرده است.

ایران علاقه‌مند به ایفای نقش در درگیری‌های جنوب قفقاز است و در گذشته هم در نقش میانجی‌گر ظاهر شده، اما اوضاع فعلی این کشور دست تهران را برای هر اقدامی بسته است.

به باور نویسندگان مقاله فارین پالیسی ایران دیگر به مانند اوایل دهه 90 که درگیری‌هایی در منطقه قره‌باغ رخ داد، دارای چنان استقلال دیپلماتیک نیست و حالا باید پس از روسیه، ترکیه و غرب جایی در انتهای صف برای خود دست و پا کند.

تهران همچنین نگران تاثیر این دیگری روی برخی اقلیت‌های ایران است. وجود میلیون آذری که براساس برخی آمارها تعداد آنها 20 میلیون نفر اعلام شده، نگرانی جدی در زمینه کشیده شدن درگیری‌های ارمنی-آذری به داخل ایران به وجود آورده؛ درگیری‌هایی که می‌توانند امنیت داخلی ایران را به شکل مستقیم تهدید کنند و این موضوع دست‌های ایران را بسته است. در واقع ایران می‌خواهد نقشی در این درگیری‌ها ایفا کند ولی توان این کار را ندارد.

در اول اکتبر 2020 نمایندگان رهبر ایران در استان‌های شمال غرب که محل سکونت آذری‌هاست، بیانیه مشترکی در حمایت از آذربایجان صادر و اعلام کردند که منطقه قره‌باغ به باکو تعلق دارد.

همزمان با این بیانیه ایران اعلام کرد آسمان خود را برای پروازهای روسیه برای حمایت از ارمنستان باز می‌کند. این موضوع اعتراضات گسترده‌ای را نه تنها در استان‌های شمال غرب ایران بلکه حتی در تهران موجب شد و معترضان شعارهای «قره‌باغ مال ماست و مال ما خواهد ماند» سر دادند.

در پی این اعتراضات حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اکبر ولایتی مشاور ارشد رهبر ایران در امور بین‌الملل را بر آن داشت فورا از ارمنستان بخواهند از سرزمین‌های آذربایجان خارج شود.

این نگرانی‌ها درباره اعتراضات مردمی در ایران، تهران را بر آن داشت که همکاری‌های نزدیک باکو-تل‌آویو را در نظر نگرفته و از آذربایجان اعلام حمایت کند. آذربایجان که یکی از چهار کشور با اکثریت شیعه در جهان است که روابط اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی نزدیکی با تل‌آویو دشمن دیرینه تهران دارد.

به بیان ساده ایران در شرایطی قرار دارد که دست‌هایش برای هر اقدامی علیه اقلیت ترک-آذری در این کشور بسته است و موضوع اقلیت‌ها نگرانی‌های جدی در میان تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران در تهران به وجود آورده و ایران در حال حاضر در شرایطی نیست که بتواند اعتراضات اقلیت‌ها که می‌تواند به راحتی گسترش یافته و به دیگر اقلیت‌ها هم سرایت کند را تاب آورد.
+22
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  کدوم .....این مقاله .....رو نوشته! همش اقلیت اقلیت میکنه؟ اقلیت شما فارسها هستید که با کردها و بلوچها و عربهای خوزستان جمیعا تازه میشد نصف ایران که نهصف دیگش اصالت تورک دارن. خیلی بی شرم هستید که اکثریت تورک تهران 20میلیونی رو فارس حساب میکنید اکثریت تورک کرج و قم رو فارس حساب میکنید. اکثریت تورک استان قزوین و همدان و مرکزی رو فارس حساب میکنید. جرات دارید مردم ایران رو طبق قومیت سرشماری کنید تا بفهمید شما بیابون نشینها بیشتر هستید یا تورکها. بجز سیستان بلوچستان همه استانهای ایران تورک داره. در ضمن آزر هم تلفظی از خزر یا قزر یا هزر هست و به معنی مردمان تورک قز هست. پس انقدر روی واژه آزری تکیه نکنید.
  29
  22
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۳
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  ایران نه جمهوری فسق و فساد که اگه بیل زن بود باغچه خودشو بیل میزد! و خودشو از شر گرفتاریهایی که برای خودش بوجود اوده رهایی میداد.
  0
  7
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou -تو کاملا مشخصه که از نظر روانی مشکل داری!آخه یه مغولهای ایران رو با ما برابر می دونی یه ورز میگی ما اقلیت هستیم.اینو بدون.ما اقوام ایرانی از بلوچ کرد لر گیلک و غیره دستکم 75درصد جمعیت ایران رو شامل میشیم.اگر سرسوزنی ترکان اصیل نه ترک شدگان نه ترک زبانها که در دل هویت ایرانی دارن جمعیت اکثریت بودن الان لحظه ای برای یادآوری وحشیگیری های اجدادتون چنگیز و تیمور درنگ نمی کردین.دست خودتون نیست.80 درصد ترک اصیل مغولزاده خوی غارت درش نهادینه شده مگر اینکه تمدن اونرو ازش بگیره.ارگ الان ادامه حکومت پهلوی های ایراندوست بود ایران در موضع قدرت بود و اونوقت میدیم همین توی فسیل چطوری موش شده بودی و از ترکستان فراری و به هویت ایرانی می چسبیدی!خودتو جررر نده بزودی ملی گرایی در ایران بشدت رشد میکنه و جای پان ترکانی مثل تو بدون شک تو مرزهای سرزمینی ایران نخواهد بود.الان میای از پاکستانی و افغانی و هندی و دهاتی و ازین راجیف استفاده میکتنی چون اصولا حرف و مدرک با ارائه سند معتبر جهانی برا اثبات نظرت نداری.ترک کمیجانی تو بازار تهران عمده فروش میشناسم اصالت ایرانی داره هم خودش هم فرزندانش .
  8
  16
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  چون میدوه رگ و ریشه اش برای ایران هست نه اینکه حالا عثمانی خردوغی داره عربده میکشه این بیاد رنگ عوض کنه به هم وطنش خیانت کنه. و در اخر بهت بگم من از طایفه رضا شاه هستم حیف که جراتشو نداری بیای فریدونکنار و ازین اراجیف اینجا ببافی چون همونکاری رو باهات می کنم که رضای میرپنج با پیشه وری تون کرد.درود بر ستار خان که یه تار موی سیبیل گندیده اش میارزه به صدتای مثل توی نمک نشناس بی تکلیف.فقط نبینمت لات کوچه خلوت.وقت مارو گرفتی وسط روز.
  5
  10
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو رو با حرف زدن نمیشه آدم کرد .مگر به تیرم نخوری.من مثل اون اصفهانی یزدی نیستم صبوری کنم....
  6
  9
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان
  اگر راه خاکی ارمنستان از طریق آذربایجان جنوبی مسدود شود ارمنی ها به گدایی خواهند افتاد و این کار با استقلال آذربایجان جنوبی امکان پذیر خواهد بود . ایران به خاطر حمایت از ارمنستان در اشغال خاک و کشتار مرد آذربایجان شاهد عروسی خوبی در اینده نزدیک خواهد بود.
  17
  6
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۴
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. داداش این یارو روانیه.اولا ما ترک نیستیم اذری هستیم و قبل از اون ایرانی.پس از جدا شدن باکو از ایران ما از لحاظ فرهنگی از اونا جدا شدیم. حالا برن تو دامن مغول به جهنم. دم ارمنستان گرم.
  4
  13
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۲
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. اگر شما تو اگرت بمان من مانند شما وطنفروش نیستم ایران مال ایرانی هاست حالا جدا بشیم که چی بورو ترکیه زندگی کن. اگرخالتون یک چیزی داشت دایی جانتون میشد.اگر.
  2
  9
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۶
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. بقول دوست ما اگر کاشتن چیزی ازش درنیومد! تو با تخیلات نسل کشیت خوش باش
  6
  2
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۹
  ۵۱
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] شما یه کمی فکر بکنی بعد مطلب بنویسی شاید مطالبت منطقی تر به نظر بیاد. اولا تعداد کسانی که مثل شما فکر میکنن وبا حمایت اسرائیلیا که هدفی جز ضربه زدن به ایران وایرانی ندارن خیلی کمه. دوما به قول خودت ترکها و آذریها با تمام اقوام ایرانی در بیشتر استانها و شهرها آمیخته شدن و محاله که حتی تصور جدا کردن این اخطلات را کرد. هدف اسرائیل از حمایت از تمام گروهها وقومیتهای خاورمیانه تجزیه منطقه به کشورهای کوچکه که بتونه به راحتی به اونها استیلا پیدا کنه. اینو بدون که هیچ کس به اندازه هموطن هایت برات دلسوزی نمیکنه. اسرائیلی ها اگر انسان بودن بودن 1500 نفر فلسطینی از جمله 450 کودک را قتل عام نمی کردن.
  1
  4
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد::]. دوست عزیزدمت گرم ما همه از رژیم در ایران ناراضی هستیم ولی وطنفروش و طرفدار یک رژیم فاشیستی که کودکان را میکشه هم نیستیم. اسرایل علاقه به ویران شدن ما را دارد.اگر المان تشریف بیارد میبینید که چه کراها میکنند.
  0
  3
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. جنگلی تو یکی برو سر شالیزار تریاکو بکش. واقعا چرا اینترنت فراگیر شد تا زرزر امثال تورو بخونیم. مازندرانیها ماشالا همشون زمینه لت اینترنتی شدن دارن. مازی جون تو خدا هم بشی جلوی بچه تهران باید دولا شی. شما مهاجران پاکستان هم برای ما مدعی ایران شدین؟ اول زبانتون رو از اردو به فارسی عامی ایران برگردونید بعد مدعی بشید که همزمان با باقی فارسها به ایران اومدیید و تازه وارد نیستید.
  2
  6
  یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. فعلا که فقط هارت و پورتی .دیدمت تو شمال بگی امیر قری هستی پامرغی میفرستم تا ترکستان اردوگاه تبعیدی ها.مغولچه قزوینی
  1
  0
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. یه روزی به پست یه بچه تهران مثل من میخوری همچین میزنی مغزت از ... خارج میشه میفهمی که فقط یک جنگلی عقب مونده عقده ای بیش نیستی. اما بچه تهران هم زور داره هم کلاس داره و هم شعور داره.
  0
  0
  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳
  نظر شما چیست؟